REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czym grozi wjazd w głęboką kałużę?

Łukasz Krasowski
Wjeżdzając w kałużę możemy uszkodzić elementy auta, które rozgrzewają się do wysokich temperatur. fot. Newspress
Wjeżdzając w kałużę możemy uszkodzić elementy auta, które rozgrzewają się do wysokich temperatur. fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Samochody osobowe są przystosowane do jazdy w różnych warunkach pogodowych, również podczas opadów deszczu. W skrajnych sytuacjach nie zachowanie odpowiedniej ostrożności przy wjeżdżaniu w głęboką kałużę może pociągnąć za sobą bardzo złe skutki.

Wjazd w głęboką kałużę może spowodować szereg poważnych uszkodzeń różnych podzespołów. W najmniej optymistycznej wersji do wnętrza silnika dostanie się woda. Współczesne samochody mają dość wysoko umieszczony wlot powietrza, ale i to nie zwalnia nas z ostrożności. Woda, w przeciwieństwie do mieszaniny paliwowo - powietrznej, jest nieściśliwa i stawia ogromny opór dla układu korbowo-tłokowego. Efektem tego mogą być pogięte korbowody i zawory lub uszkodzona głowica. Koszt remontu jednostki napędowej jest wówczas bardzo wysoki, a czasami wręcz nieopłacalny. W komorze silnika benzynowego znajduje się również aparat zapłonowy, który jest wrażliwy na zawilgocenie. Jeżeli silnik pracuje nierówno lub przerywa, pomóc może osuszenie aparatu zapłonowego lub zaaplikowanie mu porcji wielofunkcyjnego środka w spray’u, mającego właściwości wypierające wilgoć.

REKLAMA

Zobacz również: Czy można zminimalizować ryzyko urazu podczas dachowania?

Znacznie więcej problemów może sprawiać zalana elektronika silnika, a w szczególności sterownik. Fabrycznie jest on zabezpieczony przed wilgocią, ale z biegiem lat jego gumowa uszczelka traci swoje właściwości i może przepuszczać wodę do wewnątrz obudowy komputera. Wymiana sterownika na nowy kosztuje krocie, więc można próbować poszukać takiej samej części używanej lub zlecić jej naprawę w serwisie elektronicznym. Awaria sterownika oraz pozostałych elementów układu elektrycznego nie występuje zazwyczaj bezpośrednio po zalaniu, ponieważ niszcząca je korozja rozwija się przez kilka tygodni. Warto jednak zawczasu poszukać śladów wilgoci w elektronice, gdyż naprawa skorodowanych elementów może być już niemożliwa.

Zobacz również: Jak działa poduszka powietrzna?

Kontakt z wodą ma bardzo szkodliwy wpływ na elementy pojazdu, które rozgrzewają się do wysokich temperatur. Jednym z nich są tarcze hamulcowe, które podczas gwałtownego schłodzenia mogą się zwichrować i powodować odczuwalne na pedale hamulca drgania. Usterkę tę należy oczywiście jak najszybciej usunąć, ponieważ ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Co istotne, nie obejmuje jej żadna gwarancja. Kolejnym podzespołem narażonym na szok termiczny jest reaktor katalityczny, umieszczony pod podłogą samochodu. W kontakcie z wodą rozgrzany do kilkuset stopni rdzeń katalizatora może się po prostu rozsypać, dlatego ważne jest, aby była zamontowana osłona termiczna reaktora.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

REKLAMA

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

Uciekał przed kontrolą drogową, spowodował kolizję. Ale to dopiero początek kłopotów

Kierujący renaultem 46-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej przy jednej ze stołecznych ulic. Uciekając przed patrolem, spowodował kolizję. Okazało się, że był pod wpływem narkotyków i miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

REKLAMA