REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Unieważnianie egzaminu na prawo jazdy niezgodne z konstytucją?

unieważnianie egzaminu na prawo jazdy niezgodne z konstytucją, unieważnianie egzaminu na prawo jazdy
unieważnianie egzaminu na prawo jazdy niezgodne z konstytucją, unieważnianie egzaminu na prawo jazdy
Unieważnianie egzaminu na prawo jazdy niezgodne z konstytucją?
pvproductions
freepik.com

REKLAMA

REKLAMA

Ośrodek fałszował dokumentację dotyczącą zakresu szkolenia. W efekcie, choć jego kursanci zdobyli już prawo jazdy, teraz je stracą. Egzaminy na prawo jazdy będą unieważnione. RPO pyta zatem, czy taki scenariusz jest zgodny z Konstytucją.

Istnieje możliwość nie tyle odebrania uprawnień do kierowania danej osobie, co unieważnienia egzaminu państwowego, na podstawie którego te zostały wydane. Mówi o tym art. 72 ust. 1 pkt 2 ustawy o kierujących pojazdami. Stwierdza on wyraźnie, że "marszałek województwa, w drodze decyzji administracyjnej, unieważnia egzamin państwowy, jeżeli  był przeprowadzony w sposób niezgodny z przepisami ustawy, a ujawnione nieprawidłowości miały wpływ na jego wynik".

REKLAMA

Ważne

Po unieważnieniu egzaminu na prawo jazdy kierowca traci uprawnienia do kierowania pojazdami. Musi odbyć ponowny egzamin zarówno w części praktycznej, jak i teoretycznej. Egzamin ten odbywa się jednak na koszt WORD. Tak mówi art. 72 ust. 3 ustawy o kierujących pojazdami.

Unieważnianie egzaminu na prawo jazdy jedynym wyjściem

Mechanizm bezpieczeństwa bez wątpienia jest konieczny. Sprawdzi się, chociażby w przypadku, w którym egzaminatorowi udowodnione zostanie np. przyjęcie łapówki. W skrócie nie ma pewności czy kierujący słusznie otrzymał uprawnienia. Niestety z powyższym zapisem są jednocześnie aż trzy problemy.

  • Pierwszy dotyczy tego, że sankcja musi być zastosowana obligatoryjnie. Nie ma możliwości, aby np. w przypadku prostego błędu formalnego niesłusznie unieważniać egzamin i odbierać kierowcy uprawnienia do kierowania pojazdami.
  • Drugi jest taki, że kierowca nie ma żadnego wpływu na tę sytuację. Ta może się odbyć całkowicie bez jego udziału. Wystarczy, że egzaminatorowi czy ośrodkowi szkolenia kierowców zostaną udowodnione błędy, a na ich podstawie określona liczba egzaminów zostanie unieważniona.
  • Trzeci dotyczy tego, że sankcja działa w sposób bezterminowy. Może się zatem okazać, że egzamin zostanie unieważniony nie kilka dni po odbyciu się, a np. kilka lat. Wszystko zależy od tego kiedy postępowanie w danej sprawie zostanie wszczęte.

Unieważnianie egzaminu na prawo jazdy a tzw. interes obywateli

REKLAMA

Powyższe trzy problemy zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich prowadzą do sytuacji, w której sankcja zostanie nałożona na kierowcę, który "przez bardzo długi okres wywodziła swe prawa z aktu administracyjnego i jest przekonany o jego trwałości".

O fakcie niepotrzebnej zero-jedynkowości przepisów mówiących o unieważnieniu egzaminu na prawo jazdy mówi jeszcze jeden aspekt. I aspektem tym są orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Ten wielokrotnie zwracał uwagę na fakt, że "działanie organów państwa na podstawie prawa nie oznacza bezwzględnego obowiązku eliminowania z obrotu wadliwej decyzji administracyjnej, na podstawie której strona nabyła prawo lub jego ekspektatywę". To prowadzi do jednego wniosku. Nie wystarczy piętrzyć kolejnych sankcji. Trzeba je również wyważyć z interesem społecznym obywateli. Tak, aby procedury nadzorcze gwarantowały im przestrzeganie zasady legalizmu. Bo prawo jest stanowione dla obywateli, a nie przeciwko nim.

Unieważnianie egzaminu na prawo jazdy jest niezgodne z Konstytucją?

REKLAMA

Tak ukształtowana podstawa prawna pozwala wnioskować, że wcześniej wspomniany art. 72 ust. 1 pkt 2 ustawy o kierujących pojazdami nie jest zgodny z art. 2 Konstytucji RP, a w tym z zasadami pewności, stabilności i bezpieczeństwa obrotu prawnego oraz zaufania do organów państwa i prawa, a także zakazem nadmiernej ingerencji ustawodawcy. Regulacja zawarta w ustawie o kierujących pojazdami zakłada bowiem obligatoryjną konieczność wydania decyzji unieważniającej egzamin. Ta natomiast przedkłada interes społeczny nad interesem indywidualnym.

W sytuacji, w której TK zgodziłby się z wnioskiem RPO, jego wyrok mógłby się stać powodem do zmiany tej normy. W jakim kierunku powinna pójść nowelizacja? Dobrym pomysłem jest uzależnienie unieważnienia konkretnego egzaminu od wagi uchybienia. Należałoby wziąć pod uwagę to, jaki uchybienie ma wpływ na chronione prawem wartości, a do tego, jaki jest rodzaju i przyczyny naruszenia prawa. Kluczowe byłoby także to, czy zdający zdawał sobie sprawę z istnienia uchybienia.

Kwestia poruszona przez RPO jest o tyle ciekawa, że w przypadku unieważnienia egzaminu osobie, która od kilku lat jest kierowcą, powstaje jeszcze jedno pytanie. Jaki to ma właściwie sens, skoro przez cały ten czas prowadzący korzystał z aktu administracyjnego, co przez organy administracji było akceptowane? A dodatkowo nabył przecież dodatkowe umiejętności i poradził sobie z jazdą autem. Zdał zatem najważniejszy egzamin na kierującego...

Unieważniania egzaminów na prawo jazdy zdarzają się!

Problem poruszony przez RPO wcale nie jest problemem błahym. Idealnie pokazuje to jedna ze spraw, do której przyłączył się rzecznik. Unieważniono egzaminy wobec stwierdzenia przez sąd poświadczania nieprawdy w dokumentacji ośrodka szkolenia kierowców, co do zakresu odbytego szkolenia. Dokumentację tę fałszowano przez wiele lat, mimo że ośrodek podlegał obowiązkowym kontrolom. A osoby te mogły mieć zasadne przeświadczenie, że ich szkolenie odbędzie się z wszelkimi wymogami. Postawiono je zaś w sytuacji unieważnienia zdanych wiele lat wcześniej egzaminów, po których wydano im prawa jazdy.

W tym przypadku marszałek województwa podjął decyzję o unieważnieniu aż 200 praw jazdy. Słusznie? W tej sprawie wypowie się Naczelny Sąd Administracyjny... Po zmianie przepisów mogłoby się jednak obyć bez sądowej batalii.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Kara za brak przeglądu. Mandaty czy zatrzymanie dowodu rejestracyjnego?

    Samochód oznacza wygodę. To jednak też obowiązek. I kierowca musi pamiętać nie tylko o polisie OC, ale także ważnym przeglądzie technicznym. Jaka jest kara za brak przeglądu w samochodzie?

    Jakie diesle wjadą do strefy czystego transportu? Te silniki oznaczają spokój na lata

    Nie wszystkie diesle nie będą mogły wjechać do stref czystego transportu. Są takie, których właściciele nie muszą się obawiać zakazu wjazdu do SCT przez długie lata! Co jednak z cenami diesli?

    Zmiany dla kierowców w 2024 r. Lista jest długa. Szykuje się kolejna rewolucja w przepisach

    Pojawią się strefy czystego transportu, konfiskata samochodu pijanych kierowców oraz obowiązkowa kamera na kierownicy i czarna skrzynka w aucie. A to dopiero początek zmian dla kierowców, które przyniesie 366 dni 2024 r. W tym materiale znajdziesz pełną listę nowości.

    Mandat za brak płynu do spryskiwaczy w 2023 r. Czy płyn jest obowiązkowy?

    Czy mandat za brak płynu do spryskiwaczy jest jedynie mitem kreowanym przez kierowców? I czym sam płyn do spryskiwaczy jest obowiązkowy w aucie? To dwa kluczowe pytania, które zostały postawione przed tym materiałem.

    REKLAMA

    Jak zrobić odmrażacz do szyb w domu? To proste i tanie

    Odmrażacze do szyb samochodowych biją rekordy popularności wśród kierowców zimą. Temu nie można się dziwić. Jedno psiknięcie wystarczy, aby szron zniknął. Bez skrobania! Czy taki płyn można jednak zrobić w domu? Sposób jest bardzo prosty, ale i tani.

    Kondycja branży motoryzacyjnej. Kto będzie budować samochody przyszłości?

    Branżę motoryzacyjną czeka szereg wyzwań. Wraca do normalności po okresie pandemii, a do tego stoi u progu transformacji. I w tym punkcie warto spojrzeć na nią, ale od strony HR-u. Jak wygląda dostępność wykwalifikowanej kadry w tym sektorze?

    Jak odpalić silnik z kabli? Kierowca musi pamiętać o kolejności

    Jak odpalić silnik z kabli? To pytanie, które jest szczególnie aktualne o tej porze roku. A odpowiedź dotyczy kolejności podłączania przewodów do obydwu akumulatorów. Ta jest najważniejsza.

    MAN TGE po liftingu. Model 2024 otrzyma jakby luksusowe wnętrze

    MAN TGE przechodzi właśnie drobny lifting. I ten w stu procentach skupi się na kabinie pasażerskiej. Unowocześni multimedia, ale i systemy bezpieczeństwa. Stąd nazwa Next Level. Co konkretnie się zmieni po modernizacji?

    REKLAMA

    Paliwo E10. Wyszukiwarka z szeregiem błędów. Pozwala nawet na tankowanie benzyną... diesla

    W sieci pojawiła się rządowa wyszukiwarka, w której można sprawdzić, czy twój pojazd jest kompatybilny z paliwem E10. A lista jest naprawdę ciekawa! Czasami silnik 1,6 FSI znosi nowy typ benzyny, a czasami nie. Program zaleca nawet stosowanie benzyny E10 w... dieslu. A to nie koniec błędów.

    Miesiącami szukano sprawcy dziurawienia opon. Odkrycie, kto za tym stoi było zaskakujące

    We włoskim miasteczku od kilku miesięcy szukano sprawcy dziurawienia opon w samochodach. Odkrycia dokonano dzięki nagraniom z kamer monitoringu. Okazało się, że był to pies. Jak to się stało, że zniszczył tyle samochodów?

    REKLAMA