REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kurs redukujący punkty karne 2023. Nowe zasady od 17 września?

kurs redukujący punkty karne 2023, kursy redukujące punkty karne powracają 17 września 2023 r.
kurs redukujący punkty karne 2023, kursy redukujące punkty karne powracają 17 września 2023 r.
Kurs redukujący punkty karne 2023. Nowe zasady od 17 września?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kierowcy znowu będą mogli zredukować 6 punktów karnych ze swojego konta w CEK. Teraz wiadomo już nawet kiedy. Kursy redukujące punkty powrócą do WORD-ów w całym kraju dokładnie 17 września 2023 r.
rozwiń >

Kurs redukujący punkty karne powraca. Kiedy konkretnie?

REKLAMA

Powrót kursów redukujących 6 punktów karnych został ustanowiony na mocy ustawy z dnia 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Ten akt prawny obowiązuje od 1 lipca 2023 r. Czy to oznacza, że od 1 lipca kierowcy mogą ująć 6 punktów za sprawą szkolenia w WORD-zie? No właśnie nie. W przypadku tej zmiany nie wystarczyło samo uprawomocnienie się ustawy. Konieczny do spełnienia jest jeszcze jeden warunek. Musi pojawić się komunikat ministra cyfryzacji mówiący o tym, że CEPiK jest gotowy na redukowanie punktów. A do tego niezbędne jest rozporządzenie regulujące zasady odbywania się kursów.

REKLAMA

Aktualny stan faktyczny jest taki, że mamy już rozporządzenie ministra cyfryzacji. To określa termin wdrożenia rozwiązań technicznych na 17 września 2023 r. Brakuje zatem tylko uregulowania zasad, choć pojawił się już projekt rozrządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego. Ten został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji 16 sierpnia 2023 r. Jest zatem spora szansa na to, że 17 września 2023 r. kursy redukujące punkty karne mają szansę powrócić do WORD-ów.

Warunki organizacji szkolenia dla kierowców popełniających wykroczenia

Wymogi formalne przed szkoleniem są tak naprawdę dwa. Pierwszy dotyczy osób, które muszą je prowadzić. Przepisy czekające na podpis ministra wyraźnie mówią o:

 • policjancie z komórki ruchu drogowego lub innej osobie posiadającej wiedzę specjalistyczną z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego,
 • psychologu transportu,
 • egzaminatorze osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami lub osobie posiadającej uprawnienia instruktora nauki jazdy lub instruktora techniki jazdy.

Drugi z warunków mówi o tym, że poszczególne grupy szkoleniowe nie mogą się składać z większej ilości osób, niż 15.

Jakie są nowe zasady kursów redukujących 6 punktów karnych?

REKLAMA

Kursy redukujące 6 punktów karnych z konta kierowcy po nowemu wprowadzają dwie nowości. Po pierwsze wykłady trwają nie 4,5, a 6 godzin zegarowych. Przepisy wymagają odbycia przez kierowcę 8 godzin wykładów, przy czym rozporządzenie przez godzinę rozumie godzinę lekcyjną, w więc 45 minut. Po drugie wymogiem koniecznym do odbycia się szkolenia jest ćwiczenie praktyczne. Wszystko wskazuje na to, że kierowca zostanie poproszony o wykonanie manewru nagłego hamowania na placu manewrowym z prędkości wynoszącej od 30 do 50 km/h. Ćwiczenie będzie musiał wykonać każdy z uczestników.

Projekt rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego przewiduje konkretny plan wykładów. Przewidziane są:

 • 2 godz. wykładu w zakresie zasad i przepisów ruchu drogowego. Zajęcia poprowadzi policjant lub osoba, która ma specjalistyczną wiedzę z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Przewidziana jest tu prezentacja ze studium przypadków.
 • 2 godz. wykładu w zakresie wypadków drogowych w Polsce. Chodzi o omówienie ich skutków, przyczyn i sposobów zapobiegania. Zajęcia poprowadzi policjant lub osoba, która ma specjalistyczną wiedzę z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Przewidziany jest tu film lub prezentacja.
 • 2 godz. wykładu w zakresie prawnych i społecznych skutków wypadków drogowych. Zajęcia poprowadzi policjant lub osoba, która ma specjalistyczną wiedzę z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Przewidziany jest tu film.
 • 2 godz. wykładu w zakresie psychologicznych aspektów kierowania pojazdem. Zajęcia poprowadzi psycholog transportu. Przewidziany jest tu film lub prezentacja.

Redukcja punktów karnych. Krok po kroku

 1. Kierowca wypełnia zgłoszenie i zapisuje się na szkolenie.
 2. Następnie opłaca uczestnictwo i przychodzi w terminie określonym przez WORD do ośrodka.
 3. Przed wejściem na sale musi okazać dowód tożsamości. Bez dokumentu osoba nie zostanie dopuszczona do uczestniczenia w szkoleniu.
 4. Po szkoleniu otrzymuje zaświadczenie potwierdzające udział w szkoleniu. Na jego podstawie i podstawie informacji przesłanej przez WORD komendant policji redukuje 6 punktów z konta kierowcy.

Jaki kierowca może zapisać się na kurs redukujący punkty karne?

Możliwość zredukowania 6 punktów karnych otrzyma przede wszystkim ten kierujący, który prawo jazdy posiada. Nie zostało ono zatrzymane czy też kierujący nie posiada orzeczonego zakazu prowadzenia.

Kiedy kierowca nie będzie mógł redukować punktów karnych?

Z możliwości zredukowanie 6 punktów karnych z bazy CEK nie będą mogły skorzystać trzy typy kierowców. Mowa o osobach, które:

 • posiadają uprawnienia do kierowania pojazdami, ale te nie są ważne dłużej niż 12 miesięcy.
 • w wyniku popełnionych do tej pory wykroczeń zdobyły więcej niż 24 punkty karne. W takim przypadku punktów redukować się nie da. Kierowca najpierw musi odzyskać zabrane prawo jazdy.
 • przyszły do WORD-u i spełniają wymogi formalne, ale nie mają przy sobie dokumentu tożsamości ze zdjęciem. Przy czym przez dowód tożsamości rozumiany jest tylko dowód osobisty lub paszport. Żaden inny dokument nie jest honorowany.

Ile będzie kosztował kurs redukujący punkty karne w 2023 r.?

W roku 2022, gdy kurs redukujący punkty karne w poprzednim kształcie znikał, uczestnictwo w szkoleniu oznaczało wydatek wynoszący przeciętnie 350 zł. Ile we wrześniu 2023 roku będzie kosztować redukcja 6 punktów karnych? No właśnie, to dobre pytanie. Na razie jednak nikt nie potrafi na nie odpowiedzieć. Kwota na poziomie 350 zł z pewnością nie będzie aktualna. Nie ma takiej możliwości. I to nie tylko z uwagi na inflację, ale przede wszystkim mocne rozszerzenie programu i zakresu szkolenia.

Czy kurs redukujący 6 punktów karnych może kosztować 2 tys. zł? Tyle miał kosztować, ale kurs reedukacyjny dla kierowców, którzy przekroczyli 24 punkty karne. Ten nie zostanie jednak wprowadzony. To raz. Dwa kwota wynikała z faktu, że miał on trwać nie 8, a 28 godzin i miał zostać rozciągnięty na aż 4 dni. Tu pełne szkolenie ma zostać zrealizowane jednego dnia.

Czy kierowcy będą korzystać z kursów redukujących punkty?

To raczej nie ulega większym wątpliwościom. Zwłaszcza w świetle nowych kar. Dziś za wyprzedzenie na pasach można dostać 15 punktów, a rozmowę przez telefon 12 punktów. Jednocześnie niezmienny pozostał limit. Nadal kierujący, który posiada uprawnienia dłużej niż 12 miesięcy, może zdobyć maksymalnie 24 punkty karne. Przekroczenie tej liczby choćby o jeden punkt zakończy się utratą prawa jazdy i koniecznością udania się na egzamin sprawdzający. Dopiero po jego zdaniu kierujący odzyska uprawnienia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • nikt
  2023-09-14 14:30:15
  gnębią polaczków ile wlezie, popodwyższali kary, limity i jak 24 przekroczysz to kicha, znajomy prawnik powiedział że prawo ma chronić a nie niszczyć, to nie prawo tylko gnębienie drugiego człowieka i darcie kasy z kieszeni kierowców (2/3 społeczeństwa ma podobno prawo jazdy). zastanawiam się w ogóle czy to ma coś wspólnego z bezpieczeństwem czy tylko z kasą, powinny być te kursy w przystępnej cenie, niech każdy przychodzi i się edukuje z kodeksu i zasad bezpieczeństwa...okropne to wszystko!
  1
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile czasu można przechowywać paliwo?

Zakupowy szał na stacjach paliwowych trwa. Kierowcy leją tańszy olej napędowy i benzynę do kanistrów i baniek. Czy wiedzą jednak ile czasu można przechowywać paliwo w takich pojemnikach? I w jakich warunkach należy to zrobić, aby nie łamać przepisów?

Kierowca dostał mandat przed 17 września. Zapłacił go po 17 września. Przedawnienie punktów po roku czy dwóch?

Kierowcy mają wątpliwości dotyczące zastosowania przepisów skracających okres przedawnienia punktów karnych do roku. Wątpliwości te postanowiłem zatem rozwiać. Sytuacja modelowa na dziś brzmi: kierowca dostał mandat przed 17 września, ale zapłacił go po 17 września. Co z punktami i ich przedawnieniem? Jaki termin go obowiązuje?

Więzienie za tablice rejestracyjne. Nowe przepisy już obowiązują w Polsce

Legislatorzy nie chcieli bawić się w półśrodki. Osoba, która będzie majstrować przy tablicach rejestracyjnych, może na 5 lat trafić do więzienia. Co jednak to majstrowanie oznacza w praktyce? Sprawdziliśmy to.

Koniec używanych instalacji LPG? A to dopiero początek nowelizacji

Rządzący przygotowali kolejną zmianę dla aut z LPG. Od teraz będą musiały być wyposażane w dodatkową tabliczkę. Kogo dotyczy ten wymóg? I kiedy wejdzie w życie? Poszukajcie odpowiedzi w naszym materiale.

REKLAMA

PKN ORLEN nie narusza prawa niskimi cenami? Bezpodstawne oskarżenia? [Wybory 2023]

Są trzy wytłumaczenia dlaczego PKN Orlen sprzedaje paliwa jakby ropa kosztowała 50 dolarów za baryłkę. A jest po 94 dolary. Nie każde postępowanie zarządu spółki wiąże się z odpowiedzialnością prawną.

Sztuczna inteligencja w samochodzie. Auta już są inteligentne, a ich IQ rośnie!

Sztuczna inteligencja w samochodzie ma znaczenie nie tylko dla kierowców. To kluczowy trend rynkowy! Już dziś jedna piąta środków wydawanych na prace nad AI, trafiają właśnie do sektora moto. To potężny potencjał. Warto jednak zastanowić się nad tym, co może właściwie oznaczać dla właścicieli aut.

Historia pojazdu w aplikacji mObywatel. Nowe przepisy już obowiązują

Usługa "Historia pojazdu" jest niezwykle popularna. Korzysta z niej nawet 27 mln osób miesięcznie. Teraz liczba ta może się zwiększyć. Bo usługa pojawiła się w rządowej aplikacji mObywatel. Rozporządzenie w tej sprawie już działa.

Czym kierują się Polacy podczas zakupu używanego auta?

Przy wyborze auta z rynku wtórnego Polacy kierują się przede wszystkim ceną. Tuż za nią, z niemal identyczną liczbą wskazań, plasują się: rocznik oraz przebieg. Nabywcy chcą także znać historię serwisową i wypadkową pojazdu - wynika z badań serwisu autobaza.pl. Co jeszcze wpływa na motoryzacyjne wybory i w jaki sposób świadczy to o świadomości kupujących? Analizują eksperci autobaza.pl.

REKLAMA

Fałszywy mandat od straży miejskiej. Nowy sposób złodziei w Warszawie

Wezwanie od straży miejskiej wygląda łudząco realistycznie. Prawdziwe jednak nie jest. Fakt, że dokument sporządzili oszuści, a nie strażnicy miejscy, zdradza kilka rzucających się w oczy detali. Sprawdź, na co zwrócić uwagę i jak nie dać się oszukać.

Wracają kontrole na granicy ze Słowacją. Czy twoje auto też skontrolują?

Na granicy między Polską a Słowacją ponownie pojawią się strażnicy graniczni. Ci nie będą obserwować ruchu, a zatrzymywać pojazdy i je kontrolować. Na jakich autach się skupią i co ma na celu przywrócenie kontroli granicznych? O tym w tym materiale.

REKLAMA