REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
prawo jazdy elka szkoła jazdy kurs
prawo jazdy elka szkoła jazdy kurs
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

Prawo jazdy dla nastolatka

Chodzi o projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym i niektórych innych ustaw. Zgodnie z propozycją resortu infrastruktury, prawo jazdy kat. B będą mogły uzyskać osoby, które ukończyły 17 lat, ale będą ich obowiązywały pewne ograniczenia i dwuletni okres próbny. W projekcie są też przepisy umożliwiające odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h także poza terenem zabudowanym i zwiększenia dopuszczalnej prędkości ciągników rolniczych z 30 do 40 km/h.

REKLAMA

Według autorów projektu nowe przepisy mają poprawić bezpieczeństwo na drogach i poziom mobilności młodych osób. Propozycja – jak wskazali w uzasadnieniu – odpowiada także oczekiwaniom społecznym i uwzględnia postulaty instruktorów, egzaminatorów i środowiska kierowców zawodowych. Ponadto realizuje rekomendacje Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Propozycje projektu nowelizacji

W projekcie proponuje się obniżenie z 18 do 17 lat minimalnego wieku kierowcy w ramach prawa jazdy kat. B., przy jednoczesnym ograniczeniu możliwości kierowania pojazdami przez wzmocnienie nadzoru.

REKLAMA

Prawo jazdy kat. B wydane osobie niemającej 18 lat będzie uprawniało wyłącznie do kierowania pojazdami do ukończenia 18 lat. Osoba taka będzie przez pół roku mogła prowadzić wyłącznie w towarzystwie pasażera siedzącego na przednim siedzeniu. Zasada ta nie będzie dotyczyła czterokołowców, czyli pojazdów o masie własnej do 550 kg transportujących rzeczy i o masie własnej do 400 kg przewożących ludzi.

Ale to nie wszystko. Pasażer, którego towarzystwo jest wymagane, musi 25 lat i od co najmniej 5 lat prawo jazdy kat. B i nie mieć w ostatnich pięciu latach zakazu prowadzenia pojazdów. Nie może być pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka. Wymogi te nie będą dotyczyły instruktorów i egzaminatorów, którzy uzyskali uprawnienia na podstawie odrębnych przepisów przed ukończeniem 25 lat i mają prawo jazdy kat. B krócej niż 5 lat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prawo jazdy wydane osobie poniżej 18 lat będzie opatrzone specjalnym kodem wskazującym na powyższe obowiązki. Weryfikacja wieku, trzeźwości, uprawnień i niekaralności pasażera będzie obowiązkiem młodego kierowcy. Prowadzenie pojazdu bez pasażera spełniającego te wymogi traktowane będzie jak jazda bez uprawnień.

Regulacje w projekcie przewidują, że osoby, które po raz pierwszy uzyskały prawo jazdy kat. B, będą objęte dwuletnim okresem próbnym, a w przypadku nieletniego posiadacza prawa jazdy tej kategorii okres próbny będzie trwał od dnia uzyskania prawa jazdy do ukończenia 18 lat i następnie 2 lata jak u pozostałych kierowców.

Surowe regulacje dla młodego kierowcy

REKLAMA

W okresie próbnym kierujący pojazdem będą objęci surowszymi regulacjami: zakazem spożywania alkoholu lub środka działającego podobnie do niego; przekraczania prędkości 50 km/h na obszarze zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowanym oraz 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej. Nie będą mogły przewozić osób taksówką albo w ramach przewozu okazjonalnego. Dodatkowo osoby objęte okresem próbnym, które nie ukończyły 18 lat, będą mogły przewozić inne osoby nieletnie wyłącznie w towarzystwie dorosłego doświadczonego kierowcy.

Według autorów regulacji umożliwienie 17-latkom uzyskania prawa jazdy kat. B w powiązaniu z wprowadzeniem ograniczeń przyniesie poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach i będzie wspierało kształtowanie dobrych postaw i zachowań na drodze wśród młodych kierowców.

W okresie próbnym kierowca będzie zobowiązany odbyć kurs dokształcający z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego i praktyczne szkolenie w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym po upływie 4 miesięcy od dnia rozpoczęcia okresu próbnego, ale nie później niż przed upływem 12 miesięcy do dnia jego zakończenia. Po odbyciu takiego szkolenia kierowca będzie musiał przedstawić staroście zaświadczenia o ukończeniu szkolenia i kursu przed upływem okresu próbnego.

W związku z małą liczbą ośrodków doskonalenia techniki jazdy ośrodki te mają mieć możliwość zawierania porozumień o prowadzeniu takich szkoleń i kursów. Porozumienia mogłyby być zawierane z wojewódzkim ośrodkiem ruchu drogowego albo z ośrodkiem szkolenia kierowców mającym poświadczenie potwierdzające spełnianie dodatkowych wymagań.

Zatrzymanie prawa jazdy - nowa przesłanka

Projekt zakłada także wprowadzenie nowej przesłanki zatrzymania prawa jazdy. Odbierane ono będzie również za kierowanie pojazdem z prędkością przekraczającą dopuszczalną o więcej niż 50 km/h na drodze jednojezdniowej dwukierunkowej poza obszarem zabudowanym.

Projekt zakłada także usprawnienie procedury wydawania polskiego prawa jazdy na podstawie prawa jazdy zagranicznego i dopuszczenie złożenia wniosku o wydanie prawa jazdy przed spełnieniem wymogu rezydencji.

Projekt przewiduje dodanie nowej przesłanki odmowy wydania prawa jazdy i cofnięcia uprawnień za kierowanie pojazdem silnikowym bez uprawnień. Obecnie osoba, która kierowała pojazdem bez uprawnień, ma jedynie przedłużany okres, na który zatrzymano prawo jazdy – z 3 do 6 miesięcy.

Zgodnie z propozycją osoba, która kierowała pojazdem silnikowym w okresie trzymiesięcznego zatrzymania tymczasowego elektronicznego prawa jazdy albo w okresie zatrzymania tymczasowego elektronicznego prawa jazdy, nie otrzyma dokumentu prawa jazdy i będzie traktowana jak osoba z decyzja o cofnięciu uprawnienia. Projekt zakłada też zwiększenia dopuszczalnej prędkości ciągników rolniczych z 30 do 40 km/h.

Przewiduje się, że projektowana ustawa, z wyjątkiem niektórych przepisów, wejdzie w życie po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 112 965 interwencji, 419 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 112 965 interwencji. Byli wzywani do 419 wypadków drogowych.

1500 zł mandatu i 10 punktów karnych za stłuczkę? Jak tego uniknąć? Wystarczy smartfon z aplikacją mObywatel

Kolizja na drodze to stres, mandaty, punkty karne i długie czekanie na patrol. Na szczęście już niedługo w niektórych przypadkach będzie można tego wszystkiego uniknąć. Legalnie, szybko i bez papierologii. Sprawdź, co się zmieni i jak wkrótce będziesz mógł oszczędzić nawet 1500 zł.

Taniej na stacjach! Już w przyszłym tygodniu kierowcy zatankują wyraźnie taniej – znamy nowe ceny paliw

Nadchodzą spadki cen paliw, które wielu kierowców przyjmie z ulgą. Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują wyraźne obniżki cen benzyny 95-oktanowej oraz autogazu, które pojawią się już w nadchodzącym tygodniu. Dobra wiadomość dla wszystkich wybierających się w wakacyjne podróże – będzie taniej przy dystrybutorze.

Prawie ⅓ osób sprzedających używane samochody spotkała się z próbą oszustwa. Na co zwracać uwagę i jak się chronić przed nieuczciwymi praktykami?

Rynek sprzedaży samochodów używanych coraz częściej staje się polem działania oszustów, którzy wykorzystują zaufanie czy determinację sprzedających. Z raportu CARFAX wynika, że w Polsce aż 30 proc. sprzedawców zetknęło się z podejrzanymi zachowaniami, jak próba skopiowania dokumentów pojazdu, czy z kradzieżą samochodu. By zminimalizować prawdopodobieństwo strat, warto stosować odpowiednie środki ostrożności i zasadę ograniczonego zaufania wobec potencjalnych klientów.

REKLAMA

Nowy egzamin na prawo jazdy 2025. Za te błędy oblejesz od razu – zobacz pełną listę

Od lipca 2025 roku jeden błąd wystarczy, by zakończyć egzamin na prawo jazdy wynikiem negatywnym – bez możliwości dokończenia jazdy. Zobacz, co się zmieniło, które błędy kończą egzamin natychmiast i jak się do niego przygotować.

Od kiedy nowy tachograf 2025? Błędy lokalizacji, problemy z czasem pracy [OBSŁUGA]

Od kiedy w przewozach międzynarodowych Unii Europejskiej obowiązuje wyłącznie nowy tachograf (G2V2)? Jak go obsługiwać? Są błędy lokalizacji i problemy z czasem pracy. Na co uważać, by uniknąć kar?

5 tys. euro kary dla przewoźnika. 120 euro mandatu dla kierowcy. Kary za złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą [Normy]

Złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą może słono kosztować przewoźnika i kierowcę. W Niemczech przewoźnik zapłaci nawet 5 tys. euro kary, a kierowca 120 euro mandatu. Jakie są przepisy i normy w krajach UE?

Kupiłeś opony w internecie? Podatek PCC w 2025 może Cię zaskoczyć – zobacz, kiedy zapłacić i jak uniknąć kary

W 2025 roku fiskus sprawdza, kto powinien zapłacić podatek PCC za zakupy online. Jeśli kupiłeś opony przez internet: na OLX, Allegro lub Facebook Marketplace i możesz mieć obowiązek złożenia deklaracji PCC-3 i zapłacenia należnego podatku. Podatek od zakupu opon przez internet dotyczy także osób prywatnych. Zobacz, kiedy trzeba zapłacić PCC, ile wynosi kara za brak zgłoszenia oraz jak uniknąć konsekwencji.

REKLAMA

Wakacyjny drink i… utracone prawo jazdy? Co grozi za alkohol na wodzie i ścieżkach

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu stanowi poważne zagrożenie – niezależnie od tego, czy poruszamy się po drogach, wodzie czy ścieżkach rowerowych. Przepisy są w tym względzie jasne, choć w niektórych sytuacjach mogą budzić wątpliwości. Warto wiedzieć, jakie konsekwencje grożą za nieodpowiedzialne zachowanie, w tym potencjalna utrata prawa jazdy.

KGP: 122 159 interwencji, 550 wypadków drogowych, 37 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 122 159 interwencji. Byli wzywani do 550 wypadków drogowych.

REKLAMA