Temperatura wewnątrz samochodu
REKLAMA
REKLAMA
Ciało ludzkie ma pewną graniczną temperaturę (tzw. fizjologiczną temperaturę skóry), powyżej której odczuwa ciepło, zaś poniżej – chłód. Ponieważ nie ma dwóch jednakowych organizmów, dla każdego człowieka ta temperatura jest nieco inna. Przyjmuje się, że dla wszystkich ludzi jest ona w przedziale pomiędzy 22 a 27 stopni Celsjusza. Taka temperatura powinna panować w naszych mieszkaniach, gdzie przebywamy zwykle w lekkim ubraniu. Zimą samochodem jeździmy zwykle w cieplejszej odzieży, więc nie ma żadnej uzasadnionej potrzeby ogrzewania jego wnętrza aż do tak wysokich temperatur. Wręcz przeciwnie.
REKLAMA
Zobacz również: Jak ochronić wnętrze przed upałem?
REKLAMA
Traktując wnętrze samochodu jako miejsce pracy, powinniśmy utrzymywać w nim optymalną temperaturę, która wynosi około 18 stopni. Wyższa temperatura może wywoływać uczucie senności, a nawet może doprowadzić do zaśnięcia za kierownicą. Wysoka temperatura u bardzo wielu ludzi wywołuje szybsze zmęczenie. U wszystkich – przyspiesza usuwanie wody z organizmu, co wiąże się z koniecznością stałego jej uzupełniania, a to owocuje częstszymi postojami. Z kolei zbyt niska temperatura powoduje, że uwaga kierowcy jest podzielona pomiędzy to, co dzieje się na drodze i to, w jaki sposób szybciej się rozgrzać.
Wysoka temperatura wnętrza samochodu niesie ze sobą także inne niebezpieczeństwo. Opuszczenie bardzo ciepłego pomieszczenia i wyjście na mróz może skończyć się przeziębieniem lub chorobą. Z kolei przebywanie przez kilka godzin w zbyt niskiej temperaturze grozi w najlepszym wypadku katarem. Ponieważ największym z zagrożeń, jakie niesie ze sobą niewłaściwy wybór temperatury w samochodzie, jest możliwość zaśnięcia za kierownica, należy po zauważeniu pierwszych objawów senności maksymalnie obniżyć ją, nawet do kilku stopni Celsjusza przez radykalne zmniejszenie ogrzewania lub nawet przez opuszczenie szyby w jednym z okien.
Zobacz również: Czy w każdym samochodzie można zamontować szyberdach?
Jak rozpoznać właściwą temperaturę w samochodzie, w którym nie ma termometru? Bez ryzyka można przyjąć, że jest to taka temperatura, w jakiej nie marzną ręce bez rękawiczek, trzymające kierownicę, a jednocześnie nie jest konieczne zdjęcie marynarki lub swetra. Zapewnia ona niezbędny komfort jazdy, nie powoduje szybszego męczenia się, a także zmniejsza ryzyko przeziębienia, gdy zajdzie potrzeba szybkiego opuszczenia ciepłego wnętrza pojazdu.
REKLAMA
REKLAMA