REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy znak B-33 dotyczy też ciężarówek i autobusów? To dobre pytanie

Czy znak B-33 dotyczy też ciężarówek i autobusów, kogo dotyczy znak b-33, czy znak B-33 dotyczy wszystkich pojazdów
Czy znak B-33 dotyczy też ciężarówek i autobusów? To dobre pytanie
Google Maps

REKLAMA

REKLAMA

Znak B-33 nie dotyczy wszystkich kierujących. Dla części z nich staje się... niewidzialny. Aby jednak ta zasada zadziałała w pełni, muszą najpierw zostać spełnione dwa dodatkowe warunki. A wszystko wyjaśniam w tym materiale.
rozwiń >

Ograniczenia prędkości. Znak B-33 czasami podnosi prędkość!

REKLAMA

Jest wiele kluczowych zasad ruchu drogowego. Niezwykle ważne jest pierwszeństwo, potężne znaczenie ma zachowanie szczególnej ostrożności oraz wysoki priorytet ma prędkość. Dozwolona prędkość jazdy pojazdu jest wyznaczana przez przepisy na dwa sposoby. Pierwszy dotyczy sytuacji, w której stosowane są generalne zasady zapisane w art. 20 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Drugi dotyczy sytuacji, w której przy drodze ustawiony zostanie znak B-33 "ograniczenie prędkości".

REKLAMA

Definicja znaku B-33 mówi o ograniczeniu prędkości. Tyle że słowo ograniczenie nie zawsze w tym przypadku jest właściwe. Bywa, że znak podnosi dozwoloną szybkość jazdy, a nie ją ogranicza. Dzieje się tak np. w mieście, gdy wskazuje prędkość na poziomie 70 km/h.

Kogo dotyczy, a kogo nie dotyczy znak B-33?

Kierowcy, widząc okrągłą tablicę z czerwoną obwódką i zapisaną na białym tle wartością liczbową, wiedzą, z jaką maksymalną prędkością mogą pojechać. Gdy pokazuje np. 70, limit prędkości wynosi 70 km/h. Jeżeli wskazuje 30, limit spada do 30 km/h. Co do tego jednak chyba żaden kierowca posiadający prawo jazdy wątpliwości nie ma. Wątpliwości mogą natomiast dotyczyć innej kwestii. Czy wszyscy kierujący wiedzą, kogo dotyczy ograniczenie prędkości? Nie zawsze jest bowiem tak, że tablica dotyczy wszystkich prowadzących...

W kwestii obowiązywania znaku B-33, rozporządzenie w sprawie znaków i sygnałów drogowych przewiduje dwa wyjątki.

 1. Po pierwsze znak B-33 dotyczy tylko tych pojazdów, których symbol pojawił się pod oznaczeniem na tabliczce. Może tam się pojawić symbol motocykla, samochodu ciężarowego, ciągnika rolniczego, pojazdu silnikowego z przyczepą, autobusu czy pojazdu przewożącego materiały niebezpieczne. Wszystkie inne pojazdy mogą się poruszać z prędkością zgodną dla ograniczenia obowiązującego na drodze.
 2. Po drugie gdy znak B-33 pojawi się w obszarze zabudowanym i będzie wskazywał prędkość wyższą niż 50 km/h, będzie się odnosił wyłącznie do samochodu osobowego, motocykla i samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t. W takim przypadku znak B-33 będzie niewidzialny dla kierowcy ciężarówki czy autobusu. Choć i tu są wyjątki. Podwyższone ograniczenie nadal nie będzie dotyczyć pojazdu o DMC do 3,5 t przewożącego materiały niebezpieczne czy motocykla przewożącego dziecko do lat 7.

Różne typy pojazdów różne przekroczenia prędkości za znakiem B-33

Załóżmy taki scenariusz. Mówimy o szerokiej, miejskiej arterii, na której drogowcy podnieśli prędkość do 70 km/h. Znajduje się ona oczywiście w obszarze zabudowanym. Trasą jadą dwa pojazdy: samochód osobowy i ciężarówka o DMC powyżej 3,5 tony. Obydwa pojazdy poruszają się 81 km/h. Ich kierujący popełniają jednak dwa różne wykroczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • Przy limicie na poziomie 70 km/h wskazywanym przez znak B-33, kierujący autem osobowym przekracza dozwoloną prędkość o 11 km/h. To oznacza, że w razie pomiaru prędkości i kontroli drogowej dostanie 100 zł mandatu i 2 punkty karne.
 • Przy limicie na poziomie 70 km/h wskazywanym przez znak B-33, kierujący pojazdem ciężarowym o DMC powyżej 3,5 tony przekracza dozwoloną prędkość o 31 km/h. Jego znak B-33 przecież nie obejmuje. To oznacza, że dostanie 800 zł mandatu i 9 punktów karnych.

Warto w tym punkcie pamiętać o tym, że różne limity prędkości dla różnych pojazdów na jednej drodze to kwestia, którą doskonale znają np. współczesne fotoradary. Dla przykładu Mesta Fusion RN jest w stanie identyfikować pojazdy i wskazywać wysokość kary w zależności od indywidualnego limitu prędkości.

Co odwołuje znak B-33?

Znak B-33 obowiązuje, ale na ograniczonym obszarze drogi. Wprowadzane przez niego zasady można odwołać tak naprawdę na siedem sposobów. Wskazane na tablicy ograniczenie prędkości przestaje obowiązywać:

 • po minięciu skrzyżowania. Skrzyżowania, a nie połączenia dróg! Połączenie dróg nie odwołuje znaku B-33.
 • po minięciu kolejnego znaku B-33, wskazującego inny limit niż poprzednio.
 • po minięciu znaku B-43 "strefa ograniczonej prędkości".
 • po minięciu znaku B-42 "koniec zakazów". Tablica odwołuje wszystkie wcześniej obowiązujące zakazy, a więc np. ograniczenie prędkości, ale i zakaz wyprzedzania czy postoju.
 • po minięciu znaku D-40 "strefa zamieszkania". Ten znak automatycznie zmienia dopuszczalną prędkość. Ta jest ograniczana do zaledwie 20 km/h.
 • po minięciu znaku D-42 "obszar zabudowany". W tym przypadku prędkość automatycznie jest ograniczana do 50 km/h lub szybkości wskazanej na znaku B-33 dołączonym do tablicy D-42.
 • po minięciu znaku D-43 "koniec obszaru zabudowanego".

Mandat za znakiem B-33. Do 5 tys. zł i 15 punktów karnych

Czy istnieje mandat za niestosowanie się do znaku B-33? Pewnie, że tak. Mowa o mandacie za przekroczenie dozwolonej prędkości. I kary te warto na każdym kroku przypominać. Szczególnie że wartości zapisane w taryfikatorze są dziś niezwykle wysokie. A grzywna to dopiero początek. Są też przecież punkty karne, które trafią na konto kierowcy w Centralnej Ewidencji Kierowców.

 • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości do 10 km/h – mandat 50 zł i 1 punkt karny
 • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 11–15 km/h – mandat 100 zł i 2 punkty karne
 • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 16–20 km/h – mandat 200 zł i 3 punkty karne
 • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 21–25 km/h – mandat 300 zł i 5 punktów karnych
 • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 26–30 km/h – mandat 400 zł i 7 punktów karnych
 • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 31–40 km/h – mandat 800 zł i 9 punktów karnych
 • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 41–50 km/h – mandat 1000 zł i 11 punktów karnych
 • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 51–60 km/h – mandat 1500 zł i 13 punktów karnych
 • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 61–70 km/h – mandat 2000 zł i 14 punktów karnych
 • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 71 km/h i więcej – mandat 2500 zł i 15 punktów karnych

Warto pamiętać również o tzw. warunkach recydywy. W sytuacji, w której kierowca przekroczy prędkość o więcej niż 31 km/h i będzie to drugie takie przekroczenie w ciągu ostatnich dwóch lat, policjant podwoi kwotę mandatu. W przypadku przekroczenia o 31 do 40 km/h kara sięgnie zatem np. 1600, a nie 800 zł.

Utrata prawa jazdy za znakiem B-33

Nawet 5 tys. zł grzywny i 15 punktów karnych. Kara jest bolesna? A może się stać jeszcze bardziej bolesna. Bo w skrajnym przypadku policjanci mogą odebrać kierowcy prawo jazdy. Możliwość taka dotyczy przede wszystkim dwóch scenariuszy.

 • Po pierwsze kierowca straci prawo jazdy za prędkość, gdy przekroczy ją o co najmniej 50 km/h w terenie zabudowanym. Przekroczenie może być liczone zarówno od limitu podstawowego, jak i podwyższonego znakiem B-33. To nie ma znaczenia. Okres zakazu prowadzenia pojazdów trwa w tym przypadku 3 miesiące.
 • Po drugie kierowca straci prawo jazdy w przypadku drastycznego przekroczenie dopuszczalnej prędkości, które zostanie uznane przez policjantów za stworzenie zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Podstawę do takiego działania daje art. 86 par. 3 ustawy Kodeks wykroczeń. Decyzję o okresie zakazu podejmuje sąd. Zakaz może trwać od 6 miesięcy do 3 lat.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

REKLAMA