REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

prawo jazdy elka szkoła jazdy kurs
prawo jazdy elka szkoła jazdy kurs
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

Prawo jazdy dla nastolatka

Chodzi o projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym i niektórych innych ustaw. Zgodnie z propozycją resortu infrastruktury, prawo jazdy kat. B będą mogły uzyskać osoby, które ukończyły 17 lat, ale będą ich obowiązywały pewne ograniczenia i dwuletni okres próbny. W projekcie są też przepisy umożliwiające odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h także poza terenem zabudowanym i zwiększenia dopuszczalnej prędkości ciągników rolniczych z 30 do 40 km/h.

REKLAMA

Według autorów projektu nowe przepisy mają poprawić bezpieczeństwo na drogach i poziom mobilności młodych osób. Propozycja – jak wskazali w uzasadnieniu – odpowiada także oczekiwaniom społecznym i uwzględnia postulaty instruktorów, egzaminatorów i środowiska kierowców zawodowych. Ponadto realizuje rekomendacje Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Propozycje projektu nowelizacji

W projekcie proponuje się obniżenie z 18 do 17 lat minimalnego wieku kierowcy w ramach prawa jazdy kat. B., przy jednoczesnym ograniczeniu możliwości kierowania pojazdami przez wzmocnienie nadzoru.

REKLAMA

Prawo jazdy kat. B wydane osobie niemającej 18 lat będzie uprawniało wyłącznie do kierowania pojazdami do ukończenia 18 lat. Osoba taka będzie przez pół roku mogła prowadzić wyłącznie w towarzystwie pasażera siedzącego na przednim siedzeniu. Zasada ta nie będzie dotyczyła czterokołowców, czyli pojazdów o masie własnej do 550 kg transportujących rzeczy i o masie własnej do 400 kg przewożących ludzi.

Ale to nie wszystko. Pasażer, którego towarzystwo jest wymagane, musi 25 lat i od co najmniej 5 lat prawo jazdy kat. B i nie mieć w ostatnich pięciu latach zakazu prowadzenia pojazdów. Nie może być pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka. Wymogi te nie będą dotyczyły instruktorów i egzaminatorów, którzy uzyskali uprawnienia na podstawie odrębnych przepisów przed ukończeniem 25 lat i mają prawo jazdy kat. B krócej niż 5 lat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prawo jazdy wydane osobie poniżej 18 lat będzie opatrzone specjalnym kodem wskazującym na powyższe obowiązki. Weryfikacja wieku, trzeźwości, uprawnień i niekaralności pasażera będzie obowiązkiem młodego kierowcy. Prowadzenie pojazdu bez pasażera spełniającego te wymogi traktowane będzie jak jazda bez uprawnień.

Regulacje w projekcie przewidują, że osoby, które po raz pierwszy uzyskały prawo jazdy kat. B, będą objęte dwuletnim okresem próbnym, a w przypadku nieletniego posiadacza prawa jazdy tej kategorii okres próbny będzie trwał od dnia uzyskania prawa jazdy do ukończenia 18 lat i następnie 2 lata jak u pozostałych kierowców.

Surowe regulacje dla młodego kierowcy

REKLAMA

W okresie próbnym kierujący pojazdem będą objęci surowszymi regulacjami: zakazem spożywania alkoholu lub środka działającego podobnie do niego; przekraczania prędkości 50 km/h na obszarze zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowanym oraz 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej. Nie będą mogły przewozić osób taksówką albo w ramach przewozu okazjonalnego. Dodatkowo osoby objęte okresem próbnym, które nie ukończyły 18 lat, będą mogły przewozić inne osoby nieletnie wyłącznie w towarzystwie dorosłego doświadczonego kierowcy.

Według autorów regulacji umożliwienie 17-latkom uzyskania prawa jazdy kat. B w powiązaniu z wprowadzeniem ograniczeń przyniesie poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach i będzie wspierało kształtowanie dobrych postaw i zachowań na drodze wśród młodych kierowców.

W okresie próbnym kierowca będzie zobowiązany odbyć kurs dokształcający z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego i praktyczne szkolenie w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym po upływie 4 miesięcy od dnia rozpoczęcia okresu próbnego, ale nie później niż przed upływem 12 miesięcy do dnia jego zakończenia. Po odbyciu takiego szkolenia kierowca będzie musiał przedstawić staroście zaświadczenia o ukończeniu szkolenia i kursu przed upływem okresu próbnego.

W związku z małą liczbą ośrodków doskonalenia techniki jazdy ośrodki te mają mieć możliwość zawierania porozumień o prowadzeniu takich szkoleń i kursów. Porozumienia mogłyby być zawierane z wojewódzkim ośrodkiem ruchu drogowego albo z ośrodkiem szkolenia kierowców mającym poświadczenie potwierdzające spełnianie dodatkowych wymagań.

Zatrzymanie prawa jazdy - nowa przesłanka

Projekt zakłada także wprowadzenie nowej przesłanki zatrzymania prawa jazdy. Odbierane ono będzie również za kierowanie pojazdem z prędkością przekraczającą dopuszczalną o więcej niż 50 km/h na drodze jednojezdniowej dwukierunkowej poza obszarem zabudowanym.

Projekt zakłada także usprawnienie procedury wydawania polskiego prawa jazdy na podstawie prawa jazdy zagranicznego i dopuszczenie złożenia wniosku o wydanie prawa jazdy przed spełnieniem wymogu rezydencji.

Projekt przewiduje dodanie nowej przesłanki odmowy wydania prawa jazdy i cofnięcia uprawnień za kierowanie pojazdem silnikowym bez uprawnień. Obecnie osoba, która kierowała pojazdem bez uprawnień, ma jedynie przedłużany okres, na który zatrzymano prawo jazdy – z 3 do 6 miesięcy.

Zgodnie z propozycją osoba, która kierowała pojazdem silnikowym w okresie trzymiesięcznego zatrzymania tymczasowego elektronicznego prawa jazdy albo w okresie zatrzymania tymczasowego elektronicznego prawa jazdy, nie otrzyma dokumentu prawa jazdy i będzie traktowana jak osoba z decyzja o cofnięciu uprawnienia. Projekt zakłada też zwiększenia dopuszczalnej prędkości ciągników rolniczych z 30 do 40 km/h.

Przewiduje się, że projektowana ustawa, z wyjątkiem niektórych przepisów, wejdzie w życie po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

Uciekał przed kontrolą drogową, spowodował kolizję. Ale to dopiero początek kłopotów

Kierujący renaultem 46-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej przy jednej ze stołecznych ulic. Uciekając przed patrolem, spowodował kolizję. Okazało się, że był pod wpływem narkotyków i miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Zima zaskoczyła? Czyli śniegowy chaos obnażył urzędnicze zaniedbania

Intensywne opady śniegu w sobotę 11 i niedzielę 12 stycznia, które sparaliżowały wiele regionów naszego kraju, obnażyły braki w przygotowaniu do zimy. Choć meteorolodzy ostrzegali przed trudnymi warunkami, które nadchodzą, rzeczywistość okazała się jeszcze bardziej dotkliwa. Zamiast cieszyć się zimowymi krajobrazami, kierowcy zmagali się z nieodśnieżonymi drogami.

Rekordowa sprzedaż samochodów w grudniu. Toyota i Renault wciąż obiektami największego pożądania

Specjalne oferty na koniec roku oraz widmo wyższych cen od nowego roku spowodowały historyczny miesiąc w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Zarejestrowano najwięcej samochodów od początku notowań, a wszystkie marki samochodów osobowych z TOP 20 odnotowały wzrost rejestracji.

REKLAMA

Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości. Gdzie? Od kiedy? [LISTA]

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym wchodzi w kolejny etap. Podpisano umowę na dostawę i montaż 43 nowych urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości.

KGP: 92 589 interwencji, 311 wypadków drogowych, 20 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 92 589 interwencji. Byli wzywani do 311 wypadków drogowych.

Bierz 40 tysięcy złotych dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego i premię za zezłomowanie starego auta

Program Mój Elektryk wkracza w nową fazę. Już za kilka tygodni, począwszy od 1 lutego można na zakup samochodu elektrycznego otrzymać bezprecedensową dotację. Dodatkową premią objęta jest też czynność zezłomowania starego auta.

REKLAMA

Prowadzisz samochód w okularach? Zapłacisz mandat od 1,5 tys. do nawet 5 tys. zł [i możesz stracić uprawnienia], jeżeli masz to w swoim prawie jazdy. To samo tyczy się soczewek kontaktowych

Osoby mające wadę wzroku, w stosunku do których lekarz – w orzeczeniu lekarskim – stwierdził konieczność korekty lub ochrony wzroku podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych – na rewersie swojego prawa jazdy (w rubryce nr 12) – mają wpisany specjalny kod, który wprowadza dla nich ściśle określone ograniczenie w korzystaniu z uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowcę niewłaściwie stosującego się do ww. ograniczenia – czekają poważne konsekwencje.

W 2024 r. wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Podsumowanie roku na polskich drogach

Komenda Główna Policji opublikowała wstępne dane dotyczące roku 2024 na polskich drogach. Wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Liczba ofiar śmiertelnych zmalała.

REKLAMA