REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Znak B-43 wyraża ograniczenie prędkości. Ale trochę inne

znak B-43, znak drogowy B-43, co oznacza znak B-43, znak B-43 definicja, znak B-43 rozporządzenie, znak B-43 ograniczenie prędkości, znak B-43 strefa ograniczonej prędkości
znak B-43, znak drogowy B-43, co oznacza znak B-43, znak B-43 definicja, znak B-43 rozporządzenie, znak B-43 ograniczenie prędkości, znak B-43 strefa ograniczonej prędkości
Znak B-43 wyraża ograniczenie prędkości. Ale trochę inne
Kuba Brzeziński
Infor

REKLAMA

REKLAMA

Znak B-43 wygląda jak klasyczne ograniczenie prędkości. Klasycznym ograniczeniem jednak nie jest. Kwadratowe, białe tło zmienia wszystko. A właściwie to jedną kluczową rzecz. Nie wiesz, o czym mowa? Grozi ci zatem mandat do 5 tys. zł i utrata prawa jazdy.
rozwiń >

Co oznacza znak B-43?

Definicja znaku B-43 jest dość prosta. W ten sposób drogowcy wyznaczają bowiem strefę ograniczonej prędkości. To teren, a więc szereg dróg i skrzyżowań, na których dopuszczalna prędkość jazdy wynosi dokładnie tyle, ile wskazuje liczba zapisana na tablicy wyrażona w kilometrach na godzinę. Na tym jednak nie koniec. W przypadku znaku B-43 warto wiedzieć o jeszcze jednej rzeczy. W sytuacji, w której w strefie nie można przekraczać prędkości równej lub mniejszej od 30 km/h, urządzenia i rozwiązania wymuszające powolną jazdę, zamontowane w strefie mogą nie być oznakowane znakami ostrzegawczymi.

REKLAMA

Znak B-43: rozporządzenie i podstawa prawna

REKLAMA

Znak B-43 wcale nie jest ograniczeniem prędkości B-33, które drogowcy przypadkowo umieścili na białym, kwadratowym tle. Tak, nadal wyznacza limit prędkości na drodze, ale w przeciwieństwie do znaku B-33 oznacza strefę. W szczegóły nie ma sensu wchodzić. Te zostały wystarczająco omówione w poprzednim akapicie. W tym wskażę zatem podstawę prawną pozwalającą na stosowanie takiego oznaczenia. Bo znajduje się ono w oficjalnym wykazie. Jest stuprocentowym znakiem drogowym.

Definicję i opis znaku drogowego B-43 można znaleźć w par. 31 rozporządzenia ministrów infrastruktury oraz spraw wewnętrznych i administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych.

Czemu służy wyznaczanie strefy ograniczonej prędkości?

Strefę ograniczonej prędkości wyznacza się w mieście. To jednak dopiero pierwszy z warunków. Drugi dotyczy natężenia ruchu. Zarówno ruch pojazdów, jak i pieszych musi być w danym miejscu duży. Poza tym bywa, że strefa pojawia się w miejscu, w którym istnieje konieczność ograniczenia prędkości jazdy, ale występuje duża ilość skrzyżowań. To musiałoby oznaczać "las" znaków B-33, które są przecie odwoływane przez skrzyżowanie. W ich miejscu ustawia się znak B-43 przy każdym wjeździe do strefy. Tyle.

Z praktycznego punktu widzenia znak B-43 "strefa ograniczonej prędkości" pojawia się przede wszystkim w okolicy centrów miast, obiektów szkolnych i przedszkolnych, obiektów handlowych, budynków użyteczności publicznej czy na dużych osiedlach mieszkaniowych.

Kogo dotyczy znak B-43?

REKLAMA

Rozporządzenie ministrów infrastruktury oraz spraw wewnętrznych i administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych mówi o tym, że do znaków muszą stosować się kierujący. Kto jest kierującym? W głos art. 2 pkt 20 ustawy Prawo o ruchu drogowym jest to "osoba, które kieruje pojazdem lub zespołem pojazdów, a także osoba, która prowadzi kolumnę pieszych, jedzie wierzchem albo pędzi zwierzęta pojedynczo lub w stadzie".

W związku z tym warto wyjaśnić jeszcze jedną definicję. Czym jest pojazd? To według art. 2 pkt 31 ustawy Prawo o ruchu drogowym "środek transportu przeznaczony do poruszania się po drodze oraz maszynę lub urządzenie do tego przystosowane, z wyjątkiem urządzenia wspomagającego ruch". A taka podstawa prawna oznacza, że ograniczenie prędkości określone na znaku B-43 obowiązuje:

 • osobę jadącą wierzchem,
 • rowerzystę,
 • osobą jadącą hulajnogą elektryczną lub UTO,
 • kierującego motocyklem i motorowerem,
 • kierującego pojazdem o DMC do 3,5 t,
 • kierującego pojazdem o DMC powyżej 3,5 t,
 • kierującego autobusem.

Co odwołuje znak B-43?

Znak B-43 należy do rodziny znaków zakazu. Czy to oznacza, że odwołuje go skrzyżowanie lub np. oznaczenie B-42 "koniec zakazów"? No właśnie nie. Strefę ograniczonej prędkości można "wygasić" tylko w jeden sposób. I sposobem tym jest ustawienie przez drogowców znaku B-44 "koniec strefy ograniczonej prędkości". Dopóki kierujący nie minie tego oznaczenia, musi się stosować do ograniczenia wyrażonego tablicą B-43. Nie ma znaczenie czy minie po drodze skrzyżowanie lub czy np. nie skręci w drogę poprzeczną. Cały czas znajduje się w strefie.

Czy znak B-43 odwołuje znak B-33?

Wyobraźmy sobie taką sytuację. Kierujący jedzie i widzi przed maską znak B-33 ograniczający prędkość do 40 km/h. Przed minięciem skrzyżowania dostrzega jednak tablicę B-43, która wskazuje na ograniczenie prędkości wynoszące 20 km/h. Do którego z tych znaków należy się stosować? Hierarchia w tym przypadku jest prosta. Znak B-43 – jako że został ustawiony dalej – ma charakter nadrzędny. I do prędkości wskazywanej na nim należy się stosować. A więc tak, znak B-43 odwołuje znak B-33. I robi to bezapelacyjnie. Kierowcy powinni o tym wiedzieć.

Jaki jest mandat za niestosowanie się do znaku B-43?

Nie ma mandatu za niestosowanie się do znaku B-43. Taryfikator mandatów nie przewiduje takiej sankcji. To dobra informacja? No właśnie nie do końca. Bo kierowca, który nie zastosuje się do oznaczenia B-43 de facto przekroczy dozwoloną prędkość. To z kolei oznacza, że właśnie za zbyt szybką jazdę otrzyma karę. Ile będzie ona wynosiła? Dużo zależy od skali wykroczenia. W przypadku przekroczenia dopuszczalnej prędkości:

 • do 10 km/h – mandat 50 zł i 1 punkt karny,
 • o 11–15 km/h – mandat 100 zł i 2 punkty karne,
 • o 16–20 km/h – mandat 200 zł i 3 punkty karne,
 • o 21–25 km/h – mandat 300 zł i 5 punktów karnych,
 • o 26–30 km/h – mandat 400 zł i 7 punktów karnych,
 • o 31–40 km/h – mandat 800 zł (recydywa 1600 zł) i 9 punktów karnych,
 • o 41–50 km/h – mandat 1000 zł (recydywa 2000 zł) i 11 punktów karnych,
 • o 51–60 km/h – mandat 1500 zł (recydywa 3000 zł) i 13 punktów karnych,
 • o 61–70 km/h – mandat 2000 zł (recydywa 4000 zł) i 14 punktów karnych,
 • o 71 km/h i więcej – mandat 2500 zł (recydywa 5000 zł) i 15 punktów karnych.

Czy za znakiem B-43 można stracić prawo jazdy za prędkość?

Można! Należy zawsze o tym pamiętać. Charakter strefy ograniczonej prędkości sprawia, że te są wyznaczane głównie w miastach. A to oznacza działanie art. 135 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zapis ten mówi wyraźnie, że "policjant zatrzyma wydane w kraju prawo jazdy za pokwitowaniem w przypadku ujawnienia czynu polegającego na kierowaniu pojazdem z prędkością przekraczającą dopuszczalną o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym". Zakaz prowadzenia pojazdów w takim przypadku obowiązuje przez 3 miesiące i sankcja jest obligatoryjna. Zostanie oczywiście również uzupełniona mandatem naliczonym według widełek z poprzedniego akapitu.

Ważne

Załóżmy, że znak B-43 pokazuje ograniczenie prędkości do 20 km/h. Jazda z prędkością 71 km/h będzie się już zatem kwalifikować pod powyższy zapis.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  PKN ORLEN nie narusza prawa niskimi cenami? Bezpodstawne oskarżenia? [Wybory 2023]

  Są trzy wytłumaczenia dlaczego PKN Orlen sprzedaje paliwa jakby ropa kosztowała 50 dolarów za baryłkę. A jest po 94 dolary. Nie każde postępowanie zarządu spółki wiąże się z odpowiedzialnością prawną.

  Sztuczna inteligencja w samochodzie. Auta już są inteligentne, a ich IQ rośnie!

  Sztuczna inteligencja w samochodzie ma znaczenie nie tylko dla kierowców. To kluczowy trend rynkowy! Już dziś jedna piąta środków wydawanych na prace nad AI, trafiają właśnie do sektora moto. To potężny potencjał. Warto jednak zastanowić się nad tym, co może właściwie oznaczać dla właścicieli aut.

  Historia pojazdu w aplikacji mObywatel. Nowe przepisy już obowiązują

  Usługa "Historia pojazdu" jest niezwykle popularna. Korzysta z niej nawet 27 mln osób miesięcznie. Teraz liczba ta może się zwiększyć. Bo usługa pojawiła się w rządowej aplikacji mObywatel. Rozporządzenie w tej sprawie już działa.

  Czym kierują się Polacy podczas zakupu używanego auta?

  Przy wyborze auta z rynku wtórnego Polacy kierują się przede wszystkim ceną. Tuż za nią, z niemal identyczną liczbą wskazań, plasują się: rocznik oraz przebieg. Nabywcy chcą także znać historię serwisową i wypadkową pojazdu - wynika z badań serwisu autobaza.pl. Co jeszcze wpływa na motoryzacyjne wybory i w jaki sposób świadczy to o świadomości kupujących? Analizują eksperci autobaza.pl.

  REKLAMA

  Fałszywy mandat od straży miejskiej. Nowy sposób złodziei w Warszawie

  Wezwanie od straży miejskiej wygląda łudząco realistycznie. Prawdziwe jednak nie jest. Fakt, że dokument sporządzili oszuści, a nie strażnicy miejscy, zdradza kilka rzucających się w oczy detali. Sprawdź, na co zwrócić uwagę i jak nie dać się oszukać.

  Wracają kontrole na granicy ze Słowacją. Czy twoje auto też skontrolują?

  Na granicy między Polską a Słowacją ponownie pojawią się strażnicy graniczni. Ci nie będą obserwować ruchu, a zatrzymywać pojazdy i je kontrolować. Na jakich autach się skupią i co ma na celu przywrócenie kontroli granicznych? O tym w tym materiale.

  Dopłaty gwarantowane przez państwo wpływają na zainteresowanie Polaków elektrykami

  Dopłaty gwarantowane przez państwo wpływają na zainteresowanie Polaków elektrykami - wynika z badania zrealizowanego na potrzeby raportu „E-rewolucja w świecie motoryzacji”.

  Czy Ukrainiec może zrobić prawo jazdy w Polsce?

  Czy Ukrainiec może zrobić prawo jazdy w Polsce? Teoretycznie tak. Teoretycznie, bo przed przystąpieniem do kursu i egzaminu, musi spełnić kilka wymogów dodatkowych. O wszystkich koniecznych formalnościach opowiem w tym materiale.

  REKLAMA

  Wybory 2023: Ile będzie kosztować transport wyborców do komisji wyborczych?

  40 mln zł będzie kosztować transport wyborców do komisji wyborczych. Suma po części wynika ze skali przejazdów, a po części faktu, że ministerstwo... nie opracowało stawek, na podstawie których można byłoby taki transport realizować. Oto szczegóły programu "taksówka+".

  Obwodnica Pułtuska. Jest ZRID, zaraz startują prace

  Pułtusk jest pięknym miastem o mocnym akcencie historycznym. Nie ma się zatem co dziwić, że rząd postanowił zainwestować w nie 442 mln zł. A właściwie to nie tyle w nie, co w jego okolice. Bo powstanie obwodnica Pułtuska. Trasa otrzymała właśnie ZRID.

  REKLAMA