REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wymiana zagranicznego prawa jazdy na polskie. Konieczność czy możliwość?

Wymiana zagranicznego prawa jazdy na polskie. Konieczność czy możliwość?
Wymiana zagranicznego prawa jazdy na polskie. Konieczność czy możliwość?
Yanosik

REKLAMA

REKLAMA

Wymiana zagranicznego prawa jazdy na polskie czasami jest konieczna, a czasami... niemożliwa. W tym materiale przygotowaliśmy zatem opis pełnej procedury. Oto co każdy zagraniczny kierowca jeżdżący po Polsce musi wiedzieć.

Zagraniczne prawo jazdy to termin, który dotyczy nie tylko cudzoziemców przebywających w Polsce. Bo czasami nasi rodacy również zdobywają uprawnienia do kierowania w innych krajach. Kiedy zagraniczny dokument trzeba wymienić na polski? I jak dokładnie wygląda taka procedura?

REKLAMA

Kiedy trzeba wymienić zagraniczne prawo jazdy na polskie?

Podstawą do wymiany zagranicznego prawa jazdy na polskie jest fakt, że kierujący przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej co najmniej przez 185 dni. W takim przypadku nie ma wyjścia. Dokument musi wymienić. Odstępstwo od tej reguły jest jedno. Bezterminowo ważne są tylko prawa jazdy wydane przez państwa UE, EFTA lub Konfederacji Szwajcarskiej.

Jak wygląda procedura wymiany zagranicznego prawa jazdy na polskie?

Procedurę wymiany zagranicznego prawa jazdy na polskie trzeba podzielić na dwie części. Bo inaczej wygląda zmiana dokumentu w przypadku krajów UE i EFTA, a inaczej pozostałych państw.

Wymiana zagranicznego prawa jazdy na polskie – kraje UE i EFTA:

  • kierowca musi dostarczyć do urzędu wniosek i aktualne zdjęcie,
  • kierowca musi przedstawić dokument dotyczący adresu zameldowania,
  • kierowca musi mieć ksero zagranicznego prawa jazdy,
  • potwierdzenie tożsamości opiera się na polskim dowodzie osobistym lub paszporcie,
  • gdyby zagraniczny dokument stracił ważność, konieczne jest również przedstawienie oświadczenia lekarza o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami.

Wymiana zagranicznego prawa jazdy na polskie – inne kraje:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • kierowca na początek musi wyrobić w polskim urzędzie numer Profilu Kandydata na Kierowcę i zapisać się na egzamin teoretyczny na prawo jazdy,
  • kierowca musi dostarczyć do urzędu wniosek i aktualne zdjęcie,
  • kierowca musi przedstawić dokument dotyczący adresu zameldowania,
  • kierowca musi mieć ksero zagranicznego prawa jazdy wraz z tłumaczeniem na język polski,
  • potwierdzenie tożsamości opiera się na polskim dowodzie osobistym lub paszporcie.

Na koniec jednak jeszcze kilka kluczowych informacji. Bo w głos art. 14 ust. 2c i 2e pkt 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym urząd wymieniający zagraniczne prawo jazdy na polskie musi poinformować o tym fakcie organ, który za granicą dokument wydał. Poza tym wymiana nie stanie się możliwa w przypadku, w którym polski urząd otrzyma informację o cofnięciu uprawnień w kraju wydającym dokument.

Ile kosztuje wymiana zagranicznego prawa jazdy?

Cena wymiany prawa jazdy zawsze jest taka sama. Kierujący wymieniający zagraniczny dokument na polski zapłaci zatem 100 zł. Dodatkowo musi pamiętać o koszcie wykonania zdjęć czy np. badań lekarskich. Te pierwsze nie powinny kosztować więcej, niż 50 zł. Badania z kolei stanowią wydatek na poziomie 200 zł.

Ile należy czekać na wymianę zagranicznego prawa jazdy?

Przepisy mówią o tym, że polskie prawo jazdy na podstawie zagranicznego dokumentu zostanie wydane w ciągu 9 dni roboczych. Ale liczonych od dnia, w którym urząd dostanie potwierdzenie danych z zagranicznego prawa jazdy od zagranicznego urzędu. To może potrwać nawet kilka tygodni. Dużo zależy od szybkości działania organów w kraju, który dokument wydał.

Zalety i wady wymiany zagranicznego prawa jazdy na polskie

Wymiana zagranicznego prawa jazdy na polskie, gdy kierowca będzie przez dłuższy czas przebywać w kraju, przynosi zasadniczą zaletę. Nie będzie on musiał wozić ze sobą dokumentu po drogach krajowych. W końcu dane dotyczące posiadanych przez niego uprawnień znajdą się w bazie CEPiK. W efekcie funkcjonariusze sprawdzą je podczas kontroli drogowej na podstawie dokumentu tożsamości. Niestety rozwiązanie ma też i formalną wadę. Bo po zmianie na polskie prawo jazdy policjanci będą mieli możliwość ukarania kierującego za wykroczenia nie tylko grzywną, ale i punktami karnymi. Będą mogli mu też skutecznie odebrać uprawnienia do kierowania.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

Dobra passa motoryzacji dobiega końca

Chociaż produkcja sprzedana pojazdów w I kwartale br. przekroczyła 60 mld zł, ogólne wyniki branży wskazują, że dobra passa przemysłu motoryzacyjnego w Polsce dobiega końca. Tak wynika z informacji firmy AutomotiveSuppliers.pl.

REKLAMA

Po polskich drogach jeżdżą coraz starsze samochody, najbardziej leciwe są Volkswageny, a auta jakich marek mają najmniej lat

14,7 lat – tyle wynosi obecnie średni wiek samochodu zgłaszanego do ubezpieczenia. Jest to o 12 miesięcy więcej niż cztery lata wcześniej. Jednak w przypadku najczęściej spotykanych w Polsce modeli samochodów, średnia jest jeszcze wyższa i sięga prawie 18 lat.

Konfiskata auta nietrzeźwym kierowcom. Będą zmiany przepisów, ale czy na pewno łagodniejsze dla kierujących pojazdami

Kolejna zmiana przepisów dotyczących przepadku pojazdów jako kary dla nietrzeźwych kierowców. . Do Sejmu trafił projekt zmiany ustawy, w ramach którego to nie policja, ale sąd będzie dokonywał konfiskaty, ale jednocześnie zaostrzone zostaną przepisy dotyczące przepadku pojazdu.

Pijany kierowca staranował ogrodzenie. Stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

35-letni pijany kierowca ciężarowej scanii staranował ogrodzenie prywatnej posesji w Szydłówku koło Mławy. Kary nie będą niskie. 

Polacy jeżdżą starymi autami. Czy można je ubezpieczyć?

Średnia wieku samochodu w Polsce wynosi 15,9 lat. Na takie samochody trudno wykupić polisę Auto Casco. Na szczęście niektóre towarzystwa ubezpieczają nawet 20-letnie pojazdy.

REKLAMA

Tylko 0,5 promila wystarczy, żeby stracić samochód. Zmienią się przepisy dotyczące pijanych kierowców

Do Sejmu trafi projekt nowelizacji Kodeksu karnego oraz niektórych innych ustaw. Projekt zakłada zmianę przepisów dotyczących konfiskaty pojazdów pijanym kierowcom. Czy to w końcu pomoże zatrzymać falę nieodpowiedzialnych kierowców na polskich drogach?

Od 1 lipca 2024 r. zmiany w opłatach drogowych! Polacy także to odczują, mimo że wzrost cen dotyczy naszych sąsiadów

Od 1 lipca 2024 r. zmieniły się opłaty drogowe w Niemczech. Opłaty dotyczą głównie branży transportu drogowego, czyli kierowców ciężarowych. Nowe stawki opłat najbardziej odczują przewoźnicy z Polski i Litwy.

REKLAMA