REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opony do samochodów elektrycznych, czyli jakie?

Opony do samochodów elektrycznych, czyli jakie?
Opony do samochodów elektrycznych, czyli jakie?
Continental

REKLAMA

REKLAMA

Opony do samochodów elektrycznych są jednym z kluczowych elementów zeroemisyjnej rewolucji. Czemu ich rola jest tak ważna?

Opony do samochodów elektrycznych. Czy muszą być specjalne?

Prace nad oponami do samochodów elektrycznych zaczęły się dobrą dekadę temu. Powód? Między 20 a 30 proc. emisji związanych ze spalaniem paliwa jest powodowanych przez opony. Do 2030 roku poziom emisji z transportu ma być zmniejszony o 60 proc. w odniesieniu do roku 1990. Do 2050 roku ma być osiągnięta bezemisyjność. Dla realizacji tego celu niezbędne są odpowiednie opony - mówi Łukasz Kusiak, Product Manager w Continental Opony Polska.

REKLAMA

Opony do samochodów elektrycznych. Na początek opory toczenia

W przypadku opon do samochodów elektrycznych - ale też hybrydowych czy hybrydowych plug-in - kluczowym parametrem stają się zatem opory toczenia. Jak się je redukuje? Metody tak naprawdę są dwie. Po pierwsze chodzi o dopracowanie mieszanki gumowej - a w tym utrzymanie stałego połączenia pomiędzy krzemionką a gumą. Po drugie inżynierowie mają sporo pracy do wykonania w zakresie kształtu bieżnika - bo jego elementy też mogą generować dodatkowy opór stawiany w czasie pracy na asfalcie.

Opony do samochodów elektrycznych muszą być trwałe!

Ekologiczność w przypadku opon do samochodów elektrycznych to jednak nie tylko kwestia oporów toczenia. Bo równie ważnym wskaźnikiem staje się trwałość ogumienia. Im więcej kilometrów pokona ogumienie, tym mniej szkodliwych dla środowiska odpadów zostanie wygenerowanych - mowa zatem o kryteriach zrównoważonego rozwoju w całym cyklu życia opony. Trwałość ogumienia w przypadku elektryków ma znaczenie z jeszcze jednego powodu. Za sprawą baterii często są cięższe, a za sprawą szybko dostępnego momentu obrotowego oferują lepsze przyspieszenie.

Opony do samochodów elektrycznych. A co z hałasem?

Opory toczenia to jedno. Trwałość drugie. Trzeci z czynników? Tym bez wątpienia jest... hałas generowany w czasie pracy. I czynnik ten w przypadku samochodów elektrycznych nabiera całkowicie nowego znaczenia. Powód? Bo w e-autach dźwięki dochodzące do uszu pasażerów są generowane przede wszystkim przez opony. Inżynierowie z rynku oponiarskiego starają się opracowywać zatem tłumiki montowane w ogumieniu. Ich zadaniem jest wyłapywanie wibracji tak, aby te nie zostały przeniesione do kabiny pasażerskiej.

Źródło: Materiały prasowe Continental

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA