Mandat razy dwa. Czyli na czym polega recydywa drogowa? I jakich wykroczeń dotyczy? Kierowcy ciągle o to pytają
REKLAMA
REKLAMA
- Na czym polega recydywa drogowa?
- Jakich wykroczeń dotyczy recydywa drogowa?
- Recydywa drogowa była znana od lat
W 2022 r. legislatorzy postanowili rozprawić się z kierowcami notorycznie łamiącymi przepisy. Przygotowali dla nich wyższe mandaty, wyższą ilość punktów karnych za wykroczenia i tzw. recydywę drogową. Ta pozwala na podwojenie kwoty grzywny.
REKLAMA
Na czym polega recydywa drogowa?
Wykroczenie kierowcy wyczerpie znamiona recydywy drogowej po spełnieniu trzech warunków. Określa je art. 38 par. 2 ustawy Kodeks wykroczeń. Mowa o:
- dwukrotnym popełnieniu tego samego wykroczenia umyślnego (policjant sprawdzi ten fakt w historii kierowcy zapisanej w CEPiK).
- kolejne popełnienie wykroczenia musi nastąpić w ciągu dwóch lat od ostatniego prawomocnego ukarania za to samo wykroczenie.
- dwukrotne popełnienie tego samego wykroczenia musi oznaczać wykroczenie opisane w zamkniętym katalogu. Lista wykroczeń podlegających recydywie jest ściśle określona w przepisach.
Recydywa drogowa oznacza, że policjant podczas wymierzania kary, musi wziąć podstawową wartość grzywny z taryfikatora, a następnie pomnożyć ją przez dwa. Dwukrotność kwoty podstawowej wpisze na mandacie.
Jakich wykroczeń dotyczy recydywa drogowa?
W kontekście recydywy drogowej i podwojenia wartości mandatu mówi się o poważnych wykroczeniach. Czym jednak tak właściwie one są? Mocno precyzuje to art. 38 ustawy Kodeks wykroczeń. Mówi m.in. o czynie polegającym na dwukrotnym:
- spowodowaniu zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym – kara z tyt. art. 86 par. 1a i 2 ustawy Kodeks wykroczeń,
- naruszeniu przepisów w stosunku do pieszych – kara z tyt. art. 86b par. 1 ustawy Kodeks wykroczeń,
- prowadzeniu pojazdu w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka – kara z tyt. art. 87 par. 1 ustawy Kodeks wykroczeń,
- niestosowaniu się do poleceń kierującego ruchem w celu uniknięcia kontroli drogowej – kara z tyt. art. 92 par. 2 ustawy Kodeks wykroczeń,
- przekroczeniu ograniczenia prędkości o co najmniej 31 km/h – kara z tyt. art. 92a par. 2 ustawy Kodeks wykroczeń,
- naruszeniu zakazu wyprzedzania – kara z tyt. art. 92b ustawy Kodeks wykroczeń,
- prowadzeniu pojazdu bez uprawnień lub prowadzenie pojazdu niedopuszczonego do ruchu § 1 – kara z tyt. art. 94 par. 1 ustawy Kodeks wykroczeń,
- naruszaniu zakazów w zakresie przejazdu przez tory kolejowe – kara z tyt. art. 97a ustawy Kodeks wykroczeń.
Recydywa drogowa była znana od lat
Bardzo ważne jest to, że przepisy w zakresie tzw. recydywy wielokrotnej funkcjonują w kodeksie wykroczeń od lat. To nie efekt ostatniej nowelizacji. Zmienił się jedynie ich zakres. Teraz pozwalają na podwojenie kwoty mandatu. Kiedy oznaczały mocniejszą penalizację czynu. Pierwotnie recydywa mówiła np. o wymierzeniu kary aresztu, choćby wykroczenie było zagrożone karą łagodniejszą. Mówi o tym art. 38 par. 1 ustawy Kodeks wykroczeń.
- art. 38, 86, 86b, 87, 92, 92a, 94, 97a ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (Dz.U.2023.2119 t.j.).
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA