Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami
REKLAMA
REKLAMA
- Rozbudowa sieci dróg krajowych w Polsce
- Zwiększenie konkurencyjności sektora kolejowego
- Rozszerzenie sieci dróg płatnych
Rozbudowa sieci dróg krajowych w Polsce
W wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Rozporządzenie to przewiduje rozszerzenie sieci dróg krajowych objętych elektronicznym systemem poboru opłat, funkcjonującym na podstawie przepisów ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 645, 760, 1193 i 1688). Zdaniem autorów projektu, rozszerzenie sieci dróg płatnych zostanie wdrożone jako jedno z narzędzi realizacji polityki transportowej państwa. Pozyskane środki z opłat mają zwiększyć przychody Krajowego Funduszu Drogowego, z którego finansowane są inwestycje drogowe. To zaś ma przyczynić się do kontynuowania rozbudowy sieci dróg krajowych w Polsce.
REKLAMA
Zwiększenie konkurencyjności sektora kolejowego
W projekcie wskazano, że każde rozszerzenie sieci dróg płatnych ma na celu optymalizację zadań przewozowych oraz doprowadzenie do równowagi pomiędzy transportem drogowym, a kolejowym. Jest to jedno z założeń Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności, mającego na celu zwiększenie konkurencyjności sektora kolejowego.
Rozszerzenie sieci dróg płatnych
Ministerstwo Infrastruktury rekomenduje, by rozszerzyć sieci dróg objętych elektronicznym systemem poboru opłat o odcinki nowo wybudowanych autostrad i dróg ekspresowych. W uzasadnieniu do projektu resort wskazał, że sieć dróg płatnych nie była rozszerzana od 2017 r., a od tego czasu oddano do użytku znaczącą liczbę nowych dróg krajowych klasy A oraz dróg krajowych klasy S. Ma to się przełożyć na wzrost przychodów Krajowego Funduszu Drogowego z tytułu opłaty elektronicznej. Aktualnie opłata elektroniczna jest pobierana na ok. 3660 km dróg krajowych. Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to III kwartał 2024 r.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.