REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakaz wjazdu do Polski i UE dla samochodów zarejestrowanych w Rosji

zakaz wjazdu do Polski i UE dla samochodów zarejestrowanych w Rosji, zakaz wjazdu do Polski dla samochodów zarejestrowanych w Rosji
zakaz wjazdu do Polski i UE dla samochodów zarejestrowanych w Rosji, zakaz wjazdu do Polski dla samochodów zarejestrowanych w Rosji
Zakaz wjazdu do Polski i UE dla samochodów zarejestrowanych w Rosji
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Samochody zarejestrowane w Rosji dostały właśnie zakaz wjazdu na teren UE. 17 września 2023 r. stosowne przepisy zaczęły obowiązywać w Polsce. Co oznaczają? Czy przewidują jakieś wyjątki? O tym w naszym poradniku.
rozwiń >

Zakaz wjazdu do Polski dla samochodów z Rosji

REKLAMA

Żaden samochód osobowy zarejestrowany w Rosji nie może wjechać na teren państwa polskiego. Nie ma znaczenia, od strony którego kraju próbuje przekroczyć granicę. Nie ma również znaczenia fakt, iż za kierownicą pojazdu zarejestrowanego w Rosji nie siedzi Rosjanin. Liczy się tylko pochodzenie pojazdu. Jak je ustalić? Dokonuje się tego na podstawie faktu, iż samochód został zarejestrowany w Rosji i posiada rosyjskie tablice rejestracyjne. To jedyna przesłanka.

REKLAMA

Zakaz aktualnie został rozszerzony o samochody prywatne. Mowa o pojazdach przeznaczonych zasadniczo do przewozu 10 osób, włącznie z samochodami osobowo-towarowymi (z nadwoziem typu kombi) oraz samochodami wyścigowymi. Wcześniej podobny zakaz dotyczył pojazdów ciężarowych, ale i naczep czy przyczep.

Ważne

Podstawą do wprowadzenia zakaz wjazdu do Polski dla samochodów zarejestrowanych w Rosji jest rozporządzenia Rady (UE) nr 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczącego środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie (Dz.U. L 229 z 31.7.2014z późn. zm.).

Jest też zakaz przywozu samochodów osobowych zarejestrowanych w Rosji

REKLAMA

W języku oficjalnym mówi się nie tyle o zakazie wjazdu do Polski dla samochodów z Rosji. Mówi się o zakazie przywozu samochodów osobowych zarejestrowanych w Rosji. To oznacza dużo szerszą kwalifikację prawną. Bo w pojęcie to łapie się zatem także zakaz zakupu, przywozu lub przekazywania do Unii Europejskiej, bezpośrednio lub pośrednio, samochodów i pozostałych pojazdów silnikowych przeznaczonych zasadniczo do przewozu 10 osób, włącznie z samochodami osobowo-towarowymi (z nadwoziem typu kombi) oraz samochodami wyścigowymi jeżeli pochodzą one z Rosji lub są wywożone z Rosji.

W skrócie nawet jeżeli Rosjanin przekaże w darowiźnie swój samochód lub go sprzeda np. Polakowi, ten nie będzie mógł nim przekroczyć granicy. Rosyjskie tablice rejestracyjne i w tych przypadkach są dyskwalifikujące.

Od kiedy obowiązuje zakaz wjazdu do Polski dla aut zarejestrowanych w Rosji?

Zakazu przywozu samochodów osobowych zarejestrowanych w Rosji obowiązuje w Polsce od północy 17 września 2023 r. Dla przykładu Litwa zastosowała się do unijnej regulacji już w poniedziałek 11 września 2023 r. Na razie zakaz ma obowiązywać bezterminowo. Nie jest to zatem rodzaj sankcji chwilowej, a długotrwałej. Przepisy nie zostaną odwołane do momentu, w którym sytuacja wojenna między Rosją a Ukrainą się nie ustabilizuje.

Kierowca z Rosji nie chce zawrócić. Co dalej?

Procedura wygląda następująco. Gdy samochód zarejestrowany w Rosji dotrze do polskiej granicy, zostanie zawrócony przez celników. Nie ma możliwości, żeby został odprawiony i to bez względu na fakt czy będzie chciał przejechać przez granicę w Kaliningradzie, czy np. na Białorusi. Co jednak w sytuacji, w której kierowca zawrócić nie będzie chciał? Służby są przygotowane na taką możliwość. Pojazd zostanie zajęty przez jednostkę celno-skarbową, a kierujący w skrajnym przypadku będzie aresztowany.

Jakie są wyjątki od zakazu wjazdu do Polski dla samochodów z Rosji?

Zakaz wjazdu do Polski dla samochodów zarejestrowanych w Rosji nie będzie obowiązywał tak naprawdę wyłącznie w dwóch przypadkach. Mowa o:

  • sytuacji, w której kierujący na granicy okaże wizę tranzytową, która będzie dotyczyć przejazdu do i z Kaliningradu. To jedyna możliwość, aby granicę przekroczył pojazd prywatny.
  • samochodach należących do służb konsularnych. Te z pewnością również zostaną wyjęte spod obowiązywania ograniczeń.

Zakaz wjazdu, a auta znajdujące się już na terenie UE

Zakaz wjazdu na teren UE dla samochodów zarejestrowanych w Rosji ma oznaczać doszczelnienie sankcji. To kara o sporej dozie dolegliwości. Zakaz obowiązuje w przypadku Polski od 17 września 2023 r. Co jednak z pojazdami, które przekroczyły granicę wcześniej? Tu kierujący muszą się przygotować na dwa scenariusze.

  • Po pierwsze użytkownicy takich pojazdów będą mieli pół roku na opuszczenie terytorium UE. Jeżeli nie zastosują się do tego nakazu, w razie kontroli drogowej pojazd przejmie służba skarbowa, a kierowca i pasażerowie będą deportowani.
  • Po drugie taki samochód i tak będzie nie do sprzedania. Bo nawet jeżeli pojazd znajduje się już na terenie UE, cały czas dotyczy go zakaz zakupu. Właściciel nie będzie zatem w stanie sprzedać pojazdu, a nawet jeżeli to zrobi, nowy właściciel nie będzie miał możliwości jego przerejestrowania.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Ile czasu można przechowywać paliwo?

    Zakupowy szał na stacjach paliwowych trwa. Kierowcy leją tańszy olej napędowy i benzynę do kanistrów i baniek. Czy wiedzą jednak ile czasu można przechowywać paliwo w takich pojemnikach? I w jakich warunkach należy to zrobić, aby nie łamać przepisów?

    Kierowca dostał mandat przed 17 września. Zapłacił go po 17 września. Przedawnienie punktów po roku czy dwóch?

    Kierowcy mają wątpliwości dotyczące zastosowania przepisów skracających okres przedawnienia punktów karnych do roku. Wątpliwości te postanowiłem zatem rozwiać. Sytuacja modelowa na dziś brzmi: kierowca dostał mandat przed 17 września, ale zapłacił go po 17 września. Co z punktami i ich przedawnieniem? Jaki termin go obowiązuje?

    Więzienie za tablice rejestracyjne. Nowe przepisy już obowiązują w Polsce

    Legislatorzy nie chcieli bawić się w półśrodki. Osoba, która będzie majstrować przy tablicach rejestracyjnych, może na 5 lat trafić do więzienia. Co jednak to majstrowanie oznacza w praktyce? Sprawdziliśmy to.

    Koniec używanych instalacji LPG? A to dopiero początek nowelizacji

    Rządzący przygotowali kolejną zmianę dla aut z LPG. Od teraz będą musiały być wyposażane w dodatkową tabliczkę. Kogo dotyczy ten wymóg? I kiedy wejdzie w życie? Poszukajcie odpowiedzi w naszym materiale.

    REKLAMA

    PKN ORLEN nie narusza prawa niskimi cenami? Bezpodstawne oskarżenia? [Wybory 2023]

    Są trzy wytłumaczenia dlaczego PKN Orlen sprzedaje paliwa jakby ropa kosztowała 50 dolarów za baryłkę. A jest po 94 dolary. Nie każde postępowanie zarządu spółki wiąże się z odpowiedzialnością prawną.

    Sztuczna inteligencja w samochodzie. Auta już są inteligentne, a ich IQ rośnie!

    Sztuczna inteligencja w samochodzie ma znaczenie nie tylko dla kierowców. To kluczowy trend rynkowy! Już dziś jedna piąta środków wydawanych na prace nad AI, trafiają właśnie do sektora moto. To potężny potencjał. Warto jednak zastanowić się nad tym, co może właściwie oznaczać dla właścicieli aut.

    Historia pojazdu w aplikacji mObywatel. Nowe przepisy już obowiązują

    Usługa "Historia pojazdu" jest niezwykle popularna. Korzysta z niej nawet 27 mln osób miesięcznie. Teraz liczba ta może się zwiększyć. Bo usługa pojawiła się w rządowej aplikacji mObywatel. Rozporządzenie w tej sprawie już działa.

    Czym kierują się Polacy podczas zakupu używanego auta?

    Przy wyborze auta z rynku wtórnego Polacy kierują się przede wszystkim ceną. Tuż za nią, z niemal identyczną liczbą wskazań, plasują się: rocznik oraz przebieg. Nabywcy chcą także znać historię serwisową i wypadkową pojazdu - wynika z badań serwisu autobaza.pl. Co jeszcze wpływa na motoryzacyjne wybory i w jaki sposób świadczy to o świadomości kupujących? Analizują eksperci autobaza.pl.

    REKLAMA

    Fałszywy mandat od straży miejskiej. Nowy sposób złodziei w Warszawie

    Wezwanie od straży miejskiej wygląda łudząco realistycznie. Prawdziwe jednak nie jest. Fakt, że dokument sporządzili oszuści, a nie strażnicy miejscy, zdradza kilka rzucających się w oczy detali. Sprawdź, na co zwrócić uwagę i jak nie dać się oszukać.

    Wracają kontrole na granicy ze Słowacją. Czy twoje auto też skontrolują?

    Na granicy między Polską a Słowacją ponownie pojawią się strażnicy graniczni. Ci nie będą obserwować ruchu, a zatrzymywać pojazdy i je kontrolować. Na jakich autach się skupią i co ma na celu przywrócenie kontroli granicznych? O tym w tym materiale.

    REKLAMA