REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co oznacza znak A-17? To biegnący ludzie czy przejście dla pieszych?

Znak A-17
Co oznacza znak A-17? To biegnący ludzie czy przejście dla pieszych?
Kuba Brzeziński
Infor

REKLAMA

REKLAMA

Na znaku A-17 pojawiają się biegnący ludzie? To błędna interpretacja i to poważnie błędna. Ludzie są widoczni, tyle że są to młodzi ludzie. Oznaczenie A-17 pełni rolę podobną do tablicy T-27. Ostrzega przed dziećmi.

Co oznacza znak A-17?

REKLAMA

Trójkątna tablica z żółtym tłem i czerwoną obwódką. Tak, to musi być znak ostrzegawczy. Co przedstawia? Wizerunek biegnących ludzi – tak może wydawać się na pierwszy rzut oka. Definicja tablic A-17 brzmi jednak "dzieci". Co konkretnie oznacza taka informacja? Ta jest z punktu widzenia kierowcy niezwykle ważna!

REKLAMA

Znak drogowy A-17 informuje kierującego o "miejscu na drodze szczególnie uczęszczanym przez dzieci w wieku od 7 do 15 lat lub o bliskości takiego miejsca". Taką konkretnie definicję podaje rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 roku w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach. Akt prawny w tym przypadku rozszerza jednak definicję. Wskazuje bowiem na to, że znak A-17 umieszcza się zwłaszcza w pobliżu szkół podstawowych, placówek prowadzących zajęcia z dziećmi, terenów zabaw i innych.

Gdzie stawia się znak A-17?

Zasady umieszczania znaku A-17 częściowo są sprecyzowane, a częściowo nie. Przepisy wskazują np., że oznaczenie powinno pojawić się w odległości wynoszącej od 50 do 100 metrów od miejsca niebezpiecznego, a do tego może znajdować się na kwadratowym, fluorescencyjnie żółtym tle. Takie wartości należy przyjąć na drogach, na których dopuszczalna prędkość wynosi nie więcej niż 60 km/h.

Jeżeli chodzi o sam dobór miejsca niebezpiecznego, tego dokonuje się w oparciu o kryteria indywidualne. Może to wynikać z oceny miejsca, wywiadów z ludnością i obserwacji warunków ruchu oraz zachowywania się dzieci. Kluczowe jest to, jak często w danym punkcie pojawiają się dzieci. Mniejsze znaczenie ma to, w jak dużej odległości od obiektu edukacyjnego znajduje się punkt.

Znak A-17 "dzieci". Czemu stawia się go przy drogach?

Zasadność stawiania znaku A-17 przy drogach jest dwutorowa. Po pierwsze chodzi o wskazanie kierowcy kolejnego typu niebezpieczeństwa. To ma ułatwić mu kierowanie, ale przede wszystkim dostosowanie prędkości czy swoich zachowań drogowych do aktualnej sytuacji. Po drugie kluczem jest bezpieczeństwo samych dzieci. Ci są szczególnie chronionymi uczestnikami ruchu drogowego. A do tego ich zachowania mogą być nieprzewidywalne. Mogą nie upewnić się w wystarczającym stopniu czy mogą przekroczyć jezdnie, mogą też na nią wbiec. Po odczytaniu ostrzeżenia, kierujący może zwolnić i być przygotowany także na taki scenariusz.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Znak A-17 "dzieci" a tabliczka T-27

Znak A-17 "dzieci" odgrywa niezwykle ważną rolę. Nie jest jednak jedynym oznaczenie, które pojawia się przy drodze w związku z ruchem najmłodszych pieszych. Kierujący mogą również dostrzec legendarną już Agatkę, czyli znak drogowy T-27. Tabliczka ta powinna być według przepisów umieszczona pod znakiem D-6 "przejście dla pieszych" lub D-6b "przejście dla pieszych i przejazd dla rowerzystów". Wskazuje tym samym, że przejście dla pieszych jest szczególnie uczęszczane przez dzieci. Może zatem znajdować się w bezpośredniej bliskości szkoły lub innej placówki oświatowej czy opiekuńczej, do której uczęszczają dzieci w wieku od 7 do 15 lat.

Różnice między znakiem A-17 a tabliczką T-27? Tych jest kilka:

  • tabliczka T-27 informuje o przejściu dla pieszych, na którym odbywa się częsty ruch dzieci, znak A-17 z kolei wskazuje na miejsce na drodze, przy którym poruszają się dzieci. Miejsce to wcale nie musi oznaczać przejścia dla pieszych, a rejon chodnika.
  • znak A-17 może występować samodzielnie. Tabliczka T-27 z kolei uzupełnia informację o przejściu dla pieszych. Nie jest oznaczeniem samodzielnym.
  • identycznie jak w przypadku znaku A-17, ustawienie tabliczki T-27 powinno być poprzedzone szczegółową analizą warunków lokalnych, a liczba tego typu przejść powinna być ograniczona.

Ile wynosi mandat za niestosowanie się do znaku A-17?

REKLAMA

Mówiąc o znaku A-17, należy wspomnieć o jeszcze jednej kwestii. Jaki mandat grozi kierowcy za jego ignorowanie? No więc ten wynosi równe... 0 złotych. Taryfikator mandatów nie przewiduje kary za niestosowanie się do znaku A-17. Takiego pojęcia w przepisach nie ma. Kierowca jest ostrzegany o niebezpieczeństwie. Powinien zatem zacząć uważnie obserwować drogę i jej otoczenie, uważnie śledzić zachowania pieszych, zredukować prędkość i zachować szczególną ostrożność. Jeżeli nie zastosuje się do tych wskazówek, może stworzyć zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. To z kolei będzie wiązało się z uruchomieniem konsekwencji z tytułu art. 86 ustawy Kodeks wykroczeń.

"Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podlega karze grzywny." Tak lakoniczne stwierdzenie pojawiające się w par. 1 w/w aktu prawnego oznacza, że kierowca może dostać mandat wynoszący od 20 do 5000 zł. Kwotę uznaniowo w konkretnym przypadku wskazuje policjant. To raz. Bo jest jeszcze par. 3 w/w aktu prawnego. A ten dodaje, że "w razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 przez osobę prowadzącą pojazd można orzec zakaz prowadzenia pojazdów". W skrócie kara może zostać uzupełniona odebraniem kierującemu uprawnień na określony czas. Decyzję podejmuje sąd.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA