REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co oznacza znak A-17? To biegnący ludzie czy przejście dla pieszych?

Znak A-17
Co oznacza znak A-17? To biegnący ludzie czy przejście dla pieszych?
Kuba Brzeziński
Infor

REKLAMA

REKLAMA

Na znaku A-17 pojawiają się biegnący ludzie? To błędna interpretacja i to poważnie błędna. Ludzie są widoczni, tyle że są to młodzi ludzie. Oznaczenie A-17 pełni rolę podobną do tablicy T-27. Ostrzega przed dziećmi.

Co oznacza znak A-17?

REKLAMA

Trójkątna tablica z żółtym tłem i czerwoną obwódką. Tak, to musi być znak ostrzegawczy. Co przedstawia? Wizerunek biegnących ludzi – tak może wydawać się na pierwszy rzut oka. Definicja tablic A-17 brzmi jednak "dzieci". Co konkretnie oznacza taka informacja? Ta jest z punktu widzenia kierowcy niezwykle ważna!

REKLAMA

Znak drogowy A-17 informuje kierującego o "miejscu na drodze szczególnie uczęszczanym przez dzieci w wieku od 7 do 15 lat lub o bliskości takiego miejsca". Taką konkretnie definicję podaje rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 roku w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach. Akt prawny w tym przypadku rozszerza jednak definicję. Wskazuje bowiem na to, że znak A-17 umieszcza się zwłaszcza w pobliżu szkół podstawowych, placówek prowadzących zajęcia z dziećmi, terenów zabaw i innych.

Gdzie stawia się znak A-17?

Zasady umieszczania znaku A-17 częściowo są sprecyzowane, a częściowo nie. Przepisy wskazują np., że oznaczenie powinno pojawić się w odległości wynoszącej od 50 do 100 metrów od miejsca niebezpiecznego, a do tego może znajdować się na kwadratowym, fluorescencyjnie żółtym tle. Takie wartości należy przyjąć na drogach, na których dopuszczalna prędkość wynosi nie więcej niż 60 km/h.

Jeżeli chodzi o sam dobór miejsca niebezpiecznego, tego dokonuje się w oparciu o kryteria indywidualne. Może to wynikać z oceny miejsca, wywiadów z ludnością i obserwacji warunków ruchu oraz zachowywania się dzieci. Kluczowe jest to, jak często w danym punkcie pojawiają się dzieci. Mniejsze znaczenie ma to, w jak dużej odległości od obiektu edukacyjnego znajduje się punkt.

Znak A-17 "dzieci". Czemu stawia się go przy drogach?

Zasadność stawiania znaku A-17 przy drogach jest dwutorowa. Po pierwsze chodzi o wskazanie kierowcy kolejnego typu niebezpieczeństwa. To ma ułatwić mu kierowanie, ale przede wszystkim dostosowanie prędkości czy swoich zachowań drogowych do aktualnej sytuacji. Po drugie kluczem jest bezpieczeństwo samych dzieci. Ci są szczególnie chronionymi uczestnikami ruchu drogowego. A do tego ich zachowania mogą być nieprzewidywalne. Mogą nie upewnić się w wystarczającym stopniu czy mogą przekroczyć jezdnie, mogą też na nią wbiec. Po odczytaniu ostrzeżenia, kierujący może zwolnić i być przygotowany także na taki scenariusz.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Znak A-17 "dzieci" a tabliczka T-27

Znak A-17 "dzieci" odgrywa niezwykle ważną rolę. Nie jest jednak jedynym oznaczenie, które pojawia się przy drodze w związku z ruchem najmłodszych pieszych. Kierujący mogą również dostrzec legendarną już Agatkę, czyli znak drogowy T-27. Tabliczka ta powinna być według przepisów umieszczona pod znakiem D-6 "przejście dla pieszych" lub D-6b "przejście dla pieszych i przejazd dla rowerzystów". Wskazuje tym samym, że przejście dla pieszych jest szczególnie uczęszczane przez dzieci. Może zatem znajdować się w bezpośredniej bliskości szkoły lub innej placówki oświatowej czy opiekuńczej, do której uczęszczają dzieci w wieku od 7 do 15 lat.

Różnice między znakiem A-17 a tabliczką T-27? Tych jest kilka:

 • tabliczka T-27 informuje o przejściu dla pieszych, na którym odbywa się częsty ruch dzieci, znak A-17 z kolei wskazuje na miejsce na drodze, przy którym poruszają się dzieci. Miejsce to wcale nie musi oznaczać przejścia dla pieszych, a rejon chodnika.
 • znak A-17 może występować samodzielnie. Tabliczka T-27 z kolei uzupełnia informację o przejściu dla pieszych. Nie jest oznaczeniem samodzielnym.
 • identycznie jak w przypadku znaku A-17, ustawienie tabliczki T-27 powinno być poprzedzone szczegółową analizą warunków lokalnych, a liczba tego typu przejść powinna być ograniczona.

Ile wynosi mandat za niestosowanie się do znaku A-17?

REKLAMA

Mówiąc o znaku A-17, należy wspomnieć o jeszcze jednej kwestii. Jaki mandat grozi kierowcy za jego ignorowanie? No więc ten wynosi równe... 0 złotych. Taryfikator mandatów nie przewiduje kary za niestosowanie się do znaku A-17. Takiego pojęcia w przepisach nie ma. Kierowca jest ostrzegany o niebezpieczeństwie. Powinien zatem zacząć uważnie obserwować drogę i jej otoczenie, uważnie śledzić zachowania pieszych, zredukować prędkość i zachować szczególną ostrożność. Jeżeli nie zastosuje się do tych wskazówek, może stworzyć zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. To z kolei będzie wiązało się z uruchomieniem konsekwencji z tytułu art. 86 ustawy Kodeks wykroczeń.

"Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podlega karze grzywny." Tak lakoniczne stwierdzenie pojawiające się w par. 1 w/w aktu prawnego oznacza, że kierowca może dostać mandat wynoszący od 20 do 5000 zł. Kwotę uznaniowo w konkretnym przypadku wskazuje policjant. To raz. Bo jest jeszcze par. 3 w/w aktu prawnego. A ten dodaje, że "w razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 przez osobę prowadzącą pojazd można orzec zakaz prowadzenia pojazdów". W skrócie kara może zostać uzupełniona odebraniem kierującemu uprawnień na określony czas. Decyzję podejmuje sąd.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Komu, komu... Ostatnie egzemplarze GR Yaris do wzięcia w Polsce. Pula powoli się kończy

  Nowa Toyota GR Yaris tania nie jest. Kosztuje co najmniej 214 900 zł. Powstaje jednak w limitowanej serii, a do tego oferuje 280-konny silnik. To prawdziwy sportowiec! Zakup tego auta może zatem stanowić gratkę. A jest ku temu jeszcze okazja. Być może ostatnia.

  Kiedy pieszy nie ma pierwszeństwa na pasach?

  Polskie przepisy przewidują przypadki, w których pieszy wcale nie ma pierwszeństwa na przejściu dla pieszych. Dziś je zatem omówimy. Wskażemy także, jaki pieszy może dostać mandat za wymuszenie pierwszeństwa na pasach.

  Nissan Qashqai 2024. Lifting japońskiego hitu sprzedaży stawia na nowości technologiczne

  Trzecia generacja Nissana Qashqaia po 3 latach obecności rynkowej otrzymuje delikatny lifting. Zmiany stylistyczne? To początek. Bo tu ważniejsza jest technologia. Auto dostanie m.in. nową kamerę 360 stopni 3D, asystenta głosowego Google czy możliwość zdalnych płatności Google Pay.

  Zagraniczny kierowca taxi w Polsce. Wiecie, że ponad połowa posiada wyższe wykształcenie?

  Zagraniczni kierowcy taxi w Polsce stali się standardem. Za kierownicami zasiadają głównie Ukraińcy, Białorusini i Gruzini. Aby ich poznać, FreeNow przeprowadziło badanie ankietowe wśród 1500. z nich.

  REKLAMA

  Ile zarabiają kierowcy zawodowi w Polsce?

  Dziś porozmawiamy o kierowcy samochodu ciężarowego lub autobusu w Polsce. Ile zarabiają? Oraz jak ich zarobki rosły na przestrzeni ostatnich lat?

  AFIR już obowiązuje. I stanowi potężne wyzwanie. Całe szczęście nie dla kierowców

  AFIR brzmi groźnie. Czy jednak kierowcy w Polsce mają się czego bać? Oni tak właściwie nie. Nowe rozporządzenie stanowi wyzwanie, ale dla operatorów pracujących na rynku elektromobilności. Stawia ambitne cele.

  Dziś wielka akcja policji "Pomiar prędkości". Na drogi ruszy cały sprzęt pomiarowy. Noga z gazu!

  Policja będzie dziś prowadzić wielką akcję "Pomiar prędkości". Na drogach pojawi się praktycznie cały dostępny sprzęt. Widać będzie mierniki stacjonarne, nieoznakowane i oznakowane radiowozy, a do tego będą prowadzone kaskadowe pomiary prędkości.

  Im więcej samochodów elektrycznych w Polsce, tym więcej musi być stacji ładowania – nowe prawo już działa

  Unia Europejska już dawno uznała, że główną barierą pożądanego tempa przyrostu samochodów elektrycznych jest gęstość stacji ładowania. W przeciwieństwie do konwencjonalnych pojazdów, dla których stacje paliw budowane są już od ponad stulecia, stacje obsługi dla elektryków trzeba zbudować błyskawicznie.

  REKLAMA

  Stacje ładowania elektryków (min. 400 kW) co 60 km do 2025 roku. Przepisy AFIR już weszły w życie - czy dadzą spodziewane efekty?

  W sobotę 13 kwietnia 2024 r. weszło w życie unijne rozporządzenie ws. rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych (AFIR), które nakłada na państwa członkowskie obowiązek rozbudowy sieci ładowania pojazdów elektrycznych. Nowe regulacje stawiają ambitne cele przed Polską i pozostałymi krajami UE oraz stanowią istotny krok w rozwoju zeroemisyjnego transportu. Aby dostosować się do nowych przepisów, działania Polski powinny być skoncentrowane na współpracy interesariuszy w taki sposób, aby zwiększać liczbę stacji ładowania o odpowiedniej mocy i zapewniać im szybkie przyłącze do sieci. 

  Ile kosztuje hybrydowa Dacia Jogger? Rumuńska nowość w polskich salonach

  Rumuńska marka stawia na technologię. To widać nie tylko po nowym Dusterze, ale i starszych modelach. Przykład? W Polsce debiutuje właśnie Dacia Jogger Hybrid 140. Ile kosztuje ta mocno rodzinna hybryda?

  REKLAMA