Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?
REKLAMA
REKLAMA
Wcześniejsze prawo jazdy
O pomyśle tym opowiedział w rozmowie z portalem brd24.pl wiceminister infrastruktury Stanisław Bukowiec. Jest to właściwie powrót do stanu prawnego sprzed ponad 20 lat, kiedy to siedemnastolatkowie mogli ubiegać się o uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Na chwilę obecną dopiero wkroczenie w dorosłość, czyli ukończenie 18 roku życia upoważnia do starania się o zdobycie prawa jazdy.
REKLAMA
Prawo jazdy dla siedemnastolatka – warunki
REKLAMA
Czy siedemnastolatek będzie mógł ubiegać się o prawo jazdy na takich samach zasadach jak teraz osiemnastolatkowie? Nie. Po pierwsze będzie potrzebna zgoda rodziców albo opiekunów prawnych. Ponadto już po uzyskaniu uprawnień młody kierowca będzie mógł prowadzić samochód tylko w towarzystwie osoby posiadającej prawo jazdy dłużej niż on – aż do czasu, gdy ukończy 18 lat.
To nie wszystkie warunki. Siedemnastoletni kierowca nie będzie mógł jeździć autem z silnikiem o mocy wyższej niż 70kW. Ponadto będzie go obowiązywał wymóg trzeźwości 0,0 promili.
Wiceminister infrastruktury uważa, że taki rok praktycznej jazdy pod okiem starszego doświadczonego kierowcy będzie dobrym czasem na przygotowanie się do samodzielnego korzystania z dróg.
Jeśli zmiany wejdą w życie, po ukończeniu 17 będzie mógł ubiegać się o prawo jazdy kategorii B, C i C1.
W Europie przed ukończeniem 18 r.ż. można prowadzić samochód w Niemczech, Wielkiej Brytanii i na Węgrzech. Niektóre stany w USA dopuszczają za kółko kierowców w wieku nawet 14 czy 15 lat.
Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.