REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co oznacza znak A-17? To biegnący ludzie czy przejście dla pieszych?

Znak A-17
Co oznacza znak A-17? To biegnący ludzie czy przejście dla pieszych?
Kuba Brzeziński
Infor

REKLAMA

REKLAMA

Na znaku A-17 pojawiają się biegnący ludzie? To błędna interpretacja i to poważnie błędna. Ludzie są widoczni, tyle że są to młodzi ludzie. Oznaczenie A-17 pełni rolę podobną do tablicy T-27. Ostrzega przed dziećmi.

Co oznacza znak A-17?

REKLAMA

Trójkątna tablica z żółtym tłem i czerwoną obwódką. Tak, to musi być znak ostrzegawczy. Co przedstawia? Wizerunek biegnących ludzi – tak może wydawać się na pierwszy rzut oka. Definicja tablic A-17 brzmi jednak "dzieci". Co konkretnie oznacza taka informacja? Ta jest z punktu widzenia kierowcy niezwykle ważna!

REKLAMA

Znak drogowy A-17 informuje kierującego o "miejscu na drodze szczególnie uczęszczanym przez dzieci w wieku od 7 do 15 lat lub o bliskości takiego miejsca". Taką konkretnie definicję podaje rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 roku w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach. Akt prawny w tym przypadku rozszerza jednak definicję. Wskazuje bowiem na to, że znak A-17 umieszcza się zwłaszcza w pobliżu szkół podstawowych, placówek prowadzących zajęcia z dziećmi, terenów zabaw i innych.

Gdzie stawia się znak A-17?

Zasady umieszczania znaku A-17 częściowo są sprecyzowane, a częściowo nie. Przepisy wskazują np., że oznaczenie powinno pojawić się w odległości wynoszącej od 50 do 100 metrów od miejsca niebezpiecznego, a do tego może znajdować się na kwadratowym, fluorescencyjnie żółtym tle. Takie wartości należy przyjąć na drogach, na których dopuszczalna prędkość wynosi nie więcej niż 60 km/h.

Jeżeli chodzi o sam dobór miejsca niebezpiecznego, tego dokonuje się w oparciu o kryteria indywidualne. Może to wynikać z oceny miejsca, wywiadów z ludnością i obserwacji warunków ruchu oraz zachowywania się dzieci. Kluczowe jest to, jak często w danym punkcie pojawiają się dzieci. Mniejsze znaczenie ma to, w jak dużej odległości od obiektu edukacyjnego znajduje się punkt.

Znak A-17 "dzieci". Czemu stawia się go przy drogach?

Zasadność stawiania znaku A-17 przy drogach jest dwutorowa. Po pierwsze chodzi o wskazanie kierowcy kolejnego typu niebezpieczeństwa. To ma ułatwić mu kierowanie, ale przede wszystkim dostosowanie prędkości czy swoich zachowań drogowych do aktualnej sytuacji. Po drugie kluczem jest bezpieczeństwo samych dzieci. Ci są szczególnie chronionymi uczestnikami ruchu drogowego. A do tego ich zachowania mogą być nieprzewidywalne. Mogą nie upewnić się w wystarczającym stopniu czy mogą przekroczyć jezdnie, mogą też na nią wbiec. Po odczytaniu ostrzeżenia, kierujący może zwolnić i być przygotowany także na taki scenariusz.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Znak A-17 "dzieci" a tabliczka T-27

Znak A-17 "dzieci" odgrywa niezwykle ważną rolę. Nie jest jednak jedynym oznaczenie, które pojawia się przy drodze w związku z ruchem najmłodszych pieszych. Kierujący mogą również dostrzec legendarną już Agatkę, czyli znak drogowy T-27. Tabliczka ta powinna być według przepisów umieszczona pod znakiem D-6 "przejście dla pieszych" lub D-6b "przejście dla pieszych i przejazd dla rowerzystów". Wskazuje tym samym, że przejście dla pieszych jest szczególnie uczęszczane przez dzieci. Może zatem znajdować się w bezpośredniej bliskości szkoły lub innej placówki oświatowej czy opiekuńczej, do której uczęszczają dzieci w wieku od 7 do 15 lat.

Różnice między znakiem A-17 a tabliczką T-27? Tych jest kilka:

  • tabliczka T-27 informuje o przejściu dla pieszych, na którym odbywa się częsty ruch dzieci, znak A-17 z kolei wskazuje na miejsce na drodze, przy którym poruszają się dzieci. Miejsce to wcale nie musi oznaczać przejścia dla pieszych, a rejon chodnika.
  • znak A-17 może występować samodzielnie. Tabliczka T-27 z kolei uzupełnia informację o przejściu dla pieszych. Nie jest oznaczeniem samodzielnym.
  • identycznie jak w przypadku znaku A-17, ustawienie tabliczki T-27 powinno być poprzedzone szczegółową analizą warunków lokalnych, a liczba tego typu przejść powinna być ograniczona.

Ile wynosi mandat za niestosowanie się do znaku A-17?

REKLAMA

Mówiąc o znaku A-17, należy wspomnieć o jeszcze jednej kwestii. Jaki mandat grozi kierowcy za jego ignorowanie? No więc ten wynosi równe... 0 złotych. Taryfikator mandatów nie przewiduje kary za niestosowanie się do znaku A-17. Takiego pojęcia w przepisach nie ma. Kierowca jest ostrzegany o niebezpieczeństwie. Powinien zatem zacząć uważnie obserwować drogę i jej otoczenie, uważnie śledzić zachowania pieszych, zredukować prędkość i zachować szczególną ostrożność. Jeżeli nie zastosuje się do tych wskazówek, może stworzyć zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. To z kolei będzie wiązało się z uruchomieniem konsekwencji z tytułu art. 86 ustawy Kodeks wykroczeń.

"Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podlega karze grzywny." Tak lakoniczne stwierdzenie pojawiające się w par. 1 w/w aktu prawnego oznacza, że kierowca może dostać mandat wynoszący od 20 do 5000 zł. Kwotę uznaniowo w konkretnym przypadku wskazuje policjant. To raz. Bo jest jeszcze par. 3 w/w aktu prawnego. A ten dodaje, że "w razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 przez osobę prowadzącą pojazd można orzec zakaz prowadzenia pojazdów". W skrócie kara może zostać uzupełniona odebraniem kierującemu uprawnień na określony czas. Decyzję podejmuje sąd.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

Dobra passa motoryzacji dobiega końca

Chociaż produkcja sprzedana pojazdów w I kwartale br. przekroczyła 60 mld zł, ogólne wyniki branży wskazują, że dobra passa przemysłu motoryzacyjnego w Polsce dobiega końca. Tak wynika z informacji firmy AutomotiveSuppliers.pl.

Po polskich drogach jeżdżą coraz starsze samochody, najbardziej leciwe są Volkswageny, a auta jakich marek mają najmniej lat

14,7 lat – tyle wynosi obecnie średni wiek samochodu zgłaszanego do ubezpieczenia. Jest to o 12 miesięcy więcej niż cztery lata wcześniej. Jednak w przypadku najczęściej spotykanych w Polsce modeli samochodów, średnia jest jeszcze wyższa i sięga prawie 18 lat.

REKLAMA

Konfiskata auta nietrzeźwym kierowcom. Będą zmiany przepisów, ale czy na pewno łagodniejsze dla kierujących pojazdami

Kolejna zmiana przepisów dotyczących przepadku pojazdów jako kary dla nietrzeźwych kierowców. . Do Sejmu trafił projekt zmiany ustawy, w ramach którego to nie policja, ale sąd będzie dokonywał konfiskaty, ale jednocześnie zaostrzone zostaną przepisy dotyczące przepadku pojazdu.

Pijany kierowca staranował ogrodzenie. Stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

35-letni pijany kierowca ciężarowej scanii staranował ogrodzenie prywatnej posesji w Szydłówku koło Mławy. Kary nie będą niskie. 

REKLAMA