REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Znak T-10, czyli uwaga ciuchcia? Tablica budzi czasami śmieszne skojarzenia

Znak T-10, tabliczka T-10, bocznica kolejowa
Znak T-10, czyli uwaga ciuchcia? Tablica budzi czasami śmieszne skojarzenia
Pixabay

REKLAMA

REKLAMA

Znak T-10 przedstawiający ciuchcię to wcale nie zaszłość z początków XX wieku ani informacja o zabytkowej parowozowni. To kluczowy komunikat dla kierowcy także dziś. Komunikat, który ostrzega o zagrożeniu i zasadniczo zmienia zasady ruchu drogowego.

Co oznacza znak T-10?

Znak T-10 tak właściwie nie jest znakiem drogowym. To rodzaj tabliczki dołączanej do znaku drogowego. Jak brzmi jej definicja? Ta mówi o przecięciu drogi z bocznicą kolejową lub torem o podobnym charakterze. Stosowana jest przede wszystkim na przejazdach, zlokalizowanych w okolicy bocznic eksploatowanych przez koleje państwowe lub prywatne firmy. Transport towarów koleją nadal jest bowiem popularny w przypadku dużych przedsiębiorstw działających na rynku petrochemicznym czy węglowym.

REKLAMA

Czy znak T-10 występuje samodzielnie?

Tabliczka T-10 "bocznica kolejowa" nie może występować samodzielnie. W takim przypadku nie przekazuje kierowcy żadnej informacji. Jest łączona ze znakiem A-30 "inne niebezpieczeństwo". Jej zadaniem jest doprecyzowanie rodzaju niebezpieczeństwa, które na danej drodze występuje. Na czym ono polega? Chodzi o to, że w pobliżu torów, które przecina droga, znajduje się bocznica kolejowa lub miejsce o podobnym charakterze. Na szyny może zatem wjechać pociąg lub być przez nie przetaczany. W takim miejscu nie stosuje się dodatkowo sygnalizacji lub zapór. Stąd konieczność o ostrzeżeniu przed zagrożeniem.

Znak T-10 a zasady ruchu

REKLAMA

Znak, a właściwie to tabliczka T-10, w zasadzie sama w sobie nie wprowadza żadnych zasad ruchu drogowego. Kierujący nadal ma obowiązek stosowania się do zasady szczególnej ostrożności opisanej w art. 28 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Tablica wprowadza dodatkowe zasady tylko w przypadku, w którym obok niej pojawi się pracownik kolei. W takim przypadku staje się on osobą uprawnioną do kierowania ruchem drogowym. Kierujący muszą stosować się do jego wskazań. Gdy zatrzymuje ruch na przecięciu drogi z bocznicą kolejową, pojazdy przez tory przejeżdżać nie mogą. Jeżeli umożliwia ponowny przejazd, auta mogą wjechać na przejazd.

Czemu kierowca musi się stosować do poleceń wydawanych przez pracownika kolei? Wyraźnie mówi o tym art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Wskazuje on, że "polecenia lub sygnały może dawać uczestnikowi ruchu lub innej osobie znajdującej się na drodze pracownik kolejowy na przejeździe kolejowym". Poza przejazdem nie ma takich uprawnień.

Kto może wydawać polecenia kierowcy na przejeździe za znakiem T-10?

REKLAMA

Nie może to być po prostu pracownik kolei. Aby miał on uprawnienia do wydawania poleceń na przejeździe, w głos art. 6 ust. 3a ustawy PoRD musi przejść szkolenie organizowane przez wojewódzki ośrodek ruchu drogowego. Dzięki temu można mieć pewność, że zna zapisy o ruchu drogowym, a samo kierowanie ruchem przeprowadzi w sposób przepisowy. Na tym nie koniec. Dodatkowo pracownik kolei musi posiadać tarczę do zatrzymywania pojazdów oraz ubranie z elementami odblaskowymi i napisem "KIEROWANIE RUCHEM" bądź "STOP".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poza tym warto pamiętać o tym, że w głos art. 6 ust. 2 ustawy PoRD polecenia wydawane przez osobę kierującą ruchem na przejeździe za znakiem T-10 powinny być "łatwo rozpoznawalne i widoczne z dostatecznej odległości, zarówno w dzień, jak i w nocy".

Czy można dostać mandat za znak T-10?

Tablica T-10 "bocznica kolejowa" nawet w połączeniu ze znakiem drogowym A-30 w zasadzie nie rodzi żadnej odpowiedzialności mandatowej. To ostrzeżenie. Ostrzeżenie kierującego przed sytuacją niebezpieczną. Odpowiedzialność rodzi dopiero sytuacja, w której na przejeździe kolejowym w takim punkcie pojawi się pracownik kolei, zacznie wydawać polecenia kierowcy, a ten nie będzie się do nich stosował. W sytuacji, w której scenariusz taki dostrzeże patrol policji, może zatrzymać pojazd do kontroli. Prowadzący naraża się na dwa typy sankcji.

  • Po pierwsze kierujący otrzyma karę grzywny. Podstawą do jej wystawienia stanie się art. 92 par. 1 ustawy Kodeks wykroczeń. Ten mówi o mandacie wynoszącym od 20 do 5000 zł. Podczas wskazywania konkretnej kwoty policjant z pewnością będzie miarkował skalę wykroczenia, ale też stworzonego przez nie poziomu zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.
  • Po drugie do jego konta w Centralnej Ewidencji Kierowców dopisane zostaną punkty karne. Mowa o 15 punktach karnych. Sankcja jest zatem mocno bolesna!
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

REKLAMA

Uciekał przed kontrolą drogową, spowodował kolizję. Ale to dopiero początek kłopotów

Kierujący renaultem 46-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej przy jednej ze stołecznych ulic. Uciekając przed patrolem, spowodował kolizję. Okazało się, że był pod wpływem narkotyków i miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Zima zaskoczyła? Czyli śniegowy chaos obnażył urzędnicze zaniedbania

Intensywne opady śniegu w sobotę 11 i niedzielę 12 stycznia, które sparaliżowały wiele regionów naszego kraju, obnażyły braki w przygotowaniu do zimy. Choć meteorolodzy ostrzegali przed trudnymi warunkami, które nadchodzą, rzeczywistość okazała się jeszcze bardziej dotkliwa. Zamiast cieszyć się zimowymi krajobrazami, kierowcy zmagali się z nieodśnieżonymi drogami.

Rekordowa sprzedaż samochodów w grudniu. Toyota i Renault wciąż obiektami największego pożądania

Specjalne oferty na koniec roku oraz widmo wyższych cen od nowego roku spowodowały historyczny miesiąc w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Zarejestrowano najwięcej samochodów od początku notowań, a wszystkie marki samochodów osobowych z TOP 20 odnotowały wzrost rejestracji.

Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

REKLAMA

43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości. Gdzie? Od kiedy? [LISTA]

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym wchodzi w kolejny etap. Podpisano umowę na dostawę i montaż 43 nowych urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości.

KGP: 92 589 interwencji, 311 wypadków drogowych, 20 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 92 589 interwencji. Byli wzywani do 311 wypadków drogowych.

REKLAMA