REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Znak T-10, czyli uwaga ciuchcia? Tablica budzi czasami śmieszne skojarzenia

Znak T-10, tabliczka T-10, bocznica kolejowa
Znak T-10, czyli uwaga ciuchcia? Tablica budzi czasami śmieszne skojarzenia
Pixabay

REKLAMA

REKLAMA

Znak T-10 przedstawiający ciuchcię to wcale nie zaszłość z początków XX wieku ani informacja o zabytkowej parowozowni. To kluczowy komunikat dla kierowcy także dziś. Komunikat, który ostrzega o zagrożeniu i zasadniczo zmienia zasady ruchu drogowego.

Co oznacza znak T-10?

Znak T-10 tak właściwie nie jest znakiem drogowym. To rodzaj tabliczki dołączanej do znaku drogowego. Jak brzmi jej definicja? Ta mówi o przecięciu drogi z bocznicą kolejową lub torem o podobnym charakterze. Stosowana jest przede wszystkim na przejazdach, zlokalizowanych w okolicy bocznic eksploatowanych przez koleje państwowe lub prywatne firmy. Transport towarów koleją nadal jest bowiem popularny w przypadku dużych przedsiębiorstw działających na rynku petrochemicznym czy węglowym.

REKLAMA

Czy znak T-10 występuje samodzielnie?

Tabliczka T-10 "bocznica kolejowa" nie może występować samodzielnie. W takim przypadku nie przekazuje kierowcy żadnej informacji. Jest łączona ze znakiem A-30 "inne niebezpieczeństwo". Jej zadaniem jest doprecyzowanie rodzaju niebezpieczeństwa, które na danej drodze występuje. Na czym ono polega? Chodzi o to, że w pobliżu torów, które przecina droga, znajduje się bocznica kolejowa lub miejsce o podobnym charakterze. Na szyny może zatem wjechać pociąg lub być przez nie przetaczany. W takim miejscu nie stosuje się dodatkowo sygnalizacji lub zapór. Stąd konieczność o ostrzeżeniu przed zagrożeniem.

Znak T-10 a zasady ruchu

REKLAMA

Znak, a właściwie to tabliczka T-10, w zasadzie sama w sobie nie wprowadza żadnych zasad ruchu drogowego. Kierujący nadal ma obowiązek stosowania się do zasady szczególnej ostrożności opisanej w art. 28 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Tablica wprowadza dodatkowe zasady tylko w przypadku, w którym obok niej pojawi się pracownik kolei. W takim przypadku staje się on osobą uprawnioną do kierowania ruchem drogowym. Kierujący muszą stosować się do jego wskazań. Gdy zatrzymuje ruch na przecięciu drogi z bocznicą kolejową, pojazdy przez tory przejeżdżać nie mogą. Jeżeli umożliwia ponowny przejazd, auta mogą wjechać na przejazd.

Czemu kierowca musi się stosować do poleceń wydawanych przez pracownika kolei? Wyraźnie mówi o tym art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Wskazuje on, że "polecenia lub sygnały może dawać uczestnikowi ruchu lub innej osobie znajdującej się na drodze pracownik kolejowy na przejeździe kolejowym". Poza przejazdem nie ma takich uprawnień.

Kto może wydawać polecenia kierowcy na przejeździe za znakiem T-10?

REKLAMA

Nie może to być po prostu pracownik kolei. Aby miał on uprawnienia do wydawania poleceń na przejeździe, w głos art. 6 ust. 3a ustawy PoRD musi przejść szkolenie organizowane przez wojewódzki ośrodek ruchu drogowego. Dzięki temu można mieć pewność, że zna zapisy o ruchu drogowym, a samo kierowanie ruchem przeprowadzi w sposób przepisowy. Na tym nie koniec. Dodatkowo pracownik kolei musi posiadać tarczę do zatrzymywania pojazdów oraz ubranie z elementami odblaskowymi i napisem "KIEROWANIE RUCHEM" bądź "STOP".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poza tym warto pamiętać o tym, że w głos art. 6 ust. 2 ustawy PoRD polecenia wydawane przez osobę kierującą ruchem na przejeździe za znakiem T-10 powinny być "łatwo rozpoznawalne i widoczne z dostatecznej odległości, zarówno w dzień, jak i w nocy".

Czy można dostać mandat za znak T-10?

Tablica T-10 "bocznica kolejowa" nawet w połączeniu ze znakiem drogowym A-30 w zasadzie nie rodzi żadnej odpowiedzialności mandatowej. To ostrzeżenie. Ostrzeżenie kierującego przed sytuacją niebezpieczną. Odpowiedzialność rodzi dopiero sytuacja, w której na przejeździe kolejowym w takim punkcie pojawi się pracownik kolei, zacznie wydawać polecenia kierowcy, a ten nie będzie się do nich stosował. W sytuacji, w której scenariusz taki dostrzeże patrol policji, może zatrzymać pojazd do kontroli. Prowadzący naraża się na dwa typy sankcji.

  • Po pierwsze kierujący otrzyma karę grzywny. Podstawą do jej wystawienia stanie się art. 92 par. 1 ustawy Kodeks wykroczeń. Ten mówi o mandacie wynoszącym od 20 do 5000 zł. Podczas wskazywania konkretnej kwoty policjant z pewnością będzie miarkował skalę wykroczenia, ale też stworzonego przez nie poziomu zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.
  • Po drugie do jego konta w Centralnej Ewidencji Kierowców dopisane zostaną punkty karne. Mowa o 15 punktach karnych. Sankcja jest zatem mocno bolesna!
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA