REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie opon letnich

Na co zwrócić uwagę przy zakupie opon letnich
Na co zwrócić uwagę przy zakupie opon letnich

REKLAMA

REKLAMA

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu letnich opon? Czy wymieniać pojedyncze opony, czy od razu komplet na wszystkie koła?

Kiedy wymieniać stare opony na nowe?

Wzrost średniodobowej temperatury powyżej 7° Celsjusza to znak, że nadszedł czas na zmianę opon z zimowych na letnie. Przy czym, żeby nie być zaskoczonym nagłym powrotem zimowej aury warto poczekać, aż taka temperatura zagości u nas na dobre.

REKLAMA

Jeżeli zyskamy pewność, że nie nawiedzi nas śnieżyca warto sięgnąć po opony letnie i (w przypadku używanych) sprawdzić, czy nadają się do użycia. Według obowiązujących w Polsce przepisów minimalna głębokość bieżnika wynosi 1,6 milimetra. Jednocześnie producenci opon rekomendują, żeby ten wskaźnik zużycia nie był niższy niż 4 mm, gdyż przekłada się to bezpośrednio m.in. na drogę hamowania pojazdu, szczególnie na mokrej nawierzchni.

Zobacz też: Jak wykonać pomiar głębokości bieżnika?

Czy wymieniać tylko jedną oponę, czy cały komplet?

W sytuacji, gdy stwierdzimy, że przynajmniej jedna z naszych opon ma zbyt niską głębokość bieżnika, nie należy ryzykować i próbować „przeczekać” jeszcze jednego sezonu.

REKLAMA

„Tak jak żaden pilot nie wystartuje z jednym niesprawnym silnikiem, mimo że trzy pozostałe są w doskonałym stanie, tak kierowcy nie powinni wyjeżdżać na ulicę choćby na jednej zużytej oponie. Stwarza to bezpośrednie zagrożenie nie tylko dla nich, ale również dla innych użytkowników ruchu. W tego rodzaju sytuacji kierowca powinien niezwłocznie rozpocząć poszukiwania nowego kompletu ogumienia.” – mówi Tomasz Drzewiecki, dyrektor ds. rozwoju sieci detalicznej Premio Opony-Autoserwis na Czechy, Słowację, Polskę, Węgry i Ukrainę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mimo że polskie prawo dopuszcza w wybranych sytuacjach możliwość zamontowania w pojeździe na różnych osiach dwóch różnych modeli ogumienia, to producenci opon zdecydowanie rekomendują jednoczesny zakup pełnego kompletu składającego się z czterech identycznych opon. Ma to wpływ nie tylko na bezpieczeństwo i prowadzenie, ale może przekładać się również na stan naszego pojazdu. Przykładowo zbyt duże różnice w głębokości bieżnika mogą powodować nadmierną eksploatację niektórych elementów układu napędowego.

Wybór opon pod kątem stylu jazdy

Wybrany przez nas model samochodu jest bardzo często wypadkową posiadanego budżetu oraz indywidualnych potrzeb. Identyczna sytuacja ma miejsce w przypadku doboru letniego ogumienia. Oczywiście, każda opona musi być wyselekcjonowana pod kątem rozmiaru dostosowanych do posiadanego przez nas auta. Jednak warto pamiętać, że bardzo często producenci ogumienia mają w swoim portfolio opony kilku marek dedykowanych różnym wymaganiom klientów. Na przykład w skład Grupy Goodyear wchodzą produkty takich marek jak Goodyear, Dunlop, Fulda, Sava lub Dębica. Umożliwia to dobranie odpowiednich opon do naszych wymagań, zarówno technicznych, jak i finansowych.

Zobacz też: Jakie informacje zapisane są na oponie? Jak je odczytać?

 

Ubezpieczenie na opony

Przed wymianą opon na nowe, warto porównać oferty serwisów naprawczych, które prześcigają się w konstrukcji promocji, najbardziej odpowiadających potrzebom klienta. Wśród znanych już „gratisów”, takich jak darmowy transport opon do domu lub ich wymiana, pojawiają się coraz nowsze i coraz bardziej dostosowane do specyfiki produktu oferty. Przykładem może być akcja zorganizowana wspólnie przez sieć Premio oraz firmę AXA Assistance, w której można kupić opony z ubezpieczeniem. Jest ono dołączane automatycznie przy zakupie wybranych opon, a otrzymany w salonie certyfikat wraz z kompletem naklejek na felgi, potwierdzają jego otrzymanie. Usługi, znajdujące się w ofercie ubezpieczenia to przede wszystkim organizacja i pokrycie kosztów pomocy, która obejmuje zmianę koła na drodze, holowanie pojazdu do serwisu i naprawę szkody, co może okazać się zbawienne np. podczas dłuższych, rodzinnych wypraw.

Zobacz też: Zmiana opon z drogowym testem koła

Źródło: Goodyear

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

REKLAMA

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

Chińskie samochody podbijają rynki – teraz także polski, Czy decyduje tylko cena

Chińskie auta nie bez powodu są znacznie tańsze od europejskich. Oczywiście chodzi tutaj przede wszystkim o zdobycie rynku, a najlepszym argumentem do tego jest przystępna cena. Dla nabywcy zresztą przyczyny są najmniej ważne, liczy się dobra cena.

REKLAMA