REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konfiskata samochodu pijanym w 2024 r. już za dwie "małpki". Nowe przepisy zaraz wejdą w życie

Konfiskata samochodu w 2024 r. już za dwie
Konfiskata samochodu w 2024 r. już za dwie "małpki". Nowe przepisy zaraz wejdą w życie
Policja

REKLAMA

REKLAMA

Konfiskata samochodu pijanym kierowcom budziła wiele kontrowersji. Przepisy ostatecznie zostały przegłosowane, a dyskusje na ich temat przycichły. Warto zatem przypomnieć, że nowe kary wejdą w życie już za kilka tygodni.
rozwiń >

Pijany kierowca stanowi śmiertelne zagrożenie dla siebie i innych. Okazuje się szczególnie groźny dla niechronionych użytkowników ruchu drogowego, a więc pieszych i rowerzystów. Niestety prowadzenie na podwójnym gazie nadal jest plagą na polskich drogach. Tylko w okresie Bożego Narodzenia w 2023 r. policjanci zatrzymali 886 nietrzeźwych kierujących. Dziś nietrzeźwy prowadzący traci prawo jazdy i otrzymuje wysoką grzywnę. A już niedługo pojawi się nowa sankcja.

REKLAMA

Kiedy wejdzie w życie konfiskata samochodu pijanym kierowcom?

Nowelizacja kodeksu karnego miała pierwotnie wejść w życie pod koniec grudnia 2023 r. Termin ten został jednak przeniesiony. Ostatecznie przepisy pozwalające na stwierdzenie przepadku pojazdu mechanicznego pijanego kierowcy zaczną obowiązywać w Polsce 14 marca 2024 r. To wtedy w porządku prawnym pojawi się art. 44b ustawy Kodeks karny.

Kto może stracić samochód w 2024 r.?

Samochód stracą przede wszystkim trzy typy pijanych kierowców. Wyraźnie wspomina o tym art. 178 par. 3, art. 178a par. 5 ustawy Kodeks karny. Mowa o osobach, które:

  • prowadziły pojazd i miały we krwi co najmniej 1,5 promila alkoholu,
  • prowadziły pojazd i spowodowały kolizję oraz miały we krwi co najmniej 1 promil alkoholu,
  • popełniły przestępstwo polegające na prowadzeniu w stanie nietrzeźwości w warunkach recydywy.

Kiedy zamiast przepadku pojazdu nawiązka?

REKLAMA

Nie zawsze będzie istniała możliwość odebrania kierowcy pojazdu mechanicznego. Stanie się tak w przypadku, w którym pojazd nie stanowił wyłącznej własności sprawcy albo po popełnieniu przestępstwa sprawca zbył, darował lub ukrył podlegający przepadkowi pojazd. To jednak nie oznacza, że kierujący uniknie konsekwencji. Tak się nie stanie. Sąd orzeknie bowiem przepadek równowartości pojazdu.

Jak wyliczana jest wartość pojazdu? Za równowartość pojazdu uznaje się wartość pojazdu określoną w polisie ubezpieczeniowej. Jeżeli auto polisy nie ma, wyznacznikiem staje się średnia wartość rynkowa pojazdu określona przy uwzględnieniu marki, modelu, roku produkcji, typu nadwozia, rodzaju napędu i silnika, pojemności lub mocy silnika oraz przybliżonego przebiegu, pojazdowi prowadzonemu przez sprawcę, ustaloną na podstawie dostępnych danych. Gdy ustalenie średniej wartości rynkowej pojazdu nie jest możliwe ze względu na szczególne cechy tego pojazdu, konieczne jest zasięgnięcie opinii biegłego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przepadek pojazdu w przypadku pijanego pracownika

Może się okazać, że pijany kierowca prowadził samochód należący do pracodawcy. Będzie to zarówno służbowe auto osobowe, jak i ciężarowe. Co w takim przypadku? Wtedy nie ma ani przepadku pojazdu, ani wpłaty równowartości. Przepisy przewidują inne rozwiązanie. Sąd orzeka wtedy nawiązkę w wysokości co najmniej 5000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Kwota maksymalna to nawet 100 tys. zł.

Przepadek pojazdu rozbitego przez pijanego kierowcę

Warto rozważyć jeszcze jeden scenariusz. Co będzie w sytuacji, w której pijany kierowca prowadził samochód pod wpływem alkoholu, ale w wyniku zdarzenia drogowego ten został rozbity? W tej sytuacji nie stanie się tak właściwie nic. Są może odstąpić od orzeczenia przepadku auta lub przepadku równowartości pojazdu. W takim przypadku art. 44b par. 5 ustawy Kodeks wykroczeń uznaje bowiem takie działanie za "niemożliwe lub niecelowe z uwagi na jego utratę przez sprawcę, zniszczenie lub znaczne uszkodzenie".

Alkohol za kierownicą tworzy śmiertelne zagrożenie

Promil alkoholu w wydychanym powietrzu to dużo? No właśnie nie... Alkomat wskaże dokładnie taką wartość po tym, jak mężczyzna o wadze 80 kg wypije dwie tzw. "setki" (czy też "małpki"). Podobny wynik mogą dać często także trzy duże piwa. A to dopiero początek złych informacji. Jeszcze gorsze mają bowiem naukowcy. Już 0,5 promila alkoholu w organizmie sprawia, że czas reakcji kierowcy wydłuża się trzykrotnie! To oznacza mniej więcej tyle, że droga hamowania liczona od momentu dostrzeżenia zagrożenia, może wydłużyć się nawet o połowę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA