REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

W jaki sposób montuje się zbiornik gazu LPG i jego armaturę?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Łukasz Krasowski
Osobny zbiornik paliwa to również dodatkowy wlew. Najczęściej jest on montowany w tylnym zderzaku. Fot. Fotolia
Osobny zbiornik paliwa to również dodatkowy wlew. Najczęściej jest on montowany w tylnym zderzaku. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zasilanie silnika pojazdu paliwem alternatywnym wymusza użycie zbiornika, w którym paliwo to jest magazynowane i dostarczane później do spalania w silniku. Podpowiadamy, jak jest zamontowany zbiornik na gaz w samochodowej instalacji gazowej.

REKLAMA

Przed rozpoczęciem prac montażowych należy się zastanowić nad wyborem miejsca, w którym zostanie zamontowany zbiornik gazu wraz z zaworem zespolonym (wielozaworem). Najczęściej wybieranym miejscem montażu zbiornika toroidalnego jest wnęka koła zapasowego, a rzadziej stosowany zbiornik typu walcowego znajduje miejsce w bagażniku, równolegle lub prostopadle do kierunku jazdy. W pojazdach, w których koło zapasowe umieszczone jest pod podłogą bagażnika, również istnieje montaż zbiornika w tym miejscu.

REKLAMA

Jeżeli mowa o podłodze bagażnika, to w niektórych samochodach (np. Renault Megane II) jest ona wykonana z tworzywa sztucznego i przed założeniem butli LPG konieczne jest wykonanie wzmocnień podłogi. Niezależnie od typu zbiornika, musi on być zamontowany w solidny sposób, tak aby w żadnej sytuacji nie powodował zagrożenia dla pasażerów pojazdu. Jeżeli w stalowych elementach nadwozia lub podłogi trzeba wykonać dodatkowe otwory, np. pod śruby montażowe, nie można zapomnieć o ich zabezpieczeniu przed korozją i uszczelnieniu. Na zbiorniku LPG zamontowany jest zawór zespolony. W celu sprawdzenia szczelności jego osadzenia należy napełnić zbiornik powietrzem do ciśnienia 0,8 MPa.

Zobacz również: Jak programuje się sekwencyjne instalacje gazowe?

Osobny zbiornik paliwa to również dodatkowy wlew. Najczęściej jest on montowany w tylnym zderzaku. Ma to swoje plusy, takie jak chociażby łatwość wykonania otworu pod wlew, jednak naraża go na zabrudzenie. Jeżeli ktoś chciałby tego uniknąć i przy okazji sprawić, że na pierwszy rzut oka trudno będzie stwierdzić, że pojazd jest zasilany gazem, istnieje możliwość umieszczenia wlewu pod klapką wlewu benzyny. W niektórych samochodach jest w tym miejscu na tyle dużo wolnej przestrzeni, że można zastosować standardowy wlew typu włoskiego, a gdy miejsca jest mniej, można zamontować o połowę mniejszy element, typu holenderskiego i do tankowania używać odpowiedniej przejściówki.

Zobacz również: Jak działa układ recyrkulacji spalin?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po montażu zbiornika oraz wlewu należy wzajemnie połączyć te elementy. Do tego celu stosuje się miedziane przewody ciśnieniowe o średnicy 8 mm wraz z pierścieniami samozacinającymi się. W połowie odległości pomiędzy wlewem, a zaworem należy wykonać pętlę kompensacyjną o średnicy około 10 cm. Następnie z wielozaworu wyprowadza się przewód miedziany 6 mm, który przechodząc pod podłogą pojazdu połączy zawór zespolony z reduktorem. Należy to wykonać w taki sposób, alby przeprowadzania przewodu nie utrudniał późniejszego demontażu elementów samochodu znajdujących się pod podłogą samochodu, takich jak np. układ zawieszenia oraz zminimalizować prawdopodobieństwo uszkodzenia przewodu ciśnieniowego podczas eksploatacji pojazdu. Konieczne jest wykonanie na tym przewodzie dwóch pętli kompensacyjnych, jednej w okolicach wnęki koła zapasowego, drugiej w komorze silnika przed parownikiem.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Amerykańskie cła odbiją się na polskim przemyśle motoryzacyjnym

Jak to możliwe skoro w Polsce nie produkuje się samochodów, które trafiają na amerykański rynek? Ale wartość wytwarzanych w Polsce komponentów montowanych w tych pojazdach szacowana jest nawet na 350 mln euro rocznie. O tym, co nas czeka w branży w rozmowie z PAP mówi prezes PZPM, Jakub Faryś.

Jazda na rowerze staje się ulubionym sportem Polaków

Jazda na rowerze z każdym rokiem zyskuje na popularności. Kolarstwo uchodzi za ulubioną aktywność fizyczną Polaków. Rodacy nie zadowalają się już zwykłym "góralem". Ci, którzy planują w najbliższym czasie zaopatrzyć się w dwa kołka kupują kolejny rower albo wymieniają na lepszy.

Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

REKLAMA

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

REKLAMA

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

REKLAMA