REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Temperatura wewnątrz samochodu

Jakubowski Ryszard
Jeep Compass, fot. Jeep
Jeep Compass, fot. Jeep

REKLAMA

REKLAMA

Jednym z najrzadziej branych pod uwagę czynników, wpływających na bezpieczeństwo jazdy, jest temperatura wnętrza samochodu. Niewłaściwa przyczynia się prawdopodobnie do około 5% wszystkich wypadków.

Ciało ludzkie ma pewną graniczną temperaturę (tzw. fizjologiczną temperaturę skóry), powyżej której odczuwa ciepło, zaś poniżej – chłód. Ponieważ nie ma dwóch jednakowych organizmów, dla każdego człowieka ta temperatura jest nieco inna. Przyjmuje się, że dla wszystkich ludzi jest ona w przedziale pomiędzy 22 a 27 stopni Celsjusza. Taka temperatura powinna panować w naszych mieszkaniach, gdzie przebywamy zwykle w lekkim ubraniu. Zimą samochodem jeździmy zwykle w cieplejszej odzieży, więc nie ma żadnej uzasadnionej potrzeby ogrzewania jego wnętrza aż do tak wysokich temperatur. Wręcz przeciwnie.

REKLAMA

Zobacz również: Jak ochronić wnętrze przed upałem?

REKLAMA

Traktując wnętrze samochodu jako miejsce pracy, powinniśmy utrzymywać w nim optymalną temperaturę, która wynosi około 18 stopni. Wyższa temperatura może wywoływać uczucie senności, a nawet może doprowadzić do zaśnięcia za kierownicą. Wysoka temperatura u bardzo wielu ludzi wywołuje szybsze zmęczenie. U wszystkich – przyspiesza usuwanie wody z organizmu, co wiąże się z koniecznością stałego jej uzupełniania, a to owocuje częstszymi postojami. Z kolei zbyt niska temperatura powoduje, że uwaga kierowcy jest podzielona pomiędzy to, co dzieje się na drodze i to, w jaki sposób szybciej się rozgrzać.

Wysoka temperatura wnętrza samochodu niesie ze sobą także inne niebezpieczeństwo. Opuszczenie bardzo ciepłego pomieszczenia i wyjście na mróz może skończyć się przeziębieniem lub chorobą. Z kolei przebywanie przez kilka godzin w zbyt niskiej temperaturze grozi w najlepszym wypadku katarem. Ponieważ największym z zagrożeń, jakie niesie ze sobą niewłaściwy wybór temperatury w samochodzie, jest możliwość zaśnięcia za kierownica, należy po zauważeniu pierwszych objawów senności maksymalnie obniżyć ją, nawet do kilku stopni Celsjusza przez radykalne zmniejszenie ogrzewania lub nawet przez opuszczenie szyby w jednym z okien.

Zobacz również: Czy w każdym samochodzie można zamontować szyberdach?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak rozpoznać właściwą temperaturę w samochodzie, w którym nie ma termometru? Bez ryzyka można przyjąć, że jest to taka temperatura, w jakiej nie marzną ręce bez rękawiczek, trzymające kierownicę, a jednocześnie nie jest konieczne zdjęcie marynarki lub swetra. Zapewnia ona niezbędny komfort jazdy, nie powoduje szybszego męczenia się, a także zmniejsza ryzyko przeziębienia, gdy zajdzie potrzeba szybkiego opuszczenia ciepłego wnętrza pojazdu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Automatyczny zwrot prawa jazdy. 10 września weszły w życie nowe rozwiązania

Zgodnie z opublikowanym komunikatem Ministra Cyfryzacji z 8 sierpnia 2024 r. od wtorku, 10 września 2024 r. zaczęły obowiązywać nowe rozwiązania techniczne dotyczące m.in. zwrotu zatrzymanego prawa jazdy.

Złamana ręka a prowadzenie auta. Czy można wsiąść za kółko z ręką w gipsie?

Urazy takie jak złamania, znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie. Nie tylko utrudniają, ale czasem wręcz uniemożliwiają wykonywanie niektórych czynności. Jedną z nich może być jazda samochodem. Czy prowadzenie pojazdu z ręką w gipsie jest legalne? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

REKLAMA

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

REKLAMA

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

REKLAMA