REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Kiedy założyć zimowki?
Kiedy założyć zimowki?
Nokian

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy założyć zimówki? Przygotowaliśmy dla kierowców poradnik dotyczący stosowania opon zimowych w samochodach.

Każdego roku scenariusz jest podobny. Gdy pojawia się pierwszy opad śniegu, zakłady wulkanizacyjne zaczynają być oblegane przez kierowców chcących zmienić opony na zimowe. I choć lepiej dokonać wymiany późno niż wcale, prowadzący powinni wiedzieć o tym, że montaż zimówek spokojnie może być wykonany dużo wcześniej - i to bez szkody dla samych opon. Nowoczesne ogumienie dedykowane sezonowi chłodnemu dobrze czuje się nie tylko w czasie mrozów. Idealnym dla nich czasem jest już późna jesień.

REKLAMA

Kiedy założyć opony zimowe?

W niektórych krajach jazda samochodem na oponach zimowych stanowi obowiązek. W takim przypadku ustawodawca wyznacza na ogół przedział czasowy, w którym pojazd musi być wyposażony w ogumienie sezonowe. W Polsce wymogu takiego nie ma. A to oznacza, że kierowcy do umówienia się na wizytę u wulkanizatora, wystarczy kontrola prognozy pogody i aktualnych temperatur. Zatem kiedy założyć opony zimowe? Optymalne dla nich warunki występują już wtedy, gdy w ciągu dnia temperatura powietrza nie przekracza 7 stopni Celsjusza.

Przy jakiej temperaturze zmieniamy opony?

Czemu akurat 7 stopni Celsjusza? Odpowiedź jest dość prosta. Przy takim temperaturze ogumienie letnie powoli traci swoje właściwości. Staje się zbyt twarde, aby móc skutecznie utrzymywać samochód np. na mokrym asfalcie. A to wydłuża drogę hamowania. Opona zimowa z kolei w takich warunkach jest elastyczna i oferuje pełną trakcję. Na tym jednak nie koniec. Bo zimówki - jak wskazują na to niezależne testy - dużo lepiej radzą sobie chociażby z odprowadzaniem wody w czasie jazdy w jesiennym deszczu. A to minimalizuje ryzyko wystąpienia zjawiska aquaplaningu.

Zobacz również: Aquaplaning – jak się przed nim chronić?

Opony zimowe: obowiązek czy nie?

Jako że w Polsce nie ma prawnego wymogu stosowania opon zimowych w samochodach, nie ma też systemu mandatów, którymi policja mogłaby karać kierowców. Z drugiej strony zimówki dotyczą dokładnie te same zasady, które odnoszą się do ogumienia samochodowego. A to oznacza, że powinny one mieć bieżnik o minimalnej wysokości na poziomie 1,6 mm.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opony zimowe a wypłata odszkodowania

Ubezpieczyciele wykorzystują różne okazje do odrzucenia lub ograniczenia roszczeń ubezpieczeniowych. Brak opon zimowych w sezonie może być zatem okolicznością, na którą firma ubezpieczeniowa powoła się podczas tworzenia zaniżonej wyceny naprawy powypadkowej.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA