REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy zmienić opony z zimowych na letnie?

Łukasz Kuźmiuk
Kiedy zmienić opony z zimowych na letnie? / fot. Oponeo.pl
Kiedy zmienić opony z zimowych na letnie? / fot. Oponeo.pl
Oponeo.pl

REKLAMA

REKLAMA

Zbliża się wiosna, a to oznacza, że już niebawem tysiące kierowców uda się do punktów wulkanizacyjnych w celu zmiany opon w samochodach. Podpowiadamy kiedy zmienić opony z zimowych na letnie.
Opona Goodyear Eagle F1 Asymmetric 2

Oponeo.pl

Kalendarz nie wskazuje dokładnie kiedy mamy zmienić opony z zimowych na letnie, a zamiast na kalendarz powinniśmy spojrzeć na termometr. Na zmianę ogumienia w samochodzie powinniśmy się zdecydować wtedy, gdy temperatura w trakcie dnia przekracza 7° C, a w nocy nie spada poniżej 0° C.

REKLAMA

Jeśli nad ranem słupek rtęci w termometrze wciąż sięga ujemnych wartości, to warto jeszcze trochę poczekać ze zmianą ogumienia – podczas przymrozków „zimówka” będzie się sprawować lepiej i będzie bezpieczniejsza niż opona letnia. Z kolei jeśli w trakcie dnia temperatura powietrza wynosi ponad 15° C, to jest to powinniśmy jak najszybciej zmienić „kapcie” w aucie na letnie, dzięki czemu nie będziemy nadmiernie zużywać opon zimowych.

REKLAMA

Należy pamiętać, że opony zimowe i letnie różnią się między sobą nie tylko wyglądem. „Zimówki” są wytwarzane z miększej mieszanki, dzięki czemu przy niskich temperaturach są elastyczniejsze i zapewniają lepszą przyczepność, za to przy wyższych temperaturach stają się zbyt miękkie, przez co samochód może „pływać”. W ciepłe dni opony zimowe zużywają się znacznie szybciej niż na mrozie. „Kapcie” letnie są wytwarzane z twardszej i mniej odpornej na ścieranie mieszanki, która ma się sprawdzać przy wysokich temperaturach. Ponadto ogumienie przeznaczone na lato ma szersze kanały odprowadzające wodę, co zmniejsza ryzyko aquaplaningu, a także charakteryzuje się niższym oporem toczenia i niższym poziomem hałasu.

Ze zmianą opon z zimowych na letnie nie warto czekać do ostatniej chwili, gdy temperatury rzędu kilkunastu stopni będą normą, ponieważ wtedy mogą się pojawić długie kolejki do wulkanizatorów. Jeśli zdecydujemy się na samodzielną zmianę ogumienia w aucie, to zwróćmy uwagę na stan opon. Boki opon nie mogą być pocięte lub mieć wybrzuszeń, natomiast na czole nie powinny się znajdować żadne powbijane ciała obce, jak np. gwóźdź lub pręt. Polskie prawo dopuszcza poruszanie się na „kapciach” z bieżnikiem o głębokości do 1,6 mm, jednak większość ekspertów twierdzi, że jeśli bieżnik ma wysokość mniejszą niż 3 mm, to opona już nie sprawuje się tak jak powinna i może mieć tendencję do „łapania” aquaplaningu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA