REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kurs redukujący punkty karne 2023. Nowe zasady od 17 września?

kurs redukujący punkty karne 2023, kursy redukujące punkty karne powracają 17 września 2023 r.
Kurs redukujący punkty karne 2023. Nowe zasady od 17 września?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kierowcy znowu będą mogli zredukować 6 punktów karnych ze swojego konta w CEK. Teraz wiadomo już nawet kiedy. Kursy redukujące punkty powrócą do WORD-ów w całym kraju dokładnie 17 września 2023 r.
rozwiń >

Kurs redukujący punkty karne powraca. Kiedy konkretnie?

REKLAMA

Powrót kursów redukujących 6 punktów karnych został ustanowiony na mocy ustawy z dnia 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Ten akt prawny obowiązuje od 1 lipca 2023 r. Czy to oznacza, że od 1 lipca kierowcy mogą ująć 6 punktów za sprawą szkolenia w WORD-zie? No właśnie nie. W przypadku tej zmiany nie wystarczyło samo uprawomocnienie się ustawy. Konieczny do spełnienia jest jeszcze jeden warunek. Musi pojawić się komunikat ministra cyfryzacji mówiący o tym, że CEPiK jest gotowy na redukowanie punktów. A do tego niezbędne jest rozporządzenie regulujące zasady odbywania się kursów.

REKLAMA

Aktualny stan faktyczny jest taki, że mamy już rozporządzenie ministra cyfryzacji. To określa termin wdrożenia rozwiązań technicznych na 17 września 2023 r. Brakuje zatem tylko uregulowania zasad, choć pojawił się już projekt rozrządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego. Ten został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji 16 sierpnia 2023 r. Jest zatem spora szansa na to, że 17 września 2023 r. kursy redukujące punkty karne mają szansę powrócić do WORD-ów.

Warunki organizacji szkolenia dla kierowców popełniających wykroczenia

Wymogi formalne przed szkoleniem są tak naprawdę dwa. Pierwszy dotyczy osób, które muszą je prowadzić. Przepisy czekające na podpis ministra wyraźnie mówią o:

  • policjancie z komórki ruchu drogowego lub innej osobie posiadającej wiedzę specjalistyczną z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego,
  • psychologu transportu,
  • egzaminatorze osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami lub osobie posiadającej uprawnienia instruktora nauki jazdy lub instruktora techniki jazdy.

Drugi z warunków mówi o tym, że poszczególne grupy szkoleniowe nie mogą się składać z większej ilości osób, niż 15.

Jakie są nowe zasady kursów redukujących 6 punktów karnych?

REKLAMA

Kursy redukujące 6 punktów karnych z konta kierowcy po nowemu wprowadzają dwie nowości. Po pierwsze wykłady trwają nie 4,5, a 6 godzin zegarowych. Przepisy wymagają odbycia przez kierowcę 8 godzin wykładów, przy czym rozporządzenie przez godzinę rozumie godzinę lekcyjną, w więc 45 minut. Po drugie wymogiem koniecznym do odbycia się szkolenia jest ćwiczenie praktyczne. Wszystko wskazuje na to, że kierowca zostanie poproszony o wykonanie manewru nagłego hamowania na placu manewrowym z prędkości wynoszącej od 30 do 50 km/h. Ćwiczenie będzie musiał wykonać każdy z uczestników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Projekt rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego przewiduje konkretny plan wykładów. Przewidziane są:

  • 2 godz. wykładu w zakresie zasad i przepisów ruchu drogowego. Zajęcia poprowadzi policjant lub osoba, która ma specjalistyczną wiedzę z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Przewidziana jest tu prezentacja ze studium przypadków.
  • 2 godz. wykładu w zakresie wypadków drogowych w Polsce. Chodzi o omówienie ich skutków, przyczyn i sposobów zapobiegania. Zajęcia poprowadzi policjant lub osoba, która ma specjalistyczną wiedzę z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Przewidziany jest tu film lub prezentacja.
  • 2 godz. wykładu w zakresie prawnych i społecznych skutków wypadków drogowych. Zajęcia poprowadzi policjant lub osoba, która ma specjalistyczną wiedzę z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Przewidziany jest tu film.
  • 2 godz. wykładu w zakresie psychologicznych aspektów kierowania pojazdem. Zajęcia poprowadzi psycholog transportu. Przewidziany jest tu film lub prezentacja.

Redukcja punktów karnych. Krok po kroku

  1. Kierowca wypełnia zgłoszenie i zapisuje się na szkolenie.
  2. Następnie opłaca uczestnictwo i przychodzi w terminie określonym przez WORD do ośrodka.
  3. Przed wejściem na sale musi okazać dowód tożsamości. Bez dokumentu osoba nie zostanie dopuszczona do uczestniczenia w szkoleniu.
  4. Po szkoleniu otrzymuje zaświadczenie potwierdzające udział w szkoleniu. Na jego podstawie i podstawie informacji przesłanej przez WORD komendant policji redukuje 6 punktów z konta kierowcy.

Jaki kierowca może zapisać się na kurs redukujący punkty karne?

Możliwość zredukowania 6 punktów karnych otrzyma przede wszystkim ten kierujący, który prawo jazdy posiada. Nie zostało ono zatrzymane czy też kierujący nie posiada orzeczonego zakazu prowadzenia.

Kiedy kierowca nie będzie mógł redukować punktów karnych?

Z możliwości zredukowanie 6 punktów karnych z bazy CEK nie będą mogły skorzystać trzy typy kierowców. Mowa o osobach, które:

  • posiadają uprawnienia do kierowania pojazdami, ale te nie są ważne dłużej niż 12 miesięcy.
  • w wyniku popełnionych do tej pory wykroczeń zdobyły więcej niż 24 punkty karne. W takim przypadku punktów redukować się nie da. Kierowca najpierw musi odzyskać zabrane prawo jazdy.
  • przyszły do WORD-u i spełniają wymogi formalne, ale nie mają przy sobie dokumentu tożsamości ze zdjęciem. Przy czym przez dowód tożsamości rozumiany jest tylko dowód osobisty lub paszport. Żaden inny dokument nie jest honorowany.

Ile będzie kosztował kurs redukujący punkty karne w 2023 r.?

W roku 2022, gdy kurs redukujący punkty karne w poprzednim kształcie znikał, uczestnictwo w szkoleniu oznaczało wydatek wynoszący przeciętnie 350 zł. Ile we wrześniu 2023 roku będzie kosztować redukcja 6 punktów karnych? No właśnie, to dobre pytanie. Na razie jednak nikt nie potrafi na nie odpowiedzieć. Kwota na poziomie 350 zł z pewnością nie będzie aktualna. Nie ma takiej możliwości. I to nie tylko z uwagi na inflację, ale przede wszystkim mocne rozszerzenie programu i zakresu szkolenia.

Czy kurs redukujący 6 punktów karnych może kosztować 2 tys. zł? Tyle miał kosztować, ale kurs reedukacyjny dla kierowców, którzy przekroczyli 24 punkty karne. Ten nie zostanie jednak wprowadzony. To raz. Dwa kwota wynikała z faktu, że miał on trwać nie 8, a 28 godzin i miał zostać rozciągnięty na aż 4 dni. Tu pełne szkolenie ma zostać zrealizowane jednego dnia.

Czy kierowcy będą korzystać z kursów redukujących punkty?

To raczej nie ulega większym wątpliwościom. Zwłaszcza w świetle nowych kar. Dziś za wyprzedzenie na pasach można dostać 15 punktów, a rozmowę przez telefon 12 punktów. Jednocześnie niezmienny pozostał limit. Nadal kierujący, który posiada uprawnienia dłużej niż 12 miesięcy, może zdobyć maksymalnie 24 punkty karne. Przekroczenie tej liczby choćby o jeden punkt zakończy się utratą prawa jazdy i koniecznością udania się na egzamin sprawdzający. Dopiero po jego zdaniu kierujący odzyska uprawnienia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA