REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co oznacza znak A-17? To biegnący ludzie czy przejście dla pieszych?

Znak A-17 - dzieci
Co oznacza znak A-17? To biegnący ludzie czy przejście dla pieszych?
Kuba Brzeziński
Infor

REKLAMA

REKLAMA

Na znaku A-17 pojawiają się biegnący ludzie? To błędna interpretacja i to poważnie błędna. Ludzie są widoczni, tyle że są to młodzi ludzie. Oznaczenie A-17 pełni rolę podobną do tablicy T-27. Ostrzega przed dziećmi.

Co oznacza znak A-17?

REKLAMA

Trójkątna tablica z żółtym tłem i czerwoną obwódką. Tak, to musi być znak ostrzegawczy. Co przedstawia? Wizerunek biegnących ludzi – tak może wydawać się na pierwszy rzut oka. Definicja tablic A-17 brzmi jednak "dzieci". Co konkretnie oznacza taka informacja? Ta jest z punktu widzenia kierowcy niezwykle ważna!

REKLAMA

Znak drogowy A-17 informuje kierującego o "miejscu na drodze szczególnie uczęszczanym przez dzieci w wieku od 7 do 15 lat lub o bliskości takiego miejsca". Taką konkretnie definicję podaje rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 roku w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach. Akt prawny w tym przypadku rozszerza jednak definicję. Wskazuje bowiem na to, że znak A-17 umieszcza się zwłaszcza w pobliżu szkół podstawowych, placówek prowadzących zajęcia z dziećmi, terenów zabaw i innych.

Gdzie stawia się znak A-17?

Zasady umieszczania znaku A-17 częściowo są sprecyzowane, a częściowo nie. Przepisy wskazują np., że oznaczenie powinno pojawić się w odległości wynoszącej od 50 do 100 metrów od miejsca niebezpiecznego, a do tego może znajdować się na kwadratowym, fluorescencyjnie żółtym tle. Takie wartości należy przyjąć na drogach, na których dopuszczalna prędkość wynosi nie więcej niż 60 km/h.

Jeżeli chodzi o sam dobór miejsca niebezpiecznego, tego dokonuje się w oparciu o kryteria indywidualne. Może to wynikać z oceny miejsca, wywiadów z ludnością i obserwacji warunków ruchu oraz zachowywania się dzieci. Kluczowe jest to, jak często w danym punkcie pojawiają się dzieci. Mniejsze znaczenie ma to, w jak dużej odległości od obiektu edukacyjnego znajduje się punkt.

Znak A-17 "dzieci". Czemu stawia się go przy drogach?

Zasadność stawiania znaku A-17 przy drogach jest dwutorowa. Po pierwsze chodzi o wskazanie kierowcy kolejnego typu niebezpieczeństwa. To ma ułatwić mu kierowanie, ale przede wszystkim dostosowanie prędkości czy swoich zachowań drogowych do aktualnej sytuacji. Po drugie kluczem jest bezpieczeństwo samych dzieci. Ci są szczególnie chronionymi uczestnikami ruchu drogowego. A do tego ich zachowania mogą być nieprzewidywalne. Mogą nie upewnić się w wystarczającym stopniu czy mogą przekroczyć jezdnie, mogą też na nią wbiec. Po odczytaniu ostrzeżenia, kierujący może zwolnić i być przygotowany także na taki scenariusz.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Znak A-17 "dzieci" a tabliczka T-27

Znak A-17 "dzieci" odgrywa niezwykle ważną rolę. Nie jest jednak jedynym oznaczenie, które pojawia się przy drodze w związku z ruchem najmłodszych pieszych. Kierujący mogą również dostrzec legendarną już Agatkę, czyli znak drogowy T-27. Tabliczka ta powinna być według przepisów umieszczona pod znakiem D-6 "przejście dla pieszych" lub D-6b "przejście dla pieszych i przejazd dla rowerzystów". Wskazuje tym samym, że przejście dla pieszych jest szczególnie uczęszczane przez dzieci. Może zatem znajdować się w bezpośredniej bliskości szkoły lub innej placówki oświatowej czy opiekuńczej, do której uczęszczają dzieci w wieku od 7 do 15 lat.

Różnice między znakiem A-17 a tabliczką T-27? Tych jest kilka:

  • tabliczka T-27 informuje o przejściu dla pieszych, na którym odbywa się częsty ruch dzieci, znak A-17 z kolei wskazuje na miejsce na drodze, przy którym poruszają się dzieci. Miejsce to wcale nie musi oznaczać przejścia dla pieszych, a rejon chodnika.
  • znak A-17 może występować samodzielnie. Tabliczka T-27 z kolei uzupełnia informację o przejściu dla pieszych. Nie jest oznaczeniem samodzielnym.
  • identycznie jak w przypadku znaku A-17, ustawienie tabliczki T-27 powinno być poprzedzone szczegółową analizą warunków lokalnych, a liczba tego typu przejść powinna być ograniczona.

Ile wynosi mandat za niestosowanie się do znaku A-17?

REKLAMA

Mówiąc o znaku A-17, należy wspomnieć o jeszcze jednej kwestii. Jaki mandat grozi kierowcy za jego ignorowanie? No więc ten wynosi równe... 0 złotych. Taryfikator mandatów nie przewiduje kary za niestosowanie się do znaku A-17. Takiego pojęcia w przepisach nie ma. Kierowca jest ostrzegany o niebezpieczeństwie. Powinien zatem zacząć uważnie obserwować drogę i jej otoczenie, uważnie śledzić zachowania pieszych, zredukować prędkość i zachować szczególną ostrożność. Jeżeli nie zastosuje się do tych wskazówek, może stworzyć zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. To z kolei będzie wiązało się z uruchomieniem konsekwencji z tytułu art. 86 ustawy Kodeks wykroczeń.

"Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podlega karze grzywny." Tak lakoniczne stwierdzenie pojawiające się w par. 1 w/w aktu prawnego oznacza, że kierowca może dostać mandat wynoszący od 20 do 5000 zł. Kwotę uznaniowo w konkretnym przypadku wskazuje policjant. To raz. Bo jest jeszcze par. 3 w/w aktu prawnego. A ten dodaje, że "w razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 przez osobę prowadzącą pojazd można orzec zakaz prowadzenia pojazdów". W skrócie kara może zostać uzupełniona odebraniem kierującemu uprawnień na określony czas. Decyzję podejmuje sąd.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA