REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym grozi wjazd w głęboką kałużę?

Łukasz Krasowski

REKLAMA

REKLAMA

Samochody osobowe są przystosowane do jazdy w różnych warunkach pogodowych, również podczas opadów deszczu. W skrajnych sytuacjach nie zachowanie odpowiedniej ostrożności przy wjeżdżaniu w głęboką kałużę może pociągnąć za sobą bardzo złe skutki.

Wjazd w głęboką kałużę może spowodować szereg poważnych uszkodzeń różnych podzespołów. W najmniej optymistycznej wersji do wnętrza silnika dostanie się woda. Współczesne samochody mają dość wysoko umieszczony wlot powietrza, ale i to nie zwalnia nas z ostrożności. Woda, w przeciwieństwie do mieszaniny paliwowo - powietrznej, jest nieściśliwa i stawia ogromny opór dla układu korbowo-tłokowego. Efektem tego mogą być pogięte korbowody i zawory lub uszkodzona głowica. Koszt remontu jednostki napędowej jest wówczas bardzo wysoki, a czasami wręcz nieopłacalny. W komorze silnika benzynowego znajduje się również aparat zapłonowy, który jest wrażliwy na zawilgocenie. Jeżeli silnik pracuje nierówno lub przerywa, pomóc może osuszenie aparatu zapłonowego lub zaaplikowanie mu porcji wielofunkcyjnego środka w spray’u, mającego właściwości wypierające wilgoć.

REKLAMA

Zobacz również: Czy można zminimalizować ryzyko urazu podczas dachowania?

Znacznie więcej problemów może sprawiać zalana elektronika silnika, a w szczególności sterownik. Fabrycznie jest on zabezpieczony przed wilgocią, ale z biegiem lat jego gumowa uszczelka traci swoje właściwości i może przepuszczać wodę do wewnątrz obudowy komputera. Wymiana sterownika na nowy kosztuje krocie, więc można próbować poszukać takiej samej części używanej lub zlecić jej naprawę w serwisie elektronicznym. Awaria sterownika oraz pozostałych elementów układu elektrycznego nie występuje zazwyczaj bezpośrednio po zalaniu, ponieważ niszcząca je korozja rozwija się przez kilka tygodni. Warto jednak zawczasu poszukać śladów wilgoci w elektronice, gdyż naprawa skorodowanych elementów może być już niemożliwa.

Zobacz również: Jak działa poduszka powietrzna?

Kontakt z wodą ma bardzo szkodliwy wpływ na elementy pojazdu, które rozgrzewają się do wysokich temperatur. Jednym z nich są tarcze hamulcowe, które podczas gwałtownego schłodzenia mogą się zwichrować i powodować odczuwalne na pedale hamulca drgania. Usterkę tę należy oczywiście jak najszybciej usunąć, ponieważ ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Co istotne, nie obejmuje jej żadna gwarancja. Kolejnym podzespołem narażonym na szok termiczny jest reaktor katalityczny, umieszczony pod podłogą samochodu. W kontakcie z wodą rozgrzany do kilkuset stopni rdzeń katalizatora może się po prostu rozsypać, dlatego ważne jest, aby była zamontowana osłona termiczna reaktora.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Ile czasu można przechowywać paliwo?

    Zakupowy szał na stacjach paliwowych trwa. Kierowcy leją tańszy olej napędowy i benzynę do kanistrów i baniek. Czy wiedzą jednak ile czasu można przechowywać paliwo w takich pojemnikach? I w jakich warunkach należy to zrobić, aby nie łamać przepisów?

    Kierowca dostał mandat przed 17 września. Zapłacił go po 17 września. Przedawnienie punktów po roku czy dwóch?

    Kierowcy mają wątpliwości dotyczące zastosowania przepisów skracających okres przedawnienia punktów karnych do roku. Wątpliwości te postanowiłem zatem rozwiać. Sytuacja modelowa na dziś brzmi: kierowca dostał mandat przed 17 września, ale zapłacił go po 17 września. Co z punktami i ich przedawnieniem? Jaki termin go obowiązuje?

    Więzienie za tablice rejestracyjne. Nowe przepisy już obowiązują w Polsce

    Legislatorzy nie chcieli bawić się w półśrodki. Osoba, która będzie majstrować przy tablicach rejestracyjnych, może na 5 lat trafić do więzienia. Co jednak to majstrowanie oznacza w praktyce? Sprawdziliśmy to.

    Koniec używanych instalacji LPG? A to dopiero początek nowelizacji

    Rządzący przygotowali kolejną zmianę dla aut z LPG. Od teraz będą musiały być wyposażane w dodatkową tabliczkę. Kogo dotyczy ten wymóg? I kiedy wejdzie w życie? Poszukajcie odpowiedzi w naszym materiale.

    REKLAMA

    PKN ORLEN nie narusza prawa niskimi cenami? Bezpodstawne oskarżenia? [Wybory 2023]

    Są trzy wytłumaczenia dlaczego PKN Orlen sprzedaje paliwa jakby ropa kosztowała 50 dolarów za baryłkę. A jest po 94 dolary. Nie każde postępowanie zarządu spółki wiąże się z odpowiedzialnością prawną.

    Sztuczna inteligencja w samochodzie. Auta już są inteligentne, a ich IQ rośnie!

    Sztuczna inteligencja w samochodzie ma znaczenie nie tylko dla kierowców. To kluczowy trend rynkowy! Już dziś jedna piąta środków wydawanych na prace nad AI, trafiają właśnie do sektora moto. To potężny potencjał. Warto jednak zastanowić się nad tym, co może właściwie oznaczać dla właścicieli aut.

    Historia pojazdu w aplikacji mObywatel. Nowe przepisy już obowiązują

    Usługa "Historia pojazdu" jest niezwykle popularna. Korzysta z niej nawet 27 mln osób miesięcznie. Teraz liczba ta może się zwiększyć. Bo usługa pojawiła się w rządowej aplikacji mObywatel. Rozporządzenie w tej sprawie już działa.

    Czym kierują się Polacy podczas zakupu używanego auta?

    Przy wyborze auta z rynku wtórnego Polacy kierują się przede wszystkim ceną. Tuż za nią, z niemal identyczną liczbą wskazań, plasują się: rocznik oraz przebieg. Nabywcy chcą także znać historię serwisową i wypadkową pojazdu - wynika z badań serwisu autobaza.pl. Co jeszcze wpływa na motoryzacyjne wybory i w jaki sposób świadczy to o świadomości kupujących? Analizują eksperci autobaza.pl.

    REKLAMA

    Fałszywy mandat od straży miejskiej. Nowy sposób złodziei w Warszawie

    Wezwanie od straży miejskiej wygląda łudząco realistycznie. Prawdziwe jednak nie jest. Fakt, że dokument sporządzili oszuści, a nie strażnicy miejscy, zdradza kilka rzucających się w oczy detali. Sprawdź, na co zwrócić uwagę i jak nie dać się oszukać.

    Wracają kontrole na granicy ze Słowacją. Czy twoje auto też skontrolują?

    Na granicy między Polską a Słowacją ponownie pojawią się strażnicy graniczni. Ci nie będą obserwować ruchu, a zatrzymywać pojazdy i je kontrolować. Na jakich autach się skupią i co ma na celu przywrócenie kontroli granicznych? O tym w tym materiale.

    REKLAMA