Problem z wymianą białoruskiego prawa jazdy na polskie. RPO interweniuje
REKLAMA
REKLAMA
- Problem z wymianą białoruskiego prawa jazdy na polskie
- Osobiste stawiennictwo wnioskodawcy
- RPO interweniuje
Rzecznik Praw Obywatelskich poinformował w poniedziałkowym komunikacie o podjęciu interwencji ws. problemu z wymianą białoruskiego prawa jazdy na polskie. Jest to ważne w kontekście projektowanej przez MI zmiany § 9 ust. 11 pkt 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 24 lutego 2016 r. w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami. Projekt ten ma na celu wzmocnienie ochrony obywateli Białorusi.
REKLAMA
Problem z wymianą białoruskiego prawa jazdy na polskie
Do RPO wpłynął wniosek obywatela Białorusi ws. braku możliwości wymiany na polski dokument białoruskiego prawa jazdy. Wnioskodawca opisał RPO postępowanie w swojej sprawie o wymianę białoruskiego prawa jazdy. Zakończyło się ono ostateczną decyzją Samorządowego Kolegium Odwoławczego, która utrzymała w mocy decyzję Starosty o odmowie wymiany dokumentu na polskie prawo jazdy. W decyzji wskazano, że powodem odmowy był braku potwierdzenia przez białoruskie władze autentyczności prawa jazdy wydanego w tym kraju. Starosta dwukrotnie zwracał się do Ambasady Republiki Białorusi w Warszawie o takie potwierdzenie i dwukrotnie otrzymał odpowiedź o braku takiej możliwości i o wymogu osobistego stawiennictwa wnioskodawcy we właściwej jednostce ds. praw jazdy w Białorusi – napisano w komunikacie.
Osobiste stawiennictwo wnioskodawcy
Aby obywatel Białorusi, który ma także obywatelstwo RP, mógł wymienić białoruskie prawo jazdy na polskie, musi pojechać do Białorusi. Osobiste stawiennictwo wnioskodawcy jednak nie jest możliwe z uwagi na toczące się tam wobec niego polityczne postępowanie karne wskutek udziału w protestach w 2020 r.
RPO interweniuje
W komunikacie poinformowano, że Dyrektor Zespołu Prawa Administracyjnego i Gospodarczego Biura RPO Piotr Mierzejewski wystąpił do dyrektor Departamentu Transportu Drogowego MI Renaty Rychter z pytaniem, czy resort rozważa wprowadzenie regulacji, które umożliwiałaby osobom znajdującym się w takiej sytuacji uzyskanie polskiego prawa jazdy. RPO przewiduje, że przez niedawną zmianę przepisów związaną z obowiązkiem posiadania polskiego prawa jazdy przez osoby wykonujące przewóz drogowy, podobnych wniosków będzie więcej.
REKLAMA
REKLAMA