REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mandat razy dwa. Czyli na czym polega recydywa drogowa? I jakich wykroczeń dotyczy? Kierowcy ciągle o to pytają

Mandat razy dwa. Czyli na czym polega recydywa drogowa? I jakich wykroczeń dotyczy? Kierowcy ciągle o to pytają
Mandat razy dwa. Czyli na czym polega recydywa drogowa? I jakich wykroczeń dotyczy? Kierowcy ciągle o to pytają
Policja

REKLAMA

REKLAMA

Obecnie na drogach pojawiają się mandaty grozy. A poziom tej grozy czasami wzrośnie dwukrotnie. Podwójny mandat policjant wypisze w przypadku wyczerpania znamion tzw. recydyw drogowej. Na czym ona polega? I jakich wykroczeń dotyczy?

W 2022 r. legislatorzy postanowili rozprawić się z kierowcami notorycznie łamiącymi przepisy. Przygotowali dla nich wyższe mandaty, wyższą ilość punktów karnych za wykroczenia i tzw. recydywę drogową. Ta pozwala na podwojenie kwoty grzywny.

REKLAMA

Na czym polega recydywa drogowa?

Wykroczenie kierowcy wyczerpie znamiona recydywy drogowej po spełnieniu trzech warunków. Określa je art. 38 par. 2 ustawy Kodeks wykroczeń. Mowa o:

  • dwukrotnym popełnieniu tego samego wykroczenia umyślnego (policjant sprawdzi ten fakt w historii kierowcy zapisanej w CEPiK).
  • kolejne popełnienie wykroczenia musi nastąpić w ciągu dwóch lat od ostatniego prawomocnego ukarania za to samo wykroczenie.
  • dwukrotne popełnienie tego samego wykroczenia musi oznaczać wykroczenie opisane w zamkniętym katalogu. Lista wykroczeń podlegających recydywie jest ściśle określona w przepisach.

Recydywa drogowa oznacza, że policjant podczas wymierzania kary, musi wziąć podstawową wartość grzywny z taryfikatora, a następnie pomnożyć ją przez dwa. Dwukrotność kwoty podstawowej wpisze na mandacie.

Jakich wykroczeń dotyczy recydywa drogowa?

W kontekście recydywy drogowej i podwojenia wartości mandatu mówi się o poważnych wykroczeniach. Czym jednak tak właściwie one są? Mocno precyzuje to art. 38 ustawy Kodeks wykroczeń. Mówi m.in. o czynie polegającym na dwukrotnym:

  • spowodowaniu zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym – kara z tyt. art. 86 par. 1a i 2 ustawy Kodeks wykroczeń,
  • naruszeniu przepisów w stosunku do pieszych – kara z tyt. art. 86b par. 1 ustawy Kodeks wykroczeń,
  • prowadzeniu pojazdu w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka – kara z tyt. art. 87 par. 1 ustawy Kodeks wykroczeń,
  • niestosowaniu się do poleceń kierującego ruchem w celu uniknięcia kontroli drogowej – kara z tyt. art. 92 par. 2 ustawy Kodeks wykroczeń,
  • przekroczeniu ograniczenia prędkości o co najmniej 31 km/h – kara z tyt. art. 92a par. 2 ustawy Kodeks wykroczeń,
  • naruszeniu zakazu wyprzedzania – kara z tyt. art. 92b ustawy Kodeks wykroczeń,
  • prowadzeniu pojazdu bez uprawnień lub prowadzenie pojazdu niedopuszczonego do ruchu § 1 – kara z tyt. art. 94 par. 1 ustawy Kodeks wykroczeń,
  • naruszaniu zakazów w zakresie przejazdu przez tory kolejowe – kara z tyt. art. 97a ustawy Kodeks wykroczeń.

Recydywa drogowa była znana od lat

Bardzo ważne jest to, że przepisy w zakresie tzw. recydywy wielokrotnej funkcjonują w kodeksie wykroczeń od lat. To nie efekt ostatniej nowelizacji. Zmienił się jedynie ich zakres. Teraz pozwalają na podwojenie kwoty mandatu. Kiedy oznaczały mocniejszą penalizację czynu. Pierwotnie recydywa mówiła np. o wymierzeniu kary aresztu, choćby wykroczenie było zagrożone karą łagodniejszą. Mówi o tym art. 38 par. 1 ustawy Kodeks wykroczeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA