REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Znak drogowy B-20. Przepisy, zasady, mandaty

Znak drogowy B-20, znak B-20, co oznacza znak B-20, znak B-20 definicja, znak B-20 rozporządzenie, znak B-20 mandat
Znak drogowy B-20. Przepisy, zasady, mandaty
Google Maps

REKLAMA

REKLAMA

Znak drogowy B-20 jest jednym z pierwszych, którego uczą się adepci jazdy samochodem. I choć jest świetnie znany także wśród doświadczonych kierowców, wielu go ignoruje. To poważny błąd. Dlatego przypominamy zasady stosowanie się do tego oznaczenia.
rozwiń >

Co oznacza znak drogowy B-20?

Definicja znaku B-20 jest prosta. Oznacza on po prostu STOP. Kierowca musi zatrzymać auto, ale nie na stałe, ale na chwilę. Moment zatrzymania może wykorzystać na rozejrzenie się i skontrolowanie sytuacji drogowej. Sprawdzi, czy kontynuowanie jazdy nie doprowadzi do wymuszenia pierwszeństwa na pojeździe jadącym drogą z pierwszeństwem, ewentualnie pieszym. Będzie mógł to zrobić w sposób bezpieczny.

REKLAMA

Konieczność zatrzymania pojazdu za znakiem B-20 nie jest ewentualna. To bezwzględny wymóg. Samochód musi stanąć w miejscu chociażby na sekundę. Nie może np. wolno przejechać obok tablicy i zmienić kierunek jazdy na skrzyżowaniu. Takie zachowanie oznacza popełnienie wykroczenia przez kierującego.

Znak B-20. Rozporządzenie daje mu moc sprawczą

Podstawę do zastosowania znaku B-20 na drodze daje rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych, a konkretnie jego par. 21. Wskazuje on na kilka okoliczności, które są kluczowe dla kierowcy. Mówi np. o tym, że:

  • znak B-20 oznacza nie tylko zakaz wjazdu na skrzyżowanie bez zatrzymania się, ale także mówi o obowiązku ustąpienia pierwszeństwa kierującym poruszającym się drogą, przed którą został ustawiony.
  • znak B-20 umieszczony w obrębie skrzyżowania dotyczy tylko najbliższej jezdni, przed którą został ustawiony.
  • znak B-20 jest ustawiany nie tylko przed skrzyżowaniami, ale także wszelkimi innymi miejscami, gdzie dochodzi do przecinania się kierunków ruchu. Mowa zatem m.in. o przejazdach przez torowiska dla pojazdów szynowych.

B-20, czyli stop. Ale gdzie się zatrzymać?

Znak drogowy B-20 "stop" zobowiązuje kierującego do bezwzględnego zatrzymania. Ale gdzie musi zatrzymać samochód? Odpowiedź na tak zadane pytanie przynosi par. 21 ust. 2 rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych. Zapis ten mówi wyraźnie o tym, że zatrzymanie powinno nastąpić:

  • w miejscu wyznaczonym w tym celu za pomocą linii bezwzględnego zatrzymania P-12. Pojazd musi się znajdować w całości przed tą linią!
  • w razie braku linii, w takim miejscu, w którym kierujący może upewnić się, że nie utrudni ruchu na drodze z pierwszeństwem. Może to być zarówno przestrzeń przed znakiem – jeżeli ten jest ustawiony bezpośrednio przed skrzyżowaniem lub za znakiem.

Wbrew obiegowej opinii w razie braku linii zatrzymania, kierujący nie musi zatrzymywać się przed znakiem B-20. Ten bywa bowiem ustawiony na metr czy dwa przed skrzyżowaniem. Z tego miejsca kierujący nie zawsze miałby dobrą czy wystarczającą widoczność, aby móc ocenić sytuację drogową.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdzie umieszcza się znak B-20?

Jest szereg miejsc, w których drogowcy mogą ustawić znak B-20. Generalna zasada jest jedna. Powinien pojawić się na drodze podporządkowanej. Nie ma też możliwości jego ustawienia np. na skrzyżowaniu równorzędnym. To wykluczyłoby jego równorzędność. Gdzie można spotkać znak B-20? Dobry przykład stanowi:

  • droga podporządkowana,
  • przejazd kolejowy niestrzeżony lub przejazd tramwajowy,
  • wyjazd z obiektu lub wlot drogi gruntowej.

Warunek generalny jest jeden. Znak B-20 "stop" powinien pojawić się w tym miejscu, w którym kierowca jadący drogą podporządkowaną ma słabą widoczność. Możliwość rozejrzenia się w sytuacji drogowej może mu ograniczać stopień nachylenia drogi w stosunku do drogi z pierwszeństwem, budynki stojące przy skrzyżowaniu lub bujna roślinność. Zatrzymanie ma sprawić, że kierowca będzie miał czas, aby uzyskać właściwy ogląd sytuacji do bezpiecznego kontynuowania jazdy.

Znak B-20 i tabliczki dodatkowe

Drogowcy stawiający znak B-20 mogą chcieć ułatwić kierowcy przejazd przez skrzyżowanie. W jaki sposób? Bywa, że pod znakiem umieszczają tabliczki dodatkowe. I tak pojawić się mogą dwie tabliczki wskazujące rzeczywisty przebieg drogi z pierwszeństwem przez skrzyżowanie. Mowa o tabliczce T-6c lub tabliczce T-6d. Ich zastosowanie jest konieczne w przypadku tzw. skrzyżowania z pierwszeństwem łamanym.

Ile wynosi mandat za znak B-20?

REKLAMA

Taryfikator mandatów przewiduje karę dla kierowców, którzy przejadą obok tablic B-20 bez zatrzymania pojazdu. W sytuacji, w której funkcjonariusze dostrzegą to wykroczenie, zatrzymają samochód do kontroli drogowej i wystawią kierującemu mandat. Grzywna będzie opiewać na kwotę 300 zł. Suma jest symboliczna? Być może i tak. Nie wyczerpuje ona jednak jeszcze wszystkich sankcji. Bo wraz z grzywną, funkcjonariusze dopiszą do konta kierowcy aż 8 punktów karnych. Taką samą ilość punktów dostanie np. prowadzący, który nie ustąpi pierwszeństwa pieszemu podczas włączania się do ruchu.

Już teraz na liczniku mamy 300 zł mandatu i 8 punktów karnych. A to nadal nie koniec. Może się okazać, że kierowca nie stosując się do znaku B-20, spowoduje kolizję drogową lub inną formę zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. A to oznacza, że kara się poszerzy. Policjanci dopiszą do "rachunku" wystawionego prowadzącemu, dodatkowy 1000 zł i 10 punktów karnych. W skrajnym przypadku kierujący dostanie zatem 1300 zł grzywny i aż 18 punktów karnych. Jeżeli będzie miał na koncie więcej niż 6 punktów, automatycznie straci też prawo jazdy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Znaczące spadki cen paliw. Ile zapłacimy za benzynę, olej czy gaz?

Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują, że w najbliższym tygodniu skala spadków cen paliw na stacjach może być znacząca. Przewidują, że litr benzyny 95 może średnio kosztować od 6,45 do 6,57 zł, a oleju napędowego - od 6,46 do 6,59 zł.

Ceny samochodów elektrycznych wciąż odstraszają Polaków. Kiedy należy Ci się 27 000 zł dopłaty do elektryka?

W marcu 2024 roku zarejestrowano w Polsce 1 700 samochodów w pełni elektrycznych. To więcej o 300 sztuk niż w lutym tego samego roku. Niemniej jednak, w porównaniu do roku poprzedniego, liczba rejestracji spadła o 10,9%. Wynika to z danych przedstawionych w raporcie firmy Rankomat.pl, powołującej się na najnowsze dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA).

Cud na rynku nowych samochodów w kwietniu 2024: sprzedaż rośnie, auta tanieją

Zazwyczaj zwiększony popyt na określony towar winduje jego cenę w górę. Tymczasem na rynku nowych samochodów, zwłaszcza dostawczych i z segmentu premium, mimo dużej dynamiki sprzedaży obserwujemy obniżkę cen.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Polacy zdecydowali

Według badania przeprowadzonego przez SW Research dla "Wprost", prawie połowa Polaków (48,1 proc.) popiera zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Jednakże, 35 proc. respondentów jest przeciwnego zdania, a niespełna 17 proc. nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

REKLAMA

Prawo jazdy dla czternastolatka? Tak, ale tylko kategorii AM: na jakie pojazdy

Prawo jazdy kategorii AM to pierwszy krok dla młodzieży do aktywnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu młodzi ludzie mogą nie tylko czerpać korzyści z nowych form transportu, ale również robić to w sposób bezpieczny i świadomy.

Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

REKLAMA

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

REKLAMA