REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Znak B-29 oznacza zakaz używania... trąbki? Oczywiście, że nie!

znak B-29, znak drogowy B-29, co oznacza znak B-29, znak B-29 definicja, znak B-29 rozporządzenie
Znak B-29 oznacza zakaz używania... trąbki? Oczywiście że nie!
Adrian Grycuk
Wikimedia Commons

REKLAMA

REKLAMA

Zakaz gry na trąbce? Gdyby znak B-29 niósł taki właśnie przekaz, z pewnością jego obecnością zmartwiłby się Henryk Kwinto z filmu Vabank. Całe szczęście dla największego kasiarza w Polsce, tablica przekazuje całkowicie inny komunikat. Choć złamanie zakazu nadal oznacza mandat.

Co oznacza znak B-29?

Choć znak B-29 jest typowym znakiem zakazu (ma czerwoną obwódkę i okrągłą formę), wygląda zabawnie. Trąbka jest mało sugestywna? Ustawodawca myślał inaczej. Pod tym symbolem ukrył bowiem zakaz używania sygnałów dźwiękowych. Według założeń oznaczenie pojawia się w miejscach poza obszarem zabudowanym, które ze względu na swój charakter powinny być chronione przed hałasem. Wyjątek dotyczący stosowania się do znaku B-29 jest jeden. Kierowca może legalnie złamać zakaz używania sygnałów dźwiękowych, gdy jest to konieczne w celu ostrzeżenia o bezpośrednim zagrożeniu bezpieczeństwa ruchu.

REKLAMA

Ważne

Czemu znaku B-29 "zakaz używania sygnałów dźwiękowych" nie stawia się w obszarze zabudowanym? Powód jest prosty. Bo w terenie zabudowanym używanie sygnałów dźwiękowego jest zabronione. Mówi o tym art. 29 ust. 2 pkt 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Znak B-29 i podstawa prawna

Znak B-29 został dokładnie opisany w rozporządzeniu ministrów infrastruktury oraz spraw wewnętrznych i administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych. A więc tak, znajduje się w oficjalnym wykazie i jest pełnoprawnym znakiem drogowym. Jego kwestię dokładnie omawia par. 24 w/w rozporządzenia. Tam można znaleźć jego definicję.

Czy znak B-29 obowiązuje też rowerzystów?

REKLAMA

Zakaz używania sygnałów dźwiękowych wyrażony znakiem B-29 dotyczy wszystkich kierujących. A więc nie tylko osób prowadzących samochody o DMC do 3,5 t, powyżej 3,5 t i autobusy. Odnosi się także do motocyklistów, prowadzących inne jednoślady, elektryczne hulajnogi, UTO oraz także rowerzystów. Nie ma w tym przypadku wyjątków.

Warto jednak zastanowić się nad jeszcze jedną rzeczą. Czy dzwonek rowerowy jest sygnałem dźwiękowym? Chyba nie do końca przepisy tak właśnie go traktują. Można się o tym przekonać w rozporządzeniu ministra infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Par. 53 ust. 1 pkt 5 tego aktu mówi o tym, że rower musi być wyposażony w "dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku". Pojęcie dzwonka lub sygnału ostrzegawczego pojawia się również w kontekście hulajnogi elektrycznej. Mowa tu o sygnale ostrzegawczym. Znak B-29 zakazuje natomiast używania sygnałów dźwiękowych. To raczej nie to samo.

Tym bardziej że już np. par. 11 ust. 1 pkt 6 w/w rozporządzenia mówi o tym, że pojazd samochodowy musi być wyposażony w "sygnał dźwiękowy o ciągłym i nieprzeraźliwym tonie, o poziomie dźwięku mierzonym podczas postoju pojazdu z odległości 3 m, nie mniejszym niż 87 dB (A) - w odniesieniu do motocykla, 90 dB (A) - w odniesieniu do pozostałych pojazdów".

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Przykład

Ciekawostka? UTO nie musi posiadać żadnego sygnału ostrzegawczego. To oznacza, że w tym pojeździe nie da się złamać zakazu używania sygnałów dźwiękowych. Zakazu nie da się także złamać, jadąc rowerem lub hulajnogą elektryczną. Te posiadają bowiem sygnał ostrzegawczy, a nie dźwiękowy.

Co odwołuje znak B-29?

Zakaz wyrażony znakiem B-29 może zostać odwołany na trzy sposoby. Przede wszystkim obowiązuje do najbliższego skrzyżowania. Skrzyżowania, a nie połączenia dróg. To niezwykle ważne. Przy czym do skrzyżowań odwołujących znak B-29 nie zalicza się tych na drodze dwujezdniowej, na którym wlot drogi poprzecznej znajduje się tylko z lewej strony i nie ma połączenia z prawą jezdnią. Poza tym znaczenie tablicy B-29 mogą zniwelować znaki B-30 "koniec zakazu używania sygnałów dźwiękowych" lub B-42 "koniec zakazów".

Mandat za niestosowanie się do znaku B-29

REKLAMA

Taryfikator mandatów przewiduje karę za złamanie zakazu wyrażonego znakiem drogowym B-29 "zakaz używania sygnałów dźwiękowych". Kierujący, który popełni wykroczenie, otrzyma od policjantów 100 zł mandatu. Grzywna jest zatem symboliczna i została uzupełniona równie symboliczną wartością punktową. Na koncie kierującego w CEK pojawi się bowiem tylko 1 punkt karny.

Powyższy wariant jest oczywiście wariantem optymistycznym. Bo może się okazać, że kierowca złamie zakaz używania sygnałów dźwiękowych, zrobi to w nocy i klaksonu nie naciśnie raz, a naciśnie go i przytrzyma. W takim przypadku policjanci mogą uznać, że czym wpisuje się w art. 51 par. 1 ustawy Kodeks wykroczeń. Ten mówi wyraźnie, że "kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny". Areszt lub ograniczenie wolności są mało prawdopodobne. Grzywna z kolei może wynosić od 20 do 5000 zł. To już bolesna sankcja.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa Dacia Spring to elektryk i jedno z najtańszych aut na rynku w Polsce!

Marka zaprezentowała cennik nowej Dacii Spring. Ten startuje od 76 900 zł. Przy tej cenie Spring jest nie tylko najtańszym elektrykiem w Polsce. To także jeden z najtańszych fabrycznie nowych samochodów w kraju.

Nawet 100 tys. zł za każdego pasażera na gapę. Tyle kosztuje przewóz nielegalnych imigrantów do Wielkiej Brytanii

Nawet 50 tys. zł za każdego nielegalnego imigranta. Tyle zapłaci zarówno kierowca, jak i jego pracodawca. Co gorsze, drakońską karę może zapłacić także ten przewoźnik, który przewiezie "pasażera" nieświadomie. Choć jest sposób na zmniejszenie kary.

Umowa leasingu tylko na piśmie? To już przeszłość. No może prawie... Czy zmieni się też kwestia wykupu auta?

Umowę leasingu musi być spisana na piśmie. Pod rygorem nieważności. Takie przepisy obowiązują od 24 lat. I teraz mogą się zmienić. Pojawił się projekt ustawy, który zezwoli na elektroniczne zawieranie takich umów. To oznacza sporo większą wygodę transakcji.

Komu, komu... Ostatnie egzemplarze GR Yaris do wzięcia w Polsce. Pula powoli się kończy

Nowa Toyota GR Yaris tania nie jest. Kosztuje co najmniej 214 900 zł. Powstaje jednak w limitowanej serii, a do tego oferuje 280-konny silnik. To prawdziwy sportowiec! Zakup tego auta może zatem stanowić gratkę. A jest ku temu jeszcze okazja. Być może ostatnia.

REKLAMA

Kiedy pieszy nie ma pierwszeństwa na pasach?

Polskie przepisy przewidują przypadki, w których pieszy wcale nie ma pierwszeństwa na przejściu dla pieszych. Dziś je zatem omówimy. Wskażemy także, jaki pieszy może dostać mandat za wymuszenie pierwszeństwa na pasach.

Nissan Qashqai 2024. Lifting japońskiego hitu sprzedaży stawia na nowości technologiczne

Trzecia generacja Nissana Qashqaia po 3 latach obecności rynkowej otrzymuje delikatny lifting. Zmiany stylistyczne? To początek. Bo tu ważniejsza jest technologia. Auto dostanie m.in. nową kamerę 360 stopni 3D, asystenta głosowego Google czy możliwość zdalnych płatności Google Pay.

Zagraniczny kierowca taxi w Polsce. Wiecie, że ponad połowa posiada wyższe wykształcenie?

Zagraniczni kierowcy taxi w Polsce stali się standardem. Za kierownicami zasiadają głównie Ukraińcy, Białorusini i Gruzini. Aby ich poznać, FreeNow przeprowadziło badanie ankietowe wśród 1500. z nich.

Ile zarabiają kierowcy zawodowi w Polsce?

Dziś porozmawiamy o kierowcy samochodu ciężarowego lub autobusu w Polsce. Ile zarabiają? Oraz jak ich zarobki rosły na przestrzeni ostatnich lat?

REKLAMA

AFIR już obowiązuje. I stanowi potężne wyzwanie. Całe szczęście nie dla kierowców

AFIR brzmi groźnie. Czy jednak kierowcy w Polsce mają się czego bać? Oni tak właściwie nie. Nowe rozporządzenie stanowi wyzwanie, ale dla operatorów pracujących na rynku elektromobilności. Stawia ambitne cele.

Dziś wielka akcja policji "Pomiar prędkości". Na drogi ruszy cały sprzęt pomiarowy. Noga z gazu!

Policja będzie dziś prowadzić wielką akcję "Pomiar prędkości". Na drogach pojawi się praktycznie cały dostępny sprzęt. Widać będzie mierniki stacjonarne, nieoznakowane i oznakowane radiowozy, a do tego będą prowadzone kaskadowe pomiary prędkości.

REKLAMA