REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Za co zabierają prawo jazdy na 3 miesiące?

za co zabierają prawo jazdy na 3 miesiące, utrata prawa jazdy na 3 miesiące, utrata uprawnień do kierowania pojazdami na 3 miesiące
za co zabierają prawo jazdy na 3 miesiące, utrata prawa jazdy na 3 miesiące, utrata uprawnień do kierowania pojazdami na 3 miesiące
Za co zabierają prawo jazdy na 3 miesiące?
Picasa
Policja

REKLAMA

REKLAMA

W Polsce są przepisy pozwalające na odbieranie kierowcom prawa jazdy na 3 miesiące. Te działają jednak w ściśle określonych przypadkach. Scenariusze są tak naprawdę trzy. Dziś każdy z nich dokładnie omówię w tym poradniku.
rozwiń >

Starosta może samodzielnie zabrać prawo jazdy. Jest kilka powodów

REKLAMA

Prowadzenie pojazdu określonej kategorii wymaga ukończenia kursu, zdania egzaminu państwowego i odebrania prawa jazdy. Bez tej ścieżki i w szczególności jej finalnego elementu, nie można w Polsce zasiąść legalnie za kierownicą samochodu. Gdy kierowca postąpi inaczej, grozi mu grzywna startująca od kwoty 1500 zł. Maksymalnie i w przypadku postępowania sądowego, ta może sięgnąć nawet 30 tys. zł. Nie ma się zatem co dziwić, że jedną z największych kar dla kierowców jest odebranie uprawnień do kierowania.

REKLAMA

Zakaz zazwyczaj ma charakter czasowy. Czy zawsze musi jednak wynikać z decyzji sądu? No właśnie nie. Przepisy przewidują kilka przypadków, w których kierowca straci prawo jazdy na podstawie decyzji podjętej przez starostę. Podstawą dla niej stanie się informacja przesłana przez jednostkę policji. I wyraźnie mówi o tym m.in. art. 102 ust. 1 ustawy o kierujących pojazdami.

Utrata prawa jazdy na 3 miesiące za prędkość

Pierwszym przypadkiem, w którym kierujący straci uprawnienia do kierowania pojazdami na kwartał, jest przekroczenie dozwolonej prędkości. Starosta zablokuje dokument w bazie CEPiK w sytuacji, w której "kierujący pojazdem przekroczył dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym". Opcję taką daje art. 102 ust. 1 pkt 4 ustawy o kierujących pojazdami. Tej możliwości już nie ma po wyroku TK? Błąd. Orzeczenie odnosiło się do możliwości odwołania, a nie samej sankcji. Kierujący nadal tracą prawo jazdy za prędkość w mieście. I liczny są zatrważające. Każdego roku uprawnienia traci nawet 50 tys. osób.

Jazda o więcej niż 50 km/h za szybko w mieście to nadal wykroczenie. A to oznacza, że poza utratą prawa jazdy, kierujący powinien się liczyć również z mandatem. Ten wyniesie:

 • 1500 zł w przypadku przekroczenia dopuszczalnej prędkości o 51 – 60 km/h. Grzywna będzie uzupełniona 13 punktami karnymi.
 • 2000 zł w przypadku przekroczenia dopuszczalnej prędkości o 61 – 70 km/h. Grzywna będzie uzupełniona 14 punktami karnymi.
 • 2500 zł w przypadku przekroczenia dopuszczalnej prędkości o co najmniej 71 km/h. Grzywna będzie uzupełniona 15 punktami karnymi.

Utrata prawa jazdy na 6 miesięcy za prędkość

Kierowca został zatrzymany na zbyt szybkiej jeździe w mieście. Stracił za to prawo jazdy na 3 miesiące. Niestety w okresie zakazu wsiadł za kółko i trafił na patrol policji. Skutek? Dostanie mandat, a do tego powinien liczyć się z tym, że starosta przedłuży okres wstrzymania uprawnień do kierowania pojazdami do 6 miesięcy. Podstawę do takiego właśnie działania daje mu art. 102 ust. 1d ustawy o kierujących pojazdami. Kolejne zatrzymanie zakończy się zakazem prowadzenia pojazdów. O czasie jego obowiązywania zadecyduje sąd. Policjant skieruje bowiem do niego wniosek o ukaranie prowadzącego.

Utrata prawa jazdy na 3 miesiące za przewożenie zbyt dużej ilości pasażerów

Kierowca może stracić prawo jazdy na 3 miesiące również za przewożenie pojazdem zbyt dużej ilości pasażerów. Tu kluczowe są jednak aż dwa zapisy. Mowa o:

 • art. 102 ust. 1 pkt 5 ustawy o kierujących pojazdami, który stwierdza, że "starosta wydaje decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy, w przypadku gdy kierujący pojazdem silnikowym przewozi osoby w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określoną w dowodzie rejestracyjnym (pozwoleniu czasowym) lub wynikającą z konstrukcyjnego przeznaczenia pojazdu niepodlegającego rejestracji".
 • art. 102 ust. 1a ustawy o kierujących pojazdami, który stwierdza, że powyższy przepis należy zastosować w przypadku przewożenia samochodem osobowym, samochodem ciężarowym lub w przyczepie ciągniętej przez ciągnik rolniczy lub pojazd wolnobieżny więcej niż trzech osób powyżej limitu wskazanego w dowodzie rejestracyjnym.

Warto pamiętać, że powyższa sankcja nie jest jedyną. Na kierowcę nadal czeka mandat. Otrzyma 300 zł grzywny za każdego nadmiarowego pasażera. Przy czym kara nie może przekroczyć 3000 zł. Poza tym dostanie też od 6 do 15 punktów karnych. Ilość punktów również zależy od ilości nadmiarowych pasażerów.

Utrata prawa jazdy na 3 miesiące za tachograf

Ostatni przypadek utraty prawa jazdy na 3 miesiące dotyczy kierowcy zawodowego i przekłamania tachografu. Tę kwestię omawia art. 102 ust. 1 pkt 7 ustawy o kierujących pojazdami. Ten stwierdza, że "starosta wydaje decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy, w przypadku gdy kierujący wykonujący przewóz drogowy (...) pojazdem wyposażonym w tachograf wbrew obowiązkowi nie rejestruje za pomocą tachografu na wykresówce lub karcie kierowcy wskazań w zakresie prędkości pojazdu, aktywności kierowcy lub przebytej drogi, używa cudzej karty kierowcy, korzysta z niedozwolonego urządzenia, przedmiotu lub zmienionego oprogramowania umożliwiającego lub powodującego podrabianie lub przerabianie danych rejestrowanych przez tachograf lub jeżeli tachograf został odłączony".

Za przekłamywanie pracy tachografu grozi również mandat. Przewoźnikowi zapłaci karę do 10 tys. zł, a kierowca i osoba zarządzająca transportem do 2 tys. zł.

Utrata prawa jazdy na 3 miesiące. Co jeszcze warto wiedzieć?

REKLAMA

Policjant dokonuje zatrzymania uprawnień do kierowania pojazdami na 3 miesiące poprzez wprowadzenie stosownego zapisu w bazie CEPiK. Na tym jednak nie koniec. Bo policjant ma również obowiązek wydania kierującemu pokwitowania. Dokument z kolei "uprawnia do kierowania pojazdem w okresie 24 godzin od chwili zatrzymania". Tak wyraźnie stwierdza art. 135 ust. 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Warto wiedzieć także o tym, że wpis policjanta musi następnie zostać potwierdzony decyzją starosty. Przy czym ta ma rygor natychmiastowej wykonalności. Tak stwierdza art. 102 ust. 1ca ustawy o kierujących pojazdami. Poza tym na samo podjęcie takiej decyzji starosta ma maksymalnie 21 dni od dnia powzięcia informacji o tym fakcie (art. 102 ust. 1da ustawy o kierujących pojazdami). Okres zakazu jest z kolei liczony od daty zatrzymania prawa jazdy, a więc kontroli drogowej (art. 102 ust. 1e ustawy o kierujących pojazdami).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kara za brak przeglądu. Mandaty czy zatrzymanie dowodu rejestracyjnego?

  Samochód oznacza wygodę. To jednak też obowiązek. I kierowca musi pamiętać nie tylko o polisie OC, ale także ważnym przeglądzie technicznym. Jaka jest kara za brak przeglądu w samochodzie?

  Jakie diesle wjadą do strefy czystego transportu? Te silniki oznaczają spokój na lata

  Nie wszystkie diesle nie będą mogły wjechać do stref czystego transportu. Są takie, których właściciele nie muszą się obawiać zakazu wjazdu do SCT przez długie lata! Co jednak z cenami diesli?

  Zmiany dla kierowców w 2024 r. Lista jest długa. Szykuje się kolejna rewolucja w przepisach

  Pojawią się strefy czystego transportu, konfiskata samochodu pijanych kierowców oraz obowiązkowa kamera na kierownicy i czarna skrzynka w aucie. A to dopiero początek zmian dla kierowców, które przyniesie 366 dni 2024 r. W tym materiale znajdziesz pełną listę nowości.

  Mandat za brak płynu do spryskiwaczy w 2023 r. Czy płyn jest obowiązkowy?

  Czy mandat za brak płynu do spryskiwaczy jest jedynie mitem kreowanym przez kierowców? I czym sam płyn do spryskiwaczy jest obowiązkowy w aucie? To dwa kluczowe pytania, które zostały postawione przed tym materiałem.

  REKLAMA

  Jak zrobić odmrażacz do szyb w domu? To proste i tanie

  Odmrażacze do szyb samochodowych biją rekordy popularności wśród kierowców zimą. Temu nie można się dziwić. Jedno psiknięcie wystarczy, aby szron zniknął. Bez skrobania! Czy taki płyn można jednak zrobić w domu? Sposób jest bardzo prosty, ale i tani.

  Kondycja branży motoryzacyjnej. Kto będzie budować samochody przyszłości?

  Branżę motoryzacyjną czeka szereg wyzwań. Wraca do normalności po okresie pandemii, a do tego stoi u progu transformacji. I w tym punkcie warto spojrzeć na nią, ale od strony HR-u. Jak wygląda dostępność wykwalifikowanej kadry w tym sektorze?

  Jak odpalić silnik z kabli? Kierowca musi pamiętać o kolejności

  Jak odpalić silnik z kabli? To pytanie, które jest szczególnie aktualne o tej porze roku. A odpowiedź dotyczy kolejności podłączania przewodów do obydwu akumulatorów. Ta jest najważniejsza.

  MAN TGE po liftingu. Model 2024 otrzyma jakby luksusowe wnętrze

  MAN TGE przechodzi właśnie drobny lifting. I ten w stu procentach skupi się na kabinie pasażerskiej. Unowocześni multimedia, ale i systemy bezpieczeństwa. Stąd nazwa Next Level. Co konkretnie się zmieni po modernizacji?

  REKLAMA

  Paliwo E10. Wyszukiwarka z szeregiem błędów. Pozwala nawet na tankowanie benzyną... diesla

  W sieci pojawiła się rządowa wyszukiwarka, w której można sprawdzić, czy twój pojazd jest kompatybilny z paliwem E10. A lista jest naprawdę ciekawa! Czasami silnik 1,6 FSI znosi nowy typ benzyny, a czasami nie. Program zaleca nawet stosowanie benzyny E10 w... dieslu. A to nie koniec błędów.

  Miesiącami szukano sprawcy dziurawienia opon. Odkrycie, kto za tym stoi było zaskakujące

  We włoskim miasteczku od kilku miesięcy szukano sprawcy dziurawienia opon w samochodach. Odkrycia dokonano dzięki nagraniom z kamer monitoringu. Okazało się, że był to pies. Jak to się stało, że zniszczył tyle samochodów?

  REKLAMA