Kiedy warto kupić używane opony?
REKLAMA
REKLAMA
Wiek opony a jej stan
REKLAMA
Wielu kierowców kupując nowe opony zwraca uwagę na datę ich produkcji. Jeśli nie są one z bieżącego roku, to zazwyczaj proszą o wymianę, ponieważ wydaje im się, że opona z nowszą datą produkcji będzie lepsza. Maciej Kosil, Specjalista Techniczny ds. Warsztatów w firmie Feu Vert, obala ten popularny wśród kierowców mit.
REKLAMA
Stan techniczny opony zależy od wielu czynników, między innymi od warunków, w jakich jest przechowywana oraz sposobu transportu. Według wytycznych Polskiego Komitetu Normalizacyjnego, opony przeznaczone na sprzedaż mogą być magazynowane w ściśle określonych warunkach do 3 lat od daty produkcji. Dokumentem regulującym tę kwestię jest Polska Norma PN-C94300-7. Tymczasem najważniejszym kryterium podczas oceny przydatności opony powinien być jej stan techniczny niezależnie od daty produkcji. Kupując oponę – nawet wyprodukowaną w bieżącym roku – warto zwrócić uwagę na wszelkie nieprawidłowości w jej strukturze takie jak pęknięcia, pęcherze czy rozwarstwienia, gdyż może to wskazywać na postępujące uszkodzenia opony. Pamiętajmy, że według polskiego prawa, konsumentom przysługuje dwuletnia gwarancja na zakupione opony, która jest liczona od daty ich zakupu a nie daty produkcji.
Ponadto w Internecie można znaleźć testy dziennikarskie, w których porównaniu poddaje się identyczne opony pod względem marki, modelu i rozmiaru, lecz różniące się właśnie datą produkcji nawet do 5-ciu lat. Po próbach torowych w kilku kategoriach zanotowano minimalne różnice w wynikach dla poszczególnych opon, praktycznie niezauważalne w codziennej eksploatacji. Tu oczywiście trzeba wziąć pod uwagę stopień rzetelności konkretnych testów.
Jak sprawdzić wiek opony?
"Wiek" opony można odczytać z jej numeru DOT. Na boku każdej opony wygrawerowane są litery DOT potwierdzające, że opona spełnia warunki normy amerykańskiej, zaś po nich następuje ciąg znaków literowych i cyfrowych ( 11 lub 12 znaków), z których ostatnie 3 znaki (do 2000 r.) lub ostatnie 4 znaki (po 2000 r.) oznaczają tydzień i rok produkcji opony. Przykładowo 2409 oznacza, iż oponę wyprodukowano w 24 tygodniu 2009 roku.
Rzadkie samochody, nietypowe opony
REKLAMA
Ciekawostką jest, że opon ultra high performance przeznaczonych do bardzo drogich aut często nie można kupić z bieżącej produkcji. Ponieważ w ciągu roku sprzedaje się tylko kilka sztuk tych samochodów, opon do nich nie produkuje się na bieżąco. Zatem, dla samochodów takich marek jak Porsche czy Ferrari prawie niemożliwe jest kupienie opon nowszych niż dwuletnie. To pokazuje, że to nie data produkcji opon, ale ich odpowiednie przechowywanie jest ważne.
Podsumowując, opona z datą produkcji do 3 lat wstecz jest pełnowartościowa i posłuży kierowcom równie dobrze, co ta wyprodukowana w tym roku. Ważne, aby przestrzegać zaleceń producenta w zakresie kontroli, konserwacji i wymiany opon na nowe.
Źródło: materiały prasowe Feu Vert
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.