REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakiego koloru samochody są najlepiej widoczne na drodze?

Neutralne kolory to dobry wybór ze względu na bezpieczeństwo?; fot. Hyundai
Neutralne kolory to dobry wybór ze względu na bezpieczeństwo?; fot. Hyundai

REKLAMA

REKLAMA

Białe, srebrne, a może czerwone? Jakie auto jest najlepiej widoczne na drodze? Odpowiedź na to pytanie może być sporym zaskoczeniem. Okazuje się bowiem, że na pozór kontrastowe kolory wcale nie najlepiej odcinają się od krajobrazu.

Za ciemne, za jasne...

REKLAMA

Jeśli podejść do sprawy od strony teoretycznej, najlepiej widać auta kontrastowe, czyli czarne i białe. I faktycznie na salonach samochodowych najczęściej pokazywane są właśnie takie pojazdy. Do tego dobiera się odpowiednio odcinające się tło i sukces gwarantowany.

Niestety na drodze, gdzie tło nie jest jednolite, światło odbija się i tworzy cienie, czarny kolor zupełnie się nie sprawdza. Nikogo chyba nie zdziwi też fakt, że ciemny samochód w nocy staje się wręcz zupełnie niewidoczny.

Zobacz też: Czy kolor auta ma wpływ na nasze bezpieczeństwo?

REKLAMA

Co z białym? Tu jest lepiej. Białe auta są dobrze widoczne w słońcu i wystarczająco kontrastują z szarością asfaltu, żeby je dostrzec nawet w mocnym świetle. Problem zaczyna się pojawiać dopiero, gdy patrzymy na obraz odbity, czyli np. w lusterku. Błyszcząca powierzchnia niweluje załamania światła i rozmywa obraz „stapiając” białe auto z horyzontem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jaki kolor jest zatem najbardziej rzucający się w oczy? W każdych warunkach pogodowych i oświetleniowych najtrudniej nie zauważyć samochodów pomalowanych na... żółto, z odcieniem zielonego. Są one wystarczająco jasne, żeby wyróżniać się w mroku, a przyciemnienie kolorem zielonym niweluje w dużym stopniu efekt plamy światła. Nie jest to jednak gwarantem, że do wypadku nie dojdzie.

Statystyka prawdę ci powie?

Co ciekawe, najlepiej widoczny kolor to nie to samo, co najbezpieczniejszy kolor! W statystykach wypadkowych najlepiej wypadają auta neutralnie białe (bez perłowego połysku). Co oznacza, że w przeliczeniu na ilość zarejestrowanych w tym kolorze aut, ich kierowcy mają stosunkowo najmniej wypadków.

Zobacz też: Bezpieczne kolory samochodów

Najgorzej wypadają samochody czerwone, srebrne i właśnie żółte. Dlaczego? Krzykliwe kolory karoserii to najczęściej ozdoba aut sportowych, a te statystycznie rzecz biorąc częściej kończą swój żywot w rowach i na latarniach. Nic więc dziwnego, że w wielu państwach – między innymi w USA – ubezpieczenie czerwonego auta jest prawie dwukrotnie droższe niż takiego samego modelu w bieli.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bez dofinansowania zakupu w programie Mój elektryk sprzedaż samochodów elektrycznych w Polsce całkowicie wyhamuje

W rok niemal podwoiła się liczba samochodów elektrycznych zarejestrowanych w Polsce. Teraz jednak nastąpiło gwałtowne hamowanie tego trendu. Eksperci prognozują: polska droga do elektromobilności wyglądała na długą, teraz zaś zniknęła nawet perspektywa mety.

Senne koszmary polskich kierowców: kradzież samochodu lub awaria auta w drodze. A jaka jest rzeczywistość

Awaria na drodze i związane z nią holowanie, kradzież samochodu oraz zderzenie ze zwierzyną  – to największe obawy polskich kierowców. Są na tyle silne, że wielu zamieniają się w koszmary senne. Na szczęście na co dzień przykre zdarzenia związane z autem są zgoła inne.

Branża transportowa ma się coraz gorzej. Co może pomóc?

Kryzys gospodarczy staje się coraz bardziej widoczny. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2024 roku liczba ogłoszonych upadłości wzrosła o 14% w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym, podczas gdy liczba rozpoczętych postępowań restrukturyzacyjnych spadła o 6,9%. Jedna z branż, która ma najtrudniej to branża transportowa.

Czego najbardziej obawiają się kierowcy, a co rzeczywiście im się przytrafia?

Jakie są największe obawy Polaków w związku z samochodem? A co przytrafia się kierowcom najczęściej? Co dziesiąty kierowca nie boi się o swój samochód. Co piątego nic złego na drodze nie spotkało. 

REKLAMA

W Warszawie możesz natknąć się na przewoźników bez prawa jazdy

"Przewozy 2024" to akcja policji i funkcjonariuszy Straży Granicznej. Mundurowi skontrolowali kierowców świadczących przewozy na aplikację. 

Jechał ponad 180 km/h, bo odreagowywał stres, dostał słony mandat

25-latek jechał ponad 180 km/h bo odreagowywał stres. Stracił prawo jazdy, otrzymał mandat w wysokości 5 tys. zł oraz 15 punktów karnych.

89 stacji ładowania pojazdów elektrycznych już jest, w planach 60 nowych. Gdzie?

Kierowcy z Łodzi mają już 89 punktów, w których mogą naładować samochody elektryczne. Łódzki magistrat poinformował, że kolejnych 60 stacji jest w planach. 

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni. Widać to zwłaszcza w zatłoczonych miastach. Z badań wynika także, że kobiety bardziej skupiają się na kwestiach ekologicznych. 

REKLAMA

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii, 0,2 promile w Polsce. Jazda pod wpływem powodem 6500 zgonów w UE

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii i Malcie, 0,2 promile w Polsce. Okazuje się, że jazda pod wpływem jest powodem 6500 zgonów w Unii Europejskiej. Państwa planują jednak obniżanie limitów. Gdzie jest całkowity zakaz prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu?

Nowy samochód dla Polaka: nie elektryk i nie auto z tradycyjnym silnikiem – więc co

Najpierw decyzja Unii Europejskiej o rychłym zaprzestaniu rejestracji i produkcji aut z tradycyjnymi silnikami na benzynę i olej napędowy. Teraz wahanie, i nieoficjalne wiadomości, że z tak radykalnym krokiem trzeba zaczekać. Zamieszkanie na rynku motoryzacyjnym trwa i czy wpływa znacząco na decyzje zakupowe?

REKLAMA