REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zmniejszyć ryzyko pęknięcia opony?

Jak zmniejszyć ryzyko pęknięcia opony?
Jak zmniejszyć ryzyko pęknięcia opony?
PZPO

REKLAMA

REKLAMA

Choć z konieczności regularnej kontroli stanu ogumienia zdaje sobie sprawę większość kierowców, stosunkowo niewielu monitoruje stan ich zużycia. Pobieżne zerknięcie na fragment koła też nie wystarczy.

Każdy kierowca doskonale wie, że przed dłuższymi trasami konieczne jest sprawdzenie poziomu oleju w silniku czy płynu chłodniczego. Równie istotne jest zadbanie o prawidłowy stan opon – kontrola ciśnienia, głębokości bieżnika i stanu gumy to podstawowe czynności przed każdą dłuższą podróżą. Niestety, wg badań Moto Data, tylko 42% kierowców regularnie sprawdza ciśnienie w oponach. Głębokość bieżnika oraz wartość ciśnienia to parametry ogumienia mające znaczący wpływ na bezpieczeństwo i ekonomię jazdy.

REKLAMA

Zobacz też: Jak sprawdzać ciśnienie w oponach?

Minimalna głębokość bieżnika przewidziana przepisami to 1,6 mm. Poniżej tej wartości opony nie nadają się do jazdy: nie zapewniają odpowiedniej przyczepności i tracą swoje właściwości jezdne. Jazda na oponach o bieżniku niższym niż 1,6 mm to nie tylko niebezpieczeństwo na drodze – w czasie kontroli policja może zatrzymać dowód rejestracyjny oraz ukarać kierowcę mandatem.

Zobacz też: Jak wykonać pomiar głębokości bieżnika?

„Kierowcy często zapominają o dokładnej kontroli opon w swoich samochodach. Mierzenie stanu ogumienia „na oko”, może prowadzić do tragicznych konsekwencji. Nawet zwykła awaria może popsuć nam wymarzone wakacje i generować dodatkowe koszty. Dlatego bardzo ważna jest konsekwentna edukacja kierowców w zakresie norm bezpieczeństwa oraz odpowiedniej eksploatacji najważniejszych podzespołów auta” – mówi Piotr Sarnecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO). „W końcu opona to trzeci po turbinie i wałku w silniku najszybciej obracający się element w samochodzie i skutki jej nagłego pęknięcia najczęściej są opłakane. Dlatego poziom ciśnienia zawsze mierzymy ciśnieniomierzem” – dodaje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prawidłowe ciśnienie w oponach oraz odpowiednia wysokość bieżnika pomagają również uniknąć niebezpiecznego zjawiska akwaplanacji, które może wystąpić na mokrych drogach. Aquaplaning polega na wytworzeniu się klinu wodnego pomiędzy jezdnią a oponą, po którym auto zaczyna się ślizgać tracąc przyczepność. Ogumienie o prawidłowym ciśnieniu oraz głębokim bieżniku jest, obok dostosowanej do warunków prędkości jazdy, bardzo ważnym czynnikiem zmniejszającym ryzyko aquaplaningu.

Jak zmniejszyć ryzyko pęknięcia opony?

Jak zmniejszyć ryzyko pęknięcia opony?

PZPO

Właściwe przygotowanie samochodu do wakacyjnych wojaży zaoszczędzi nam wiele stresu w trasie, a przede wszystkim poprawi nasze bezpieczeństwo. Zadbanie o prawidłowe ciśnienie w oponach zmniejszy prawdopodobieństwo nagłych awarii, np. pęknięcia opony, zachowa również optymalne właściwości jezdne auta. W długich trasach ważna jest również ekonomia – zbyt niskie ciśnienie w oponach zwiększa opory toczenia kół, co negatywnie wpływa na ilość spalanego paliwa” – mówi Piotr Sarnecki.

Źródło: materiał prasowy Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego

Jak zmniejszyć ryzyko pęknięcia opony?
PZPO
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
15-latek zabrał na przejażdżkę starszych kolegów swoim samochodem. Auto dachowało

15-latek kupił samochód i zabrał dwóch starszych kolegów na przejażdżkę. Chłopak stracił panowanie nad pojazdem i doprowadził do dachowania. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń. 

Jechał tak pijany na skuterze, że gdy się wywrócił to zasnął

O takim zdarzeniu policjanci dawno nie słyszeli. 31-letni kierowca skutera jechał tak pijany, że gdy stracił panowanie nad pojazdem i wywrócił się - zasnął. 

Pijany motocyklista uciekał przed policją, do aresztu trafił... jego pasażer

33-letni motocyklista nie zatrzymał się do policyjnej kontroli. Podczas ucieczki spowodował kolizję. Okazało się, że był pijany, a jego pasażer poszukiwany do odbycia kary. 

Rusza projektowanie S7 na odcinku Kiełpin – Warszawa. Trasa będzie przebiegać przez Bemowo i Bielany

Resort infrastruktury poinformował, że rusza projektowanie S7 na odcinku Kiełpin – Warszawa. Po wybudowaniu tego odcinka od Kiełpina do Warszawy kierowcy będą mieli do dyspozycji 332 km drogi ekspresowej aż do węzła Gdańsk Południe.

REKLAMA

Pijany kierowca bez uprawnień, samochód bez tablicy rejestracyjnej i narkotyki. A to miała być zwykła kontrola

Rutynowa kontrola samochodu przez policjantów zaowocowała złapaniem pijanego kierowcy z sądowym zakazem prowadzenia pojazdów i w posiadaniu narkotyków. 

Polisy OC droższe już prawie o 40 proc. Gdzie najdroższe, a gdzie najtańsze OC?

Ubezpieczyciele muszą podnieść ceny. Polisy OC droższe już prawie o 40 proc. Gdzie najdroższe, a gdzie najtańsze OC? W których województwach kierowcy mogli liczyć na najkorzystniejsze oferty? Gdzie kierowcy płacili najwięcej?

Błyskawiczna akcja policjantów, w kilka godzin odzyskali skradziony samochód

To była szybka akcja policjantów z Jasła. Zaledwie kilka godzin od kradzieży samochodu wartego 170 tys. udało im się go odzyskać. 

Nie tylko produkcja pojazdów. Dlaczego Ford inwestuje w energię odnawialną?

Firmom czasem nie wystarcza po prostu bycie liderem w danej branży. W pewnym momencie zaczyna chodzić o coś więcej, o misję. Taką ma Ford. To ma być coś więcej niż tylko produkowanie pojazdów, to potrzeba budowania lepszego świata - dla człowiek i dla planety, o którą powinniśmy dbać wszyscy dla własnego dobra. 

REKLAMA

Nielegalne wyścigi: 558 skontrolowanych pojazdów, 308 mandatów na łączną kwotę 134 550 zł! Policjanci zatrzymali 55 dowodów rejestracyjnych

Komenda Stołeczna Policji poinformowała, że w miniony weekend policjanci garnizonu stołecznego skontrolowali 558 pojazdów i wystawili 308 mandatów na łączną kwotę 134 550 zł. Działania policjantów skupiały się na terenie Warszawy oraz powiatów ościennych.

KGP: 104 142 interwencji, 475 wypadków drogowych, 36 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 104 142 interwencji.

REKLAMA