REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ukrainiec ukarany za brak prawa jazdy. Choć prawo jazdy miał...

Ukrainiec ukarany za brak prawa jazdy. Choć prawo jazdy miał...
Ukrainiec ukarany za brak prawa jazdy. Choć prawo jazdy miał...
Policja

REKLAMA

REKLAMA

Ukrainiec został ukarany przez polski sąd za brak prawa jazdy. Dokument wydany w Ukrainie posiadał, ale ten stracił ważność. To jednak mogło nie mieć znaczenia w świetle ustawy przedłużającej jego ważność w Polsce. Tego sąd jednak nie sprawdził. RPO wystąpił z kasacją.

W lutym 2023 r. polscy policjanci zatrzymali do kontroli drogowej pojazd kierowany przez obywatela Ukrainy. Poprosili go zatem o okazanie dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdami. I on prawo jazdy pokazał. To było wydane w Ukrainie. Tyle że straciło termin ważności...

REKLAMA

Nieważne prawo jazdy, czyli brak prawa jazdy?

REKLAMA

Polskie przepisy nie pozostawiają w takim przypadku żadnych złudzeń. Ukrainiec musiał być potraktowany jak osoba, która prowadziła bez uprawnień. Na podstawie art. 94 par. 1 i 3 ustawy Kodeksu wykroczeń funkcjonariusze skierowali do sądu wniosek o ukaranie sprawcy. I ten ukarany został.

W marcu 2023 r. kierowca wyrokiem nakazowym Sądu Rejonowego został uznany za winnego i ukarany 1500 zł grzywny. Sąd orzekł też środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na 6 miesięcy. Wyrok teoretycznie wydaje się słuszny. Dokładnie zgadza się z literą art. 94 par. 1 i 3 ustawy Kodeksu wykroczeń. Powiem więcej, wypełnia jego minimalne wymagania. Niższego wymiaru sędzia już nie mógł dać kierowcy z Ukrainy. Na tym jednak sprawa się nie kończy. Bo ma ono jeszcze drugie dno.

Sąd podczas karania Ukraińca rażąco naruszył prawo procesowe

REKLAMA

Sędzia wydający wyrok najwyraźniej nie miał bowiem pojęcia o istnieniu art. 14 i 14a ustawy z dnia 23 marca 2022 r. o szczególnych regulacjach w zakresie transportu i gospodarki morskiej w związku z konfliktem zbrojnym na terenie Ukrainy na terytorium RP. A te zapisy wyraźnie mówią o tym, że w okresie od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. za ważne uznaje się także prawa jazdy wydane przez właściwe organy administracji Ukrainy, których termin ważności upłynął. I ten konkretny kierujący być może łapał się w te przepisy. Został w końcu zatrzymany w lutym 2023 r.

Takie spojrzenie na sprawę może oznaczać mniej więcej tyle, że obywatel Ukrainy być może jednak miał ważne uprawnienia do kierowania pojazdami. Bo być może w świetle przepisów jego prawo jazdy należało uznać za ważne. Na mocy ustawy jego ważność mogła bowiem zostać automatycznie przedłużona do 31 grudnia 2023 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nietrudno zatem dojść do wniosku, że sąd niezbyt wnikliwie zapoznał się z dowodami i pochopnie podjął decyzję o rozstrzygnięciu w postępowaniu nakazowym na posiedzeniu bez przeprowadzania rozprawy. Sąd miał obowiązek wyjaśnienia prostej sprawy. Powinien skontrolować czy obwiniony posiadał prawo jazdy wydane w Ukrainie i kiedy utraciło ono ważność. Bez tego ustalenia nie było podstaw do przyjęcia, że obwiniony dopuścił się wykroczenia. W efekcie wyrok na chwilę obecną jest tak naprawdę bezzasadny, ale niestety prawomocny.

RPO wnosi o kasację wyroku. Sąd musi uwzględnić nową przesłankę

Ukraiński kierowca ma poważny problem? To pewne. Sprawa trafiła jednak do Rzecznika Prawo Obywatelskich i ten postanowił działać. Szczególnie że wyrok jest obarczony wadą prawną. Zastępca RPO Stanisław Trociuk wniósł o uchylenie orzeczenia i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania Sądowi Rejonowemu. Podstawą wniosku stał się zapis:

  • ustawy z dnia 23 marca 2022 r. o szczególnych regulacjach w zakresie transportu i gospodarki morskiej w związku z konfliktem zbrojnym na terenie Ukrainy na terytorium RP.
  • naruszenie prawa procesowego, to jest art. 93 par. 2 ustawy Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia. Polegało to na niesłusznym przyjęciu, że wina i okoliczności czynu zarzucanego obwinionemu, nie budziły wątpliwości co do wyczerpania przez niego znamion wykroczenia z art. 94 par. 1 ustawy Kodeks wykroczeń.

W sytuacji, w której kasacja zostanie przyjęta, ponowne rozpoznanie przez Sąd Rejonowy musi wrócić do punktu zapisanego w poprzednim akapicie. Chodzi o sprawdzenie kiedy konkretnie ukraińskie prawo jazdy straciło ważność. Jeżeli między 1 stycznia 2022 r. a 31 grudnia 2023 r., jedynym wyrokiem zapadającym w sprawie może być wyrok uniewinniający.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

Dobra passa motoryzacji dobiega końca

Chociaż produkcja sprzedana pojazdów w I kwartale br. przekroczyła 60 mld zł, ogólne wyniki branży wskazują, że dobra passa przemysłu motoryzacyjnego w Polsce dobiega końca. Tak wynika z informacji firmy AutomotiveSuppliers.pl.

Po polskich drogach jeżdżą coraz starsze samochody, najbardziej leciwe są Volkswageny, a auta jakich marek mają najmniej lat

14,7 lat – tyle wynosi obecnie średni wiek samochodu zgłaszanego do ubezpieczenia. Jest to o 12 miesięcy więcej niż cztery lata wcześniej. Jednak w przypadku najczęściej spotykanych w Polsce modeli samochodów, średnia jest jeszcze wyższa i sięga prawie 18 lat.

REKLAMA

Konfiskata auta nietrzeźwym kierowcom. Będą zmiany przepisów, ale czy na pewno łagodniejsze dla kierujących pojazdami

Kolejna zmiana przepisów dotyczących przepadku pojazdów jako kary dla nietrzeźwych kierowców. . Do Sejmu trafił projekt zmiany ustawy, w ramach którego to nie policja, ale sąd będzie dokonywał konfiskaty, ale jednocześnie zaostrzone zostaną przepisy dotyczące przepadku pojazdu.

Pijany kierowca staranował ogrodzenie. Stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

35-letni pijany kierowca ciężarowej scanii staranował ogrodzenie prywatnej posesji w Szydłówku koło Mławy. Kary nie będą niskie. 

REKLAMA