REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy znak B-33 dotyczy też ciężarówek i autobusów? To dobre pytanie

Czy znak B-33 dotyczy też ciężarówek i autobusów, kogo dotyczy znak b-33, czy znak B-33 dotyczy wszystkich pojazdów
Czy znak B-33 dotyczy też ciężarówek i autobusów, kogo dotyczy znak b-33, czy znak B-33 dotyczy wszystkich pojazdów
Czy znak B-33 dotyczy też ciężarówek i autobusów? To dobre pytanie
Google Maps

REKLAMA

REKLAMA

Znak B-33 nie dotyczy wszystkich kierujących. Dla części z nich staje się... niewidzialny. Aby jednak ta zasada zadziałała w pełni, muszą najpierw zostać spełnione dwa dodatkowe warunki. A wszystko wyjaśniam w tym materiale.
rozwiń >

Ograniczenia prędkości. Znak B-33 czasami podnosi prędkość!

REKLAMA

Jest wiele kluczowych zasad ruchu drogowego. Niezwykle ważne jest pierwszeństwo, potężne znaczenie ma zachowanie szczególnej ostrożności oraz wysoki priorytet ma prędkość. Dozwolona prędkość jazdy pojazdu jest wyznaczana przez przepisy na dwa sposoby. Pierwszy dotyczy sytuacji, w której stosowane są generalne zasady zapisane w art. 20 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Drugi dotyczy sytuacji, w której przy drodze ustawiony zostanie znak B-33 "ograniczenie prędkości".

REKLAMA

Definicja znaku B-33 mówi o ograniczeniu prędkości. Tyle że słowo ograniczenie nie zawsze w tym przypadku jest właściwe. Bywa, że znak podnosi dozwoloną szybkość jazdy, a nie ją ogranicza. Dzieje się tak np. w mieście, gdy wskazuje prędkość na poziomie 70 km/h.

Kogo dotyczy, a kogo nie dotyczy znak B-33?

Kierowcy, widząc okrągłą tablicę z czerwoną obwódką i zapisaną na białym tle wartością liczbową, wiedzą, z jaką maksymalną prędkością mogą pojechać. Gdy pokazuje np. 70, limit prędkości wynosi 70 km/h. Jeżeli wskazuje 30, limit spada do 30 km/h. Co do tego jednak chyba żaden kierowca posiadający prawo jazdy wątpliwości nie ma. Wątpliwości mogą natomiast dotyczyć innej kwestii. Czy wszyscy kierujący wiedzą, kogo dotyczy ograniczenie prędkości? Nie zawsze jest bowiem tak, że tablica dotyczy wszystkich prowadzących...

W kwestii obowiązywania znaku B-33, rozporządzenie w sprawie znaków i sygnałów drogowych przewiduje dwa wyjątki.

 1. Po pierwsze znak B-33 dotyczy tylko tych pojazdów, których symbol pojawił się pod oznaczeniem na tabliczce. Może tam się pojawić symbol motocykla, samochodu ciężarowego, ciągnika rolniczego, pojazdu silnikowego z przyczepą, autobusu czy pojazdu przewożącego materiały niebezpieczne. Wszystkie inne pojazdy mogą się poruszać z prędkością zgodną dla ograniczenia obowiązującego na drodze.
 2. Po drugie gdy znak B-33 pojawi się w obszarze zabudowanym i będzie wskazywał prędkość wyższą niż 50 km/h, będzie się odnosił wyłącznie do samochodu osobowego, motocykla i samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t. W takim przypadku znak B-33 będzie niewidzialny dla kierowcy ciężarówki czy autobusu. Choć i tu są wyjątki. Podwyższone ograniczenie nadal nie będzie dotyczyć pojazdu o DMC do 3,5 t przewożącego materiały niebezpieczne czy motocykla przewożącego dziecko do lat 7.

Różne typy pojazdów różne przekroczenia prędkości za znakiem B-33

Załóżmy taki scenariusz. Mówimy o szerokiej, miejskiej arterii, na której drogowcy podnieśli prędkość do 70 km/h. Znajduje się ona oczywiście w obszarze zabudowanym. Trasą jadą dwa pojazdy: samochód osobowy i ciężarówka o DMC powyżej 3,5 tony. Obydwa pojazdy poruszają się 81 km/h. Ich kierujący popełniają jednak dwa różne wykroczenia.

 • Przy limicie na poziomie 70 km/h wskazywanym przez znak B-33, kierujący autem osobowym przekracza dozwoloną prędkość o 11 km/h. To oznacza, że w razie pomiaru prędkości i kontroli drogowej dostanie 100 zł mandatu i 2 punkty karne.
 • Przy limicie na poziomie 70 km/h wskazywanym przez znak B-33, kierujący pojazdem ciężarowym o DMC powyżej 3,5 tony przekracza dozwoloną prędkość o 31 km/h. Jego znak B-33 przecież nie obejmuje. To oznacza, że dostanie 800 zł mandatu i 9 punktów karnych.

Warto w tym punkcie pamiętać o tym, że różne limity prędkości dla różnych pojazdów na jednej drodze to kwestia, którą doskonale znają np. współczesne fotoradary. Dla przykładu Mesta Fusion RN jest w stanie identyfikować pojazdy i wskazywać wysokość kary w zależności od indywidualnego limitu prędkości.

Co odwołuje znak B-33?

Znak B-33 obowiązuje, ale na ograniczonym obszarze drogi. Wprowadzane przez niego zasady można odwołać tak naprawdę na siedem sposobów. Wskazane na tablicy ograniczenie prędkości przestaje obowiązywać:

 • po minięciu skrzyżowania. Skrzyżowania, a nie połączenia dróg! Połączenie dróg nie odwołuje znaku B-33.
 • po minięciu kolejnego znaku B-33, wskazującego inny limit niż poprzednio.
 • po minięciu znaku B-43 "strefa ograniczonej prędkości".
 • po minięciu znaku B-42 "koniec zakazów". Tablica odwołuje wszystkie wcześniej obowiązujące zakazy, a więc np. ograniczenie prędkości, ale i zakaz wyprzedzania czy postoju.
 • po minięciu znaku D-40 "strefa zamieszkania". Ten znak automatycznie zmienia dopuszczalną prędkość. Ta jest ograniczana do zaledwie 20 km/h.
 • po minięciu znaku D-42 "obszar zabudowany". W tym przypadku prędkość automatycznie jest ograniczana do 50 km/h lub szybkości wskazanej na znaku B-33 dołączonym do tablicy D-42.
 • po minięciu znaku D-43 "koniec obszaru zabudowanego".

Mandat za znakiem B-33. Do 5 tys. zł i 15 punktów karnych

Czy istnieje mandat za niestosowanie się do znaku B-33? Pewnie, że tak. Mowa o mandacie za przekroczenie dozwolonej prędkości. I kary te warto na każdym kroku przypominać. Szczególnie że wartości zapisane w taryfikatorze są dziś niezwykle wysokie. A grzywna to dopiero początek. Są też przecież punkty karne, które trafią na konto kierowcy w Centralnej Ewidencji Kierowców.

 • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości do 10 km/h – mandat 50 zł i 1 punkt karny
 • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 11–15 km/h – mandat 100 zł i 2 punkty karne
 • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 16–20 km/h – mandat 200 zł i 3 punkty karne
 • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 21–25 km/h – mandat 300 zł i 5 punktów karnych
 • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 26–30 km/h – mandat 400 zł i 7 punktów karnych
 • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 31–40 km/h – mandat 800 zł i 9 punktów karnych
 • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 41–50 km/h – mandat 1000 zł i 11 punktów karnych
 • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 51–60 km/h – mandat 1500 zł i 13 punktów karnych
 • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 61–70 km/h – mandat 2000 zł i 14 punktów karnych
 • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 71 km/h i więcej – mandat 2500 zł i 15 punktów karnych

Warto pamiętać również o tzw. warunkach recydywy. W sytuacji, w której kierowca przekroczy prędkość o więcej niż 31 km/h i będzie to drugie takie przekroczenie w ciągu ostatnich dwóch lat, policjant podwoi kwotę mandatu. W przypadku przekroczenia o 31 do 40 km/h kara sięgnie zatem np. 1600, a nie 800 zł.

Utrata prawa jazdy za znakiem B-33

Nawet 5 tys. zł grzywny i 15 punktów karnych. Kara jest bolesna? A może się stać jeszcze bardziej bolesna. Bo w skrajnym przypadku policjanci mogą odebrać kierowcy prawo jazdy. Możliwość taka dotyczy przede wszystkim dwóch scenariuszy.

 • Po pierwsze kierowca straci prawo jazdy za prędkość, gdy przekroczy ją o co najmniej 50 km/h w terenie zabudowanym. Przekroczenie może być liczone zarówno od limitu podstawowego, jak i podwyższonego znakiem B-33. To nie ma znaczenia. Okres zakazu prowadzenia pojazdów trwa w tym przypadku 3 miesiące.
 • Po drugie kierowca straci prawo jazdy w przypadku drastycznego przekroczenie dopuszczalnej prędkości, które zostanie uznane przez policjantów za stworzenie zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Podstawę do takiego działania daje art. 86 par. 3 ustawy Kodeks wykroczeń. Decyzję o okresie zakazu podejmuje sąd. Zakaz może trwać od 6 miesięcy do 3 lat.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  PKN ORLEN nie narusza prawa niskimi cenami? Bezpodstawne oskarżenia? [Wybory 2023]

  Są trzy wytłumaczenia dlaczego PKN Orlen sprzedaje paliwa jakby ropa kosztowała 50 dolarów za baryłkę. A jest po 94 dolary. Nie każde postępowanie zarządu spółki wiąże się z odpowiedzialnością prawną.

  Sztuczna inteligencja w samochodzie. Auta już są inteligentne, a ich IQ rośnie!

  Sztuczna inteligencja w samochodzie ma znaczenie nie tylko dla kierowców. To kluczowy trend rynkowy! Już dziś jedna piąta środków wydawanych na prace nad AI, trafiają właśnie do sektora moto. To potężny potencjał. Warto jednak zastanowić się nad tym, co może właściwie oznaczać dla właścicieli aut.

  Historia pojazdu w aplikacji mObywatel. Nowe przepisy już obowiązują

  Usługa "Historia pojazdu" jest niezwykle popularna. Korzysta z niej nawet 27 mln osób miesięcznie. Teraz liczba ta może się zwiększyć. Bo usługa pojawiła się w rządowej aplikacji mObywatel. Rozporządzenie w tej sprawie już działa.

  Czym kierują się Polacy podczas zakupu używanego auta?

  Przy wyborze auta z rynku wtórnego Polacy kierują się przede wszystkim ceną. Tuż za nią, z niemal identyczną liczbą wskazań, plasują się: rocznik oraz przebieg. Nabywcy chcą także znać historię serwisową i wypadkową pojazdu - wynika z badań serwisu autobaza.pl. Co jeszcze wpływa na motoryzacyjne wybory i w jaki sposób świadczy to o świadomości kupujących? Analizują eksperci autobaza.pl.

  REKLAMA

  Fałszywy mandat od straży miejskiej. Nowy sposób złodziei w Warszawie

  Wezwanie od straży miejskiej wygląda łudząco realistycznie. Prawdziwe jednak nie jest. Fakt, że dokument sporządzili oszuści, a nie strażnicy miejscy, zdradza kilka rzucających się w oczy detali. Sprawdź, na co zwrócić uwagę i jak nie dać się oszukać.

  Wracają kontrole na granicy ze Słowacją. Czy twoje auto też skontrolują?

  Na granicy między Polską a Słowacją ponownie pojawią się strażnicy graniczni. Ci nie będą obserwować ruchu, a zatrzymywać pojazdy i je kontrolować. Na jakich autach się skupią i co ma na celu przywrócenie kontroli granicznych? O tym w tym materiale.

  Dopłaty gwarantowane przez państwo wpływają na zainteresowanie Polaków elektrykami

  Dopłaty gwarantowane przez państwo wpływają na zainteresowanie Polaków elektrykami - wynika z badania zrealizowanego na potrzeby raportu „E-rewolucja w świecie motoryzacji”.

  Czy Ukrainiec może zrobić prawo jazdy w Polsce?

  Czy Ukrainiec może zrobić prawo jazdy w Polsce? Teoretycznie tak. Teoretycznie, bo przed przystąpieniem do kursu i egzaminu, musi spełnić kilka wymogów dodatkowych. O wszystkich koniecznych formalnościach opowiem w tym materiale.

  REKLAMA

  Wybory 2023: Ile będzie kosztować transport wyborców do komisji wyborczych?

  40 mln zł będzie kosztować transport wyborców do komisji wyborczych. Suma po części wynika ze skali przejazdów, a po części faktu, że ministerstwo... nie opracowało stawek, na podstawie których można byłoby taki transport realizować. Oto szczegóły programu "taksówka+".

  Obwodnica Pułtuska. Jest ZRID, zaraz startują prace

  Pułtusk jest pięknym miastem o mocnym akcencie historycznym. Nie ma się zatem co dziwić, że rząd postanowił zainwestować w nie 442 mln zł. A właściwie to nie tyle w nie, co w jego okolice. Bo powstanie obwodnica Pułtuska. Trasa otrzymała właśnie ZRID.

  REKLAMA