REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakaz wjazdu do Polski i UE dla samochodów zarejestrowanych w Rosji

zakaz wjazdu do Polski i UE dla samochodów zarejestrowanych w Rosji, zakaz wjazdu do Polski dla samochodów zarejestrowanych w Rosji
Zakaz wjazdu do Polski i UE dla samochodów zarejestrowanych w Rosji
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Samochody zarejestrowane w Rosji dostały właśnie zakaz wjazdu na teren UE. 17 września 2023 r. stosowne przepisy zaczęły obowiązywać w Polsce. Co oznaczają? Czy przewidują jakieś wyjątki? O tym w naszym poradniku.
rozwiń >

Zakaz wjazdu do Polski dla samochodów z Rosji

REKLAMA

Żaden samochód osobowy zarejestrowany w Rosji nie może wjechać na teren państwa polskiego. Nie ma znaczenia, od strony którego kraju próbuje przekroczyć granicę. Nie ma również znaczenia fakt, iż za kierownicą pojazdu zarejestrowanego w Rosji nie siedzi Rosjanin. Liczy się tylko pochodzenie pojazdu. Jak je ustalić? Dokonuje się tego na podstawie faktu, iż samochód został zarejestrowany w Rosji i posiada rosyjskie tablice rejestracyjne. To jedyna przesłanka.

REKLAMA

Zakaz aktualnie został rozszerzony o samochody prywatne. Mowa o pojazdach przeznaczonych zasadniczo do przewozu 10 osób, włącznie z samochodami osobowo-towarowymi (z nadwoziem typu kombi) oraz samochodami wyścigowymi. Wcześniej podobny zakaz dotyczył pojazdów ciężarowych, ale i naczep czy przyczep.

Ważne

Podstawą do wprowadzenia zakaz wjazdu do Polski dla samochodów zarejestrowanych w Rosji jest rozporządzenia Rady (UE) nr 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczącego środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie (Dz.U. L 229 z 31.7.2014z późn. zm.).

Jest też zakaz przywozu samochodów osobowych zarejestrowanych w Rosji

REKLAMA

W języku oficjalnym mówi się nie tyle o zakazie wjazdu do Polski dla samochodów z Rosji. Mówi się o zakazie przywozu samochodów osobowych zarejestrowanych w Rosji. To oznacza dużo szerszą kwalifikację prawną. Bo w pojęcie to łapie się zatem także zakaz zakupu, przywozu lub przekazywania do Unii Europejskiej, bezpośrednio lub pośrednio, samochodów i pozostałych pojazdów silnikowych przeznaczonych zasadniczo do przewozu 10 osób, włącznie z samochodami osobowo-towarowymi (z nadwoziem typu kombi) oraz samochodami wyścigowymi jeżeli pochodzą one z Rosji lub są wywożone z Rosji.

W skrócie nawet jeżeli Rosjanin przekaże w darowiźnie swój samochód lub go sprzeda np. Polakowi, ten nie będzie mógł nim przekroczyć granicy. Rosyjskie tablice rejestracyjne i w tych przypadkach są dyskwalifikujące.

Od kiedy obowiązuje zakaz wjazdu do Polski dla aut zarejestrowanych w Rosji?

Zakazu przywozu samochodów osobowych zarejestrowanych w Rosji obowiązuje w Polsce od północy 17 września 2023 r. Dla przykładu Litwa zastosowała się do unijnej regulacji już w poniedziałek 11 września 2023 r. Na razie zakaz ma obowiązywać bezterminowo. Nie jest to zatem rodzaj sankcji chwilowej, a długotrwałej. Przepisy nie zostaną odwołane do momentu, w którym sytuacja wojenna między Rosją a Ukrainą się nie ustabilizuje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kierowca z Rosji nie chce zawrócić. Co dalej?

Procedura wygląda następująco. Gdy samochód zarejestrowany w Rosji dotrze do polskiej granicy, zostanie zawrócony przez celników. Nie ma możliwości, żeby został odprawiony i to bez względu na fakt czy będzie chciał przejechać przez granicę w Kaliningradzie, czy np. na Białorusi. Co jednak w sytuacji, w której kierowca zawrócić nie będzie chciał? Służby są przygotowane na taką możliwość. Pojazd zostanie zajęty przez jednostkę celno-skarbową, a kierujący w skrajnym przypadku będzie aresztowany.

Jakie są wyjątki od zakazu wjazdu do Polski dla samochodów z Rosji?

Zakaz wjazdu do Polski dla samochodów zarejestrowanych w Rosji nie będzie obowiązywał tak naprawdę wyłącznie w dwóch przypadkach. Mowa o:

  • sytuacji, w której kierujący na granicy okaże wizę tranzytową, która będzie dotyczyć przejazdu do i z Kaliningradu. To jedyna możliwość, aby granicę przekroczył pojazd prywatny.
  • samochodach należących do służb konsularnych. Te z pewnością również zostaną wyjęte spod obowiązywania ograniczeń.

Zakaz wjazdu, a auta znajdujące się już na terenie UE

Zakaz wjazdu na teren UE dla samochodów zarejestrowanych w Rosji ma oznaczać doszczelnienie sankcji. To kara o sporej dozie dolegliwości. Zakaz obowiązuje w przypadku Polski od 17 września 2023 r. Co jednak z pojazdami, które przekroczyły granicę wcześniej? Tu kierujący muszą się przygotować na dwa scenariusze.

  • Po pierwsze użytkownicy takich pojazdów będą mieli pół roku na opuszczenie terytorium UE. Jeżeli nie zastosują się do tego nakazu, w razie kontroli drogowej pojazd przejmie służba skarbowa, a kierowca i pasażerowie będą deportowani.
  • Po drugie taki samochód i tak będzie nie do sprzedania. Bo nawet jeżeli pojazd znajduje się już na terenie UE, cały czas dotyczy go zakaz zakupu. Właściciel nie będzie zatem w stanie sprzedać pojazdu, a nawet jeżeli to zrobi, nowy właściciel nie będzie miał możliwości jego przerejestrowania.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA