REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy kolor auta ma wpływ na nasze bezpieczeństwo?

Piotr Mieszkowski
Volkswagen Polo Bluemotion
Volkswagen Polo Bluemotion

REKLAMA

REKLAMA

Na świecie badano niejednokrotnie czy kolor auta ma wpływ na bezpieczeństwo. Firma Carcraft z Wielkiej Brytanii przeprowadziła ciekawe badanie, z którego wynika, że kolor auta może zdradzać cechy charakteru właściciela, a także jego aspiracje. A czy kolor auta może wpływać na psychikę kierowcy?

Wpływ kolorów na psychikę ludzką był tematem wielu ciekawych badań. Preferencje osób w wyborze koloru pojazdu wydają się być konsekwencją podstawowych oddziaływań barw, które pobudzają lub uspokajają. Możemy mówić także o upodobaniach dotyczących kolorów samochodów zróżnicowanych ze względu na płeć. Kobiety preferują barwy jasne i raczej stonowane. Panowie zaś wybierają najczęściej samochody o ciemnych kolorach. Kolory intensywne takie jak czerwień czy żółty tradycyjnie już w motoryzacji kojarzą się z autami o sportowym charakterze.

REKLAMA

Zobacz również: Jak sprawdzić stan auta przed kupnem?

Wyraźny związek między prawdopodobieństwem udziału w wypadku a kolorem nadwozia pojazdu stwierdzili badacze z Monash University Accident Research Centre z Melbourne w Australii. Analizowali oni wypadki, wskutek których ludzie zostali ranni, zginęli lub doszło do poważnych uszkodzeń auta, jakie miały miejsce między 1987 a 2004 rokiem w australijskich stanach Victoria i Australia Zachodnia.

Białym najbezpieczniej?

REKLAMA

Z badań przeprowadzonych w Australii wynika, że najbezpieczniejsze jest jeżdżenie białymi samochodami w każdych warunkach. Bezpiecznymi kolorami okazały także barwy kremowe, beż i kolor żółty. Ryzyko wypadku w czasie podróżowania czerwonymi i niebieskimi samochodami jest za to o 7% wyższe niż w przypadku koloru białego. Najgorzej, zwłaszcza przy dobrej widoczności, wypadły samochody o barwach mało kontrastujących z otoczeniem.

Australijczycy dowiedli także, że jeżdżenie czarnymi i srebrno-szarymi pojazdami jest najbardziej ryzykowne, zwłaszcza w warunkach dobrej widoczności. W przypadku czarnych pojazdów ryzyko wypadku staje się o 12% wyższe, niż w przypadku białych czy jasnych aut. Prawie tak samo ryzykowne okazały się odcienie szarości i kolor srebrny, w przypadku których poziom zagrożenia jest o 11% wyższy niż w przypadku barwy białej.

Zobacz również: Jak zamontować czujniki parkowania?

Samochód bezpieczny to samochód dobrze widoczny, a więc prawidłowo oświetlony. To także samochód czysty, aby zdecydowanie wyróżniał się z tła i odbijał światło. W polskich warunkach klimatycznych panuje przekonanie, że na ciemnym kolorze lakieru nie widać brudu. Tymczasem jest to błędne założenie, które sprawia, że rzadziej myte samochody są pokryte szarym nalotem utrudniającym zauważenie pojazdu. Wyróżniają się w ruchu drogowym te kolory aut, których jest mniej. Na zasadzie kontrastu pośród wielu jednolitych ciemnych lakierów łatwiej dostrzeżemy intensywnie nasycony kolor.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Nowa benzyna E10 od 1 stycznia 2024 r. na stacjach. Co gdy silnik nie jest dostosowany do nowego PB 95?

    1 stycznia 2024 r. na polskich stacjach pojawi się nowa benzyna E10. Zastąpi oferowane dotychczas PB 95 E5. A to oznacza jedno. Właściciele starszych samochodów powinni sprawdzić, czy ich samochód jest dostosowany do nowego paliwa.

    Czy można przerobić samochód spalinowy na elektryczny?

    Przerobienie samochodu na napęd elektryczny staje się nośnym hasłem. Nośnym, ale czy realnym? Istnieje taka możliwość. Konwersje pojazdów spalinowych na elektryczne są jak najbardziej wykonalne. Takimi właśnie przeróbkami zajmuje się nawet polska firma.

    Zmiany w Park & Ride Warszawa. Ładowanie elektryków będzie płatne. Zniknie Karta Eko

    Podczas parkowania w ramach Park & Ride Warszawa kierowcy samochodów elektrycznych stracą możliwość bezpłatnego ładowania pojazdu i zniknie wydawana im Karta Eko. A to nie koniec zmian. Kiedy zaczną obowiązywać?

    Jak się produkuje dywaniki samochodowe?

    Dywaniki samochodowe to część wyposażenia aut, na którą kierowcy zwracają coraz większą uwagę. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, jak dywaniki zostały wyprodukowane. Okazuje się, że to wcale nie taki łatwy proces...

    REKLAMA

    Ekologia transportu drogowego. Ekologiczna flota może oznaczać wydajną flotę

    Dekarbonizacja transportu to temat, który ma coraz większe znaczenie dla osób związanych z branżą TSL. Tu powstaje jednak kluczowe pytanie. Czy transport drogowy może być ekologiczny?

    Czy można jeździć rowerem zimą? Co na to przepisy drogowe?

    Pytanie o to, czy można jeździć rowerem zimą, jest o tyle zasadnicze, że warunki pogodowe stają się coraz trudniejsze. Jaką odpowiedź przynoszą przepisy? I jakie kierującym grożą mandaty?

    Kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Zmiana od 1 października 2023 r.

    1 października 2023 r. w życie weszła cześć nowelizacji Kodeksu karnego. Ta sprawiła, że kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Przestała być wykroczeniem. Jaką karę oznacza ten czyn? I kto właściwie może ją dostać?

    Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych. Biznes wart miliony się skończy?

    Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych? Zdaje się, że przy okazji nowego rozporządzenia Komisja Europejska postanowiła unormować tę kwestię. Zapisy brzmią groźnie. Branża importowa może być zaniepokojona. Kiedy przepisy mogłyby wejść w życie?

    REKLAMA

    Strefy czystego transportu w Polsce startują w 2024 r. Co musisz o nich wiedzieć?

    W 2024 r. w Polsce mogą pojawić się pierwsze strefy czystego transportu. Tylko czy kierowcy wiedzą, jakie zasady wjazdu i ruchu w nich obowiązują? Przypomnijmy zatem wszystkie z nich. Zebraliśmy w jednym punkcie najważniejsze informacje.

    Podatek od samochodu w 2026 r. Kilka tysięcy zł rocznej opłaty jest realne?

    Podatek od samochodu w 2026 r. został zapisany w KPO. Ma dotyczyć wszystkich aut spalinowych i będzie opłacany corocznie. Jaką stawkę będą musieli płacić kierowcy? Czy nowa opłata jest pewnikiem?

    REKLAMA