REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Płatny przewóz osób ze zmianami od czerwca 2024 r. Część kierowców będzie musiała odejść

Płatny przewóz osób ze zmianami od czerwca 2024 r. Część kierowców będzie musiała odejść
Płatny przewóz osób ze zmianami od czerwca 2024 r. Część kierowców będzie musiała odejść
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Dokładnie 17 czerwca 2024 r. na kierowców realizujących płatny przewóz osób nałożony zostanie dodatkowy wymóg. Czy wyeliminuje on zagranicznych kierowców z uberów? Może się tak stać, choć nie taki jest cel tej zmiany.

Mieszkańcy dużych miast przyzwyczaili się do tego, że za kierownicą Ubera i innych pojazdów zajmujących się przewozem osób często siedzą obcokrajowcy. Czy takiej sytuacji należy się bać? Bez wątpienia nie. Konieczne jest jednak wyregulowanie pewnych zasad w tym zakresie. I tym właśnie zajmuje się nowelizacja przepisów, która wejdzie w życie już 17 czerwca 2024 r.

REKLAMA

Kierowcy z płatnego przewodu osób muszą mieć polskie prawo jazdy

REKLAMA

Ustawa z dnia 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych ustaw (Dz.U. 2023 r., poz. 1123) już 17 czerwca 2024 r. dopisze do listy wymogów stawianych przed osobami realizującymi odpłatny przewóz osób kolejny warunek. Tym będzie nie tyle posiadanie prawa jazdy, co wydanego w kraju prawa jazdy. Co polski dokument może zmienić? To akurat dość oczywiste. Polskie prawo jazdy jest dopisane do polskiej bazy CEPiK. To uruchamia z kolei np. uważniejszą ewidencję wykroczeń drogowych. Kierowca taki będzie dostawał nie tylko mandaty, ale i punkty karne.

Ewidencjonowanie wykroczeń popełnianych przez zagranicznych kierowców realizujących odpłatny przewóz osób w Polsce stanowi cenną informację. Poza tym pozwoli eliminować z dróg kierowców, którzy nie szanują przepisów oraz mogą powodować zagrożenie dla siebie, innych uczestników ruchu, ale i przewożonych osób.

Czy każdy kierowca z zagranicznym prawem jazdy może zmienić je na polskie?

Konieczność wymiany zagranicznych praw jazdy na polskie przez kierowców realizujących płatny przewóz osób wydaje się być dobrym posunięciem. Choć warto pamiętać o tym, że rozwiązanie niesie ze sobą także i pewne wady. W tym punkcie warto wspomnieć o trzech kwestiach.

  • Pierwsza jest taka, że zagraniczne prawo jazdy na polskie może zmienić tylko ten kierowca, który przebywa legalnie w Polsce przez co najmniej 185 dni. Gdyby miał pobyt stały w naszym kraju trwający krócej, niż pół roku, urząd odmówi mu wydania dokumentu. W takim przypadku osoba będzie musiała zrezygnować z płatnego przewozu osób.
  • Druga jest taka, że w przypadku kierowców z krajów innych, niż UE lub EFTA, podczas wymiany dokumentu konieczne będzie zaliczenie teoretycznego egzaminu na prawo jazdy. Tak, można go zdawać w języku obcym. Ich lista jest jednak mocno ograniczona. Gdyby kierowca nie znał angielskiego lub niemieckiego, może nie mieć szans na wymianę dokumentu na polski. Będzie musiał zatem zmienić pracę.
  • Trzecia jest taka, że aby zagraniczny kierowca mógł przystąpić do egzaminu w Polsce, najpierw musi założyć numer PKK, a więc Profilu Kandydata na Kierowcę. Bez niego nie umówi terminu egzaminu. To oznacza dodatkową wizytę w wydziale komunikacji.

Wymiana zagranicznego prawa jazdy na polskie trwa!

REKLAMA

Zagraniczny kierowca wykonujący przewóz osób w kraju spełnia wszystkie wymogi dotyczące wymiany. Jest także w stanie przejść teoretyczny egzamin państwowy. Czy to oznacza, że może optymistycznie patrzeć w przyszłość? I tak, i nie. Tak, bo w zasadzie nic nie stoi na przeszkodzie, aby dalej wykonywał pracę. Nie, bo jedno i bardzo proste zaniedbanie nadal może stworzyć mu realny problem. Zaniedbaniem tym jest zbytnie zwlekanie z wymianą dokumentu. Wymianą, która trwa!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Teoretycznie wydział komunikacji ma 9 dni na wydrukowanie polskiego prawa jazdy na podstawie dokumentu wydanego za granicą. Teoretycznie, bo w praktyce termin ten liczy się od zrealizowania pełnej procedury urzędowej. A jednym z jej punktów jest potwierdzenie danych i informacji zawartych w zagranicznym prawie jazdy. Polski urząd wystąpi zatem do zagranicznego z taką właśnie prośbą. Otrzymanie informacji zawrotnej może potrwać nawet kilka tygodni. To zasadniczo wydłuża czas wymiany.

Wymóg potwierdzenia danych dotyczy praw jazdy wydanych poza UE. Większość zagranicznych kierowców realizujących przewóz osób w Polsce pochodzi jednak z krajów innych, niż należące do UE.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA