Zakaz wjazdu do Polski i UE dla samochodów zarejestrowanych w Rosji
REKLAMA
REKLAMA
- Zakaz wjazdu do Polski dla samochodów z Rosji
- Jest też zakaz przywozu samochodów osobowych zarejestrowanych w Rosji
- Od kiedy obowiązuje zakaz wjazdu do Polski dla aut zarejestrowanych w Rosji?
- Kierowca z Rosji nie chce zawrócić. Co dalej?
- Jakie są wyjątki od zakazu wjazdu do Polski dla samochodów z Rosji?
- Zakaz wjazdu, a auta znajdujące się już na terenie UE
Zakaz wjazdu do Polski dla samochodów z Rosji
REKLAMA
Żaden samochód osobowy zarejestrowany w Rosji nie może wjechać na teren państwa polskiego. Nie ma znaczenia, od strony którego kraju próbuje przekroczyć granicę. Nie ma również znaczenia fakt, iż za kierownicą pojazdu zarejestrowanego w Rosji nie siedzi Rosjanin. Liczy się tylko pochodzenie pojazdu. Jak je ustalić? Dokonuje się tego na podstawie faktu, iż samochód został zarejestrowany w Rosji i posiada rosyjskie tablice rejestracyjne. To jedyna przesłanka.
REKLAMA
Zakaz aktualnie został rozszerzony o samochody prywatne. Mowa o pojazdach przeznaczonych zasadniczo do przewozu 10 osób, włącznie z samochodami osobowo-towarowymi (z nadwoziem typu kombi) oraz samochodami wyścigowymi. Wcześniej podobny zakaz dotyczył pojazdów ciężarowych, ale i naczep czy przyczep.
Podstawą do wprowadzenia zakaz wjazdu do Polski dla samochodów zarejestrowanych w Rosji jest rozporządzenia Rady (UE) nr 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczącego środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie (Dz.U. L 229 z 31.7.2014z późn. zm.).
Jest też zakaz przywozu samochodów osobowych zarejestrowanych w Rosji
REKLAMA
W języku oficjalnym mówi się nie tyle o zakazie wjazdu do Polski dla samochodów z Rosji. Mówi się o zakazie przywozu samochodów osobowych zarejestrowanych w Rosji. To oznacza dużo szerszą kwalifikację prawną. Bo w pojęcie to łapie się zatem także zakaz zakupu, przywozu lub przekazywania do Unii Europejskiej, bezpośrednio lub pośrednio, samochodów i pozostałych pojazdów silnikowych przeznaczonych zasadniczo do przewozu 10 osób, włącznie z samochodami osobowo-towarowymi (z nadwoziem typu kombi) oraz samochodami wyścigowymi jeżeli pochodzą one z Rosji lub są wywożone z Rosji.
W skrócie nawet jeżeli Rosjanin przekaże w darowiźnie swój samochód lub go sprzeda np. Polakowi, ten nie będzie mógł nim przekroczyć granicy. Rosyjskie tablice rejestracyjne i w tych przypadkach są dyskwalifikujące.
Od kiedy obowiązuje zakaz wjazdu do Polski dla aut zarejestrowanych w Rosji?
Zakazu przywozu samochodów osobowych zarejestrowanych w Rosji obowiązuje w Polsce od północy 17 września 2023 r. Dla przykładu Litwa zastosowała się do unijnej regulacji już w poniedziałek 11 września 2023 r. Na razie zakaz ma obowiązywać bezterminowo. Nie jest to zatem rodzaj sankcji chwilowej, a długotrwałej. Przepisy nie zostaną odwołane do momentu, w którym sytuacja wojenna między Rosją a Ukrainą się nie ustabilizuje.
Kierowca z Rosji nie chce zawrócić. Co dalej?
Procedura wygląda następująco. Gdy samochód zarejestrowany w Rosji dotrze do polskiej granicy, zostanie zawrócony przez celników. Nie ma możliwości, żeby został odprawiony i to bez względu na fakt czy będzie chciał przejechać przez granicę w Kaliningradzie, czy np. na Białorusi. Co jednak w sytuacji, w której kierowca zawrócić nie będzie chciał? Służby są przygotowane na taką możliwość. Pojazd zostanie zajęty przez jednostkę celno-skarbową, a kierujący w skrajnym przypadku będzie aresztowany.
Jakie są wyjątki od zakazu wjazdu do Polski dla samochodów z Rosji?
Zakaz wjazdu do Polski dla samochodów zarejestrowanych w Rosji nie będzie obowiązywał tak naprawdę wyłącznie w dwóch przypadkach. Mowa o:
- sytuacji, w której kierujący na granicy okaże wizę tranzytową, która będzie dotyczyć przejazdu do i z Kaliningradu. To jedyna możliwość, aby granicę przekroczył pojazd prywatny.
- samochodach należących do służb konsularnych. Te z pewnością również zostaną wyjęte spod obowiązywania ograniczeń.
Zakaz wjazdu, a auta znajdujące się już na terenie UE
Zakaz wjazdu na teren UE dla samochodów zarejestrowanych w Rosji ma oznaczać doszczelnienie sankcji. To kara o sporej dozie dolegliwości. Zakaz obowiązuje w przypadku Polski od 17 września 2023 r. Co jednak z pojazdami, które przekroczyły granicę wcześniej? Tu kierujący muszą się przygotować na dwa scenariusze.
- Po pierwsze użytkownicy takich pojazdów będą mieli pół roku na opuszczenie terytorium UE. Jeżeli nie zastosują się do tego nakazu, w razie kontroli drogowej pojazd przejmie służba skarbowa, a kierowca i pasażerowie będą deportowani.
- Po drugie taki samochód i tak będzie nie do sprzedania. Bo nawet jeżeli pojazd znajduje się już na terenie UE, cały czas dotyczy go zakaz zakupu. Właściciel nie będzie zatem w stanie sprzedać pojazdu, a nawet jeżeli to zrobi, nowy właściciel nie będzie miał możliwości jego przerejestrowania.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.