Zamarznięty płyn do spryskiwaczy. Co robić?
REKLAMA
REKLAMA
O płynie do spryskiwaczy przypominamy sobie zazwyczaj wtedy, gdy jest już za późno. Kończy się to tym, że albo w zbiorniczku nie ma już w ogóle cieczy, albo zamarza on w wyniku spadku temperatury powietrza. O ile w przypadku pierwszej sytuacji zawsze możemy się poratować zakupem płynu w najbliższej stacji benzynowej, o tyle w razie wystąpienia drugiej sytuacji będziemy musieli się trochę namęczyć.
REKLAMA
Zamarznięty płyn do spryskiwaczy - co robić?
Najlepszym rozwiązaniem jest ręczne przeczyszczenie szyby i wjechanie do ogrzewanego garażu lub parkingu podziemnego w centrum handlowym. Po pewnym czasie lód powinien się roztopić zarówno w pojemniku, jak i w przewodach oraz dyszach. Wtedy możemy spuścić lub wypsikać dotychczas stosowany płyn i zastąpić go odpowiednikiem dobrze znoszącym niższe temperatury albo dolać do cieczy zimowego koncentratu płynu do spryskiwaczy.
REKLAMA
Niektóry kierowcy radzą, by po prostu uruchomić silnik i czekać aż lód w układzie spryskiwaczy stopnieje. To rozwiązanie nie tylko wiąże się z czekaniem aż w komorze silnika będzie ciepło, ale także z możliwością otrzymania 300-złotowego mandatu za stanie na parkingu z motorem pracującym dłużej niż minutę. Decydując się na taki krok warto również psiknąć w dysze spryskiwaczy odmrażaczem do szyb. Oczywiście po roztopieniu zamrożonego płynu do spryskiwaczy należy zastąpić go odpowiednikiem dobrze znoszącym niższe temperatury albo dolać do cieczy zimowego koncentratu płynu do spryskiwaczy.
Po wlaniu płynu do spryskiwaczy odpornego na niskie temperatury lub po dolaniu koncentratu zimowego płynu do spryskiwaczy należy uruchomić spryskiwacze, by ciecz dotarła także do przewodów i dysz.
Nie polecamy wlewania do zbiornika benzyny lub rozpuszczalników, ponieważ mogą one uszkodzić niektóre elementy układu spryskiwaczy.
Jaki zimowy płyn do spryskiwaczy kupić?
Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na etykiety na opakowaniach płynów, na których powinny być podane temperatury zamarzania cieczy. Im niższa temperatura, tym lepszy płyn. Większość zimowych płynów do spryskiwaczy nie zamarza do około -20° C. Jeśli wiemy, że w najbliższym czasie temperatury spadną jeszcze niżej, to warto zdecydować się na zimowy koncentrat płynu do spryskiwaczy i dolać go bezpośrednio do zbiornika lub samemu wymieszać go z wodą w odpowiednich proporcjach (powinny być podana na opakowaniu koncentratu).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.