REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kurs redukujący punkty karne 2023. Nowe zasady od 17 września?

kurs redukujący punkty karne 2023, kursy redukujące punkty karne powracają 17 września 2023 r.
kurs redukujący punkty karne 2023, kursy redukujące punkty karne powracają 17 września 2023 r.
Kurs redukujący punkty karne 2023. Nowe zasady od 17 września?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kierowcy znowu będą mogli zredukować 6 punktów karnych ze swojego konta w CEK. Teraz wiadomo już nawet kiedy. Kursy redukujące punkty powrócą do WORD-ów w całym kraju dokładnie 17 września 2023 r.
rozwiń >

Kurs redukujący punkty karne powraca. Kiedy konkretnie?

REKLAMA

Powrót kursów redukujących 6 punktów karnych został ustanowiony na mocy ustawy z dnia 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Ten akt prawny obowiązuje od 1 lipca 2023 r. Czy to oznacza, że od 1 lipca kierowcy mogą ująć 6 punktów za sprawą szkolenia w WORD-zie? No właśnie nie. W przypadku tej zmiany nie wystarczyło samo uprawomocnienie się ustawy. Konieczny do spełnienia jest jeszcze jeden warunek. Musi pojawić się komunikat ministra cyfryzacji mówiący o tym, że CEPiK jest gotowy na redukowanie punktów. A do tego niezbędne jest rozporządzenie regulujące zasady odbywania się kursów.

REKLAMA

Aktualny stan faktyczny jest taki, że mamy już rozporządzenie ministra cyfryzacji. To określa termin wdrożenia rozwiązań technicznych na 17 września 2023 r. Brakuje zatem tylko uregulowania zasad, choć pojawił się już projekt rozrządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego. Ten został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji 16 sierpnia 2023 r. Jest zatem spora szansa na to, że 17 września 2023 r. kursy redukujące punkty karne mają szansę powrócić do WORD-ów.

Warunki organizacji szkolenia dla kierowców popełniających wykroczenia

Wymogi formalne przed szkoleniem są tak naprawdę dwa. Pierwszy dotyczy osób, które muszą je prowadzić. Przepisy czekające na podpis ministra wyraźnie mówią o:

 • policjancie z komórki ruchu drogowego lub innej osobie posiadającej wiedzę specjalistyczną z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego,
 • psychologu transportu,
 • egzaminatorze osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami lub osobie posiadającej uprawnienia instruktora nauki jazdy lub instruktora techniki jazdy.

Drugi z warunków mówi o tym, że poszczególne grupy szkoleniowe nie mogą się składać z większej ilości osób, niż 15.

Jakie są nowe zasady kursów redukujących 6 punktów karnych?

REKLAMA

Kursy redukujące 6 punktów karnych z konta kierowcy po nowemu wprowadzają dwie nowości. Po pierwsze wykłady trwają nie 4,5, a 6 godzin zegarowych. Przepisy wymagają odbycia przez kierowcę 8 godzin wykładów, przy czym rozporządzenie przez godzinę rozumie godzinę lekcyjną, w więc 45 minut. Po drugie wymogiem koniecznym do odbycia się szkolenia jest ćwiczenie praktyczne. Wszystko wskazuje na to, że kierowca zostanie poproszony o wykonanie manewru nagłego hamowania na placu manewrowym z prędkości wynoszącej od 30 do 50 km/h. Ćwiczenie będzie musiał wykonać każdy z uczestników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Projekt rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego przewiduje konkretny plan wykładów. Przewidziane są:

 • 2 godz. wykładu w zakresie zasad i przepisów ruchu drogowego. Zajęcia poprowadzi policjant lub osoba, która ma specjalistyczną wiedzę z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Przewidziana jest tu prezentacja ze studium przypadków.
 • 2 godz. wykładu w zakresie wypadków drogowych w Polsce. Chodzi o omówienie ich skutków, przyczyn i sposobów zapobiegania. Zajęcia poprowadzi policjant lub osoba, która ma specjalistyczną wiedzę z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Przewidziany jest tu film lub prezentacja.
 • 2 godz. wykładu w zakresie prawnych i społecznych skutków wypadków drogowych. Zajęcia poprowadzi policjant lub osoba, która ma specjalistyczną wiedzę z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Przewidziany jest tu film.
 • 2 godz. wykładu w zakresie psychologicznych aspektów kierowania pojazdem. Zajęcia poprowadzi psycholog transportu. Przewidziany jest tu film lub prezentacja.

Redukcja punktów karnych. Krok po kroku

 1. Kierowca wypełnia zgłoszenie i zapisuje się na szkolenie.
 2. Następnie opłaca uczestnictwo i przychodzi w terminie określonym przez WORD do ośrodka.
 3. Przed wejściem na sale musi okazać dowód tożsamości. Bez dokumentu osoba nie zostanie dopuszczona do uczestniczenia w szkoleniu.
 4. Po szkoleniu otrzymuje zaświadczenie potwierdzające udział w szkoleniu. Na jego podstawie i podstawie informacji przesłanej przez WORD komendant policji redukuje 6 punktów z konta kierowcy.

Jaki kierowca może zapisać się na kurs redukujący punkty karne?

Możliwość zredukowania 6 punktów karnych otrzyma przede wszystkim ten kierujący, który prawo jazdy posiada. Nie zostało ono zatrzymane czy też kierujący nie posiada orzeczonego zakazu prowadzenia.

Kiedy kierowca nie będzie mógł redukować punktów karnych?

Z możliwości zredukowanie 6 punktów karnych z bazy CEK nie będą mogły skorzystać trzy typy kierowców. Mowa o osobach, które:

 • posiadają uprawnienia do kierowania pojazdami, ale te nie są ważne dłużej niż 12 miesięcy.
 • w wyniku popełnionych do tej pory wykroczeń zdobyły więcej niż 24 punkty karne. W takim przypadku punktów redukować się nie da. Kierowca najpierw musi odzyskać zabrane prawo jazdy.
 • przyszły do WORD-u i spełniają wymogi formalne, ale nie mają przy sobie dokumentu tożsamości ze zdjęciem. Przy czym przez dowód tożsamości rozumiany jest tylko dowód osobisty lub paszport. Żaden inny dokument nie jest honorowany.

Ile będzie kosztował kurs redukujący punkty karne w 2023 r.?

W roku 2022, gdy kurs redukujący punkty karne w poprzednim kształcie znikał, uczestnictwo w szkoleniu oznaczało wydatek wynoszący przeciętnie 350 zł. Ile we wrześniu 2023 roku będzie kosztować redukcja 6 punktów karnych? No właśnie, to dobre pytanie. Na razie jednak nikt nie potrafi na nie odpowiedzieć. Kwota na poziomie 350 zł z pewnością nie będzie aktualna. Nie ma takiej możliwości. I to nie tylko z uwagi na inflację, ale przede wszystkim mocne rozszerzenie programu i zakresu szkolenia.

Czy kurs redukujący 6 punktów karnych może kosztować 2 tys. zł? Tyle miał kosztować, ale kurs reedukacyjny dla kierowców, którzy przekroczyli 24 punkty karne. Ten nie zostanie jednak wprowadzony. To raz. Dwa kwota wynikała z faktu, że miał on trwać nie 8, a 28 godzin i miał zostać rozciągnięty na aż 4 dni. Tu pełne szkolenie ma zostać zrealizowane jednego dnia.

Czy kierowcy będą korzystać z kursów redukujących punkty?

To raczej nie ulega większym wątpliwościom. Zwłaszcza w świetle nowych kar. Dziś za wyprzedzenie na pasach można dostać 15 punktów, a rozmowę przez telefon 12 punktów. Jednocześnie niezmienny pozostał limit. Nadal kierujący, który posiada uprawnienia dłużej niż 12 miesięcy, może zdobyć maksymalnie 24 punkty karne. Przekroczenie tej liczby choćby o jeden punkt zakończy się utratą prawa jazdy i koniecznością udania się na egzamin sprawdzający. Dopiero po jego zdaniu kierujący odzyska uprawnienia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • nikt
  2023-09-14 14:30:15
  gnębią polaczków ile wlezie, popodwyższali kary, limity i jak 24 przekroczysz to kicha, znajomy prawnik powiedział że prawo ma chronić a nie niszczyć, to nie prawo tylko gnębienie drugiego człowieka i darcie kasy z kieszeni kierowców (2/3 społeczeństwa ma podobno prawo jazdy). zastanawiam się w ogóle czy to ma coś wspólnego z bezpieczeństwem czy tylko z kasą, powinny być te kursy w przystępnej cenie, niech każdy przychodzi i się edukuje z kodeksu i zasad bezpieczeństwa...okropne to wszystko!
  1
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Samochód w firmie 2024. Które branże i profesje kupują najwięcej nowych aut? Jakie modele są najpopularniejsze? Jakie odliczenia podatkowe od samochodów?

Najwięcej nowych samochodów zamawiają przedsiębiorcy, którzy trudnią się programowaniem, doradztwem lub prowadzą działalność związaną z transportem – wynika z danych Carsmile. Jakie jeszcze profesje stoją na ożywionym popytem na nowe samochody? Jakie auta są najpopularniejsze? Ile kosztuje leasing i wynajem dłpugoterminowy?

Zasada ograniczonego zaufania. Drogowy obowiązek czy raczej możliwość?

Mądrzejszy powinien ustąpić... Tak w języku osiedlowym można byłoby wytłumaczyć istotę zasady ograniczonego zaufania. Uzupełnia ona reguły drogowe. Ale uzupełnia jako dodatkowy obowiązek kierowców czy raczej możliwość i ostrzeżenie? Rozstrzygnijmy tę kwestię.

Jazda na rowerze po alkoholu w 2024 r. Czy rowerzysta straci prawo jazdy?

Rower i alkohol to złe połączenie. Odradzamy je i to stanowczo. Jaka jednak kara grozi za prowadzenie roweru po alkoholu w 2024 r.? I czy rowerzysta straci np. prawo jazdy? Odpowiedzmy na te pytania.

Będą opłaty za auta spalinowe. Kierowcy zaczną płacić podatek w 2025 r. Wiceminister potwierdza

Miał być podatek od aut spalinowych 2024, a będzie opłata dla posiadaczy aut spalinowych 2025. Za rok pojawi się dopiero pierwsza z danin. Druga zacznie obowiązywać w 2026. Tak przynajmniej twierdzi wiceminister klimatu i środowiska.

REKLAMA

Pasażerowie bez zapiętych pasów na filmikach promujących... bezpieczeństwo!

Taka rzecz mogła się zdarzyć chyba tylko we Włoszech. Tamtejsze ministerstwo infrastruktury i transportu postanowiło promować bezpieczeństwo drogowe. Ale na filmikach opracowanych przez resort, pasażerowie w pojazdach nie mają zapiętych pasów bezpieczeństwa.

Stan wyższej konieczności. Kierowca popełnił wykroczenie, ale kary nie dostanie

Kierowca może popełnić wykroczenie i kary nie dostać. I przypadki takie są dwa. Podstawowym jest oczywiście stan wyższej konieczności. Ten wymaga jednak spełnienia pewnego wymogu. Wiesz jakiego?

Masz auto służbowe? Zatem zapłacisz więcej za parkowanie. Pomysł Sopotu storpedowało WSA

W Sopocie w 2023 r. zmieniły się zasady działania stref płatnego parkowania. I od razu wzbudziły kontrowersje. Powód? Mieszkańcy SPP mają prawo do preferencyjnego abonamentu, chyba że mają auto użyczone lub w najmie. Wtedy uprawnienie to tracą. Zapis zakwestionował właśnie WSA na wniosek RPO.

Uszkodzenie samochodu służbowego. Jak firma może oszczędzić na likwidacji małej szkody?

Oszczędności. To w dobie inflacji i rosnących kosztów ulubione słowo przedsiębiorców. Odmieńmy je zatem przez kilka przypadków i powiedzmy, jak właściciele firm mogą oszczędzać na likwidacji małej szkody komunikacyjnej. Jest pewien ciekawy sposób.

REKLAMA

Nowa Dacia Spring 2024. Najtańszy elektryk nie tylko z nową "twarzą"

Tanio, taniej, elektryczna Dacia? To hasło powraca do oferty rumuńskiej marki. Spring 2024 otrzymał nowy wygląd, ale i technologię. Teraz stanie się mocniejszy i... zdecydowanie bardziej efektowny.

Niepełnosprawni wkrótce stracą karty parkingowe. Te wygasną we wrześniu 2024 r.

Wkrótce wygasną karty parkingowe dla niepełnosprawnych przedłużane w związku z pandemicznymi i popandemicznymi perturbacjami. Ostateczny termin to 30 września 2024 r. Ważność, których kart została przedłużona? I jak wyrobić nową kartę?

REKLAMA