REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konfiskata samochodu pijanym w 2024 r. już za dwie "małpki". Nowe przepisy zaraz wejdą w życie

Konfiskata samochodu w 2024 r. już za dwie
Konfiskata samochodu w 2024 r. już za dwie "małpki". Nowe przepisy zaraz wejdą w życie
Policja

REKLAMA

REKLAMA

Konfiskata samochodu pijanym kierowcom budziła wiele kontrowersji. Przepisy ostatecznie zostały przegłosowane, a dyskusje na ich temat przycichły. Warto zatem przypomnieć, że nowe kary wejdą w życie już za kilka tygodni.
rozwiń >

Pijany kierowca stanowi śmiertelne zagrożenie dla siebie i innych. Okazuje się szczególnie groźny dla niechronionych użytkowników ruchu drogowego, a więc pieszych i rowerzystów. Niestety prowadzenie na podwójnym gazie nadal jest plagą na polskich drogach. Tylko w okresie Bożego Narodzenia w 2023 r. policjanci zatrzymali 886 nietrzeźwych kierujących. Dziś nietrzeźwy prowadzący traci prawo jazdy i otrzymuje wysoką grzywnę. A już niedługo pojawi się nowa sankcja.

REKLAMA

Kiedy wejdzie w życie konfiskata samochodu pijanym kierowcom?

Nowelizacja kodeksu karnego miała pierwotnie wejść w życie pod koniec grudnia 2023 r. Termin ten został jednak przeniesiony. Ostatecznie przepisy pozwalające na stwierdzenie przepadku pojazdu mechanicznego pijanego kierowcy zaczną obowiązywać w Polsce 14 marca 2024 r. To wtedy w porządku prawnym pojawi się art. 44b ustawy Kodeks karny.

Kto może stracić samochód w 2024 r.?

Samochód stracą przede wszystkim trzy typy pijanych kierowców. Wyraźnie wspomina o tym art. 178 par. 3, art. 178a par. 5 ustawy Kodeks karny. Mowa o osobach, które:

  • prowadziły pojazd i miały we krwi co najmniej 1,5 promila alkoholu,
  • prowadziły pojazd i spowodowały kolizję oraz miały we krwi co najmniej 1 promil alkoholu,
  • popełniły przestępstwo polegające na prowadzeniu w stanie nietrzeźwości w warunkach recydywy.

Kiedy zamiast przepadku pojazdu nawiązka?

REKLAMA

Nie zawsze będzie istniała możliwość odebrania kierowcy pojazdu mechanicznego. Stanie się tak w przypadku, w którym pojazd nie stanowił wyłącznej własności sprawcy albo po popełnieniu przestępstwa sprawca zbył, darował lub ukrył podlegający przepadkowi pojazd. To jednak nie oznacza, że kierujący uniknie konsekwencji. Tak się nie stanie. Sąd orzeknie bowiem przepadek równowartości pojazdu.

Jak wyliczana jest wartość pojazdu? Za równowartość pojazdu uznaje się wartość pojazdu określoną w polisie ubezpieczeniowej. Jeżeli auto polisy nie ma, wyznacznikiem staje się średnia wartość rynkowa pojazdu określona przy uwzględnieniu marki, modelu, roku produkcji, typu nadwozia, rodzaju napędu i silnika, pojemności lub mocy silnika oraz przybliżonego przebiegu, pojazdowi prowadzonemu przez sprawcę, ustaloną na podstawie dostępnych danych. Gdy ustalenie średniej wartości rynkowej pojazdu nie jest możliwe ze względu na szczególne cechy tego pojazdu, konieczne jest zasięgnięcie opinii biegłego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przepadek pojazdu w przypadku pijanego pracownika

Może się okazać, że pijany kierowca prowadził samochód należący do pracodawcy. Będzie to zarówno służbowe auto osobowe, jak i ciężarowe. Co w takim przypadku? Wtedy nie ma ani przepadku pojazdu, ani wpłaty równowartości. Przepisy przewidują inne rozwiązanie. Sąd orzeka wtedy nawiązkę w wysokości co najmniej 5000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Kwota maksymalna to nawet 100 tys. zł.

Przepadek pojazdu rozbitego przez pijanego kierowcę

Warto rozważyć jeszcze jeden scenariusz. Co będzie w sytuacji, w której pijany kierowca prowadził samochód pod wpływem alkoholu, ale w wyniku zdarzenia drogowego ten został rozbity? W tej sytuacji nie stanie się tak właściwie nic. Są może odstąpić od orzeczenia przepadku auta lub przepadku równowartości pojazdu. W takim przypadku art. 44b par. 5 ustawy Kodeks wykroczeń uznaje bowiem takie działanie za "niemożliwe lub niecelowe z uwagi na jego utratę przez sprawcę, zniszczenie lub znaczne uszkodzenie".

Alkohol za kierownicą tworzy śmiertelne zagrożenie

Promil alkoholu w wydychanym powietrzu to dużo? No właśnie nie... Alkomat wskaże dokładnie taką wartość po tym, jak mężczyzna o wadze 80 kg wypije dwie tzw. "setki" (czy też "małpki"). Podobny wynik mogą dać często także trzy duże piwa. A to dopiero początek złych informacji. Jeszcze gorsze mają bowiem naukowcy. Już 0,5 promila alkoholu w organizmie sprawia, że czas reakcji kierowcy wydłuża się trzykrotnie! To oznacza mniej więcej tyle, że droga hamowania liczona od momentu dostrzeżenia zagrożenia, może wydłużyć się nawet o połowę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA