REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Od 1 stycznia 2024 r. egzaminowany potwierdzi tożsamość mObywatelem

zmiany w egzaminach na prawo jazdy od 1 stycznia 2024 r., na egzamin na prawo jazdy z mObywatelem
Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Od 1 stycznia 2024 r. egzaminowany potwierdzi tożsamość mObywatelem
freepik.com

REKLAMA

REKLAMA

Nowe rozporządzenie miało jedynie unormować przepisy po ostatnich zmianach w ustawie o kierujących pojazdami. Wprowadziło jednak szereg zmian. Kluczowa dotyczy potwierdzenia tożsamości. Egzaminowany będzie mógł legitymować się mObywatelem.

24 listopada 2023 r. minister infrastruktury podpisał rozporządzenie w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach. To tak właściwie nowelizacja tego aktu prawnego. Dokument 8 grudnia 2023 r. został opublikowany. W życie wejdzie 1 stycznia 2024 r. To w tym momencie w kwestii egzaminowania kandydatów na kierowców pojawi się kilka zmian. W tym w zakresie oglądania filmów z egzaminów.

REKLAMA

Nowy obowiązek: miejsce do przeglądania nagrania z egzaminu

REKLAMA

Zasadniczą nowość stanowi treść par. 3 ust. 2 w/w rozporządzenia. W nim minister zapisał, że "ośrodek egzaminowania wyznacza miejsce do przeglądania zarejestrowanego przebiegu części praktycznej egzaminu". Poprzednie rozporządzenie mówiło jedynie o przechowywaniu nagrań w pomieszczeniu zabezpieczonym przed dostępem osób nieupoważnionych.

Ośrodki WORD w całym kraju mają zatem nieco ponad dwa tygodnie na wyznaczenie pomieszczenia, w którym filmy będą okazywane zainteresowanym. I tak właściwie nie musi to być nawet dedykowane pomieszczenie. Wystarczy "miejsce do przeglądania zarejestrowanego przebiegu". To o tyle duża różnica, że miejsce takie może być wydzielone w ramach np. sekretariatu czy sali egzaminacyjnej.

Kiedy można zobaczyć nagranie z egzaminu na prawo jazdy?

REKLAMA

Obowiązek rejestrowania egzaminów na prawo jazdy zaczął obowiązywać w Polsce 10 stycznia 2006 r. Od tego momentu egzaminowani nieustannie powracają z tym samym pytaniem. I brzmi ono: "Czy można zobaczyć nagranie z egzaminu na prawo jazdy?". Odpowiedź jest jedna – można. I wyraźnie mówi o tym zarówno stare, jak i nowe rozporządzenie. Teoretycznie egzaminowany ma taką możliwość "w przypadku złożenia skargi dotyczącej egzaminu", a więc de facto w przypadku wyniku negatywnego egzaminu. Mówi o tym par. 7 ust. 3 pkt 4 w/w rozporządzenia.

Taka podstawa prawna wydaje się jednak zbyt wąsko ujęta. Bo jest jeszcze par. 7 ust. 3 pkt 1 w/w rozporządzenia. A ten dodaje, że "zarejestrowany przebieg części praktycznej egzaminu może przeglądać dyrektor lub osoba przez niego upoważniona". Jeżeli zatem dyrektor na prośbę egzaminowanego zgodzi się na możliwość zobaczenia nagrania, osoba taka będzie miała do tego prawo nawet pomimo pozytywnego wyniku egzaminu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do egzaminu z mObywatelem

Na tym oczywiście zmiany w egzaminach na prawo jazdy nie kończą się. Nowe rozporządzenie ministra infrastruktury aktualizuje także kilka innych zasad. Jedną z bardziej kluczowych kwestii jest możliwość potwierdzenia tożsamości egzaminowanego nie tylko przy pomocy dowodu osobistego, paszportu, karty pobytu, tymczasowego zaświadczenia tożsamości, polskiego dokumentu tożsamości cudzoziemca czy zgody na pobyt tolerowany. Teraz do listy dołączy także mObywatel. Na podstawie aplikacji kierowca zostanie dopuszczony do egzaminu.

Egzaminator od 1 stycznia 2024 r. nie będzie informował o błędach

W głos nowego rozporządzenia egzaminator na prawo jazdy od 1 stycznia 2024 r. nie będzie miał obowiązku informowania egzaminowanego o niepoprawnie wykonanym zadaniu. Nie powie mu też o tym, że np. w połowie trwania egzaminu podjął decyzję o negatywnym wyniku. Informacja taka pojawi się tylko w przypadku, w którym egzaminator zdecyduje się przerwać egzamin.

Poza tym nowe rozporządzenie daje możliwość kontaktowania się egzaminowanych z WORD-ami drogą elektroniczną. Można przesyłać do WORD-u m.in. dokumenty elektroniczne opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.

Zmiany dla zdających prawo jazdy na motocykl

tego, że o negatywnym wyniku egzaminu na prawo jazdy dla motocyklisty może się skończyć np. "nieprawidłowy sposób wykorzystania stroju". Podczas egzaminu w ruchu miejskim egzaminator nie będzie mógł prowadzić pojazdu, który jedzie za motocyklistą.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA