Na egzaminie na prawo jazdy nie będzie placu manewrowego?
REKLAMA
REKLAMA
Plac manewrowy - postrach kursantów
Egzamin na prawo jazdy kategorii B składa się z części teoretycznej i praktycznej. Jak nie trudno się domyśleć, to część praktyczna spędza sen z powiek ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdów. A ściślej mówiąc plac manewrowy i jazda po łuku. Blisko jedna trzecia kursantów oblewa właśnie na tym etapie.
REKLAMA
Temat zasadności jazdy po łuku na placu manewrowym nie jest niczym nowym. Organizacja zajmująca się BRD i egzaminowaniem kierowców – CIECA – już w 2009 r. sygnalizowała, że wymaganie wykonywania zadań na placu manewrowym podczas egzaminu na prawo jazdy jest nieuzasadnione i nie wpływa na jakość jazdy kierowców.
System szkolenia kierowców w Polsce ma kilkadziesiąt lat, nic dziwnego, że pojawiają się głosy, ze jest przestarzały. CIECA uważa, że zamiast na placu manewrowym, lepiej poświęcić więcej godzin na uczenie kursantów manewrów w realnym ruchu drogowym.
W UE nie zdaje się egzaminów na placach manewrowych
A co na to Unia Europejska? Wcale nie wymaga tego, aby egzamin praktyczny na prawo jady kategorii B odbywał się na placu manewrowym. W Europie niewiele jest krajów, które stosują jeszcze te przestarzale metody egzaminowania. Czy jest szansa, że i w Polsce egzaminatorzy wyjadą z placu manewrowego? Jest. W ubiegłym tygodniu na stronach Ministerstwa Infrastruktury pojawiło się zamówienie publiczne na wykonanie opracowania “Analiza istniejących rozwiązań w wybranych obszarach bezpieczeństwa ruchu drogowego w niektórych krajach członkowskich UE”. Jakie informacje chce uzyskać resort? Jest to między innymi opis rozwiązań egzaminacyjnych na kategorie praw jazdy A i B z wykorzystaniem placów manewrowych. Ministerstwo chce sprawdzić, jakie rozwiązania występują w innych krajach członkowskich nie tylko jeśli chodzi o przeprowadzanie egzaminu, ale także w zakresie edukacji dzieci i młodzieży dotyczącej ruchu drogowego.
Ostatnim krajem, który miał system egzaminowania na prawo jazdy na placu manewrowym, ale z tego zrezygnował była Litwa w 2017 r.
Nie wszyscy mogą chcieć zmian
Część środowiska instruktorów nauki jazdy postulowała usunięcie egzaminu z placu manewrowego już w 2016 roku. I wówczas resort przychylał się do pomysłu. Niestety, nic więcej w tym temacie nie zadziało się dalej. Do pomysłu nie były przekonane Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego, które przeprowadzają egzaminy. Obawy o zmiany mogą mieć także Ośrodki Szkolenia Kierowców, które mają własne lub wynajęte na długi okres place manewrowe i dla których usunięcie z egzaminu placu manewrowego może nieść skutki finansowe.
Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.