REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Temperatura wewnątrz samochodu

Jakubowski Ryszard
Jeep Compass, fot. Jeep
Jeep Compass, fot. Jeep

REKLAMA

REKLAMA

Jednym z najrzadziej branych pod uwagę czynników, wpływających na bezpieczeństwo jazdy, jest temperatura wnętrza samochodu. Niewłaściwa przyczynia się prawdopodobnie do około 5% wszystkich wypadków.

Ciało ludzkie ma pewną graniczną temperaturę (tzw. fizjologiczną temperaturę skóry), powyżej której odczuwa ciepło, zaś poniżej – chłód. Ponieważ nie ma dwóch jednakowych organizmów, dla każdego człowieka ta temperatura jest nieco inna. Przyjmuje się, że dla wszystkich ludzi jest ona w przedziale pomiędzy 22 a 27 stopni Celsjusza. Taka temperatura powinna panować w naszych mieszkaniach, gdzie przebywamy zwykle w lekkim ubraniu. Zimą samochodem jeździmy zwykle w cieplejszej odzieży, więc nie ma żadnej uzasadnionej potrzeby ogrzewania jego wnętrza aż do tak wysokich temperatur. Wręcz przeciwnie.

REKLAMA

Zobacz również: Jak ochronić wnętrze przed upałem?

REKLAMA

Traktując wnętrze samochodu jako miejsce pracy, powinniśmy utrzymywać w nim optymalną temperaturę, która wynosi około 18 stopni. Wyższa temperatura może wywoływać uczucie senności, a nawet może doprowadzić do zaśnięcia za kierownicą. Wysoka temperatura u bardzo wielu ludzi wywołuje szybsze zmęczenie. U wszystkich – przyspiesza usuwanie wody z organizmu, co wiąże się z koniecznością stałego jej uzupełniania, a to owocuje częstszymi postojami. Z kolei zbyt niska temperatura powoduje, że uwaga kierowcy jest podzielona pomiędzy to, co dzieje się na drodze i to, w jaki sposób szybciej się rozgrzać.

Wysoka temperatura wnętrza samochodu niesie ze sobą także inne niebezpieczeństwo. Opuszczenie bardzo ciepłego pomieszczenia i wyjście na mróz może skończyć się przeziębieniem lub chorobą. Z kolei przebywanie przez kilka godzin w zbyt niskiej temperaturze grozi w najlepszym wypadku katarem. Ponieważ największym z zagrożeń, jakie niesie ze sobą niewłaściwy wybór temperatury w samochodzie, jest możliwość zaśnięcia za kierownica, należy po zauważeniu pierwszych objawów senności maksymalnie obniżyć ją, nawet do kilku stopni Celsjusza przez radykalne zmniejszenie ogrzewania lub nawet przez opuszczenie szyby w jednym z okien.

Zobacz również: Czy w każdym samochodzie można zamontować szyberdach?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak rozpoznać właściwą temperaturę w samochodzie, w którym nie ma termometru? Bez ryzyka można przyjąć, że jest to taka temperatura, w jakiej nie marzną ręce bez rękawiczek, trzymające kierownicę, a jednocześnie nie jest konieczne zdjęcie marynarki lub swetra. Zapewnia ona niezbędny komfort jazdy, nie powoduje szybszego męczenia się, a także zmniejsza ryzyko przeziębienia, gdy zajdzie potrzeba szybkiego opuszczenia ciepłego wnętrza pojazdu.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża TSL w 2025 r. - najważniejsze trendy. Transformacja cyfrowa, regionalizacja łańcuchów dostaw, restrukturyzacja

W 2025 r. spodziewane jest ożywienie polskiej gospodarki. Według prognoz PKB wzrośnie do 3,7 proc. wobec 3,1 proc. w 2024 roku. – Aby wykorzystać prognozowane przyspieszenie firmy muszą wziąć pod uwagę trendy, które będą kształtować sektor transportu, spedycji i logistyki w 2025 roku, jednocześnie zmieniając oblicze całej branży – mówi Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

Szajka złodziei samochodów rozbita. Łącznie odzyskano 19 pojazdów

Policjanci z Małopolski zatrzymali dwie osoby, które zajmowały się kradzieżą samochodów w województwach małopolskim, podkarpackim i śląskim. W wyniku ich działań odzyskano 19 pojazdów warte około 2 milionów złotych, a także skradzione części samochodowe.

Paraliż na ulicach miast? Samorządowe pułapki planistyczne

Korki w polskich miastach: infrastruktura niedostosowana do potrzeb, uleganie aktywistom miejskim, likwidacja miejsc parkingowych i zwężanie ulic. Czy buspasy są dobrym rozwiązaniem? Samorządowe pułapki planistyczne.

KGP: 99 601 interwencji, 286 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 601 interwencji. Byli wzywani do 286 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

REKLAMA