REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Widzisz samochód z kamerą na dachu? Nie ciśnij na hamulec. Auto robi zdjęcia, ale mandatów nie wystawia. Ono widzi tylko dziwne rzeczy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Widzisz samochód z kamerą na dachu? Nie ciśnij na hamulec. Auto robi zdjęcia, ale mandatów nie wystawia. Ono widzi tylko dziwne rzeczy
Widzisz samochód z kamerą na dachu? Nie ciśnij na hamulec. Auto robi zdjęcia, ale mandatów nie wystawia. Ono widzi tylko dziwne rzeczy
TomTom

REKLAMA

REKLAMA

Samochód z kamerą na dachu budzi jedno skojarzenie. Pojawienie się tzw. bomb i wysoki mandat. W tym jednak przypadku kary kierowca nie dostanie. Bo choć to auto rzeczywiście kamerę ma, ta skupia się na czymś innym. I nieco inaczej widzi świat. Co to za samochód?

Kierowcy są straszeni kolejnymi doniesieniami mówiącymi o kilkunastotysięcznych mandatach czy dziesiątkach punktów karnych dopisanych podczas jednej kontroli drogowej. Nie ma się zatem co dziwić, że stali się bardzo mocno podejrzliwi podczas codziennych podróży.

REKLAMA

Wielka kamera na dachu oznacza murowany mandat?

Gdy w ruchu drogowym nagle pojawia się samochód z serią kamer na dachu, u kierowców budzi się jedna reakcja. Najpierw cisną na hamulec, a później nerwowo patrzą na prędkościomierz. Tak, samochód nie ma policyjnego znakowania. To jednak w niczym nie przeszkadza. Zarówno policja, jak i ITD posiadają nieoznakowane radiowozy. Te "czają" się wśród samochodów, czekają, aż któryś z kierowców popełni błąd, odpalają lampy błyskowe i zatrzymują go do kontroli drogowej. Finał zawsze jest ten sam. Jest nim wręczenie mandatu. Często bardzo wysokiego.

Spokojnie! To nie jest nieoznakowany radiowóz policji czy ITD

REKLAMA

Teoretycznie w tym przypadku mogłoby być identycznie. Całe szczęście tylko teoretycznie. Bo choć kierowca, jadąc za tym autem, widzi tylko kamery na dachu, na boku pojazdu pojawia się napis TomTom Car. To oznacza, że ma do czynienia z mobilnym mapowaniem wykonywanym na zlecenie operatora programów nawigacyjnych, czyli TomToma. To nie jest zatem żaden nieoznakowany radiowóz. Mandatu nie będzie.

Warto zaznaczyć, że na polskich drogach jeździ kilka samochodów TomToma. Kierowcy mogą spotkać m.in. Toyotę Corollę kombi, Volkswagena Golfa Plus czy minivana Kii. Historia od tych modeli się jednak nie zaczęła. Pierwszym samochodem mapującym TomToma był bowiem Peugeot Partner I (jeszcze ten bez drzwi z tyłu). Czerwony!

Widzisz samochód z kamerą na dachu? Nie ciśnij na hamulec. Auto robi zdjęcia, ale mandatów nie wystawia. Ono widzi tylko dziwne rzeczy

Widzisz samochód z kamerą na dachu? Nie ciśnij na hamulec. Auto robi zdjęcia, ale mandatów nie wystawia. Ono widzi tylko dziwne rzeczy

TomTom

Auto TomToma ma kamerę, ale mandatu nie wystawi

No dobrze, samochód TomToma ma kamerę, ale kar nie wystawia. Po co mu zatem urządzenie rejestrujące? Bo ono rejestruje, ale nie wykroczenia, a infrastrukturę drogową. Sprawdza oznakowanie, które stoi przy drogach. Kontroluje czy nie pojawiły się np. nowe oznaczenia kierunkowe lub ograniczenia prędkości. Aktualizuje w ten sposób bazę danych dostępną w programie nawigacyjnym. To z tej bazy korzystają wszyscy kierowcy, którzy poruszają się przy użyciu wskazówek płynących z TomToma. Aktualność oznaczeń w nawigacji leży zatem w ich interesie i jest kluczowa dla sprawnego nawigowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

TomTom Car w przeciwieństwie np. do samochodu Google nie wykonuje zdjęć, które później stają się elementem obrazu, który kierowca może otworzyć w nawigacji.

Jakie dziwne rzeczy widzi TomTom Car?

REKLAMA

Kierowca zwróci uwagę przede wszystkim na kamerę umieszczoną na dachu samochodu TomToma. Osprzęt nie ogranicza się jednak tylko do niej. Choć i sama kamera jest niezwykle ciekawa. Widzi obraz pod kątem 360 stopni. Co więcej, rejestruje go z ogromną precyzją. Każdy obraz ma 3,8 miliarda pikseli.

Kolejnym punktem aparatury mapującej jest LiDAR. To niesamowite urządzenie, które ma zdolność zbierania 700 000 punktów danych każdej sekundy. Dzięki temu pozwala na zbudowanie trójwymiarowej mapy punktowej z milimetrową dokładnością (to coś na kształt zaawansowanej bitmapy o dość specyficznym wyglądzie). To z LiDAR-owego projektu pobierane są np. dane dotyczące odległości i położenia obiektów drogowych. Bardzo ważne w aparaturze są też żyroskopy. Ale nie stabilizujące, a odczytujące nachylenie i krzywiznę dróg. Te wszystkie parametry są nanoszone na mapy. Te stają się dzięki nim bardziej precyzyjne.

Widzisz samochód z kamerą na dachu? Nie ciśnij na hamulec. Auto robi zdjęcia, ale mandatów nie wystawia. Ono widzi tylko dziwne rzeczy

Widzisz samochód z kamerą na dachu? Nie ciśnij na hamulec. Auto robi zdjęcia, ale mandatów nie wystawia. Ono widzi tylko dziwne rzeczy

TomTom

Gdzie można spotkać samochód TomToma z kamerą na dachu?

Tak właściwie to... wszędzie! Z urządzeń opartych na mapach TomToma korzystają miliony osób na całym świecie. Muszą one być zatem maksymalnie dokładne. To wymaga nie tylko częstych przejazdów mapujących, ale przede wszystkim mocno wszechstronnych. Konieczne jest zatem to, aby TomTom Car pojawił się na drogach miejskich, ale także i podmiejskich, autostradach czy ekspresówkach. Nie ma praktycznie żadnych ograniczeń w tym zakresie.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
OC dla rowerzystów – konieczność czy ograniczanie wolności? Polacy podzieleni

Czy rowerzyści powinni mieć obowiązkowe OC? Wraz ze wzrostem liczby jednośladów na drogach, temat ten wraca jak bumerang i dzieli opinię publiczną. Najnowsze badanie Rankomat.pl pokazuje, że Polacy są niemal równo podzieleni – nie brakuje zarówno zwolenników bezpieczeństwa, jak i obrońców niezależności.

Masz radio w samochodzie? Możesz spodziewać się kontroli

Właściciele samochodów – zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy – powinni pamiętać o opłatach za używanie odbiorników radiofonicznych. Chodzi o konieczność opłacania abonamentu RTV za radioodbiornik zamontowany w pojeździe. Jaka jest opłata abonamentowa w 2025 r.? Kto jest zwolniony?

KGP: 116 725 interwencji, 519 wypadków drogowych, 32 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 116 725 interwencji. Byli wzywani do 519 wypadków drogowych.

Rozwiązanie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) [PROJEKT]

W środę, 4 czerwca 2025 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Chodzi o zmiany dotyczące rozwiązania umowy OC.

REKLAMA

Transport w Polsce 2024: Spadek przewozów towarów, wzrost liczby pasażerów. Informacja sygnalna GUS

Główny Urząd Statystyczny opublikował informację sygnalną dotyczącą przewodu ładunków i pasażerów w 2024 r. Z informacji GUS wynika, że w porównaniu z 2023 r., wzrosła liczba pasażerów korzystających z większości środków transportu – wyjątkiem był jedynie transport wodny śródlądowy. Z kolei całkowita masa przewiezionych ładunków oraz wykonana praca przewozowa nieznacznie się zmniejszyły.

KGP: 117 251 interwencji, 487 wypadków drogowych, 33 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 117 251 interwencji. Byli wzywani do 487 wypadków drogowych.

Komunikat CANARD: e-Doręczenia w sprawach o wykroczenia dopiero od 1 października 2029 r.

Mimo postępującej cyfryzacji administracji publicznej, w sprawach o wykroczenia nadal nie obowiązują przepisy ustawy o doręczeniach elektronicznych. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) przypomina, że wdrożenie e-Doręczeń w tym obszarze nastąpi dopiero 1 października 2029 roku.

Już 60 proc. używanych aut w Polsce pochodzi z importu. Dlaczego Polacy wciąż tak chętnie kupują samochody używane z zagranicy?

Ponad połowa używanych samochodów na polskim rynku pochodzi z zagranicy – a liczby te wciąż rosną, zbliżając się do rekordowych poziomów sprzed kilku lat. Prym w imporcie wiodą auta z Niemiec, ale to import z USA notuje najbardziej dynamiczny wzrost. Jednocześnie przeciętny wiek i przebieg sprowadzanych pojazdów są wyraźnie wyższe niż w przypadku transakcji na autach krajowych, co może stanowić wyzwanie dla nabywców.

REKLAMA

Przestarzałe przepisy taxi blokują rozwój nowoczesnej mobilności w Europie

Do 2030 roku nawet 190 milionów Europejczyków – niemal 40 proc. populacji – może regularnie korzystać z usług taksówkarskich zamawianych za pośrednictwem aplikacji mobilnych. W ocenie koalicji Shared Mobility Europe, dynamiczny rozwój sektora nowoczesnych przejazdów taksówkarskich jest skutecznie hamowany przez przestarzałe, rozdrobnione i często sprzeczne przepisy krajowe.

Spłata mandatu karnego na raty, a wygaszenie punktów karnych. Resort infrastruktury zajmie się tematem

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił z pismem do ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka ws. kierowców, którzy podejmują się spłaty mandatu karnego na raty. Choć działają zgodnie z prawem, są traktowani mniej korzystnie niż ci, którzy opłacili grzywnę jednorazowo.

REKLAMA