Tymczasowe prawo jazdy w aplikacji mObywatel 2.0. Co musisz o nim wiedzieć?
REKLAMA
REKLAMA
- Tymczasowe prawo jazdy w aplikacji mObywatel 2.0
- Kiedy w aplikacji mObywatel 2.0 pojawi się tymczasowe prawo jazdy?
- Zasady wydawania tymczasowego prawa jazdy
- Co jeszcze musisz wiedzieć o tymczasowym prawie jazdy?
- Kiedy można stracić tymczasowe prawo jazdy?
Tymczasowe prawo jazdy w aplikacji mObywatel 2.0
Zdany egzamin na prawo jazdy to powód do dumy. To też kwestia radości. Prawko otwiera bowiem furtkę do legalnego prowadzenia pojazdu. Kiedy to staje się możliwe? Art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o kierujących pojazdami wyraźnie stwierdza, że "kierującym pojazdem może być osoba, która (...) posiada (...) odpowiedni dokument stwierdzający posiadanie uprawnienia do kierowania pojazdem". W skrócie, do momentu odebrania prawa jazdy, za kółko lepiej nie wsiadać. A na dokument czeka się nawet 14 dni. Długie 14 dni... To jednak już za chwilę się zmieni. A wszystko za sprawą tymczasowego prawa jazdy, które będzie dostępne w aplikacji mObywatel 2.0. Kiedy konkretnie?
REKLAMA
Zapisy dotyczące tymczasowego prawa jazdy zostały przegłosowane i weszły w życie pod koniec czerwca 2023 roku. Do ich obowiązywania konieczny był jednak komunikat Ministra cyfryzacji. I ten właśnie się pojawił w Monitorze Polski. Data ogłoszenia to 21 lipca 2023 roku. Pozycja ma nr 736.
Kiedy w aplikacji mObywatel 2.0 pojawi się tymczasowe prawo jazdy?
Minister Cyfryzacji informuje, że "dzień wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających udostępnienia tymczasowego elektronicznego prawa jazdy oraz obsługę tymczasowego elektronicznego prawa jazdy przy użyciu aplikacji mObywatel określa się na 7 sierpnia 2023 roku". Przy czym dzień powszechnego udostępnienia usługi zostanie wskazany dopiero na 21 sierpnia 2023 roku. W skrócie 7 sierpnia usługa pojawi się, ale w pełni dostępna będzie od 21 sierpnia. To oznacza mniej więcej tyle, że po 21 sierpnia 2023 roku każdy kierowca, który zdał egzamin na prawo jazdy, powinien otrzymać tymczasowy dokument. Ten będzie uprawniał go do kierowania pojazdami przed odebraniem fizycznego prawa jazdy w wydziale komunikacji.
Zasady wydawania tymczasowego prawa jazdy
Zasada działania tymczasowego prawa jazdy będzie prosta. Tymczasowe elektroniczne prawo jazdy będzie generowane automatycznie w systemie obsługującym centralną ewidencję kierowców w dniu uzyskania pozytywnego wyniku egzaminu państwowego, ale dopiero po otrzymaniu informacji o tym wyniku. W skrócie egzaminator musi wprowadzić informację do PKK, a ta musi trafić do CEK. Po wygenerowaniu tymczasowego prawa jazdy kierujący dostanie powiadomienie w aplikacji mObywatel 2.0. Będzie mógł pobrać do niej dokument i zacząć z niego korzystać.
Tymczasowe prawo jazdy, identycznie jak dokument fizyczny, będzie zawierać imię i nazwisko kierującego, numer PESEL, datę i miejsce urodzenia, zdjęcie, datę wydania i ważności dokumentu, numer, status prawa jazdy.
Co jeszcze musisz wiedzieć o tymczasowym prawie jazdy?
Jest co najmniej kilka informacji, które kandydaci na kierowców powinni poznać. Poniżej wymieniamy najważniejsze z nich.
- Tymczasowe elektroniczne prawo jazdy będzie wydawane dla kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E i T. Tylko dla tych kategorii!
- Tymczasowe prawo jazdy otrzymają zarówno ci kierujący, którzy właśnie uzyskali pierwszą kategorię, jak i ci, którzy uzyskali kolejną.
- Tymczasowe elektroniczne prawo jazdy będzie uprawniało do kierowania pojazdami przez 30 dni od momentu zdania egzaminu (a nie wydania!) lub do momentu odebrania fizycznego prawa jazdy. Wtedy zostanie dezaktywowane.
- Tymczasowe prawo jazdy w aplikacji mObywatel 2.0 obowiązuje tylko na terytorium Polski. Kierujący z elektronicznym dokumentem nie będzie mógł wyjechać za granicę. Tam nie będzie on honorowany.
- Do uzyskania elektronicznego tymczasowego prawa jazdy konieczne jest wcześniejsze aktywowanie aplikacji mObywatel przy pomocy certyfikatu podstawowego. Tożsamość kierowcy musi zostać potwierdzona w aplikacji.
Kiedy można stracić tymczasowe prawo jazdy?
Możliwości utraty czy też wygaszenia tymczasowego prawa jazdy w aplikacji mObywatel jest co najmniej kilka. Stanie się tak w przypadku:
- odebrania fizycznego prawa jazdy,
- zatrzymaniu prawa jazdy przez policję,
- otrzymania zakazu prowadzenia pojazdów,
- wydania decyzji mówiącej o cofnięciu uprawnień,
- odmowy wydania prawa jazdy,
- zmianie wyniku egzaminu państwowego przez egzaminatora.
W sytuacji, w której kierujący przekroczy prędkość o co najmniej 51 km/h w terenie zabudowanym, straci tymczasowe prawo jazdy. Nie otrzyma jednak również dokumentu fizycznego. Ten zostanie wydany dopiero po 3 miesiącach od momentu popełnienia wykroczenia.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.