REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Unieważnianie egzaminu na prawo jazdy niezgodne z konstytucją?

unieważnianie egzaminu na prawo jazdy niezgodne z konstytucją, unieważnianie egzaminu na prawo jazdy
Unieważnianie egzaminu na prawo jazdy niezgodne z konstytucją?
pvproductions
freepik.com

REKLAMA

REKLAMA

Ośrodek fałszował dokumentację dotyczącą zakresu szkolenia. W efekcie, choć jego kursanci zdobyli już prawo jazdy, teraz je stracą. Egzaminy na prawo jazdy będą unieważnione. RPO pyta zatem, czy taki scenariusz jest zgodny z Konstytucją.

Istnieje możliwość nie tyle odebrania uprawnień do kierowania danej osobie, co unieważnienia egzaminu państwowego, na podstawie którego te zostały wydane. Mówi o tym art. 72 ust. 1 pkt 2 ustawy o kierujących pojazdami. Stwierdza on wyraźnie, że "marszałek województwa, w drodze decyzji administracyjnej, unieważnia egzamin państwowy, jeżeli  był przeprowadzony w sposób niezgodny z przepisami ustawy, a ujawnione nieprawidłowości miały wpływ na jego wynik".

REKLAMA

Ważne

Po unieważnieniu egzaminu na prawo jazdy kierowca traci uprawnienia do kierowania pojazdami. Musi odbyć ponowny egzamin zarówno w części praktycznej, jak i teoretycznej. Egzamin ten odbywa się jednak na koszt WORD. Tak mówi art. 72 ust. 3 ustawy o kierujących pojazdami.

Unieważnianie egzaminu na prawo jazdy jedynym wyjściem

Mechanizm bezpieczeństwa bez wątpienia jest konieczny. Sprawdzi się, chociażby w przypadku, w którym egzaminatorowi udowodnione zostanie np. przyjęcie łapówki. W skrócie nie ma pewności czy kierujący słusznie otrzymał uprawnienia. Niestety z powyższym zapisem są jednocześnie aż trzy problemy.

  • Pierwszy dotyczy tego, że sankcja musi być zastosowana obligatoryjnie. Nie ma możliwości, aby np. w przypadku prostego błędu formalnego niesłusznie unieważniać egzamin i odbierać kierowcy uprawnienia do kierowania pojazdami.
  • Drugi jest taki, że kierowca nie ma żadnego wpływu na tę sytuację. Ta może się odbyć całkowicie bez jego udziału. Wystarczy, że egzaminatorowi czy ośrodkowi szkolenia kierowców zostaną udowodnione błędy, a na ich podstawie określona liczba egzaminów zostanie unieważniona.
  • Trzeci dotyczy tego, że sankcja działa w sposób bezterminowy. Może się zatem okazać, że egzamin zostanie unieważniony nie kilka dni po odbyciu się, a np. kilka lat. Wszystko zależy od tego kiedy postępowanie w danej sprawie zostanie wszczęte.

Unieważnianie egzaminu na prawo jazdy a tzw. interes obywateli

REKLAMA

Powyższe trzy problemy zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich prowadzą do sytuacji, w której sankcja zostanie nałożona na kierowcę, który "przez bardzo długi okres wywodziła swe prawa z aktu administracyjnego i jest przekonany o jego trwałości".

O fakcie niepotrzebnej zero-jedynkowości przepisów mówiących o unieważnieniu egzaminu na prawo jazdy mówi jeszcze jeden aspekt. I aspektem tym są orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Ten wielokrotnie zwracał uwagę na fakt, że "działanie organów państwa na podstawie prawa nie oznacza bezwzględnego obowiązku eliminowania z obrotu wadliwej decyzji administracyjnej, na podstawie której strona nabyła prawo lub jego ekspektatywę". To prowadzi do jednego wniosku. Nie wystarczy piętrzyć kolejnych sankcji. Trzeba je również wyważyć z interesem społecznym obywateli. Tak, aby procedury nadzorcze gwarantowały im przestrzeganie zasady legalizmu. Bo prawo jest stanowione dla obywateli, a nie przeciwko nim.

Unieważnianie egzaminu na prawo jazdy jest niezgodne z Konstytucją?

REKLAMA

Tak ukształtowana podstawa prawna pozwala wnioskować, że wcześniej wspomniany art. 72 ust. 1 pkt 2 ustawy o kierujących pojazdami nie jest zgodny z art. 2 Konstytucji RP, a w tym z zasadami pewności, stabilności i bezpieczeństwa obrotu prawnego oraz zaufania do organów państwa i prawa, a także zakazem nadmiernej ingerencji ustawodawcy. Regulacja zawarta w ustawie o kierujących pojazdami zakłada bowiem obligatoryjną konieczność wydania decyzji unieważniającej egzamin. Ta natomiast przedkłada interes społeczny nad interesem indywidualnym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W sytuacji, w której TK zgodziłby się z wnioskiem RPO, jego wyrok mógłby się stać powodem do zmiany tej normy. W jakim kierunku powinna pójść nowelizacja? Dobrym pomysłem jest uzależnienie unieważnienia konkretnego egzaminu od wagi uchybienia. Należałoby wziąć pod uwagę to, jaki uchybienie ma wpływ na chronione prawem wartości, a do tego, jaki jest rodzaju i przyczyny naruszenia prawa. Kluczowe byłoby także to, czy zdający zdawał sobie sprawę z istnienia uchybienia.

Kwestia poruszona przez RPO jest o tyle ciekawa, że w przypadku unieważnienia egzaminu osobie, która od kilku lat jest kierowcą, powstaje jeszcze jedno pytanie. Jaki to ma właściwie sens, skoro przez cały ten czas prowadzący korzystał z aktu administracyjnego, co przez organy administracji było akceptowane? A dodatkowo nabył przecież dodatkowe umiejętności i poradził sobie z jazdą autem. Zdał zatem najważniejszy egzamin na kierującego...

Unieważniania egzaminów na prawo jazdy zdarzają się!

Problem poruszony przez RPO wcale nie jest problemem błahym. Idealnie pokazuje to jedna ze spraw, do której przyłączył się rzecznik. Unieważniono egzaminy wobec stwierdzenia przez sąd poświadczania nieprawdy w dokumentacji ośrodka szkolenia kierowców, co do zakresu odbytego szkolenia. Dokumentację tę fałszowano przez wiele lat, mimo że ośrodek podlegał obowiązkowym kontrolom. A osoby te mogły mieć zasadne przeświadczenie, że ich szkolenie odbędzie się z wszelkimi wymogami. Postawiono je zaś w sytuacji unieważnienia zdanych wiele lat wcześniej egzaminów, po których wydano im prawa jazdy.

W tym przypadku marszałek województwa podjął decyzję o unieważnieniu aż 200 praw jazdy. Słusznie? W tej sprawie wypowie się Naczelny Sąd Administracyjny... Po zmianie przepisów mogłoby się jednak obyć bez sądowej batalii.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA