REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie oznaczenia znajdziemy na reflektorach? Poradnik

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Łukasz Krasowski
Jakie oznaczenia znajdziemy na reflektorach
Jakie oznaczenia znajdziemy na reflektorach

REKLAMA

REKLAMA

Producenci reflektorów samochodowych są zobowiązani do umieszczenia na nich szeregu oznaczeń. Jak rozpoznać, który nadaje się do naszego pojazdu?

Reflektory główne, montowane w autach przystosowanych do ruchu prawostronnego w Europie, muszą zapewniać niesymetryczny rozkład oświetlenia, oświetlające mocniej prawą stronę i nieoślepiające jadących z przeciwka. Niedozwolone i niebezpiecznie jest zatem używanie w Polsce reflektorów wymontowanych z samochodów z kierownicą po prawej stronie, a w pojazdach sprowadzonych z USA konieczna jest przeróbka, ponieważ tam reflektory świecą symetrycznie. 

REKLAMA

Zobacz również: Jak samodzielnie przeprowadzić wiosenny przegląd oświetlenia?

REKLAMA

Aby w łatwy sposób rozpoznać z jaką lampą mamy do czynienia, należy sprawdzić, w którą stronę skierowane są strzałki na kloszu reflektora. Grot w prawo to lampa przeznaczona do ruchu lewostronnego i na odwrót. Jeżeli strzałka ma podwójny grot to istnieje możliwość przestawienia rozkładu światła lub reflektor jest typu symetrycznego.

Kolejnym istotnym oznaczeniem jest literowy skrót, który mówi nam jakie zastosowanie ma reflektor. Litera C – przeznaczenie do świateł mijania, R – drogowych, a CR nadaje się do obu tych typów. Światła do jazdy dziennej muszą mieć oznaczenie RL (nie DRL!), a przeciwmgielne – B. Jeżeli przed powyższymi literami widoczna jest litera H, to reflektor przystosowany jest do żarówek halogenowych, a D – do palników ksenonowych. Jeżeli reflektor pełni funkcję światła drogowego, na kloszu odnaleźć można również oznaczenie jego siły, np. 20 lub 30. W sumie siła świecących lamp nie może przekraczać 75.

Kółko z umieszczoną wewnątrz literą E wraz z cyfrą oznacza europejską homologację lampy, natomiast cyfra określa kraj, w którym homologacja została przyznana. 1 to Niemcy, a 20 oznacza Polskę. Pod powyższym kółkiem umieszcza się oznaczenie atestu, którego dwie pierwsze cyfry określają regulamin, według którego wykonywano badanie, a kolejne to numer wydanego atestu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Kiedy włączyć halogeny bez ryzyka otrzymania mandatu?

Pamiętajmy, że posiadanie przez reflektor atestu nie oznacza, że ma on automatycznie homologację do pełnienia funkcji danego rodzaju reflektora. Popularnie od kilku lat diodowe światła, montowane jako dzienne są powodem kłopotów z policją i jeżeli nie posiadają oznaczenia RL, to funkcjonariusz ma podstawy do zatrzymania nam dowodu rejestracyjnego. Kupując światła dzienne zwróćmy uwagę, jakie oznaczenie posiadają one na kloszu, może to w przyszłości oszczędzić kłopotów. Nie bądźmy zdziwieni, jeżeli policjant zakwestionuje zgodność z przepisami naszych lamp dziennych , zamontowanych w miejsce przeciwmgielnych. Warto wówczas wykazać się znajomością oznaczeń na kloszach, udowadniając legalność używanych przez nas świateł.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: będą zmiany w cenach za badania techniczne pojazdów. Co czeka kierowców i stacje kontroli pojazdów

Jak informuje resort, jeszcze w grudniu 2024 roku złożono wniosek o wpisanie projektu ustawy do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Ma ona na celu całkowitą rewolucję w opłatach za badania techniczne samochodów i innych pojazdów.

Samochód w firmie. Teraz Ford Transit we flocie Truck Care: 20 modeli z zabudową izotermiczną na wynajem krótkoterminowy

Truck Care firma oferująca kompleksowy wynajem pojazdów użytkowych zdecydowała się na powiększenie swojej floty wynajmu krótkoterminowego o kolejne Fordy. Tym razem wybór padł na 20 Transitów z zabudową izotermiczną. Zamówione samochody trafią do oferty najmu krótkoterminowego.

Cyfrowe prawo jazdy: nadchodzą rewolucyjne zmiany dla kierowców w UE [Nowe przepisy]

Będzie cyfrowe prawo jazdy. Nadchodzą rewolucyjne zmiany w przepisach dla kierowców UE. Utrata prawa jazdy w jednym państwie rozciąga się na całą Unię Europejską. 17-letni kierowcy będą jeździli z opiekunami. Początkujący kierowcy otrzymają wyższe kary za łamanie przepisów. Co jeszcze się zmieni? Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Logistyka miejska – niedoceniane narzędzie w zarządzaniu miastem

W wielu polskich miastach, miasteczkach i gminach podejmowanie decyzji urbanistycznych coraz częściej przypomina eksperyment na żywym organizmie. Zamiast opartego na potrzebach mieszkańców, przemyślanego procesu planowania i zarządzania przestrzenią, obserwujemy kopiowanie rozwiązań z europejskich metropolii – bez refleksji, bez analizy lokalnych uwarunkowań, bez udziału społeczności.

REKLAMA

CANARD: Fotoradar na Al. Jerozolimskich w Warszawie znowu uszkodzony. Okoliczności zdarzenia bada Policja

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało, że po raz kolejny został uszkodzony fotoradar na Al. Jerozolimskich w Warszawie. Przed kolejnym zamontowaniem fotoradaru podjęte zostaną działania, które zmniejszą ryzyko jego ponownego uszkodzenia.

KGP: 123 383 interwencji, 488 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 123 383 interwencji. Byli wzywani do 488 wypadków drogowych.

BMW ulubioną marką młodych kierowców, ale OC potrafi zaskoczyć ceną

BMW serii 3, szczególnie w wersji sprzed niemal dwóch dekad, to dziś najczęściej wybierany samochód wśród kierowców w wieku 18–25 lat. Jak wynika z danych Rankomat.pl, młodzi użytkownicy dróg zdecydowanie preferują pojazdy dynamiczne, z mocniejszym silnikiem i sportowym charakterem. Jednak ten wybór ma swoją cenę – i to niemałą.

SEAT Arona: ekologia w nieznanym wymiarze. Ryż zamiast na wysypiska trafia na taśmę montażową

SEAT rozpoczyna produkcję modelu SEAT Arona z dwoma elementami wykonanymi z oryzytu – odnawialnego materiału pochodzenia naturalnego, powstającego z produktów ubocznych ryżu. Każdy egzemplarz zawiera 60 gramów ryżu, co przekłada się na roczne zużycie 5 ton surowca, który w innym przypadku trafiłby na wysypiska.

REKLAMA

Co Polacy sądzą o Strefach Czystego Transportu?

Zdania na temat SCT są podzielone. Z danych raportu "Ekologiczna motoryzacja w Polsce – wyzwania i kierunki rozwój". wynika, że chociaż ponad 50 proc. Polaków uważa, że Strefy Czystego Powietrza przyczynią się do poprawy zdrowia mieszkańców dużych aglomeracji, to 63 proc. obawia się ich negatywnego wpływu na lokalną gospodarkę.

Turysto, płać i nie narzekaj! Urzędnik parkuje za darmo, Ty sponsorujesz – nawet w weekendy!

Czy właśnie staliśmy się świadkami kolejnego skoku na kieszeń zmotoryzowanych Polaków? Sejm w błyskawicznym tempie przegłosował zmiany w Ustawie o drogach publicznych, otwierając samorządom drogę do tworzenia śródmiejskich stref płatnego parkowania nawet w małych miejscowościach.

REKLAMA