REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wygląda proces wytwrzania alumioniowych obręczy?

Test Lexus NX 300h AWD
Test Lexus NX 300h AWD
Lexus

REKLAMA

REKLAMA

Stworzenie nowej alufelgi jest procesem złożonym. Lexus postanowił zaprezentować w dużym skrócie jak powstaje felga opracowana specjalnie dla jego samochodów

Lexus produkcja felg aluminiowych

W odległej o 250 kilometrów od Tokio miejscowości Takaoka mieści się fabryka BBS Japan Co. Ltd. – filia działającej od 1970 roku niemieckiej firmy BBS, wytwarzającej koła dla luksusowych aut kilku najsławniejszych marek świata. Japoński zakład zajmuje powierzchnię 38520 merów kwadratowych i zatrudnia 300 pracowników, którzy produkują doskonałej jakości felgi przy użyciu najbardziej wyrafinowanych technologii.

REKLAMA

Felgi ze stopów lekkich można wytwarzać na dwa sposoby – za pomocą odlewania lub obróbki plastycznej. Pierwsza metoda, używana przez większość producentów, jest łatwiejsza i tańsza. Druga, stosowana w Takaoka, pozwala uzyskać bardziej jednorodną strukturę metalu, dającą mu większą wytrzymałość. W efekcie wykonane tak elementy mogą być lżejsze i mocniejsze.

Zobacz też: ET felgi - czym jest tzw. off-set?

REKLAMA

Proces produkcyjny rozpoczyna się od rozgrzania mających postać płaskiego walca kęsów stopu aluminium do temperatury 480 stopni Celsjusza. Po uzyskaniu właściwej temperatury, kęsy trafiają pod prasę hydrauliczną o nacisku 9000 ton. Urządzenie to, mające wielkość trzykondygnacyjnego budynku, wciska rozgrzany metal w formę. Pod działaniem ogromnej siły metal zachowuje się jak plastelina, przyjmując nowy kształt. Proces ten wykonywany jest trzykrotnie – każde przejście przez prasę przybliża element do ostatecznej postaci. Następnie wstępnie ukształtowana felga trafia na maszynę, w której przez walcowanie wirującej obręczy koła w ciągu czterech-sześciu minut nadawany jest ostateczny kształt. Potem felga poddawana jest wygrzewaniu i chłodzeniu, co porządkuje wewnętrzną strukturę krystaliczną metalu. Po oczyszczeniu powierzchni elementu nadchodzi pora na wstępną kontrolę jakości. Jeśli wyrób pozbawiony jest wad, felga poddawana jest kulowaniu. Bombardowanie drobniutkimi kuleczkami powoduje wytworzenie na powierzchni metalu ściskającego naprężenia własnego, co znacznie zwiększa wytrzymałość zmęczeniową elementu i jego odporność na powstawanie pęknięć.

Proces produkcji felg dla niektórych modeli Lexusa – IS F, RC F i LS F Sport – obejmuje dodatkowy etap, polegający na obróbce diamentowymi narzędziami i precyzyjnym szlifowaniu wybranych powierzchni w odległym o 10 km zakładzie w Oyabe. Nadaje on ramionom felg wyjątkowy wygląd, budzący skojarzenia z ostrzem samurajskiego miecza.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Fabryka w Takaoka pracuje na trzy zmiany przez pięć dni w tygodniu, wytwarzając 600 felg dziennie. Miesięcznie hale BBS Japan opuszcza ok. 12 tysięcy felg, roczna produkcja to około 144 tys. sztuk.

Źródło: materiał prasowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA