REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy wymienić płyn do spryskiwaczy na zimowy? Czy można mieszać zimowy płyn do spryskiwaczy z letnim?

Łukasz Kuźmiuk
Kiedy wymienić płyn do spryskiwaczy na zimowy? Czy można mieszać zimowy płyn do spryskiwaczy z letnim? / Fot. Fotolia
Kiedy wymienić płyn do spryskiwaczy na zimowy? Czy można mieszać zimowy płyn do spryskiwaczy z letnim? / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zima coraz bliżej i chociaż jeszcze nie panują uciążliwe mrozy, to trzeba wcześniej zabezpieczyć się przed ujemnymi temperaturami. Kiedy wymienić płyn do spryskiwaczy na zimowy i można mieszać płyny do spryskiwaczy? Odpowiadamy w tym poradniku.

Okres jesienno-zimowy jest uciążliwy dla kierowców – często padający deszcz, błoto na drogach i sól wysypywana na asfalt nie sprzyjają utrzymaniu auta w czystości. O ile brudny lakier można jakoś zaakceptować, o tyle brudne szyby negatywnie wpływają na bezpieczeństwo podróżowania. Wszak musimy widzieć dokąd zmierzamy i co dzieje się wokół samochodu, a ufajdane szyby skutecznie to uniemożliwiają. Ratujemy się wtedy wycieraczkami i płynem do spryskiwaczy, ale o tych elementach też trzeba pamiętać już podczas przygotowywania auta do zimy.

REKLAMA

Czym wyróżnia się zimowy płyn do spryskiwaczy?

Im później zamarza, tym jest lepszy. Większość nowych zimowych płynów jest skuteczna do około -20ºC, a niektóre nie krzepną nawet w okolicach -30ºC. W dużej mierze za ich płynność nawet przy bardzo niskich temperaturach odpowiada ilość i jakość zastosowanego alkoholu. Informację o granicy krzepnięcia zimowych płynów znajdziemy na opakowaniu każdego z nich, dzięki czemu możemy wybrać produkt najlepiej spełniający nasze oczekiwania.

Kiedy wymienić płyn do spryskiwaczy na zimowy?

W tej kwestii wyrocznią jest termometr. Jeśli wiemy, że w najbliższych dniach temperatury zaczną już spadać poniżej zera, to warto wcześniej się zabezpieczyć. Najlepszym rozwiązaniem jest po prostu zużycie letniego płynu do spryskiwaczy lub opróżnienie zbiorniczka płynu. Jeśli mamy dużo letniego płynu i wiemy, że nie uda nam się go tak szybko pozbyć, to można dolać zimowego koncentratu, który obniży temperaturę krzepnięcia cieczy. Przy okazji następnej dolewki płynu możemy już użyć zimowego płynu do spryskiwaczy. Warto pamiętać, że niektóre płyny są pachnące, więc przed zakupem sprawdźmy czy dany zapach nam odpowiada.

Czy można mieszać letni płyn do spryskiwaczy z zimowym?

Obydwa rodzaje płynów do spryskiwaczy można mieszać ze sobą bez żadnych obaw. Dobra rada – po dolaniu koncentratu do letniego płynu lub zalaniu pojemniczka płynem zimowym warto przepompować sporą ilość cieczy przez wszystkie spryskiwacze. Dzięki temu unikniemy zamarzniętych dysz i przewodów, co najprawdopodobniej zaskoczyłoby nas w najgorszej możliwej sytuacji.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

REKLAMA

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

REKLAMA