REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Justyna Przeorek
Justyna Przeorek
Prawo jazdy dla nastolatka 17-latka Nastolatek Kat. B Young,Nobel,In,The,Car,With,Driver's,License
Ministerstwo planuje, by już 17-latkowie mogli legalnie prowadzić samochód.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

Ministerstwo Infrastruktury chce obniżyć wiek wymagany na prawo jazdy

Niedawne oświadczenie Ministerstwa Infrastruktury wywołało spore zaskoczenie. W planach jest bowiem obniżenie wieku, w którym można zdobyć prawo jazdy kategorii B. Zmiany oznaczałoby, że już 17-latkowie będą mogli legalnie prowadzić samochody.

REKLAMA

Stanisław Bukowiec, wiceminister infrastruktury, zdradził, że projekt ustawy jest już gotowy. Czy to oznacza, ze wszyscy 17-latkowie będą mogli dostać prawo jazdy? Nowe regulacje przewidują jednak pewne istotne ograniczenia.

Prawo jazdy już od 17. roku życia

Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało rewolucyjną zmianę w przepisach, która umożliwi 17-latkom uzyskanie prawa jazdy kat. B. Dotychczas osoby w tym wieku mogły posiadać jedynie kategorie AM lub B1. 

REKLAMA

Kategorię AM mogły uzyskać osoby od 14. roku życia. Pozwalała ona na poruszanie się po drogach motorowerami i lekkimi czterokołowcami. Natomiast kategoria B1, przeznaczona dla młodych ludzi (od ukończenia 16 roku życia), umożliwiała poruszanie się czterokołowcami o większej masie i mocy. Teraz przed młodymi ludźmi otworzy się możliwość wcześniejszego prowadzenia samochodów. Jednak nie bez ograniczeń.

Jak podkreślił wiceminister Bukowiec w rozmowie z portalem brd24.pl, młodzi kierowcy będą musieli spełniać określone warunki. Najważniejszym z nich będzie konieczność prowadzenia pojazdu w obecności bardziej doświadczonego kierowcy. Chociaż nie określono jeszcze, ile lat doświadczenia powinien mieć taki opiekun, to jego obecność ma zapewnić młodemu kierowcy wsparcie i dyscyplinę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wymogi dotyczące 17-letnich kierowców

Wprowadzenie prawa jazdy dla 17-latków wiąże się z dodatkowymi restrykcjami. Jedną z nich będzie limit mocy silnika, do 70 kW (95 KM). Tylko taki pojazd będzie mógł prowadzić siedemnastolatek. Ma to zapobiec ryzykownym zachowaniom na drodze. Niestety to oznacza, że rodziny staną przed koniecznością zakupu słabszego pojazdu, przeznaczonego wyłącznie dla młodego kierowcy. A to jest dodatkowym kosztem.

Kolejnym ograniczeniem jest absolutny zakaz spożycia alkoholu. Młodzi kierowcy będą objęci zasadą zerowej tolerancji dla alkoholu we krwi. W przeciwieństwie do innych kierujących (dla których dopuszczalne jest stężenie wynoszące do 0,2 promila), 17-latkowie nie będą mogli mieć w ogóle alkoholu we krwi podczas prowadzenia pojazdu.

Od kiedy prawo jazdy kat. B dla 17-latków

Mimo że projekt ustawy jest gotowy, dokładna data wejścia w życie nowych przepisów nie została jeszcze podana. Choć proponowane zmiany wydawać się mogą zaskakujące, Ministerstwo Infrastruktury podkreśla, że ich celem jest poprawa bezpieczeństwa na drogach. Zaś dodatkowy jeden rok jazdy samochodem pod okiem doświadczonego kierowcy może znacząco wpłynąć na rozwój odpowiedzialnych nawyków młodych ludzi za kierownicą.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kluczowe połączenie Polski z Ukrainą. Droga S17 się wydłuża: nowy odcinek coraz bliżej

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zakończyła przetarg na kolejny odcinek drogi ekspresowej S17. Odcinek Piaski Wschód - Łopiennik, o długości 16,6 km, stanie się ważnym elementem trasy łączącej Polskę z Ukrainą. Przetarg wygrało konsorcjum Aldesa Construcciones Polska oraz Aldesa Construcciones, które zrealizuje projekt za 810 mln zł. Inwestycja obejmuje nie tylko budowę nowej drogi, ale także rozwój infrastruktury dla bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Co oznacza ta inwestycja dla polskiej sieci drogowej i jak wpłynie ona na komunikację międzynarodową?

Koniec dopłat do leasingu e-aut: rynek elektromobilności w Polsce zagrożony?

Samochody elektryczne to bardziej ekologiczna wersja tradycyjnych aut. Osoby decydujące się na zakup takiego pojazdu dotychczas mogły liczyć na dofinansowanie. Leasing, będący jedną z najpopularniejszych form finansowania zakupu nowych pojazdów, cieszył się dużym zainteresowaniem szczególnie wśród przedsiębiorców. To właśnie oni stanowią ponad 80% klientów nabywających elektryczne samochody osobowe w Polsce. Niestety od 1 września br. NFOŚIGW podjął decyzję dotyczącą wstrzymania dopłat. Jak to wpłynie na rynek elektryków?

Automatyczny zwrot prawa jazdy. Czy wszyscy z niego skorzystają? 10 września weszły w życie nowe rozwiązania

Zgodnie z opublikowanym komunikatem Ministra Cyfryzacji z 8 sierpnia 2024 r. od wtorku, 10 września 2024 r. zaczęły obowiązywać nowe rozwiązania techniczne dotyczące m.in. zwrotu zatrzymanego prawa jazdy.

Tesla zdetronizowana w Europie. Nowy lider rynku samochodów elektrycznych

Tesla, znana marka samochodów elektrycznych, w 2024 roku była znacznie rzadziej wybierana przez klientów z Europy. W porównaniu z 2023 rokiem, w którym to firma świętowała triumfy na europejskim rynku, ilość sprzedanych modeli była sporym rozczarowaniem. Co spowodowało taki spadek sprzedaży? Kto wyprzedził ubiegłorocznego lidera?

REKLAMA

Złamana ręka a prowadzenie auta. Czy można wsiąść za kółko z ręką w gipsie?

Urazy takie jak złamania, znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie. Nie tylko utrudniają, ale czasem wręcz uniemożliwiają wykonywanie niektórych czynności. Jedną z nich może być jazda samochodem. Czy prowadzenie pojazdu z ręką w gipsie jest legalne? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

REKLAMA

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

REKLAMA