REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tymczasowe prawo jazdy w aplikacji mObywatel 2.0. Co musisz o nim wiedzieć?

tymczasowe prawo jazdy mObywatel, elektroniczne tymczasowe prawo jazdy mobywatel, elektroniczne tymczasowe prawo jazdy
Tymczasowe prawo jazdy w aplikacji mObywatel 2.0. Co musisz o nim wiedzieć?
gov.pl

REKLAMA

REKLAMA

Tymczasowe prawo jazdy jeszcze w sierpniu pojawi się w aplikacji mObywatel 2.0. Rozwiązanie będzie udostępnione dokładnie 7 sierpnia. W pełni zacznie jednak działać dopiero 21 sierpnia. Co to oznacza dla kandydatów na kierowców?

Tymczasowe prawo jazdy w aplikacji mObywatel 2.0

Zdany egzamin na prawo jazdy to powód do dumy. To też kwestia radości. Prawko otwiera bowiem furtkę do legalnego prowadzenia pojazdu. Kiedy to staje się możliwe? Art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o kierujących pojazdami wyraźnie stwierdza, że "kierującym pojazdem może być osoba, która (...) posiada (...) odpowiedni dokument stwierdzający posiadanie uprawnienia do kierowania pojazdem". W skrócie, do momentu odebrania prawa jazdy, za kółko lepiej nie wsiadać. A na dokument czeka się nawet 14 dni. Długie 14 dni... To jednak już za chwilę się zmieni. A wszystko za sprawą tymczasowego prawa jazdy, które będzie dostępne w aplikacji mObywatel 2.0. Kiedy konkretnie?

REKLAMA

Ważne

Zapisy dotyczące tymczasowego prawa jazdy zostały przegłosowane i weszły w życie pod koniec czerwca 2023 roku. Do ich obowiązywania konieczny był jednak komunikat Ministra cyfryzacji. I ten właśnie się pojawił w Monitorze Polski. Data ogłoszenia to 21 lipca 2023 roku. Pozycja ma nr 736.

Kiedy w aplikacji mObywatel 2.0 pojawi się tymczasowe prawo jazdy?

Minister Cyfryzacji informuje, że "dzień wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających udostępnienia tymczasowego elektronicznego prawa jazdy oraz obsługę tymczasowego elektronicznego prawa jazdy przy użyciu aplikacji mObywatel określa się na 7 sierpnia 2023 roku". Przy czym dzień powszechnego udostępnienia usługi zostanie wskazany dopiero na 21 sierpnia 2023 roku. W skrócie 7 sierpnia usługa pojawi się, ale w pełni dostępna będzie od 21 sierpnia. To oznacza mniej więcej tyle, że po 21 sierpnia 2023 roku każdy kierowca, który zdał egzamin na prawo jazdy, powinien otrzymać tymczasowy dokument. Ten będzie uprawniał go do kierowania pojazdami przed odebraniem fizycznego prawa jazdy w wydziale komunikacji.

Zasady wydawania tymczasowego prawa jazdy

Zasada działania tymczasowego prawa jazdy będzie prosta. Tymczasowe elektroniczne prawo jazdy będzie generowane automatycznie w systemie obsługującym centralną ewidencję kierowców w dniu uzyskania pozytywnego wyniku egzaminu państwowego, ale dopiero po otrzymaniu informacji o tym wyniku. W skrócie egzaminator musi wprowadzić informację do PKK, a ta musi trafić do CEK. Po wygenerowaniu tymczasowego prawa jazdy kierujący dostanie powiadomienie w aplikacji mObywatel 2.0. Będzie mógł pobrać do niej dokument i zacząć z niego korzystać.

Przykład

Tymczasowe prawo jazdy, identycznie jak dokument fizyczny, będzie zawierać imię i nazwisko kierującego, numer PESEL, datę i miejsce urodzenia, zdjęcie, datę wydania i ważności dokumentu, numer, status prawa jazdy.

Co jeszcze musisz wiedzieć o tymczasowym prawie jazdy?

Jest co najmniej kilka informacji, które kandydaci na kierowców powinni poznać. Poniżej wymieniamy najważniejsze z nich.

 • Tymczasowe elektroniczne prawo jazdy będzie wydawane dla kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E i T. Tylko dla tych kategorii!
 • Tymczasowe prawo jazdy otrzymają zarówno ci kierujący, którzy właśnie uzyskali pierwszą kategorię, jak i ci, którzy uzyskali kolejną.
 • Tymczasowe elektroniczne prawo jazdy będzie uprawniało do kierowania pojazdami przez 30 dni od momentu zdania egzaminu (a nie wydania!) lub do momentu odebrania fizycznego prawa jazdy. Wtedy zostanie dezaktywowane.
 • Tymczasowe prawo jazdy w aplikacji mObywatel 2.0 obowiązuje tylko na terytorium Polski. Kierujący z elektronicznym dokumentem nie będzie mógł wyjechać za granicę. Tam nie będzie on honorowany.
 • Do uzyskania elektronicznego tymczasowego prawa jazdy konieczne jest wcześniejsze aktywowanie aplikacji mObywatel przy pomocy certyfikatu podstawowego. Tożsamość kierowcy musi zostać potwierdzona w aplikacji.

Kiedy można stracić tymczasowe prawo jazdy?

Możliwości utraty czy też wygaszenia tymczasowego prawa jazdy w aplikacji mObywatel jest co najmniej kilka. Stanie się tak w przypadku:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • odebrania fizycznego prawa jazdy,
 • zatrzymaniu prawa jazdy przez policję,
 • otrzymania zakazu prowadzenia pojazdów,
 • wydania decyzji mówiącej o cofnięciu uprawnień,
 • odmowy wydania prawa jazdy,
 • zmianie wyniku egzaminu państwowego przez egzaminatora.

W sytuacji, w której kierujący przekroczy prędkość o co najmniej 51 km/h w terenie zabudowanym, straci tymczasowe prawo jazdy. Nie otrzyma jednak również dokumentu fizycznego. Ten zostanie wydany dopiero po 3 miesiącach od momentu popełnienia wykroczenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Znaczące spadki cen paliw. Ile zapłacimy za benzynę, olej czy gaz?

Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują, że w najbliższym tygodniu skala spadków cen paliw na stacjach może być znacząca. Przewidują, że litr benzyny 95 może średnio kosztować od 6,45 do 6,57 zł, a oleju napędowego - od 6,46 do 6,59 zł.

Ceny samochodów elektrycznych wciąż odstraszają Polaków. Kiedy należy Ci się 27 000 zł dopłaty do elektryka?

W marcu 2024 roku zarejestrowano w Polsce 1 700 samochodów w pełni elektrycznych. To więcej o 300 sztuk niż w lutym tego samego roku. Niemniej jednak, w porównaniu do roku poprzedniego, liczba rejestracji spadła o 10,9%. Wynika to z danych przedstawionych w raporcie firmy Rankomat.pl, powołującej się na najnowsze dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA).

Cud na rynku nowych samochodów w kwietniu 2024: sprzedaż rośnie, auta tanieją

Zazwyczaj zwiększony popyt na określony towar winduje jego cenę w górę. Tymczasem na rynku nowych samochodów, zwłaszcza dostawczych i z segmentu premium, mimo dużej dynamiki sprzedaży obserwujemy obniżkę cen.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Polacy zdecydowali

Według badania przeprowadzonego przez SW Research dla "Wprost", prawie połowa Polaków (48,1 proc.) popiera zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Jednakże, 35 proc. respondentów jest przeciwnego zdania, a niespełna 17 proc. nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

REKLAMA

Prawo jazdy dla czternastolatka? Tak, ale tylko kategorii AM: na jakie pojazdy

Prawo jazdy kategorii AM to pierwszy krok dla młodzieży do aktywnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu młodzi ludzie mogą nie tylko czerpać korzyści z nowych form transportu, ale również robić to w sposób bezpieczny i świadomy.

Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

REKLAMA

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

REKLAMA