REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Za co zabierają prawo jazdy na 3 miesiące?

za co zabierają prawo jazdy na 3 miesiące, utrata prawa jazdy na 3 miesiące, utrata uprawnień do kierowania pojazdami na 3 miesiące
Za co zabierają prawo jazdy na 3 miesiące?
Picasa
Policja

REKLAMA

REKLAMA

W Polsce są przepisy pozwalające na odbieranie kierowcom prawa jazdy na 3 miesiące. Te działają jednak w ściśle określonych przypadkach. Scenariusze są tak naprawdę trzy. Dziś każdy z nich dokładnie omówię w tym poradniku.
rozwiń >

Starosta może samodzielnie zabrać prawo jazdy. Jest kilka powodów

REKLAMA

Prowadzenie pojazdu określonej kategorii wymaga ukończenia kursu, zdania egzaminu państwowego i odebrania prawa jazdy. Bez tej ścieżki i w szczególności jej finalnego elementu, nie można w Polsce zasiąść legalnie za kierownicą samochodu. Gdy kierowca postąpi inaczej, grozi mu grzywna startująca od kwoty 1500 zł. Maksymalnie i w przypadku postępowania sądowego, ta może sięgnąć nawet 30 tys. zł. Nie ma się zatem co dziwić, że jedną z największych kar dla kierowców jest odebranie uprawnień do kierowania.

REKLAMA

Zakaz zazwyczaj ma charakter czasowy. Czy zawsze musi jednak wynikać z decyzji sądu? No właśnie nie. Przepisy przewidują kilka przypadków, w których kierowca straci prawo jazdy na podstawie decyzji podjętej przez starostę. Podstawą dla niej stanie się informacja przesłana przez jednostkę policji. I wyraźnie mówi o tym m.in. art. 102 ust. 1 ustawy o kierujących pojazdami.

Utrata prawa jazdy na 3 miesiące za prędkość

Pierwszym przypadkiem, w którym kierujący straci uprawnienia do kierowania pojazdami na kwartał, jest przekroczenie dozwolonej prędkości. Starosta zablokuje dokument w bazie CEPiK w sytuacji, w której "kierujący pojazdem przekroczył dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym". Opcję taką daje art. 102 ust. 1 pkt 4 ustawy o kierujących pojazdami. Tej możliwości już nie ma po wyroku TK? Błąd. Orzeczenie odnosiło się do możliwości odwołania, a nie samej sankcji. Kierujący nadal tracą prawo jazdy za prędkość w mieście. I liczny są zatrważające. Każdego roku uprawnienia traci nawet 50 tys. osób.

Jazda o więcej niż 50 km/h za szybko w mieście to nadal wykroczenie. A to oznacza, że poza utratą prawa jazdy, kierujący powinien się liczyć również z mandatem. Ten wyniesie:

  • 1500 zł w przypadku przekroczenia dopuszczalnej prędkości o 51 – 60 km/h. Grzywna będzie uzupełniona 13 punktami karnymi.
  • 2000 zł w przypadku przekroczenia dopuszczalnej prędkości o 61 – 70 km/h. Grzywna będzie uzupełniona 14 punktami karnymi.
  • 2500 zł w przypadku przekroczenia dopuszczalnej prędkości o co najmniej 71 km/h. Grzywna będzie uzupełniona 15 punktami karnymi.

Utrata prawa jazdy na 6 miesięcy za prędkość

Kierowca został zatrzymany na zbyt szybkiej jeździe w mieście. Stracił za to prawo jazdy na 3 miesiące. Niestety w okresie zakazu wsiadł za kółko i trafił na patrol policji. Skutek? Dostanie mandat, a do tego powinien liczyć się z tym, że starosta przedłuży okres wstrzymania uprawnień do kierowania pojazdami do 6 miesięcy. Podstawę do takiego właśnie działania daje mu art. 102 ust. 1d ustawy o kierujących pojazdami. Kolejne zatrzymanie zakończy się zakazem prowadzenia pojazdów. O czasie jego obowiązywania zadecyduje sąd. Policjant skieruje bowiem do niego wniosek o ukaranie prowadzącego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Utrata prawa jazdy na 3 miesiące za przewożenie zbyt dużej ilości pasażerów

Kierowca może stracić prawo jazdy na 3 miesiące również za przewożenie pojazdem zbyt dużej ilości pasażerów. Tu kluczowe są jednak aż dwa zapisy. Mowa o:

  • art. 102 ust. 1 pkt 5 ustawy o kierujących pojazdami, który stwierdza, że "starosta wydaje decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy, w przypadku gdy kierujący pojazdem silnikowym przewozi osoby w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określoną w dowodzie rejestracyjnym (pozwoleniu czasowym) lub wynikającą z konstrukcyjnego przeznaczenia pojazdu niepodlegającego rejestracji".
  • art. 102 ust. 1a ustawy o kierujących pojazdami, który stwierdza, że powyższy przepis należy zastosować w przypadku przewożenia samochodem osobowym, samochodem ciężarowym lub w przyczepie ciągniętej przez ciągnik rolniczy lub pojazd wolnobieżny więcej niż trzech osób powyżej limitu wskazanego w dowodzie rejestracyjnym.

Warto pamiętać, że powyższa sankcja nie jest jedyną. Na kierowcę nadal czeka mandat. Otrzyma 300 zł grzywny za każdego nadmiarowego pasażera. Przy czym kara nie może przekroczyć 3000 zł. Poza tym dostanie też od 6 do 15 punktów karnych. Ilość punktów również zależy od ilości nadmiarowych pasażerów.

Utrata prawa jazdy na 3 miesiące za tachograf

Ostatni przypadek utraty prawa jazdy na 3 miesiące dotyczy kierowcy zawodowego i przekłamania tachografu. Tę kwestię omawia art. 102 ust. 1 pkt 7 ustawy o kierujących pojazdami. Ten stwierdza, że "starosta wydaje decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy, w przypadku gdy kierujący wykonujący przewóz drogowy (...) pojazdem wyposażonym w tachograf wbrew obowiązkowi nie rejestruje za pomocą tachografu na wykresówce lub karcie kierowcy wskazań w zakresie prędkości pojazdu, aktywności kierowcy lub przebytej drogi, używa cudzej karty kierowcy, korzysta z niedozwolonego urządzenia, przedmiotu lub zmienionego oprogramowania umożliwiającego lub powodującego podrabianie lub przerabianie danych rejestrowanych przez tachograf lub jeżeli tachograf został odłączony".

Za przekłamywanie pracy tachografu grozi również mandat. Przewoźnikowi zapłaci karę do 10 tys. zł, a kierowca i osoba zarządzająca transportem do 2 tys. zł.

Utrata prawa jazdy na 3 miesiące. Co jeszcze warto wiedzieć?

REKLAMA

Policjant dokonuje zatrzymania uprawnień do kierowania pojazdami na 3 miesiące poprzez wprowadzenie stosownego zapisu w bazie CEPiK. Na tym jednak nie koniec. Bo policjant ma również obowiązek wydania kierującemu pokwitowania. Dokument z kolei "uprawnia do kierowania pojazdem w okresie 24 godzin od chwili zatrzymania". Tak wyraźnie stwierdza art. 135 ust. 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Warto wiedzieć także o tym, że wpis policjanta musi następnie zostać potwierdzony decyzją starosty. Przy czym ta ma rygor natychmiastowej wykonalności. Tak stwierdza art. 102 ust. 1ca ustawy o kierujących pojazdami. Poza tym na samo podjęcie takiej decyzji starosta ma maksymalnie 21 dni od dnia powzięcia informacji o tym fakcie (art. 102 ust. 1da ustawy o kierujących pojazdami). Okres zakazu jest z kolei liczony od daty zatrzymania prawa jazdy, a więc kontroli drogowej (art. 102 ust. 1e ustawy o kierujących pojazdami).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Znaczące spadki cen paliw. Ile zapłacimy za benzynę, olej czy gaz?

Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują, że w najbliższym tygodniu skala spadków cen paliw na stacjach może być znacząca. Przewidują, że litr benzyny 95 może średnio kosztować od 6,45 do 6,57 zł, a oleju napędowego - od 6,46 do 6,59 zł.

Ceny samochodów elektrycznych wciąż odstraszają Polaków. Kiedy należy Ci się 27 000 zł dopłaty do elektryka?

W marcu 2024 roku zarejestrowano w Polsce 1 700 samochodów w pełni elektrycznych. To więcej o 300 sztuk niż w lutym tego samego roku. Niemniej jednak, w porównaniu do roku poprzedniego, liczba rejestracji spadła o 10,9%. Wynika to z danych przedstawionych w raporcie firmy Rankomat.pl, powołującej się na najnowsze dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA).

Cud na rynku nowych samochodów w kwietniu 2024: sprzedaż rośnie, auta tanieją

Zazwyczaj zwiększony popyt na określony towar winduje jego cenę w górę. Tymczasem na rynku nowych samochodów, zwłaszcza dostawczych i z segmentu premium, mimo dużej dynamiki sprzedaży obserwujemy obniżkę cen.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Polacy zdecydowali

Według badania przeprowadzonego przez SW Research dla "Wprost", prawie połowa Polaków (48,1 proc.) popiera zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Jednakże, 35 proc. respondentów jest przeciwnego zdania, a niespełna 17 proc. nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

REKLAMA

Prawo jazdy dla czternastolatka? Tak, ale tylko kategorii AM: na jakie pojazdy

Prawo jazdy kategorii AM to pierwszy krok dla młodzieży do aktywnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu młodzi ludzie mogą nie tylko czerpać korzyści z nowych form transportu, ale również robić to w sposób bezpieczny i świadomy.

Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

REKLAMA

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

REKLAMA