REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tymczasowe prawo jazdy w aplikacji mObywatel 2.0. Co musisz o nim wiedzieć?

tymczasowe prawo jazdy mObywatel, elektroniczne tymczasowe prawo jazdy mobywatel, elektroniczne tymczasowe prawo jazdy
Tymczasowe prawo jazdy w aplikacji mObywatel 2.0. Co musisz o nim wiedzieć?
gov.pl

REKLAMA

REKLAMA

Tymczasowe prawo jazdy jeszcze w sierpniu pojawi się w aplikacji mObywatel 2.0. Rozwiązanie będzie udostępnione dokładnie 7 sierpnia. W pełni zacznie jednak działać dopiero 21 sierpnia. Co to oznacza dla kandydatów na kierowców?

Tymczasowe prawo jazdy w aplikacji mObywatel 2.0

Zdany egzamin na prawo jazdy to powód do dumy. To też kwestia radości. Prawko otwiera bowiem furtkę do legalnego prowadzenia pojazdu. Kiedy to staje się możliwe? Art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o kierujących pojazdami wyraźnie stwierdza, że "kierującym pojazdem może być osoba, która (...) posiada (...) odpowiedni dokument stwierdzający posiadanie uprawnienia do kierowania pojazdem". W skrócie, do momentu odebrania prawa jazdy, za kółko lepiej nie wsiadać. A na dokument czeka się nawet 14 dni. Długie 14 dni... To jednak już za chwilę się zmieni. A wszystko za sprawą tymczasowego prawa jazdy, które będzie dostępne w aplikacji mObywatel 2.0. Kiedy konkretnie?

REKLAMA

Ważne

Zapisy dotyczące tymczasowego prawa jazdy zostały przegłosowane i weszły w życie pod koniec czerwca 2023 roku. Do ich obowiązywania konieczny był jednak komunikat Ministra cyfryzacji. I ten właśnie się pojawił w Monitorze Polski. Data ogłoszenia to 21 lipca 2023 roku. Pozycja ma nr 736.

Kiedy w aplikacji mObywatel 2.0 pojawi się tymczasowe prawo jazdy?

Minister Cyfryzacji informuje, że "dzień wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających udostępnienia tymczasowego elektronicznego prawa jazdy oraz obsługę tymczasowego elektronicznego prawa jazdy przy użyciu aplikacji mObywatel określa się na 7 sierpnia 2023 roku". Przy czym dzień powszechnego udostępnienia usługi zostanie wskazany dopiero na 21 sierpnia 2023 roku. W skrócie 7 sierpnia usługa pojawi się, ale w pełni dostępna będzie od 21 sierpnia. To oznacza mniej więcej tyle, że po 21 sierpnia 2023 roku każdy kierowca, który zdał egzamin na prawo jazdy, powinien otrzymać tymczasowy dokument. Ten będzie uprawniał go do kierowania pojazdami przed odebraniem fizycznego prawa jazdy w wydziale komunikacji.

Zasady wydawania tymczasowego prawa jazdy

Zasada działania tymczasowego prawa jazdy będzie prosta. Tymczasowe elektroniczne prawo jazdy będzie generowane automatycznie w systemie obsługującym centralną ewidencję kierowców w dniu uzyskania pozytywnego wyniku egzaminu państwowego, ale dopiero po otrzymaniu informacji o tym wyniku. W skrócie egzaminator musi wprowadzić informację do PKK, a ta musi trafić do CEK. Po wygenerowaniu tymczasowego prawa jazdy kierujący dostanie powiadomienie w aplikacji mObywatel 2.0. Będzie mógł pobrać do niej dokument i zacząć z niego korzystać.

Przykład

Tymczasowe prawo jazdy, identycznie jak dokument fizyczny, będzie zawierać imię i nazwisko kierującego, numer PESEL, datę i miejsce urodzenia, zdjęcie, datę wydania i ważności dokumentu, numer, status prawa jazdy.

Co jeszcze musisz wiedzieć o tymczasowym prawie jazdy?

Jest co najmniej kilka informacji, które kandydaci na kierowców powinni poznać. Poniżej wymieniamy najważniejsze z nich.

  • Tymczasowe elektroniczne prawo jazdy będzie wydawane dla kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E i T. Tylko dla tych kategorii!
  • Tymczasowe prawo jazdy otrzymają zarówno ci kierujący, którzy właśnie uzyskali pierwszą kategorię, jak i ci, którzy uzyskali kolejną.
  • Tymczasowe elektroniczne prawo jazdy będzie uprawniało do kierowania pojazdami przez 30 dni od momentu zdania egzaminu (a nie wydania!) lub do momentu odebrania fizycznego prawa jazdy. Wtedy zostanie dezaktywowane.
  • Tymczasowe prawo jazdy w aplikacji mObywatel 2.0 obowiązuje tylko na terytorium Polski. Kierujący z elektronicznym dokumentem nie będzie mógł wyjechać za granicę. Tam nie będzie on honorowany.
  • Do uzyskania elektronicznego tymczasowego prawa jazdy konieczne jest wcześniejsze aktywowanie aplikacji mObywatel przy pomocy certyfikatu podstawowego. Tożsamość kierowcy musi zostać potwierdzona w aplikacji.

Kiedy można stracić tymczasowe prawo jazdy?

Możliwości utraty czy też wygaszenia tymczasowego prawa jazdy w aplikacji mObywatel jest co najmniej kilka. Stanie się tak w przypadku:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • odebrania fizycznego prawa jazdy,
  • zatrzymaniu prawa jazdy przez policję,
  • otrzymania zakazu prowadzenia pojazdów,
  • wydania decyzji mówiącej o cofnięciu uprawnień,
  • odmowy wydania prawa jazdy,
  • zmianie wyniku egzaminu państwowego przez egzaminatora.

W sytuacji, w której kierujący przekroczy prędkość o co najmniej 51 km/h w terenie zabudowanym, straci tymczasowe prawo jazdy. Nie otrzyma jednak również dokumentu fizycznego. Ten zostanie wydany dopiero po 3 miesiącach od momentu popełnienia wykroczenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA