REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Opony i felgi

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wibracje w samochodzie: skąd się biorą?

Wibracje w samochodzie, czyli dziś opowiemy o tym, skąd się biorą drgania w kabinie w czasie jazdy. A najczęstszym ich powodem są... opony!

Etykieta opon: jak czytać nową etykietę od maja 2021 roku?

Etykieta opon w maju 2021 roku przejdzie... lifting. Co się zmieni, jak będzie wyglądać nowa etykieta opon i jak czytać nową etykietę opon?

Opony do samochodów elektrycznych, czyli jakie?

Opony do samochodów elektrycznych są jednym z kluczowych elementów zeroemisyjnej rewolucji. Czemu ich rola jest tak ważna?

Felgi aluminiowe zimą. Co im grozi?

Felgi aluminiowe zimą nie sprawdzają się - tak brzmi popularny mit motoryzacyjny w Polsce. Ile w nim prawdy? Postanowiliśmy to sprawdzić.

REKLAMA

Kiedy założyć zimowki? Podpowiadamy.

Kiedy założyć zimówki? Przygotowaliśmy dla kierowców poradnik dotyczący stosowania opon zimowych w samochodach.

Drgania kierownicy po wymianie opon. Co oznaczają?

Byłeś u wulkanizatora i zauważyłeś, że po wizycie na kierownicy pojawiły się drgania? To może wskazywać na błędy popełnione przez mechanika. Gdzie szukać źródła problemu? Podpowiadamy.

Felgi aluminiowe używane: warto w nie inwestować?

Nic tak nie dodaje uroku autu jak... lakier metalic i felgi aluminiowe. Te drugie niestety mogą stanowić spory wydatek. Jak szukać oszczędności? Część kierowców wybiera felgi aluminiowe używane. Tylko czy to dobry pomysł?

Uszkodzone felgi aluminiowe. Naprawiać czy zmienić na nowe?

Podczas codziennej eksploatacji nietrudno o uszkodzone felgi aluminiowe. Co w takim przypadku? Lepiej jest obręcze naprawiać czy wymienić na nowe?

REKLAMA

Bezpieczeństwo na motocyklu? To kwestia… opon.

Dwa kurze jajka – to wielkość powierzchni punktów styku motocykla z drogą. A fakt ten jest o tyle kluczowy, że powinni pamiętać o nim wszyscy ci właściciele jednośladów, którzy właśnie kupują nowe opony.

Zrób to sam: jak wymienić oponę? Instrukcja krok po kroku

Każdemu kierowcy może zdarzyć się sytuacja, w której w wyniku najechania na ostry przedmiot, przebije koło w samochodzie. Co wtedy? Konieczny jest montaż zapasu znajdującego się w bagażniku. Jednak jak wymienić oponę? Dziś opowiemy o tym.

TPMS - czujnik ciśnienia w kołach. Na czym polega jego praca?

Jeszcze dekadę temu kierowcę o przebiciu opony informowało głównie szarpanie na kierownicy. Teraz komputer samodzielnie wykrywa utratę ciśnienia w kołach, a wszystko dzięki TPMS.

Top 10: Mity na temat opon. Pochodzą jeszcze z lat 90.!

Rzeczywistość motoryzacyjna w Polsce często jest rządzona przez mity, które są znane jeszcze z lat osiemdziesiątych czy dziewięćdziesiątych. Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego postanowił je odczarować.

Opony zimowe latem - czemu to zły pomysł?

Ciężko wskazać konkretną datę zmiany opon z zimowych na letnie. Ta zależy bowiem od warunków pogodowych. Co się stanie gdy kierowca przegapi ten moment? Opony zimowe latem to zły pomysł!

Opony bieżnikowane - czy warto kupić?

Oszczędności podczas zakupu ogumienia? Zawsze możesz zdecydować się na opony bieżnikowane. Dziś uważnie się im przyjrzymy.

Rocznik opony - jak duże ma znaczenie?

Rocznik opony daje kierowcy pewność, że rzeczywiście kupuje nowe ogumienie. Rocznik opony to jednak też informacja mówiąca o tym, czy wiek nie kwalifikuje ogumienia do wymiany.

Jak często należy sprawdzać ciśnienie w oponach?

Wielu kierowców bagatelizuje kwestię ciśnienia w oponach. O zbyt niskim ciśnieniu przypominamy sobie w najmniej odpowiednim czasie, a warto pamiętać, że zarówno za niskie jak i za wysokie ciśnienie w oponach negatywnie wpływa na stan ogumienia. Jak często należy sprawdzać ciśnienie w oponach?

Kiedy zmienić opony z zimowych na letnie?

Zbliża się wiosna, a to oznacza, że już niebawem tysiące kierowców uda się do punktów wulkanizacyjnych w celu zmiany opon w samochodach. Podpowiadamy kiedy zmienić opony z zimowych na letnie.

Łańcuchy śniegowe – kiedy można ich używać i jak je zakładać?

Tegoroczna zima raczej zasługuje na miano jesieni lub ponurej wiosny, jednak część kierowców może przejeżdżać przez obszary, gdzie użycie łańcuchów śniegowych byłoby wskazane. Kiedy można stosować i jak zakładać łańcuchy śniegowe? Odpowiedź w poniższym poradniku.

Zmiana opon z drogowym testem koła

Na czym polega zmiana opon z drogowym testem koła? Jak wiele ma to wspólnego z optymalizacją kół?

Ile wypadków spowodowanych jest złym stanem opon?

Ile wypadków spowodowanych jest złym stanem opon? Według informacji policji awarie układu kierowniczego oraz zły stan techniczny opon odpowiadają za 21% wypadków spośród wszystkich spowodowanych przez zły stan techniczny pojazdów.

Nowy ośrodek testów opon zimowych Hankook

Nowy ośrodek testów opon zimowych Hankook - „Technotrac” jest zlokalizowany w Ivalo, w Finlandii. miejscowość jest położona ok 300 km na północ od koła podbiegunowego.

Jak prawidłowo zarządzać oponami ciężarowymi by ograniczyć koszty eksploatacji?

Jak prawidłowo zarządzać oponami ciężarowymi by ograniczyć koszty eksploatacji? Czy opony można nacinać i bieżnikować?

Która opona zimowa w rozmiarze 205/55 R16 jest najlepsza?

Która opona zimowa w rozmiarze 205/55 R16 w sezonie 2016/2017 jest najlepsza? Wiele testów opon wygrywa produkt Continental.

Opona letnia z homologacją zimową teraz dla SUV-ów

Czy to koniec wydawania pieniędzy na dwa komplety opon - zimowy i letni? Być może. Michelin we wrześniu rozszerza ofertę w zakresie CrossClimate, czyli pierwszej opony letniej z homologacją zimową. Będzie dostępny rozmiar przeznaczony do SUV-ów.

Jak sprawdzać głębokość bieżnika w oponach?

Jak prawidłowo sprawdzać głębokość bieżnika w oponach? Gdzie należy przyłożyć miernik, by pomiar był wiarygodny?

Goodyear IntelliGrip - opona do pojazdów autonomicznych

Badania nad pojazdami autonomicznymi pociągają za sobą rozwój technologii w dobrach suplementarnych do samochodu, na przykład w oponach. Goodyear przedstawił koncepcję opony IntelliGrip przeznaczonej do samochodów autonomicznych. Co "potrafi" taka nowatorska opona?

Jak wygląda proces wytwrzania alumioniowych obręczy?

Stworzenie nowej alufelgi jest procesem złożonym. Lexus postanowił zaprezentować w dużym skrócie jak powstaje felga opracowana specjalnie dla jego samochodów

Czy po przebiciu opony warto korzystać z pianki naprawczej?

Koło zapasowe powoli odchodzi do lamusa. Tak przynajmniej uznało część koncernów samochodowych i wyposaża swoje auta w tzw. zestawy naprawcze opony. Czy jest to dobre rozwiązanie?

Kiedy należy zmienić opony letnie na zimowe?

Zmiana opon z letnich na zimowe nie jest powszechnym obowiązkiem w Polsce. Warto jednak ją wykonać z uwagi na na swoje i innych użytkowników drogi bezpieczeństwo.

Tylko 15% opon podlega w Polsce recyklingowi

Recykling opon w Polsce utrzymuje się nadal na zbyt niskim poziomie. Jak wynika z danych Recyklu Organizacji Odzysku zaledwie 15% opon jest poddawanych recyklingowi.

Czujnik zużycia opony CAIS

Bridgestone opracował czujniki, które monitorują stopień zużycia bieżnika w oponie. Technologia oparta jest na koncepcji CAIS (Contact Area Information Sensing).

Konstrukcja nowoczesnej opony

Jak zbudowana jest opona samochodowa? W oparciu o jakie założenia projektowane jest nowoczesne ogumienie? Specjaliści ze Skody pragną przybliżyć nieco ten temat.

Jak projektowane i badane są felgi samochodowe?

Koło samochodu zbudowane tworzą opona wraz z felgą. Jak projektowane są te drugie? Z czego robi się felgi aby były lekkie, a przy tym trwałe i odporne na uszkodzenia?

Kiedy warto kupić używane opony?

Zakup używanych opon budzi pewne obawy o ich stan. W praktyce okazuje się, że prawidłowy proces ich kontroli oraz odpowiedni wiedza na temat opon, pozwalają nabyć dobry produkt za bardzo rozsądną cenę.

Czy stalowe felgi są lepsze na zimę?

Czy zimą lepiej eksploatować felgi stalowe? Według obiegowych opinii felgi "aluminiowe" są bardziej podatne na odkształcenia i uszkodzenia, o które łatwiej w okresie zimowym niż felgi stalowe. Czy to prawda?

Etykiety na oponach - jak czytać?

Okazuje się, że Polacy nie czytają nie tylko książek i prasy. Według najnowszych badań, wiedzę na temat opon czerpią z publikacji prasowych i internetowych ale nie czytają oznaczeń na oponach.

Felgi na zimę - "aluminiowe", czy stalowe?

Na jakie felgi założyć zimowe opony? Czy to prawda, że zimą lepiej sprawdzają się felgi stalowe?

Jak nie dać się oszukać w serwisie zmiany opon?

Okazuje się, że nawet podczas tak banalnej i przejrzystej czynności, jak zmiana opon, prasownicy serwisu mają okazję do oszukiwania klientów. Jak nie dać się poszukać w serwisie zmiany opon?

Nowe oznakowanie i wymogi dla opon zimowych do ciężarówek

Unia Europejska przeprowadziła standaryzację wymogów technicznych i oznaczeń dla opon zimowych przeznaczonych do samochodów dostawczych, ciężarowych i autobusów.

Jak uniknąć kolejek przy wymianie opon

kolejki przed warsztatami zmieniającymi opony to znajomy widok w okresie sezonowej zmiany opon. Można ich uniknąć, np. zapisując się na wymianę telefonicznie. Jak do fryzjera.

System monitorujący ciśnienie ogumienia obowiązkowy

Od 1 listopada, system monitorujący ciśnienie w ogumieniu (TPMS) jest obowiązkowym wyposażeniem każdego nowego samochodu sprzedawanego na terenie UE. Niestety podniesie to koszty wymiany ogumienia.

Jak przebiega proces bieżnikowania opon?

Proces bieżnikowania opon skutecznie obniża koszty eksploatacji floty samochodowej. W poniższej galerii przedstawiamy proces bieżnikowania na gorąco opon Goodyear i Dunlop TreadMax w zakładzie Wittlich (Niemcy).

Czy opony bieżnikowane są niskiej jakości?

Bieżnikowanie opon staje się coraz popularniejsze wśród zarządców flot. Jednak wokół usługi narosło wiele mitów. Czy to prawda, że opony bieżnikowane są niższej jakości?

Na którą oś zakładać opony bieżnikowane?

Bieżnikowanie opon to dobry sposób na redukcję kosztów eksploatacji floty. Bieżnikowanie na gorąco to metoda mająca gwarantować wysoką jakość usługi. A czy ma znaczenie na którą oś założymy oponę bieżnikowaną?

Bieżnikowanie opon - sposób na obniżenie kosztów

Bieżnikowanie opon to sposób na optymalizację kosztów eksploatacji floty oraz przejechania 1 km. Proces jest polecany przez renomowanych producentów ogumienia. Czym jest bieżnikowanie opon?

Alkohol ze zużytych opon?

Jak wykorzystać bez szkody dla środowiska naturalnego zużyte ogumienie? Michelin pracuje nad koncepcją, która pozwoli przetworzyć je na... alkohol.

Pompowanie opon azotem - czy warto?

Niektóre warsztaty samochodowe lub wulkanizacyjne oferują pompowanie kół azotem. Zdania o zasadności tej operacji są podzielone. Jakich argumentów używają zwolennicy tego rozwiązania?

Kontrola stanu opon

Świadomość kierowców odnośnie wpływu stanu opon na bezpieczeństwo ruchu drogowego wciąż jest niewielka. Bo jak tłumaczyć fakt, że po europejskich drogach jeździ aż 78% pojazdów wyposażonych w opony zagrażające bezpieczeństwu?

ET felgi - czym jest tzw. off-set?

Osadzenie felgi czyli tzw. wskaźnik ET to jeden z kluczowych elementów jakie należy sprawdzić przed zakupem nowych felg do auta. Czym on jest i za co odpowiada?

Na co zwrócić uwagę przed zakupem felg "aluminiowych"?

Felgi ze stopów lekkich potocznie i błędnie nazywane aluminiowymi korzystnie wpływają nie tylko na wygląd samochodu lecz również m.in. obniżają zużycie paliwa. Na co zwrócić uwagę przed ich zakupem?

REKLAMA