Posługiwał się podrobionym prawem jazdy. Jaka grozi mu kara? Obowiązek wymiany zagranicznego prawa jazdy
REKLAMA
REKLAMA
- Obowiązek wymiany zagranicznego prawa jazdy
- Kara za fałszowanie dokumentów
- Prowadzenie pojazdu bez uprawnień
Główny Inspektorat Transportu Drogowego w opublikowanym w czwartek komunikacie poinformował, że w środę, 31 lipca w Poznaniu inspektorzy CANARD zatrzymali do kontroli kierującego toyotą, który przekroczył dozwoloną prędkość 70 km/h o 23 km/h. Podczas kontroli okazało się, że 52-letni mężczyzna, obywatel Ukrainy, posługiwał się podrobionym prawem jazdy. Mężczyzna został zatrzymany do wyjaśnienia przez przybyłych na miejsce policjantów, a prowadzony przez niego samochód został usunięty na parking administracyjny. 52-latkowi grozi odpowiedzialność karna zarówno za posługiwanie się sfałszowanym dokumentem jak i kierowanie pojazdem bez uprawnień.
REKLAMA
Obowiązek wymiany zagranicznego prawa jazdy
Zgodnie z prawem, każdy obcokrajowiec przebywający w Polsce co najmniej od 185 dni ma obowiązek wymienić zagraniczne prawo jazdy na polskie prawo jazdy. Wyjątkiem jest prawo jazdy z kraju Unii Europejskiej a także prawo jazdy wydane w Wielkiej Brytanii do 31 grudnia 2020 r. Aby legalnie poruszać się po polskich drogach, zagraniczne prawo jazdy muszą także wymienić cudzoziemcy z krajów będących stroną Konwencji Genewskiej lub Konwencji Wiedeńskiej, które nie należą do Unii Europejskiej. W przypadku posiadania zagranicznego prawa jazdy innego niż wyżej wymienione należy zdać część teoretyczną egzaminu państwowego.
Zagraniczne prawo jazdy traci swoją ważność po 6 miesiącach od momentu uzyskania stałego lub czasowego pobytu w Polsce.
Kara za fałszowanie dokumentów
Art. 270 Kodeksu karnego określa jaka kara może spotkać osobę, która fałszuje dokumenty, a także używa podrobionych dokumentów.
"Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5."
Prowadzenie pojazdu bez uprawnień
Kwestię prowadzenia pojazdu bez uprawnień reguluje art. 94 Kodeksu wykroczeń. Określa on także kwestię prowadzenia pojazdu niedopuszczonego do ruchu.
§ 1. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia,
podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych.
§ 1a. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd inny niż mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia,
podlega karze nagany albo karze grzywny do 1500 złotych.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu pojazd pomimo braku dopuszczenia pojazdu do ruchu.
§ 3. W razie popełnienia wykroczenia, o którym mowa w § 1, orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.