REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tymczasowe prawo jazdy w aplikacji mObywatel 2.0. Co musisz o nim wiedzieć?

tymczasowe prawo jazdy mObywatel, elektroniczne tymczasowe prawo jazdy mobywatel, elektroniczne tymczasowe prawo jazdy
tymczasowe prawo jazdy mObywatel, elektroniczne tymczasowe prawo jazdy mobywatel, elektroniczne tymczasowe prawo jazdy
Tymczasowe prawo jazdy w aplikacji mObywatel 2.0. Co musisz o nim wiedzieć?
gov.pl

REKLAMA

REKLAMA

Tymczasowe prawo jazdy jeszcze w sierpniu pojawi się w aplikacji mObywatel 2.0. Rozwiązanie będzie udostępnione dokładnie 7 sierpnia. W pełni zacznie jednak działać dopiero 21 sierpnia. Co to oznacza dla kandydatów na kierowców?

Tymczasowe prawo jazdy w aplikacji mObywatel 2.0

Zdany egzamin na prawo jazdy to powód do dumy. To też kwestia radości. Prawko otwiera bowiem furtkę do legalnego prowadzenia pojazdu. Kiedy to staje się możliwe? Art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o kierujących pojazdami wyraźnie stwierdza, że "kierującym pojazdem może być osoba, która (...) posiada (...) odpowiedni dokument stwierdzający posiadanie uprawnienia do kierowania pojazdem". W skrócie, do momentu odebrania prawa jazdy, za kółko lepiej nie wsiadać. A na dokument czeka się nawet 14 dni. Długie 14 dni... To jednak już za chwilę się zmieni. A wszystko za sprawą tymczasowego prawa jazdy, które będzie dostępne w aplikacji mObywatel 2.0. Kiedy konkretnie?

REKLAMA

Ważne

Zapisy dotyczące tymczasowego prawa jazdy zostały przegłosowane i weszły w życie pod koniec czerwca 2023 roku. Do ich obowiązywania konieczny był jednak komunikat Ministra cyfryzacji. I ten właśnie się pojawił w Monitorze Polski. Data ogłoszenia to 21 lipca 2023 roku. Pozycja ma nr 736.

Kiedy w aplikacji mObywatel 2.0 pojawi się tymczasowe prawo jazdy?

Minister Cyfryzacji informuje, że "dzień wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających udostępnienia tymczasowego elektronicznego prawa jazdy oraz obsługę tymczasowego elektronicznego prawa jazdy przy użyciu aplikacji mObywatel określa się na 7 sierpnia 2023 roku". Przy czym dzień powszechnego udostępnienia usługi zostanie wskazany dopiero na 21 sierpnia 2023 roku. W skrócie 7 sierpnia usługa pojawi się, ale w pełni dostępna będzie od 21 sierpnia. To oznacza mniej więcej tyle, że po 21 sierpnia 2023 roku każdy kierowca, który zdał egzamin na prawo jazdy, powinien otrzymać tymczasowy dokument. Ten będzie uprawniał go do kierowania pojazdami przed odebraniem fizycznego prawa jazdy w wydziale komunikacji.

Zasady wydawania tymczasowego prawa jazdy

Zasada działania tymczasowego prawa jazdy będzie prosta. Tymczasowe elektroniczne prawo jazdy będzie generowane automatycznie w systemie obsługującym centralną ewidencję kierowców w dniu uzyskania pozytywnego wyniku egzaminu państwowego, ale dopiero po otrzymaniu informacji o tym wyniku. W skrócie egzaminator musi wprowadzić informację do PKK, a ta musi trafić do CEK. Po wygenerowaniu tymczasowego prawa jazdy kierujący dostanie powiadomienie w aplikacji mObywatel 2.0. Będzie mógł pobrać do niej dokument i zacząć z niego korzystać.

Przykład

Tymczasowe prawo jazdy, identycznie jak dokument fizyczny, będzie zawierać imię i nazwisko kierującego, numer PESEL, datę i miejsce urodzenia, zdjęcie, datę wydania i ważności dokumentu, numer, status prawa jazdy.

Co jeszcze musisz wiedzieć o tymczasowym prawie jazdy?

Jest co najmniej kilka informacji, które kandydaci na kierowców powinni poznać. Poniżej wymieniamy najważniejsze z nich.

  • Tymczasowe elektroniczne prawo jazdy będzie wydawane dla kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E i T. Tylko dla tych kategorii!
  • Tymczasowe prawo jazdy otrzymają zarówno ci kierujący, którzy właśnie uzyskali pierwszą kategorię, jak i ci, którzy uzyskali kolejną.
  • Tymczasowe elektroniczne prawo jazdy będzie uprawniało do kierowania pojazdami przez 30 dni od momentu zdania egzaminu (a nie wydania!) lub do momentu odebrania fizycznego prawa jazdy. Wtedy zostanie dezaktywowane.
  • Tymczasowe prawo jazdy w aplikacji mObywatel 2.0 obowiązuje tylko na terytorium Polski. Kierujący z elektronicznym dokumentem nie będzie mógł wyjechać za granicę. Tam nie będzie on honorowany.
  • Do uzyskania elektronicznego tymczasowego prawa jazdy konieczne jest wcześniejsze aktywowanie aplikacji mObywatel przy pomocy certyfikatu podstawowego. Tożsamość kierowcy musi zostać potwierdzona w aplikacji.

Kiedy można stracić tymczasowe prawo jazdy?

Możliwości utraty czy też wygaszenia tymczasowego prawa jazdy w aplikacji mObywatel jest co najmniej kilka. Stanie się tak w przypadku:

  • odebrania fizycznego prawa jazdy,
  • zatrzymaniu prawa jazdy przez policję,
  • otrzymania zakazu prowadzenia pojazdów,
  • wydania decyzji mówiącej o cofnięciu uprawnień,
  • odmowy wydania prawa jazdy,
  • zmianie wyniku egzaminu państwowego przez egzaminatora.

W sytuacji, w której kierujący przekroczy prędkość o co najmniej 51 km/h w terenie zabudowanym, straci tymczasowe prawo jazdy. Nie otrzyma jednak również dokumentu fizycznego. Ten zostanie wydany dopiero po 3 miesiącach od momentu popełnienia wykroczenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak się produkuje dywaniki samochodowe?

    Dywaniki samochodowe to część wyposażenia aut, na którą kierowcy zwracają coraz większą uwagę. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, jak dywaniki zostały wyprodukowane. Okazuje się, że to wcale nie taki łatwy proces...

    Ekologia transportu drogowego. Ekologiczna flota może oznaczać wydają flotę

    Dekarbonizacja transportu to temat, który ma coraz większe znaczenie dla osób związanych z branżą TSL. Tu powstaje jednak kluczowe pytanie. Czy transport drogowy może być ekologiczny?

    Czy można jeździć rowerem zimą? Co na to przepisy drogowe?

    Pytanie o to, czy można jeździć rowerem zimą, jest o tyle zasadnicze, że warunki pogodowe stają się coraz trudniejsze. Jaką odpowiedź przynoszą przepisy? I jakie kierującym grożą mandaty?

    Kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Zmiana od 1 października 2023 r.

    1 października 2023 r. w życie weszła cześć nowelizacji Kodeksu karnego. Ta sprawiła, że kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Przestała być wykroczeniem. Jaką karę oznacza ten czyn? I kto właściwie może ją dostać?

    REKLAMA

    Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych. Biznes wart miliony się skończy?

    Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych? Zdaje się, że przy okazji nowego rozporządzenia Komisja Europejska postanowiła unormować tę kwestię. Zapisy brzmią groźnie. Branża importowa może być zaniepokojona. Kiedy przepisy mogłyby wejść w życie?

    Strefy czystego transportu w Polsce startują w 2024 r. Co musisz o nich wiedzieć?

    W 2024 r. w Polsce mogą pojawić się pierwsze strefy czystego transportu. Tylko czy kierowcy wiedzą, jakie zasady wjazdu i ruchu w nich obowiązują? Przypomnijmy zatem wszystkie z nich. Zebraliśmy w jednym punkcie najważniejsze informacje.

    Podatek od samochodu w 2026 r. Kilka tysięcy zł rocznej opłaty jest realne?

    Podatek od samochodu w 2026 r. został zapisany w KPO. Ma dotyczyć wszystkich aut spalinowych i będzie opłacany corocznie. Jaką stawkę będą musieli płacić kierowcy? Czy nowa opłata jest pewnikiem?

    Na stacjach ceny paliw już niższe, a będzie jeszcze taniej!

    Wreszcie obniżki cen paliw na stacjach. To pierwsze od połowy października, a analitycy przewidują, że to jeszcze nie koniec. Na przełomie listopada i grudnia maja spaść ceny wszystkich paliw.

    REKLAMA

    Nowa lista obowiązkowego wyposażenia pojazdu w 2024 r. Standardem stanie się 5 systemów

    Już w roku 2024 także w Polsce pojawi się nowa lista obowiązkowego wyposażenia pojazdu. Narzuca ją Unia Europejska. Czy nowe wyposażenie podwyższy ceny aut z salonu? I co z używanymi pojazdami?

    Włamał się do salonu samochodowego, ukradł trzy auta, laptopy, sejf, ekspres do kawy, telewizor

    Na duże łowy wybrał się 26-latek z Łodzi. Z salonu samochodowego ukradł m.in. trzy auta, komputer, gotówkę i telewizor. Policjantom udało się zatrzymać sprawcę, teraz grozi mu do 10 lat więzienia. 

    REKLAMA