REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Punkty karne na rok. Od 17 września 2023 r. ważne zmiany dla kierowców

Punkty karne na rok, przedawnienie punktów karnych po roku, roczny termin przedawnienia punktów karnych od 17 września 2023 r.
Punkty karne na rok, przedawnienie punktów karnych po roku, roczny termin przedawnienia punktów karnych od 17 września 2023 r.
Punkty karne na rok. Od 17 września 2023 r. ważne zmiany dla kierowców
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Punkty karne na rok? Dokładnie. Wykroczenia popełnione przez kierowców od 17 września 2023 r. będą związane krótszym terminem przedawnienia punktów karnych. Tyle że to nadal dopiero połowa informacji. Bo nadal kluczowy jest bieg naliczania przedawnienia.
rozwiń >

Przedawnienie punktów karnych po roku, a nie dwóch

17 września 2023 r. na polskich drogach oficjalnie powraca roczny termin przedawnienia punktów karnych. Niestety prawo nie działa wstecz. A to oznacza mniej więcej tyle, że gdy kierujący dostanie 6 punktów karnych np. 16 września 2023 roku o godzinie 23:50, termin ich przedawnienia to nadal 2 lata. Roczny termin przedawnienia będzie zatem dotyczył tylko tych punktów, które kierujący otrzyma od godz. 00:01 17 września 2023 r.

REKLAMA

W tym przypadku kluczowe są trzy akty prawne. Mowa o:

  • ustawie z dnia 26 maja 2023 roku o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, która mówi o powrocie rocznego przedawnienia punktów karnych.
  • komunikacie Ministra Cyfryzacji z dnia 24 sierpnia 2023 r. w sprawie określenia terminu oraz zakresu wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających usuwanie punktów za naruszenia przepisów ruchu drogowego oraz zmniejszenie liczby punktów za naruszenia przepisów ruchu drogowego, który określił, że system CEPiK będzie gotowy do zmiany terminu przedawnienia punktów od 17 września 2023 r.
  • rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 14 września 2023 r. w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego, który określa warunki dodatkowe.

Jak liczyć bieg przedawnienia punktów karnych?

Są dwa sposoby liczenia rocznego biegu przedawnienia punktów karnych. Dużo zależy od tego, na mocy jakiej decyzji punkty zostaną doliczone do konta kierującego. I tak:

  • w przypadku mandatu wypisanego przez policjanta w czasie kontroli drogowej bieg przedawnienia wynosi 12 miesięcy i jest liczony od... opłacenia grzywny, a nie kontroli drogowej. Jeżeli kierowca nie zapłaci go wcale, przedawnienie nigdy nie zacznie biegnąć.
  • w przypadku ukarania kierowcy przez sąd roczny termin przedawnienia punktów karnych jest liczony od prawomocnego rozstrzygnięcia, a nie wpłacenia grzywy. Choć przed skasowaniem punktów w tym terminie, musi pojawić się informacja czy kierujący grzywnę zapłacił. To warunek skasowania punktów z ewidencji.

Czemu rząd wycofał się z nowelizacji z 17 września 2022 r.?

Dwuletni termin przedawnienia punktów karnych miał być ważnym batem na kierowców. Razem ze zwiększoną ilością punktów za wykroczenia i kosmicznymi mandatami miał zachęcić kierujących w Polsce do przepisowej jazdy. To miało poprawić bezpieczeństwa na krajowych drogach. Czemu zatem rząd wycofuje się ze zmiany? Powód jest prosty. Prosiło o to (a może nawet wręcz błagało!) środowisko firm transportowych. Dwuletni termin przedawnienia punktów jest groźny dla kierowców zawodowych. Narażał ich na nagminną utratę prawa jazdy. To mogło zatem sparaliżować pracę firm transportowych i dodatkowo utrudnić ich sytuację.

Jak sprawdzić ilość punktów i termin ich przedawnienia?

Ilość punktów karnych można sprawdzić na kilka sposobów. Można to zrobić internetowo lub na komisariacie. Jak wygląda procedura?

  • Internetowo punkty karne sprawdza się w serwisie gov.pl poprzez logowanie profilem zaufanym. Tu nie ma możliwości otrzymania zaświadczenia o liczbie punktów karnych.
  • Na komisariacie policji ewidencja punktów zostanie sprawdzona po weryfikacji tożsamości za pomocą dokumentu (dowodu osobistego lub paszportu). Ustnie informacja jest udzielana bezpłatnie. Za zaświadczenie o liczbie punktów karnych trzeba zapłacić 17 zł. Przelew należy wykonać wcześniej i okazać jego potwierdzenie funkcjonariuszowi.

Większy problem pojawia się w sytuacji, w której kierujący chciałby sprawdzić termin przedawnienia punktów. Przed 17 września 2022 roku sytuacja była prosta. Do daty otrzymania punktów doliczało się 12 miesięcy. Po tej dacie obowiązywał dwuletni termin, ale liczony od opłacenia mandatu. Od 17 września 2023 r. obowiązuje termin 12 miesięcy, ale on również dotyczy opłacenia mandatu. Kierujący w celu ustalenia terminu przedawnienia, musi zatem wiedzieć kiedy zapłacił grzywnę.

Punkty karne to groźna broń na kierujących

Punkty karne będą znikać już po roku od uprawomocnienia z ewidencji zapisanej na koncie kierującego w bazie Centralnej Ewidencji Kierowców. To świetna informacja. Nie powinna ona jednak zachęcać do popełniania wykroczeń, bo punkty karne to nadal groźna broń na prowadzących. A za słusznością tego argumentu przemawiają aż dwa akcenty.

  • Po pierwsze nadal kierowca może dostać 15 punktów karnych na jednym mandacie. Na jednym, a policjanci mogą w czasie kontroli wystawić ich kilka. W efekcie rekordziści podczas jednego zatrzymania dobili do 197 czy nawet 205 piunktów. Roczny termin przedawnienia w żaden sposób nie chroni zatem piratów drogowych, a kierowców, którzy od czasu do czasu zdarzają się mało przepisowe zachowania.
  • Po drugie nadal taryfikator punktów karnych wygląda przerażająco. Za prędkość, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu czy złe zachowanie na przejeździe można dostać 15 punktów karnych. Rozmowa przez telefon "kosztuje" 12 punktów, a kolizja co najmniej 10 punktów.

17 września 2023 r. w życie wejdzie więcej zmian dla kierowców

Na tym nowelizacje datowane na 17 września 2023 r. się nie wyczerpują. Kolejną, niezwyle ważną zmianą dla kierowców jest powrót szkoleń dla kierowców łamiących przepisy ruchu drogowego. Ci ponownie otrzymają możliwość zredukowania 6 punktów karnych zapisanych na koncie CEK. Więcej szczegółów na temat tej nowelizacji znajdziesz w materiale, do którego link zamieszczamy poniżej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Ile czasu można przechowywać paliwo?

    Zakupowy szał na stacjach paliwowych trwa. Kierowcy leją tańszy olej napędowy i benzynę do kanistrów i baniek. Czy wiedzą jednak ile czasu można przechowywać paliwo w takich pojemnikach? I w jakich warunkach należy to zrobić, aby nie łamać przepisów?

    Kierowca dostał mandat przed 17 września. Zapłacił go po 17 września. Przedawnienie punktów po roku czy dwóch?

    Kierowcy mają wątpliwości dotyczące zastosowania przepisów skracających okres przedawnienia punktów karnych do roku. Wątpliwości te postanowiłem zatem rozwiać. Sytuacja modelowa na dziś brzmi: kierowca dostał mandat przed 17 września, ale zapłacił go po 17 września. Co z punktami i ich przedawnieniem? Jaki termin go obowiązuje?

    Więzienie za tablice rejestracyjne. Nowe przepisy już obowiązują w Polsce

    Legislatorzy nie chcieli bawić się w półśrodki. Osoba, która będzie majstrować przy tablicach rejestracyjnych, może na 5 lat trafić do więzienia. Co jednak to majstrowanie oznacza w praktyce? Sprawdziliśmy to.

    Koniec używanych instalacji LPG? A to dopiero początek nowelizacji

    Rządzący przygotowali kolejną zmianę dla aut z LPG. Od teraz będą musiały być wyposażane w dodatkową tabliczkę. Kogo dotyczy ten wymóg? I kiedy wejdzie w życie? Poszukajcie odpowiedzi w naszym materiale.

    REKLAMA

    PKN ORLEN nie narusza prawa niskimi cenami? Bezpodstawne oskarżenia? [Wybory 2023]

    Są trzy wytłumaczenia dlaczego PKN Orlen sprzedaje paliwa jakby ropa kosztowała 50 dolarów za baryłkę. A jest po 94 dolary. Nie każde postępowanie zarządu spółki wiąże się z odpowiedzialnością prawną.

    Sztuczna inteligencja w samochodzie. Auta już są inteligentne, a ich IQ rośnie!

    Sztuczna inteligencja w samochodzie ma znaczenie nie tylko dla kierowców. To kluczowy trend rynkowy! Już dziś jedna piąta środków wydawanych na prace nad AI, trafiają właśnie do sektora moto. To potężny potencjał. Warto jednak zastanowić się nad tym, co może właściwie oznaczać dla właścicieli aut.

    Historia pojazdu w aplikacji mObywatel. Nowe przepisy już obowiązują

    Usługa "Historia pojazdu" jest niezwykle popularna. Korzysta z niej nawet 27 mln osób miesięcznie. Teraz liczba ta może się zwiększyć. Bo usługa pojawiła się w rządowej aplikacji mObywatel. Rozporządzenie w tej sprawie już działa.

    Czym kierują się Polacy podczas zakupu używanego auta?

    Przy wyborze auta z rynku wtórnego Polacy kierują się przede wszystkim ceną. Tuż za nią, z niemal identyczną liczbą wskazań, plasują się: rocznik oraz przebieg. Nabywcy chcą także znać historię serwisową i wypadkową pojazdu - wynika z badań serwisu autobaza.pl. Co jeszcze wpływa na motoryzacyjne wybory i w jaki sposób świadczy to o świadomości kupujących? Analizują eksperci autobaza.pl.

    REKLAMA

    Fałszywy mandat od straży miejskiej. Nowy sposób złodziei w Warszawie

    Wezwanie od straży miejskiej wygląda łudząco realistycznie. Prawdziwe jednak nie jest. Fakt, że dokument sporządzili oszuści, a nie strażnicy miejscy, zdradza kilka rzucających się w oczy detali. Sprawdź, na co zwrócić uwagę i jak nie dać się oszukać.

    Wracają kontrole na granicy ze Słowacją. Czy twoje auto też skontrolują?

    Na granicy między Polską a Słowacją ponownie pojawią się strażnicy graniczni. Ci nie będą obserwować ruchu, a zatrzymywać pojazdy i je kontrolować. Na jakich autach się skupią i co ma na celu przywrócenie kontroli granicznych? O tym w tym materiale.

    REKLAMA