REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Widoczność

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zmora kierowców powraca. Tylko jeden przycisk może uratować przed mandatem 3000 zł

Wiosna oznacza nie tylko słoneczną pogodę. Czasami wiąże się także z negatywnymi zjawiskami dla kierowców. Jednym z nich jest mgła. Ale nie ta pojawiająca się przed autem, a na szybach. Za nią można dostać nawet 3000 zł mandatu.

Jak włączyć światła drogowe?

Jak włączyć światła drogowe? To w zasadzie niezwykle proste. Część aut jest jednak wyposażonych w system automatycznego uruchamiania długich.

Odblaski a bezpieczeństwo. Czyli o czym powinni pamiętać piesi!

Jesień i zima to momenty słabszej widoczności na drodze. Jak powinni zadbać o siebie piesi? Zobaczcie jak odblaski wpływają na bezpieczeństwo.

Dlaczego jazda o wschodzie słońca może być niebezpieczna?

Poranna jazda wbrew pozorom może by bardziej niebezpieczna niż ta nocna. Wszystko przez silnie oślepiające słońce. Warto zatem być odpowiednio przygotowanym do takiej jazdy.

REKLAMA

Jak być lepiej widocznym na rowerze? Volvo przedstawia interesujący pomysł!

Volvo chce poprawić bezpieczeństwo rowerzystów poprawiając ich widoczność na drodze. Jak? Za pomocą specjalnej farby w sprayu.

Regulacja lusterek a poprawa widoczności

Prawidłowo ustawione lusterka to klucz do bezpiecznego wykonywania manewrów na drodze. Jak najłatwiej je zatem wyregulować?

Jak najłatwiej ustawić lusterka w samochodzie?

Bezpieczeństwo kierującego autem zależy m.in. od tego jak ustawione ma lusterka w pojeździe. Źle ustawione negatywnie ograniczają widoczność kierowcy a przez to zdolność do prawidłowej oceny sytuacji na drodze.

Co pogarsza wzrok u kierowcy? Jak dbać o oczy za kierownicą?

Regularne badanie wzroku pozwala w porę ograniczyć narastające z wiekiem jego niedoskonałości. Co robić aby zachować dobry wzrok za kierownicą auta? O czym należy pamiętać wybierając okulary do samochodu?

REKLAMA

Brudna szyba bardziej męczy kierowcę?

Okazuje się, że brudna przednia szyba nie tylko ogranicza widoczność kierującemu pojazdem, ale wpływa także na jego kondycję.

Czyszczenie przedniej szyby z lodu

Skrobanie zamarzniętej szyby z lodu to wyjątkowo niewdzięczne zadanie. Aby sobie z nim poradzić warto się do tego odpowiednio przygotować.

Bezpieczny wjazd w dziurę - jak nie uszkodzić auta?

Jesienna aura ogranicza widoczność na drogach, przez bardzo łatwo nie zauważyć na czas uszkodzeń w nawierzchni jezdni. Co robić gdy zdajemy sobie sprawę, że nie unikniemy wjazdu w dziurę na drodze?

Jak dobrać wycieraczki do szyb auta?

Dobre wycieraczki samochodowe mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Im lepsza widoczność z miejsca kierowcy, tym większa jest szansa na to, że w porę dostrzeże on zagrożenie.

Jazda samochodem w nocy - Szkoły Auto ŠKODA

Nocna jazda wiąże się z wyraźnym ograniczeniem widoczności a przez to wydłużeniem czasu reakcji kierowcy na potencjalne niebezpieczeństwo. Oto kilka porad od instruktorów Szkoły Auto SKODA, które pomogą zwiększyć bezpieczeństwo w trakcie nocnej jazdy.

Jazda we mgle - użyteczne wskazówki

Mgła w sposób zdecydowany ogranicza widoczność na drodze. Co robić gdy znajdziemy się na obszarze jej występowania?

Ekspert ITS o bezpieczeństwie jazdy autem z kierownicą po prawej stronie

Auto z kierownicą po prawej stronie w powszechnej opinii negatywnie wpływa na bezpieczeństwo jazdy w krajach o ruchu prawostronnym. Zobacz jakie jest zdanie na ten temat ekspertów z Instytutu Transportu Samochodowego w Warszawie.

Martwe pole – co to takiego? Jak je wyeliminować?

Martwe pole to spory problem, zwłaszcza dla początkujących kierowców. Zobacz na czym on polega oraz jak sobie można z nim poradzić.

Prawidłowe ustawienie lusterek - porady

Aby zwiększyć pole widzenia za kierownicą należy poprawnie ustawić lusterka wsteczne w aucie. Podpowiadamy jak to zrobić!

Bądź widoczny na motocyklu

Wraz z nadejściem wiosny na drogi ruszyli motocykliści. Muszą oni pamiętać, że kluczowa dla ich bezpieczeństwa jest ich widoczność na drodze.

Soczewki w okularach przeciwsłonecznych – jakie są najlepsze do jazdy autem?

Wybór okularów przeciwsłonecznych powinien być podyktowany przede wszystkim ich walorami użytkowymi, a nie wyglądem. Podpowiadamy jak dobrać odpowiednie soczewki okularów do jazdy samochodem.

Wypadki z udziałem rowerzystów – przyczyny i sposoby zapobiegania

Firma OSRAM wspólnie z Komendą Powiatową Policji już po raz szósty wsparła edukacyjny piknik „ Bezpiecznie na rowerze”, który odbył się pod koniec kwietnia w Nowym Dworze Mazowieckim

Okulary do jazdy nocą - jakie kupić by faktycznie widzieć więcej?

Nocna podróż autem jest o tyle niebezpieczna gdyż z jednej strony światła mijania zapewniają widoczność do 50 m przed autem, a z drugiej ich skuteczność jest dodatkowo ograniczana przez oślepiające światła aut nadjeżdżających z przeciwka.

Jeździsz autem z automatycznym uruchamianiem świateł? Możesz dostać 200 zł mandatu!

Od 7 lutego 2011 roku nowo homologowane samochody muszą posiadać automatyczne uruchamianie świateł. Co raz więcej z nich posiada takie rozwiązanie, w którego skład wchodzą także światła do jazdy dziennej. Jak się okazuje, nieświadoma jazda takim pojazdem grozi mandatem karnym.

Sprawdż czy możesz jeździć samochodem nocą!

Jazda samochodem po zmroku, to dla znacznej części kierowców spore obciążenie psychiczne. Słaba widoczność utrudnia dostrzeżenie potencjalnego niebezpieczeństwa. Co gorsza niektórzy kierowcy, z powodów zdrowotnych, w ogóle nie powinni siadać nocą za kierownicę. Czy są metody mogące ocenić ich zdolności wzrokowe podczas jazdy nocą?

Porysowana szyba – polerować czy wymienić?

Szyby w kilku i kilkunastoletnich samochodach z reguły są porysowane. Często jest to wina kiepskich wycieraczek oraz nieostrożnego skrobania w zimie. Rysy mogą być również spowodowane przez uderzające w nasze auto kamyczki.

Co wpływa na szybkość reakcji kierowcy?

Kierowcy, którzy nigdy nie mieli wypadku samochodowego reagują na niebezpieczną sytuację na jezdni szybciej od tych, którzy uczestniczyli już w kolizji lub wypadku drogowym. Jakie jeszcze czynniki mają wpływ na szybkość reakcji kierowcy?

Światła ksenonowe czy żarówki ksenonowe? To nie jest to samo!

Czy zamienić dotychczasowe żarówki na ksenony? Czy żarówki halogenowe o białej barwie światła rzeczywiście podwoją widoczność przed naszym samochodem? Pamiętajmy, że żarówki H4, H7, itp. udające ksenony ostatecznie mogą spowodować tylko problemy. Dlaczego?

Panoramiczna szyba w nowej Astrze GTC

Nowy Opel Astra GTC będzie dostępny z panoramiczną przednią szybą . Rozwiązanie to zapewnia lepszą widoczność i optycznie powiększa wnętrze auta.

Jak pozbyć się problemu parujących szyb?

Jednym z najbardziej irytujących zjawisk we wnętrzu auta są zaparowane szyby. Jak pozbyć się problemu parujących szyb? Sposobów jest co najmniej kilka. Pomoże irchowa ściereczka i oczywiście samochodowa chemia, podstawą jest jednak sprawna wentylacja.

Samochód w lecie: czego nie wolno robić podczas upału?

Upalne lato to okres bardzo trudny zarówno dla kierowców, jak i dla ich pojazdów. Gorące dni bezlitośnie obnażają wszystkie mankamenty w eksploatacji i obsłudze samochodów. Oto wykaz, czego nie wolno robić i co należy robić w czasie upałów.

Jak jechać w czasie ulewy?

Jazda podczas deszczu nie należy do łatwych. Ale o wiele trudniejsza jest jazda w trakcie ulewy, gdy widoczność spada do kilkudziesięciu metrów i wycieraczki nie nadążają z oczyszczaniem szyby z wody.

Jak się zachować wobec jednośladów?

Pojazdy jednośladowe, a więc rowery, motorowery, motorynki, skutery i motocykle stanowią dla wielu kierowców utrapienie, inni nie zawsze respektują ich prawa, wielu nie wie, jak się wobec nich zachować.

Bezpieczne podróżowanie po zmroku

Kiedy droga jest dobrze oświetlona, kierowca widzi lepiej i wcześniej zauważy wszelkie przeszkody na drodze. Poza tym lepsze oświetlenie pozwala na dokładniejsze określenie dystansu pomiędzy pojazdami.

Jak przewozić samochodem duże przedmioty? Czy ładunek może wystawać z bagażnika?

Kodeks drogowy dokładnie reguluję sprawę przewożenia przedmiotów, które nie mieszczą się w przestrzeni bagażowej. W przypadku osobówek dozwolone jest, żeby wystawały one z bagażnika, czy przez boczną szybę. Trzeba jednak wiedzieć jak ładunek oznaczyć – inaczej policja opowie nam o tym za słoną opłatą.

Dlaczego reflektory słabiej świecą?

Z biegiem lat światła naszego auta mogą tracić skuteczność. Jest to niestety zjawisko nieuniknione szczególnie w przypadku klasycznych lamp z żarówkami. Co się zużywa?, czy reflektory można naprawić?

Jakiego koloru samochody są najlepiej widoczne na drodze?

Białe, srebrne, a może czerwone? Jakie auto jest najlepiej widoczne na drodze? Odpowiedź na to pytanie może być sporym zaskoczeniem. Okazuje się bowiem, że na pozór kontrastowe kolory wcale nie najlepiej odcinają się od krajobrazu.

Bezpieczne kolory samochodów

Jak wynika z badań przeprowadzonych w Australii, ciemne samochody są bardziej narażone na ryzyko wypadku niż te o białej barwie. Czy związek pomiędzy kolorem pojazdu a bezpieczeństwem na drodze występuje także w Polsce?

Daewoo Lanos: przyciemnianie lamp przednich - poradnik

W poradniku tym przedstawimy sposób na przyciemnienie lamp przednich w Lanosie. Cała operacja nie jest zbyt skomplikowana, lecz wymaga czasu i dużej ostrożności.

Jak jeździć podczas mgły?

Podczas mgły jazda samochodem jest szczególnie niebezpieczna. Napotykając ją na drodze, często decydujemy się na postój na przydrożnym parkingu. Jednak jeśli chcemy zachować zimną krew to zastosujmy się do kilku ważnych zasad.

Co zrobić gdy jasność reflektorów jest za mała?


Gdy po wymianie żarówek reflektory nie świecą wystarczająco jasnym światłem, warto zainteresować się ich stanem. Poniżej kilka wskazówek, na co zwrócić szczególną uwagę.

Kiedy pióra wycieraczek nadają się do wymiany?


Sprawność wycieraczek znacznie spada już po kilku miesiącach eksploatacji. Wydawało by się, że ich jakość spada głównie podczas zimy. Niezupełnie tak to wygląda.

Jak samodzielnie zdiagnozować zużyty reflektor? Poradnik

Nawet zakup najlepszych żarówek nie zawsze poprawia parametry świetlne naszego samochodu. Aby poznać przyczynę będziemy musieli przyjrzeć się reflektorom.

Jak przykleić lusterko wewnętrzne?


W tym przypadku nie polecamy stosowania uniwersalnych klejów. Ich skuteczność jest niewielka, a mogą jeszcze spowodować uszkodzenie szyby.

Dodatkowe lusterka do samochodu


Jeżeli ciągniemy naszym pojazdem przyczepę o dużych gabarytach (np. kempingową), seryjne lusterka nie zapewniają nam odpowiedniej widoczności. Aby poprawić komfort i bezpieczeństwo podróży z przyczepą należy zamontować dodatkowe lusterka.

Śladami sommelierów: Podstolice

Winiarnia w Podstolicach usytuowana jest w powiecie Garwolin. Początkowo hodowla opierała się na polskich szczepach winogron, by finalnie ustąpić miejsca specjalnej odmianie winorośli .

Jak omijać przeszkody?

Manewr omijania nieruchomych przeszkód, jakie mogą znajdować się na drodze, wbrew pozorom nie należy do łatwych, a i przepisy nie są w tym przypadku jednoznaczne.

Jak oznaczyć samochód po kolizji?

Nawet jeśli jesteśmy poszkodowanymi podczas kolizji, możemy dostać mandat. Wystarczy za późno opuścić pas ruchu. Jeśli nie jesteśmy w stanie usunąć pojazdu, powinniśmy właściwie go oznaczyć.

Przyciemnianie szyb - zrób to sam cz. 2


Zapraszam do drugiej części poradnika dotyczącego obklejania szyb folią. Mamy już przygotowane wcześniej (cz.1) kawałki folii odpowiadające kształtem do naszych szyb. Czas przejść do meritum.

Czy kolor auta ma wpływ na nasze bezpieczeństwo?

Na świecie badano niejednokrotnie czy kolor auta ma wpływ na bezpieczeństwo. Firma Carcraft z Wielkiej Brytanii przeprowadziła ciekawe badanie, z którego wynika, że kolor auta może zdradzać cechy charakteru właściciela, a także jego aspiracje. A czy kolor auta może wpływać na psychikę kierowcy?

Przyciemnianie szyb - zrób to sam cz. 1

Przyciemnianie szyb samochodowych to nie tylko ładny efekt wizualny ale większe bezpieczeństwo i skuteczność działania klimatyzacji. Czy można to zrobić samemu?

Jak jesienna aura wpływa na kierowców? Ekspert radzi

Jesienią podczas jazdy w złych warunkach pogodowych zaburzona zostaje nasza percepcja. Niekorzystnie na koncentrację wpływają również lekarstwa, których dużo zażywamy w związku z częstymi przeziębieniami.

REKLAMA