REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Znak T-10, czyli uwaga ciuchcia? Tablica budzi czasami śmieszne skojarzenia

Znak T-10, tabliczka T-10, bocznica kolejowa
Znak T-10, czyli uwaga ciuchcia? Tablica budzi czasami śmieszne skojarzenia
Pixabay

REKLAMA

REKLAMA

Znak T-10 przedstawiający ciuchcię to wcale nie zaszłość z początków XX wieku ani informacja o zabytkowej parowozowni. To kluczowy komunikat dla kierowcy także dziś. Komunikat, który ostrzega o zagrożeniu i zasadniczo zmienia zasady ruchu drogowego.

Co oznacza znak T-10?

Znak T-10 tak właściwie nie jest znakiem drogowym. To rodzaj tabliczki dołączanej do znaku drogowego. Jak brzmi jej definicja? Ta mówi o przecięciu drogi z bocznicą kolejową lub torem o podobnym charakterze. Stosowana jest przede wszystkim na przejazdach, zlokalizowanych w okolicy bocznic eksploatowanych przez koleje państwowe lub prywatne firmy. Transport towarów koleją nadal jest bowiem popularny w przypadku dużych przedsiębiorstw działających na rynku petrochemicznym czy węglowym.

REKLAMA

Czy znak T-10 występuje samodzielnie?

Tabliczka T-10 "bocznica kolejowa" nie może występować samodzielnie. W takim przypadku nie przekazuje kierowcy żadnej informacji. Jest łączona ze znakiem A-30 "inne niebezpieczeństwo". Jej zadaniem jest doprecyzowanie rodzaju niebezpieczeństwa, które na danej drodze występuje. Na czym ono polega? Chodzi o to, że w pobliżu torów, które przecina droga, znajduje się bocznica kolejowa lub miejsce o podobnym charakterze. Na szyny może zatem wjechać pociąg lub być przez nie przetaczany. W takim miejscu nie stosuje się dodatkowo sygnalizacji lub zapór. Stąd konieczność o ostrzeżeniu przed zagrożeniem.

Znak T-10 a zasady ruchu

REKLAMA

Znak, a właściwie to tabliczka T-10, w zasadzie sama w sobie nie wprowadza żadnych zasad ruchu drogowego. Kierujący nadal ma obowiązek stosowania się do zasady szczególnej ostrożności opisanej w art. 28 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Tablica wprowadza dodatkowe zasady tylko w przypadku, w którym obok niej pojawi się pracownik kolei. W takim przypadku staje się on osobą uprawnioną do kierowania ruchem drogowym. Kierujący muszą stosować się do jego wskazań. Gdy zatrzymuje ruch na przecięciu drogi z bocznicą kolejową, pojazdy przez tory przejeżdżać nie mogą. Jeżeli umożliwia ponowny przejazd, auta mogą wjechać na przejazd.

Czemu kierowca musi się stosować do poleceń wydawanych przez pracownika kolei? Wyraźnie mówi o tym art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Wskazuje on, że "polecenia lub sygnały może dawać uczestnikowi ruchu lub innej osobie znajdującej się na drodze pracownik kolejowy na przejeździe kolejowym". Poza przejazdem nie ma takich uprawnień.

Kto może wydawać polecenia kierowcy na przejeździe za znakiem T-10?

REKLAMA

Nie może to być po prostu pracownik kolei. Aby miał on uprawnienia do wydawania poleceń na przejeździe, w głos art. 6 ust. 3a ustawy PoRD musi przejść szkolenie organizowane przez wojewódzki ośrodek ruchu drogowego. Dzięki temu można mieć pewność, że zna zapisy o ruchu drogowym, a samo kierowanie ruchem przeprowadzi w sposób przepisowy. Na tym nie koniec. Dodatkowo pracownik kolei musi posiadać tarczę do zatrzymywania pojazdów oraz ubranie z elementami odblaskowymi i napisem "KIEROWANIE RUCHEM" bądź "STOP".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poza tym warto pamiętać o tym, że w głos art. 6 ust. 2 ustawy PoRD polecenia wydawane przez osobę kierującą ruchem na przejeździe za znakiem T-10 powinny być "łatwo rozpoznawalne i widoczne z dostatecznej odległości, zarówno w dzień, jak i w nocy".

Czy można dostać mandat za znak T-10?

Tablica T-10 "bocznica kolejowa" nawet w połączeniu ze znakiem drogowym A-30 w zasadzie nie rodzi żadnej odpowiedzialności mandatowej. To ostrzeżenie. Ostrzeżenie kierującego przed sytuacją niebezpieczną. Odpowiedzialność rodzi dopiero sytuacja, w której na przejeździe kolejowym w takim punkcie pojawi się pracownik kolei, zacznie wydawać polecenia kierowcy, a ten nie będzie się do nich stosował. W sytuacji, w której scenariusz taki dostrzeże patrol policji, może zatrzymać pojazd do kontroli. Prowadzący naraża się na dwa typy sankcji.

  • Po pierwsze kierujący otrzyma karę grzywny. Podstawą do jej wystawienia stanie się art. 92 par. 1 ustawy Kodeks wykroczeń. Ten mówi o mandacie wynoszącym od 20 do 5000 zł. Podczas wskazywania konkretnej kwoty policjant z pewnością będzie miarkował skalę wykroczenia, ale też stworzonego przez nie poziomu zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.
  • Po drugie do jego konta w Centralnej Ewidencji Kierowców dopisane zostaną punkty karne. Mowa o 15 punktach karnych. Sankcja jest zatem mocno bolesna!
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA