REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ukrainiec ukarany za brak prawa jazdy. Choć prawo jazdy miał...

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ukrainiec ukarany za brak prawa jazdy. Choć prawo jazdy miał...
Ukrainiec ukarany za brak prawa jazdy. Choć prawo jazdy miał...
Policja

REKLAMA

REKLAMA

Ukrainiec został ukarany przez polski sąd za brak prawa jazdy. Dokument wydany w Ukrainie posiadał, ale ten stracił ważność. To jednak mogło nie mieć znaczenia w świetle ustawy przedłużającej jego ważność w Polsce. Tego sąd jednak nie sprawdził. RPO wystąpił z kasacją.

W lutym 2023 r. polscy policjanci zatrzymali do kontroli drogowej pojazd kierowany przez obywatela Ukrainy. Poprosili go zatem o okazanie dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdami. I on prawo jazdy pokazał. To było wydane w Ukrainie. Tyle że straciło termin ważności...

REKLAMA

Nieważne prawo jazdy, czyli brak prawa jazdy?

REKLAMA

Polskie przepisy nie pozostawiają w takim przypadku żadnych złudzeń. Ukrainiec musiał być potraktowany jak osoba, która prowadziła bez uprawnień. Na podstawie art. 94 par. 1 i 3 ustawy Kodeksu wykroczeń funkcjonariusze skierowali do sądu wniosek o ukaranie sprawcy. I ten ukarany został.

W marcu 2023 r. kierowca wyrokiem nakazowym Sądu Rejonowego został uznany za winnego i ukarany 1500 zł grzywny. Sąd orzekł też środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na 6 miesięcy. Wyrok teoretycznie wydaje się słuszny. Dokładnie zgadza się z literą art. 94 par. 1 i 3 ustawy Kodeksu wykroczeń. Powiem więcej, wypełnia jego minimalne wymagania. Niższego wymiaru sędzia już nie mógł dać kierowcy z Ukrainy. Na tym jednak sprawa się nie kończy. Bo ma ono jeszcze drugie dno.

Sąd podczas karania Ukraińca rażąco naruszył prawo procesowe

REKLAMA

Sędzia wydający wyrok najwyraźniej nie miał bowiem pojęcia o istnieniu art. 14 i 14a ustawy z dnia 23 marca 2022 r. o szczególnych regulacjach w zakresie transportu i gospodarki morskiej w związku z konfliktem zbrojnym na terenie Ukrainy na terytorium RP. A te zapisy wyraźnie mówią o tym, że w okresie od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. za ważne uznaje się także prawa jazdy wydane przez właściwe organy administracji Ukrainy, których termin ważności upłynął. I ten konkretny kierujący być może łapał się w te przepisy. Został w końcu zatrzymany w lutym 2023 r.

Takie spojrzenie na sprawę może oznaczać mniej więcej tyle, że obywatel Ukrainy być może jednak miał ważne uprawnienia do kierowania pojazdami. Bo być może w świetle przepisów jego prawo jazdy należało uznać za ważne. Na mocy ustawy jego ważność mogła bowiem zostać automatycznie przedłużona do 31 grudnia 2023 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nietrudno zatem dojść do wniosku, że sąd niezbyt wnikliwie zapoznał się z dowodami i pochopnie podjął decyzję o rozstrzygnięciu w postępowaniu nakazowym na posiedzeniu bez przeprowadzania rozprawy. Sąd miał obowiązek wyjaśnienia prostej sprawy. Powinien skontrolować czy obwiniony posiadał prawo jazdy wydane w Ukrainie i kiedy utraciło ono ważność. Bez tego ustalenia nie było podstaw do przyjęcia, że obwiniony dopuścił się wykroczenia. W efekcie wyrok na chwilę obecną jest tak naprawdę bezzasadny, ale niestety prawomocny.

RPO wnosi o kasację wyroku. Sąd musi uwzględnić nową przesłankę

Ukraiński kierowca ma poważny problem? To pewne. Sprawa trafiła jednak do Rzecznika Prawo Obywatelskich i ten postanowił działać. Szczególnie że wyrok jest obarczony wadą prawną. Zastępca RPO Stanisław Trociuk wniósł o uchylenie orzeczenia i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania Sądowi Rejonowemu. Podstawą wniosku stał się zapis:

  • ustawy z dnia 23 marca 2022 r. o szczególnych regulacjach w zakresie transportu i gospodarki morskiej w związku z konfliktem zbrojnym na terenie Ukrainy na terytorium RP.
  • naruszenie prawa procesowego, to jest art. 93 par. 2 ustawy Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia. Polegało to na niesłusznym przyjęciu, że wina i okoliczności czynu zarzucanego obwinionemu, nie budziły wątpliwości co do wyczerpania przez niego znamion wykroczenia z art. 94 par. 1 ustawy Kodeks wykroczeń.

W sytuacji, w której kasacja zostanie przyjęta, ponowne rozpoznanie przez Sąd Rejonowy musi wrócić do punktu zapisanego w poprzednim akapicie. Chodzi o sprawdzenie kiedy konkretnie ukraińskie prawo jazdy straciło ważność. Jeżeli między 1 stycznia 2022 r. a 31 grudnia 2023 r., jedynym wyrokiem zapadającym w sprawie może być wyrok uniewinniający.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

REKLAMA

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

REKLAMA

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

KGP: 110 999 interwencji, 427 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 999 interwencji. Byli wzywani do 427 wypadków drogowych.

REKLAMA