Etykieta opon: jak czytać nową etykietę od maja 2021 roku?
REKLAMA
REKLAMA
Etykiety na oponach: co oznaczają?
Etykieta opon narodziła się 1 listopada 2012 roku. To od tego momentu wszystkie nowe opony sprzedawane na terenie Unii Europejskiej muszą być w nią wyposażone. Co daje? Przede wszystkim gwarantuje kierowcy pakiet podstawowych informacji o produkcie, a tym samym może zdecydowanie pomóc podczas zakupu kompletu ogumienia do samochodu.
REKLAMA
Etykiety energetyczne zapewniają jasną i wspólną klasyfikację osiągów opon pod względem oporów toczenia, hamowania na mokrej nawierzchni i hałasu zewnętrznego. Pomogą konsumentom w podejmowaniu świadomych decyzji przy zakupie opon, ponieważ będzie można łatwo je ocenić na podstawie 3 parametrów. - mówi Piotr Sarnecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO).
Etykieta opon: pomaga w zakupie!
REKLAMA
Czemu etykieta opon jest tak ważna? Bo kierowcy nie muszą znać pełnej oferty rynku oponiarskiego czy nawet mieć większej wiedzy w temacie. Otrzymują najważniejsze informacje w postaci graficznych wskaźników - mogą zatem porównać kilka modeli ze sobą w sklepie motoryzacyjnym. Oczywiście w modelu idealistycznym wiedzę powinni poszerzyć przeszukując np. testy oponiarskie renomowanych ośrodków badawczych.
Świadomy kierowca kupując opony powinien sprawdzić też testy opon w takim samym lub bardzo zbliżonym rozmiarze jak poszukiwane, gdzie porówna również m.in.: drogę hamowania na suchej drodze i na śniegu (w przypadku opon zimowych lub całorocznych), przyczepność na zakrętach czy odporność na aquaplaning. Warto przed zakupem porozmawiać z serwisantem w profesjonalnym serwisie oponiarskim - mówi Piotr Sarnecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO).
Jak odczytać etykietę na oponie od maja 2021 roku?
Na czym będzie polegać zmiana etykiety opon w maju 2021 roku? Modyfikacji tak naprawdę jest kilka. Cel ich wprowadzenia jest jeden - chodzi o uzyskanie jeszcze większej przejrzystości, a co za tym idzie ułatwienie kierowcy dostępu do koniecznych informacji.
- Zredukowana zostanie ilość klas oceny. Teraz etykieta opon będzie się składać z pięciu klas - od A do E. Klasy F i G nie będą już dozwolone.
- Pojawią się nowe symbole energii - mają jeszcze lepiej sugerować pojęcia, które wyznaczają, bo były wzorowane na symbolach znanych m.in. ze sprzętu gospodarstwa domowego.
- Ikona wskazująca poziom hałasu zewnętrznego w decybelach zmieni szatę graficzną. Teraz poza wskazaniem odczytu będzie określać klasę (A, B, C), a nie wyznaczać głośność graficznie za pomocą ilości kresek w fali dźwiękowej.
- Pojawią się informacje dodatkowe. Za ich pomocą producent określi m.in. przyczepności na oblodzonych drodze i / lub w trudnych warunkach śniegowych.
- Dodany zostanie kod QR za pomocą którego informacje o modelu ogumienia będzie można sprawdzić też np. w sieci w europejskiej bazie danych o produktach (EPREL).
Etykieta opon 2021: co się nie zmieni?
Co w przypadku etykiety opon się nie zmieni? Nadal podstawę informacji stanowić będą trzy klasy oceny. Na jej podstawie kierowca sprawdzi dane dotyczące efektywności paliwowej, przyczepności na mokrej nawierzchni i poziomu hałasu. Poza tym bez zmian pozostanie ogólny wygląd etykiety opon. Nadal przyjmie ona prostokątnej naklejki z białym tłem, która będzie nalepiana na bieżnika fabrycznie nowych modeli.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.