Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Od 1 stycznia 2024 r. egzaminowany potwierdzi tożsamość mObywatelem
REKLAMA
REKLAMA
- Nowy obowiązek: miejsce do przeglądania nagrania z egzaminu
- Kiedy można zobaczyć nagranie z egzaminu na prawo jazdy?
- Do egzaminu z mObywatelem
- Egzaminator od 1 stycznia 2024 r. nie będzie informował o błędach
- Zmiany dla zdających prawo jazdy na motocykl
24 listopada 2023 r. minister infrastruktury podpisał rozporządzenie w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach. To tak właściwie nowelizacja tego aktu prawnego. Dokument 8 grudnia 2023 r. został opublikowany. W życie wejdzie 1 stycznia 2024 r. To w tym momencie w kwestii egzaminowania kandydatów na kierowców pojawi się kilka zmian. W tym w zakresie oglądania filmów z egzaminów.
REKLAMA
Nowy obowiązek: miejsce do przeglądania nagrania z egzaminu
REKLAMA
Zasadniczą nowość stanowi treść par. 3 ust. 2 w/w rozporządzenia. W nim minister zapisał, że "ośrodek egzaminowania wyznacza miejsce do przeglądania zarejestrowanego przebiegu części praktycznej egzaminu". Poprzednie rozporządzenie mówiło jedynie o przechowywaniu nagrań w pomieszczeniu zabezpieczonym przed dostępem osób nieupoważnionych.
Ośrodki WORD w całym kraju mają zatem nieco ponad dwa tygodnie na wyznaczenie pomieszczenia, w którym filmy będą okazywane zainteresowanym. I tak właściwie nie musi to być nawet dedykowane pomieszczenie. Wystarczy "miejsce do przeglądania zarejestrowanego przebiegu". To o tyle duża różnica, że miejsce takie może być wydzielone w ramach np. sekretariatu czy sali egzaminacyjnej.
Kiedy można zobaczyć nagranie z egzaminu na prawo jazdy?
REKLAMA
Obowiązek rejestrowania egzaminów na prawo jazdy zaczął obowiązywać w Polsce 10 stycznia 2006 r. Od tego momentu egzaminowani nieustannie powracają z tym samym pytaniem. I brzmi ono: "Czy można zobaczyć nagranie z egzaminu na prawo jazdy?". Odpowiedź jest jedna – można. I wyraźnie mówi o tym zarówno stare, jak i nowe rozporządzenie. Teoretycznie egzaminowany ma taką możliwość "w przypadku złożenia skargi dotyczącej egzaminu", a więc de facto w przypadku wyniku negatywnego egzaminu. Mówi o tym par. 7 ust. 3 pkt 4 w/w rozporządzenia.
Taka podstawa prawna wydaje się jednak zbyt wąsko ujęta. Bo jest jeszcze par. 7 ust. 3 pkt 1 w/w rozporządzenia. A ten dodaje, że "zarejestrowany przebieg części praktycznej egzaminu może przeglądać dyrektor lub osoba przez niego upoważniona". Jeżeli zatem dyrektor na prośbę egzaminowanego zgodzi się na możliwość zobaczenia nagrania, osoba taka będzie miała do tego prawo nawet pomimo pozytywnego wyniku egzaminu.
Do egzaminu z mObywatelem
Na tym oczywiście zmiany w egzaminach na prawo jazdy nie kończą się. Nowe rozporządzenie ministra infrastruktury aktualizuje także kilka innych zasad. Jedną z bardziej kluczowych kwestii jest możliwość potwierdzenia tożsamości egzaminowanego nie tylko przy pomocy dowodu osobistego, paszportu, karty pobytu, tymczasowego zaświadczenia tożsamości, polskiego dokumentu tożsamości cudzoziemca czy zgody na pobyt tolerowany. Teraz do listy dołączy także mObywatel. Na podstawie aplikacji kierowca zostanie dopuszczony do egzaminu.
Egzaminator od 1 stycznia 2024 r. nie będzie informował o błędach
W głos nowego rozporządzenia egzaminator na prawo jazdy od 1 stycznia 2024 r. nie będzie miał obowiązku informowania egzaminowanego o niepoprawnie wykonanym zadaniu. Nie powie mu też o tym, że np. w połowie trwania egzaminu podjął decyzję o negatywnym wyniku. Informacja taka pojawi się tylko w przypadku, w którym egzaminator zdecyduje się przerwać egzamin.
Poza tym nowe rozporządzenie daje możliwość kontaktowania się egzaminowanych z WORD-ami drogą elektroniczną. Można przesyłać do WORD-u m.in. dokumenty elektroniczne opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.
Zmiany dla zdających prawo jazdy na motocykl
tego, że o negatywnym wyniku egzaminu na prawo jazdy dla motocyklisty może się skończyć np. "nieprawidłowy sposób wykorzystania stroju". Podczas egzaminu w ruchu miejskim egzaminator nie będzie mógł prowadzić pojazdu, który jedzie za motocyklistą.
- rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 24 listopada 2023 r. w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach (Dz.U.2023.2659)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.