REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Od 1 stycznia 2024 r. egzaminowany potwierdzi tożsamość mObywatelem

zmiany w egzaminach na prawo jazdy od 1 stycznia 2024 r., na egzamin na prawo jazdy z mObywatelem
Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Od 1 stycznia 2024 r. egzaminowany potwierdzi tożsamość mObywatelem
freepik.com

REKLAMA

REKLAMA

Nowe rozporządzenie miało jedynie unormować przepisy po ostatnich zmianach w ustawie o kierujących pojazdami. Wprowadziło jednak szereg zmian. Kluczowa dotyczy potwierdzenia tożsamości. Egzaminowany będzie mógł legitymować się mObywatelem.

24 listopada 2023 r. minister infrastruktury podpisał rozporządzenie w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach. To tak właściwie nowelizacja tego aktu prawnego. Dokument 8 grudnia 2023 r. został opublikowany. W życie wejdzie 1 stycznia 2024 r. To w tym momencie w kwestii egzaminowania kandydatów na kierowców pojawi się kilka zmian. W tym w zakresie oglądania filmów z egzaminów.

REKLAMA

Nowy obowiązek: miejsce do przeglądania nagrania z egzaminu

REKLAMA

Zasadniczą nowość stanowi treść par. 3 ust. 2 w/w rozporządzenia. W nim minister zapisał, że "ośrodek egzaminowania wyznacza miejsce do przeglądania zarejestrowanego przebiegu części praktycznej egzaminu". Poprzednie rozporządzenie mówiło jedynie o przechowywaniu nagrań w pomieszczeniu zabezpieczonym przed dostępem osób nieupoważnionych.

Ośrodki WORD w całym kraju mają zatem nieco ponad dwa tygodnie na wyznaczenie pomieszczenia, w którym filmy będą okazywane zainteresowanym. I tak właściwie nie musi to być nawet dedykowane pomieszczenie. Wystarczy "miejsce do przeglądania zarejestrowanego przebiegu". To o tyle duża różnica, że miejsce takie może być wydzielone w ramach np. sekretariatu czy sali egzaminacyjnej.

Kiedy można zobaczyć nagranie z egzaminu na prawo jazdy?

REKLAMA

Obowiązek rejestrowania egzaminów na prawo jazdy zaczął obowiązywać w Polsce 10 stycznia 2006 r. Od tego momentu egzaminowani nieustannie powracają z tym samym pytaniem. I brzmi ono: "Czy można zobaczyć nagranie z egzaminu na prawo jazdy?". Odpowiedź jest jedna – można. I wyraźnie mówi o tym zarówno stare, jak i nowe rozporządzenie. Teoretycznie egzaminowany ma taką możliwość "w przypadku złożenia skargi dotyczącej egzaminu", a więc de facto w przypadku wyniku negatywnego egzaminu. Mówi o tym par. 7 ust. 3 pkt 4 w/w rozporządzenia.

Taka podstawa prawna wydaje się jednak zbyt wąsko ujęta. Bo jest jeszcze par. 7 ust. 3 pkt 1 w/w rozporządzenia. A ten dodaje, że "zarejestrowany przebieg części praktycznej egzaminu może przeglądać dyrektor lub osoba przez niego upoważniona". Jeżeli zatem dyrektor na prośbę egzaminowanego zgodzi się na możliwość zobaczenia nagrania, osoba taka będzie miała do tego prawo nawet pomimo pozytywnego wyniku egzaminu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do egzaminu z mObywatelem

Na tym oczywiście zmiany w egzaminach na prawo jazdy nie kończą się. Nowe rozporządzenie ministra infrastruktury aktualizuje także kilka innych zasad. Jedną z bardziej kluczowych kwestii jest możliwość potwierdzenia tożsamości egzaminowanego nie tylko przy pomocy dowodu osobistego, paszportu, karty pobytu, tymczasowego zaświadczenia tożsamości, polskiego dokumentu tożsamości cudzoziemca czy zgody na pobyt tolerowany. Teraz do listy dołączy także mObywatel. Na podstawie aplikacji kierowca zostanie dopuszczony do egzaminu.

Egzaminator od 1 stycznia 2024 r. nie będzie informował o błędach

W głos nowego rozporządzenia egzaminator na prawo jazdy od 1 stycznia 2024 r. nie będzie miał obowiązku informowania egzaminowanego o niepoprawnie wykonanym zadaniu. Nie powie mu też o tym, że np. w połowie trwania egzaminu podjął decyzję o negatywnym wyniku. Informacja taka pojawi się tylko w przypadku, w którym egzaminator zdecyduje się przerwać egzamin.

Poza tym nowe rozporządzenie daje możliwość kontaktowania się egzaminowanych z WORD-ami drogą elektroniczną. Można przesyłać do WORD-u m.in. dokumenty elektroniczne opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.

Zmiany dla zdających prawo jazdy na motocykl

tego, że o negatywnym wyniku egzaminu na prawo jazdy dla motocyklisty może się skończyć np. "nieprawidłowy sposób wykorzystania stroju". Podczas egzaminu w ruchu miejskim egzaminator nie będzie mógł prowadzić pojazdu, który jedzie za motocyklistą.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe płatne drogi i autostrady od 1 listopada 2024 r. ciosem dla branży transportowej? Eksperci są zgodni

Nowe płatne drogi i autostrady od 1 listopada 2024 r. ciosem dla branży transportowej? Eksperci są zgodni. Od najbliższego piątku zacznie obowiązywać nowa, rozszerzona sieć płatnych dróg. Obejmie ona zarówno drogi ekspresowe jak i autostrady.

Nie zmieniłeś opon? Możesz dostać 3000 zł grzywny

W związku z pogarszającymi się warunkami atmosferycznymi i wynikającymi z tego – coraz gorszymi warunkami na drogach – listopad to najlepszy czas na wymianę opon i sprawdzenie ich stanu technicznego. Czy w Polsce wymiana opon na zimowe jest obowiązkowa i w jakich sytuacjach – w związku z brakiem zmiany ogumienia samochodu – kierowca może zostać ukarany grzywną? 

Policja zatrzymała pędzące auto, które prowadził 15-latek

15-latek prowadził samochód bez uprawnień, przekroczył prędkość i wiózł pasażerów bez pasów bezpieczeństwa. Odpowie przed sądem rodzinnym. 

Kiedy najlepiej zmienić opony na zimowe? Czy warto kupić całoroczne?

Kiedy najlepiej zmienić opony na zimowe? Lepiej założyć je o tydzień za wcześnie niż o tydzień za późno. Nie warto czekać na pierwsze przymrozki. 

REKLAMA

Pijany przewoził autem troje dzieci

Kierowca zatrzymany do kontroli miał prawie promil alkoholu w organizmie. W samochodzie przewoził trójkę dzieci. 

Rampy do odśnieżania na każdym MOP-ie. Czy drogowcy zaskoczą zimę? Ministerstwo Infrastruktury ma plan

Rampy do odśnieżania na każdym MOP-ie. Czy drogowcy zaskoczą zimę? Ministerstwo Infrastruktury ma plan. Do 2026 r. na polskiej sieci dróg szybkiego ruchu ma funkcjonować ponad 70 urządzeń ułatwiających usuwanie śniegu i lodu z pojazdów ciężarowych.

KGP: 107 085 interwencji, 434 wypadków drogowych, 32 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 107 085 interwencji.

Otwarto tymczasowy most w Głuchołazach. Możliwe jest przekraczanie Białej Głuchołaskiej

Otwarto tymczasowy most w Głuchołazach. Możliwe jest przekraczanie Białej Głuchołaskiej. Budowa przeprawy była możliwa dzięki współpracy wojska, instytucji państwowych oraz władz samorządowych. Głuchołazy są jedną z miejscowości, które szczególnie mocno ucierpiały w wyniku wrześniowej powodzi.

REKLAMA

Nie toyoty i skody, ale stare auta marki Opel Astra i Volkswagen Passat najczęściej jeżdżą po polskich drogach

Choć wśród nowych samochodów od lat niezmiennie liderują takie marki jak Toyota i Skoda, to wśród aut jeżdżących po polskich drogach hierarchia jest zgoła odmienna. To głównie dlatego, że Polacy wciąż kupują przede wszystkim tanie auta, Opel Astra z 2005 r. lub Volkswagen Passat z 2006 r. to pojazdy jakich w ruchu najwięcej.

Aż 7 na 10 lewarków sprawdzonych przez UOKiK nie wytrzymało obciążenia deklarowanego przez producenta. Sprawdź, czy masz ten model

UOKiK przebadał lewarki samochodowe. Aż 7 na 10 nie miało deklarowanej wytrzymałości. Wykryte nieprawidłowości to m.in. uszkodzenie ramion, korby lub łożyska podnośnika.

REKLAMA