REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy kolor auta ma wpływ na nasze bezpieczeństwo?

Piotr Mieszkowski
Volkswagen Polo Bluemotion
Volkswagen Polo Bluemotion

REKLAMA

REKLAMA

Na świecie badano niejednokrotnie czy kolor auta ma wpływ na bezpieczeństwo. Firma Carcraft z Wielkiej Brytanii przeprowadziła ciekawe badanie, z którego wynika, że kolor auta może zdradzać cechy charakteru właściciela, a także jego aspiracje. A czy kolor auta może wpływać na psychikę kierowcy?

Wpływ kolorów na psychikę ludzką był tematem wielu ciekawych badań. Preferencje osób w wyborze koloru pojazdu wydają się być konsekwencją podstawowych oddziaływań barw, które pobudzają lub uspokajają. Możemy mówić także o upodobaniach dotyczących kolorów samochodów zróżnicowanych ze względu na płeć. Kobiety preferują barwy jasne i raczej stonowane. Panowie zaś wybierają najczęściej samochody o ciemnych kolorach. Kolory intensywne takie jak czerwień czy żółty tradycyjnie już w motoryzacji kojarzą się z autami o sportowym charakterze.

REKLAMA

Zobacz również: Jak sprawdzić stan auta przed kupnem?

Wyraźny związek między prawdopodobieństwem udziału w wypadku a kolorem nadwozia pojazdu stwierdzili badacze z Monash University Accident Research Centre z Melbourne w Australii. Analizowali oni wypadki, wskutek których ludzie zostali ranni, zginęli lub doszło do poważnych uszkodzeń auta, jakie miały miejsce między 1987 a 2004 rokiem w australijskich stanach Victoria i Australia Zachodnia.

Białym najbezpieczniej?

REKLAMA

Z badań przeprowadzonych w Australii wynika, że najbezpieczniejsze jest jeżdżenie białymi samochodami w każdych warunkach. Bezpiecznymi kolorami okazały także barwy kremowe, beż i kolor żółty. Ryzyko wypadku w czasie podróżowania czerwonymi i niebieskimi samochodami jest za to o 7% wyższe niż w przypadku koloru białego. Najgorzej, zwłaszcza przy dobrej widoczności, wypadły samochody o barwach mało kontrastujących z otoczeniem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Australijczycy dowiedli także, że jeżdżenie czarnymi i srebrno-szarymi pojazdami jest najbardziej ryzykowne, zwłaszcza w warunkach dobrej widoczności. W przypadku czarnych pojazdów ryzyko wypadku staje się o 12% wyższe, niż w przypadku białych czy jasnych aut. Prawie tak samo ryzykowne okazały się odcienie szarości i kolor srebrny, w przypadku których poziom zagrożenia jest o 11% wyższy niż w przypadku barwy białej.

Zobacz również: Jak zamontować czujniki parkowania?

Samochód bezpieczny to samochód dobrze widoczny, a więc prawidłowo oświetlony. To także samochód czysty, aby zdecydowanie wyróżniał się z tła i odbijał światło. W polskich warunkach klimatycznych panuje przekonanie, że na ciemnym kolorze lakieru nie widać brudu. Tymczasem jest to błędne założenie, które sprawia, że rzadziej myte samochody są pokryte szarym nalotem utrudniającym zauważenie pojazdu. Wyróżniają się w ruchu drogowym te kolory aut, których jest mniej. Na zasadzie kontrastu pośród wielu jednolitych ciemnych lakierów łatwiej dostrzeżemy intensywnie nasycony kolor.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

REKLAMA

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

REKLAMA