REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Temperatura wewnątrz samochodu

Jakubowski Ryszard
Jeep Compass, fot. Jeep
Jeep Compass, fot. Jeep

REKLAMA

REKLAMA

Jednym z najrzadziej branych pod uwagę czynników, wpływających na bezpieczeństwo jazdy, jest temperatura wnętrza samochodu. Niewłaściwa przyczynia się prawdopodobnie do około 5% wszystkich wypadków.

Ciało ludzkie ma pewną graniczną temperaturę (tzw. fizjologiczną temperaturę skóry), powyżej której odczuwa ciepło, zaś poniżej – chłód. Ponieważ nie ma dwóch jednakowych organizmów, dla każdego człowieka ta temperatura jest nieco inna. Przyjmuje się, że dla wszystkich ludzi jest ona w przedziale pomiędzy 22 a 27 stopni Celsjusza. Taka temperatura powinna panować w naszych mieszkaniach, gdzie przebywamy zwykle w lekkim ubraniu. Zimą samochodem jeździmy zwykle w cieplejszej odzieży, więc nie ma żadnej uzasadnionej potrzeby ogrzewania jego wnętrza aż do tak wysokich temperatur. Wręcz przeciwnie.

REKLAMA

Zobacz również: Jak ochronić wnętrze przed upałem?

REKLAMA

Traktując wnętrze samochodu jako miejsce pracy, powinniśmy utrzymywać w nim optymalną temperaturę, która wynosi około 18 stopni. Wyższa temperatura może wywoływać uczucie senności, a nawet może doprowadzić do zaśnięcia za kierownicą. Wysoka temperatura u bardzo wielu ludzi wywołuje szybsze zmęczenie. U wszystkich – przyspiesza usuwanie wody z organizmu, co wiąże się z koniecznością stałego jej uzupełniania, a to owocuje częstszymi postojami. Z kolei zbyt niska temperatura powoduje, że uwaga kierowcy jest podzielona pomiędzy to, co dzieje się na drodze i to, w jaki sposób szybciej się rozgrzać.

Wysoka temperatura wnętrza samochodu niesie ze sobą także inne niebezpieczeństwo. Opuszczenie bardzo ciepłego pomieszczenia i wyjście na mróz może skończyć się przeziębieniem lub chorobą. Z kolei przebywanie przez kilka godzin w zbyt niskiej temperaturze grozi w najlepszym wypadku katarem. Ponieważ największym z zagrożeń, jakie niesie ze sobą niewłaściwy wybór temperatury w samochodzie, jest możliwość zaśnięcia za kierownica, należy po zauważeniu pierwszych objawów senności maksymalnie obniżyć ją, nawet do kilku stopni Celsjusza przez radykalne zmniejszenie ogrzewania lub nawet przez opuszczenie szyby w jednym z okien.

Zobacz również: Czy w każdym samochodzie można zamontować szyberdach?

Jak rozpoznać właściwą temperaturę w samochodzie, w którym nie ma termometru? Bez ryzyka można przyjąć, że jest to taka temperatura, w jakiej nie marzną ręce bez rękawiczek, trzymające kierownicę, a jednocześnie nie jest konieczne zdjęcie marynarki lub swetra. Zapewnia ona niezbędny komfort jazdy, nie powoduje szybszego męczenia się, a także zmniejsza ryzyko przeziębienia, gdy zajdzie potrzeba szybkiego opuszczenia ciepłego wnętrza pojazdu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Typy ładowarek samochodowych. Moc ważniejsza od liczby punktów! Przynajmniej dla ciężarówek

    Elektryfikacja oznacza konieczność rozbudowy sieci stacji ładowania. Dziś jednak coraz jaśniejsze staje się to, że do tej pory Europa szła w złym kierunku. Bo na mapie nie liczy się wcale ilość punktów, a oferowania przez nie moc.

    Kto musi odśnieżać drogi? Czasami to obowiązek... kierowcy. Inaczej zapłaci odszkodowanie

    Kierowcy też muszą odśnieżać drogi. Co prawda nie publiczne, ale mimo wszystko obowiązek taki mają. I warto o nim pamiętać. Zwłaszcza że w razie jego zaniedbania, mandat dochodzący do 1500 zł to naprawdę najmniejszy z problemów.

    Powołanie samochodu do wojska w 2024 r. Temat powraca. Jest nowe rozporządzenie

    Temat powołania samochodu do wojska powraca. A wszystko za sprawą rozporządzenia ministra o groźnie brzmiącej nazwie. To mówi o rodzajach rzeczy ruchomych podlegających ewidencji dotyczącej świadczeń na rzecz obrony. Co to oznacza dla kierowców?

    Kara za brak przeglądu. Mandaty czy zatrzymanie dowodu rejestracyjnego?

    Samochód oznacza wygodę. To jednak też obowiązek. I kierowca musi pamiętać nie tylko o polisie OC, ale także ważnym przeglądzie technicznym. Jaka jest kara za brak przeglądu w samochodzie?

    REKLAMA

    Jakie diesle wjadą do strefy czystego transportu? Te silniki oznaczają spokój na lata

    Nie wszystkie diesle nie będą mogły wjechać do stref czystego transportu. Są takie, których właściciele nie muszą się obawiać zakazu wjazdu do SCT przez długie lata! Co jednak z cenami diesli?

    Zmiany dla kierowców w 2024 r. Lista jest długa. Szykuje się kolejna rewolucja w przepisach

    Pojawią się strefy czystego transportu, konfiskata samochodu pijanych kierowców oraz obowiązkowa kamera na kierownicy i czarna skrzynka w aucie. A to dopiero początek zmian dla kierowców, które przyniesie 366 dni 2024 r. W tym materiale znajdziesz pełną listę nowości.

    Mandat za brak płynu do spryskiwaczy w 2023 r. Czy płyn jest obowiązkowy?

    Czy mandat za brak płynu do spryskiwaczy jest jedynie mitem kreowanym przez kierowców? I czym sam płyn do spryskiwaczy jest obowiązkowy w aucie? To dwa kluczowe pytania, które zostały postawione przed tym materiałem.

    Jak zrobić odmrażacz do szyb w domu? To proste i tanie

    Odmrażacze do szyb samochodowych biją rekordy popularności wśród kierowców zimą. Temu nie można się dziwić. Jedno psiknięcie wystarczy, aby szron zniknął. Bez skrobania! Czy taki płyn można jednak zrobić w domu? Sposób jest bardzo prosty, ale i tani.

    REKLAMA

    Kondycja branży motoryzacyjnej. Kto będzie budować samochody przyszłości?

    Branżę motoryzacyjną czeka szereg wyzwań. Wraca do normalności po okresie pandemii, a do tego stoi u progu transformacji. I w tym punkcie warto spojrzeć na nią, ale od strony HR-u. Jak wygląda dostępność wykwalifikowanej kadry w tym sektorze?

    Jak odpalić silnik z kabli? Kierowca musi pamiętać o kolejności

    Jak odpalić silnik z kabli? To pytanie, które jest szczególnie aktualne o tej porze roku. A odpowiedź dotyczy kolejności podłączania przewodów do obydwu akumulatorów. Ta jest najważniejsza.

    REKLAMA