REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy nietrzeźwy kierowca dożywotnio traci prawo jazdy w 2024 r.?

kiedy nietrzeźwy kierowca dożywotnio traci prawo jazdy, utrata prawa jazdy za alkohol, zakaz prowadzenia pojazdów za alkohol, dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów
Kiedy nietrzeźwy kierowca dożywotnio traci prawo jazdy?
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Polskie przepisy przewidują taki środek karny, jak dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Co więcej, w przypadku niektórych przestępstw jest on obligatoryjny. Kiedy nietrzeźwy kierowca dożywotnio pożegna się z prawem jazdy?

Problem nietrzeźwości kierowców jest w Polsce jak najbardziej realny. Tylko w 2023 r. policja zatrzymała 93 214 takich kierujący. To oznacza, że na jeździe na "podwójnym gazie" wpadało przeszło 255 osób każdego dnia. A przecież to dopiero oficjalne statystyki. Ilu kierującym w tym czasie się udało nie wpaść na kontrolę drogową? Sankcje dla kierujących są zatem ostre i muszą być ostre. A jedną z nich może być dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

REKLAMA

Kiedy nietrzeźwy kierowca dożywotnio traci prawo jazdy?

Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów został opisany jako środek karny w art. 42 par. 3 ustawy Kodeks karny. Możliwość orzeczenia takiej kary występuje jednak w kilku przypadkach. Zapis wyraźnie mówi m.in. o:

  • kierowcy, który był już wcześniej karany za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości – art. 178 par. 4 ustawy Kodeks karny.
  • tym, kto podczas jazdy w stanie nietrzeźwości spowodował katastrofę w ruchu lądowym – art. 173 ustawy Kodeks karny.
  • kierowcy, który w stanie nietrzeźwości spowodował wypadek, w którym inna osoba straciła życie lub ma ciężki uszczerbek na zdrowiu – art. 177 par. 2 ustawy Kodeks karny.

Bardzo ważne jest to, że sankcja w powyższych przypadkach jest obligatoryjna. Przepis mówi bowiem o tym, że "sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio". Stwierdzenie jest kategoryczne. Choć zapis pozostawia też pewną furtkę. Pozwala na skrócenie okresu zakaz w sytuacji, w której "zachodzi wyjątkowy wypadek, uzasadniony szczególnymi okolicznościami". Tu okoliczności indywidualnie będzie oceniać sąd.

Czy dożywotni zakaz prowadzenia można skrócić?

REKLAMA

Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów jest sankcją kategoryczną. Czy jednak można starać się o jego skrócenie? Można. Istnieje taka możliwość. To bez wątpienia dobra informacja. Gorsza niestety jest taka, że wniosek w tej sprawie ukarany może złożyć dopiero po 15 latach. Wyraźnie mówi o tym art. 84 par. 2a ustawy Kodeks karny.

Na wniosek ukaranego sąd może uznać, że środek karny został wykonany. Samo minięcie 15 lat od wyroku nie jest jednak wystarczającym powodem. Jednocześnie skazany musi udowodnić, że w okresie zakazu prowadzenia przestrzegał porządku prawnego i nie zachodzi obawa ponownego popełnienia przestępstwa podobnego do tego, za które orzeczono środek karny. Okoliczności należy dokładnie opisać we wniosku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Załóżmy, że sąd przyjmie motywację kierującego i uzna, że kara została wykonana. Co dalej? Kierującemu otworzy się droga do odzyskania uprawnień. Pierwszym punktem będzie wizyta w wydziale komunikacji i uzyskanie skierowania na egzamin sprawdzający. Dopiero po jego zdaniu kierowca prawo jazdy odzyska. Gdyby egzaminu nie udało mu się zaliczyć, może próbować do skutku. Wyraźnie mówi o tym art. 102 ust. 2 ustawy o kierujących pojazdami.

Zakaz prowadzenia to początek. Od 14 marca 2024 r. też konfiskata auta

REKLAMA

Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów to dopiero pierwsze ze zmartwień kierowców, którzy kolejny raz zostali zatrzymani za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości. Bo otrzymają oni oczywiście również grzywnę i karę więzienia. A do tego od 14 marca 2024 r. stracą też... samochód. Dokładnie tego dnia w życie wejdzie nowelizacja kodeksu karnego.

Kiedy pijany kierowca będzie miał skonfiskowany samochód? W dwóch przypadkach. Po pierwsze wtedy, gdy zostanie zatrzymany i będzie miał co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi. Po drugie wtedy, gdy kierowca miał co najmniej 1 promil alkoholu we krwi, a do tego w czasie jazdy spowodował kolizję drogową.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W sierpniu nowych samochodów przybyło nieznacznie, spadła sprzedaż dostawczaków

Z nowości wartych odnotowania w środku wakacji na rynku nowych samochodów, to rosnące zainteresowania pojazdami produkcji chińskiej, wśród tradycyjnych marek – nadzwyczaj duże zainteresowanie autami z logo Mazda. W sierpniu generalnie zainteresowanie kupnem nowych samochodów wyraźnie wyhamowało.

Zamiast jechać własnym autem w delegację, pracownicy coraz częściej korzystają z wynajmu samochodu. Dlaczego?

Wynajem samochodów staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem wśród polskich przedsiębiorców oraz pracowników wyjeżdżających w delegacje służbowe. Mobilność rozumiana jako zastępowanie własności wypożyczeniem lub wynajmem zyskuje coraz więcej zwolenników.

Jechał hulajnogą elektryczną 48 km/h. Dostał mandat w wysokości 900 zł

Jechał hulajnogą elektryczną 48 km/h. Dostał mandat w wysokości 900 zł. Jakie należy mieć uprawnienia, by móc jeździć hulajnogą elektryczną? Kiedy jazda po chodniku jest dopuszczalna? Jakie są zakazy dotyczące prowadzenia hulajnogi elektrycznej?

KGP: 106 383 interwencji, 394 wypadków drogowych, 33 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 383 interwencji.

REKLAMA

Kluczowe połączenie Polski z Ukrainą. Droga S17 się wydłuża: nowy odcinek coraz bliżej

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zakończyła przetarg na kolejny odcinek drogi ekspresowej S17. Odcinek Piaski Wschód - Łopiennik, o długości 16,6 km, stanie się ważnym elementem trasy łączącej Polskę z Ukrainą. Przetarg wygrało konsorcjum Aldesa Construcciones Polska oraz Aldesa Construcciones, które zrealizuje projekt za 810 mln zł. Inwestycja obejmuje nie tylko budowę nowej drogi, ale także rozwój infrastruktury dla bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Co oznacza ta inwestycja dla polskiej sieci drogowej i jak wpłynie ona na komunikację międzynarodową?

Koniec dopłat do leasingu e-aut: rynek elektromobilności w Polsce zagrożony?

Samochody elektryczne to bardziej ekologiczna wersja tradycyjnych aut. Osoby decydujące się na zakup takiego pojazdu dotychczas mogły liczyć na dofinansowanie. Leasing, będący jedną z najpopularniejszych form finansowania zakupu nowych pojazdów, cieszył się dużym zainteresowaniem szczególnie wśród przedsiębiorców. To właśnie oni stanowią ponad 80% klientów nabywających elektryczne samochody osobowe w Polsce. Niestety od 1 września br. NFOŚIGW podjął decyzję dotyczącą wstrzymania dopłat. Jak to wpłynie na rynek elektryków?

Automatyczny zwrot prawa jazdy. Czy wszyscy z niego skorzystają? 10 września weszły w życie nowe rozwiązania

Zgodnie z opublikowanym komunikatem Ministra Cyfryzacji z 8 sierpnia 2024 r. od wtorku, 10 września 2024 r. zaczęły obowiązywać nowe rozwiązania techniczne dotyczące m.in. zwrotu zatrzymanego prawa jazdy.

Tesla zdetronizowana w Europie. Nowy lider rynku samochodów elektrycznych

Tesla, znana marka samochodów elektrycznych, w 2024 roku była znacznie rzadziej wybierana przez klientów z Europy. W porównaniu z 2023 rokiem, w którym to firma świętowała triumfy na europejskim rynku, ilość sprzedanych modeli była sporym rozczarowaniem. Co spowodowało taki spadek sprzedaży? Kto wyprzedził ubiegłorocznego lidera?

REKLAMA

Złamana ręka a prowadzenie auta. Czy można wsiąść za kółko z ręką w gipsie?

Urazy takie jak złamania, znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie. Nie tylko utrudniają, ale czasem wręcz uniemożliwiają wykonywanie niektórych czynności. Jedną z nich może być jazda samochodem. Czy prowadzenie pojazdu z ręką w gipsie jest legalne? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

REKLAMA