Uciekał przed kontrolą drogową, spowodował kolizję. Ale to dopiero początek kłopotów
REKLAMA
REKLAMA
Kolejny pirat drogowy złapany
Informację o zdarzeniu przekazała Komenda Stołecznej Policji na portalu X: - Do zdarzenia doszło dzisiaj około godziny 9.20 na skrzyżowaniu ulicy Sokoła z Wybrzeżem Szczecińskim. Stołeczni Wywiadowcy podjęli próbę zatrzymania do kontroli drogowej kierowcy Renault Thalia. Mężczyzna nie reagował na sygnały dźwiękowe i błyskowe kontynuując jazdę.
REKLAMA
Zatrzymanym jest 46-letni obywatel Polski. Podczas pościgu - na Wale Miedzeszyńskim - kierowca spowodował kolizję drogową z innym uczestnikiem ruchu. Na szczęście w zdarzeniu nikt nie ucierpiał. Czynności są w toku.
Na początku stycznia Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło gotowy projekt nowelizacji Kodeksu karnego zaostrzającej kary za wykroczenia i przestępstwa w ruchu drogowym.
Co znalazło się wśród propozycji? Wyższe sankcje za rażąco niebezpieczną, brawurową jazdę i podwyższenie kar za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Jednym z kluczowych elementów planowanych zmian jest też zaostrzenie sankcji dla kierowców łamiących sądowe zakazy prowadzenia pojazdów. W razie naruszenia zakazu sąd powinien mieć możliwość orzeczenia dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów. Także możliwość konfiskaty pojazdu i minimalne świadczenie pieniężne w wysokości 10 tys. zł mają pełnić rolę środków odstraszających.
Kiedy konfiskata a kiedy przepadek pojazdu?
REKLAMA
Projekt wprowadza znaczące modyfikacje obejmujące prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu. Jeśli kierowca ma od 0,5 do 1,5 promila alkoholu we organizmie lub jest objęty zakazem prowadzenia pojazdów, sąd będzie mógł zdecydować o przepadku pojazdu. Gdy stężenie alkoholu przekracza 1,5 promila, sąd będzie miał obowiązek orzec konfiskatę pojazdu.
W przypadku kierowców, którzy prowadzą pojazd, mając powyżej 1,5 promila, planowane jest wprowadzenie do Kodeksu karnego przepisu uniemożliwiającego zawieszenie kary pozbawienia wolności.
Z opublikowanego we wtorek sondażu IBRiS dla Radia ZET wynika natomiast, że większość Polaków opowiada się za dożywotnim odebraniem prawa jazdy osobom, które kierowały pojazdem pomimo sądowego zakazu. Na pytanie: "Czy zgadza się Pan/Pani z opinią, że kierowcy z sądowym zakazem prowadzenia pojazdów, przyłapani przez policję na jeździe za kierownicą, powinni dożywotnio tracić prawo jazdy?" twierdząco odpowiedziała większość respondentów: 53,3 proc. - "zdecydowanie się zgadzam", a 16,4 proc. - "raczej się zgadzam".
Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl
REKLAMA
REKLAMA