Kurs redukujący punkty karne 2024. Ile kosztuje? Ile trwa?

REKLAMA
REKLAMA
- Ile punktów pozwala zredukować kurs w WORD w 2024 r.?
- Jak warunki musi spełnić kierowca zapisujący się na kurs redukujący punkty karne?
- Ile trwa kurs redukujący punkty karne w 2024 r.?
- Jak odbywa się redukowanie punktów karnych?
- Ile kosztuje udział w kursie redukującym punkty karne w 2024 r.?
W 2023 r. powróciły kursy redukujące punkty karne. Podstawą do ich organizacji stał się art. 17 ust. 6a ustawy z dnia 2 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Zapis ten mówi wyraźnie, że "osoba wpisana do ewidencji (...) nie częściej niż raz na 6 miesięcy może na własny koszt uczestniczyć w szkoleniu (...), którego odbycie spowoduje zmniejszenie liczby punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego".
REKLAMA
Ile punktów pozwala zredukować kurs w WORD w 2024 r.?
Kurs redukujący pozwala na obniżenie o 6 liczby punktów karnych wpisanych do ewidencji kierowców. Gdyby kierowca nie posiadał tyle punktów na koncie, zniknie taka ilość, jaka została na nim zapisana. Gdyby posiadał więcej, niż 6, w pierwszej kolejności redukowane będą punkty najwcześniej dopisane w bazie CEPiK.
Jak warunki musi spełnić kierowca zapisujący się na kurs redukujący punkty karne?
Aby kierowca mógł się zapisać na kurs redukujący punkty karne, w pierwszej kolejności musi spełnić kilka warunków. Mowa o tym, że:
- nie może pojawić się na szkoleniu częściej, niż raz na 6 miesięcy.
- nie może mieć na koncie więcej, niż 24 punkty karne.
- nie może mieć prawa jazdy krócej, niż 12 miesięcy.
Po spełnieniu powyższych warunków kierowca powinien wypełnić kartę zgłoszenia, formalnie zgłosić się na kurs na konkretną datę i godzinę, wnieść opłatę oraz pojawić się na szkoleniu. Przed wejściem na sale musi okazać dowód tożsamości. Bez dokumentu osoba nie zostanie dopuszczona do uczestniczenia w szkoleniu.
Ile trwa kurs redukujący punkty karne w 2024 r.?
REKLAMA
Kurs redukujący punkty karne kierowca może ukończyć w ciągu jednego dnia. Przepisy wymagają odbycia 8 godzin wykładów, przy czym rozporządzenie przez godzinę rozumie godzinę lekcyjną, w więc 45 minut. Poza tym wymogiem koniecznym jest ćwiczenie praktyczne. Mowa o próbie awaryjnego hamowania na placu manewrowym z prędkości wynoszącej od 30 do 50 km/h.
Kluczowe jest to, że kursy redukujące w formule na 2024 r. nie mogą się odbywać w formie wykładów online. To jest zabronione. Wyraźnie mówi o tym zapis pojawiający się w w/w ustawie. Chodzi o słowa "uczestniczyć w szkoleniu prowadzonym z wyłączeniem możliwości odbycia szkolenia z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość".
Jak odbywa się redukowanie punktów karnych?
Ukończenie kursu oznacza wydanie zaświadczenia uczestnikowi. Jednocześnie dyrektor WORD niezwłocznie przesyła komendantowi wojewódzkiemu Policji właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania tej osoby kopię tego zaświadczenia. Na podstawie tego właśnie dokumentu odbywa się redukowanie 6 punktów karnych z ewidencji CEPiK prowadzonej przez policję. To odbywa się poza udziałem kierowcy.
Ile kosztuje udział w kursie redukującym punkty karne w 2024 r.?
Nie ma ustawowo określonych stawek za kursy redukujące punkty karne. To oznacza mniej więcej tyle, że dyrektorzy WORD mogą je ustalać praktycznie dowolnie. Dlatego pojawiają się różnice cenowe między poszczególnymi ośrodkami w kraju. Za kurs trzeba zapłacić przeciętnie od 800 do nawet 1100 zł. Informację w sprawie wysokości opłaty kierujący może znaleźć na stronie internetowej danego ośrodka WORD. Potwierdzenie wpłaty jest konieczne do przystąpienia do kursu.
- art. 17 ustawy z dnia 2 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2021.2328).
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA