REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Bezpieczeństwo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak bezpiecznie dojechać do celu w święta? Alkohol, telefon i pasy. Oto święta trójca

W okresie świąt Bożego Narodzenia wyjeżdżającym należy życzyć takiej samej ilości wyjazdów spod domu, jak i powrotów na parking. Jak bezpiecznie dojechać do celu w święta? W tym materiale mamy zestaw wskazówek.

Samochody autonomiczne. Kiedy pojawią się na drogach? Częściowo są już dziś

W XXI wieku przemysł motoryzacyjny ewoluuje szybciej niż kiedykolwiek. Zmiany te napędzają wymogi prawne, wyścigi producentów, ale też wymogi klientów. A to prowadzi do jednego wniosku. Innowacje stopniowo wprowadzają wizję aut autonomicznych do naszego codziennego życia.

Jak przewozić psa w samochodzie? Przepisy, mandaty i bezpieczeństwo

Jak przewozić psa w samochodzie? Przepisy obowiązujące w Polsce nie są mocno precyzyjne. A to daje kierowcy spore pole do popisu.

Bezpieczeństwo pieszych? 5 innowacyjnych pomysłów

Bezpieczeństwo pieszych jest jednym z miejskich priorytetów. Jak o nie dbać? Oto lista 5 innowacyjnych pomysłów.

REKLAMA

Odcinkowy pomiar prędkości: S8 gotowe, a to nie koniec...

Odcinkowy pomiar prędkości: S8 w Warszawie z gotowymi masztami do kontroli kierowców. Na tym jednak nie kończą się działania GITD.

Jak kupić fotelik samochodowy dla dziecka?

Jak kupić fotelik samochodowy dla dziecka? Tym razem przygotowaliśmy zestaw porad opracowany przez ekspertów Inspekcji Handlowej.

Hybrydy i elektryki są bezpieczniejsze niż auta spalinowe?

Hybrydy i elektryki są łagodne dla środowiska oraz... bezpieczne dla pasażerów! Do takich wniosków doszedł amerykański IIHS.

Brak pasów bezpieczeństwa w starym samochodzie?

Brak pasów bezpieczeństwa w starym samochodzie oznacza że nie można nim jeździć? Na szczęście nie. Mimo wszystko kierowcy dotyczą ograniczenia.

REKLAMA

Czy pasy z tyłu są obowiązkowe?

Czy pasy z tyłu są obowiązkowe? Oczywiście. I przepisy w tym zakresie obowiązują od roku 1991! Jaka kara grozi za brak pasów? Sprawdźmy.

Kto nie musi zapinać pasów bezpieczeństwa?

Kto nie musi zapinać pasów bezpieczeństwa? Prawo przewiduje co najmniej kilka wyjątków. Te mają jednak przede wszystkim charakter... zawodowy!

Zapinanie pasów w ciąży 2021

Zapinanie pasów w ciąży 2021: czy przepisy zmieniły się? Czy w ciąży trzeba zapinać pasy? I jak zapinać pasy w ciąży?

Jesienny przegląd samochodu: porady mechaników

Jesień to opady deszczu i mgły. Jak przygotować swoje auto na takie warunki? Mechanicy opowiedzą co znaczy jesienny przegląd samochodu.

Badanie techniczne: co jaki czas należy je powtarzać?

Obowiązkiem kierowców w Polsce jest poddawanie aut badaniu technicznemu. Co jaki czas należy powtarzać procedurę? Dziś właśnie o tym opowiemy.

Hulajnoga elektryczna: czy jest bezpieczna? Raport UOKiK

Na polskich ulicach dosłownie wybuchła moda na elektryczne hulajnogi. Bezpieczeństwo zaraz obok wygody jest ich najważniejszą cechą? To postanowiła sprawdzić Inspekcja Handlowa. Jej wnioski nie są jednak optymistyczne...

Elektryk bezdźwięczny? Nie do końca...

Komfort, kultura pracy i bezdźwięczność. To określenia, które najczęściej padają w kontekście elektryków. Tylko czy samochody elektryczne rzeczywiście są takie ciche? No właśnie chyba nie…

Systemy wspomagające kierowcę to strażnicy bezpieczeństwa!

Samochody stają się coraz bardziej inteligentne. Teraz oferują nie tylko precyzyjne sterowanie pracą silnika, ale też są w stanie kontrolować poczynania kierowcy podczas jazdy. Systemy wspomagające kierowcę to kolejny krok w stronę bezpieczeństwa.

Jak przebiega kradzież samochodu? Jak się przed nią uchronić?

Kradzież auta to przemyślany proceder, który przebiega w kilku etapach. Wiedząc jak się odbywa można się przed nim poniekąd zabezpieczyć. Oto wskazówki naszego eksperta.

Co sprawdzić w samochodzie przed podróżą?

Bez względu na to, czy użytkujemy pojazd nowy, czy używany, zawsze należy przeprowadzić kontrolę stanu technicznego pojazdu przed dłuższą podróżą. Co sprawdzić?

Co to jest i kiedy zostanie wprowadzony system eCall?

Kwestia wprowadzenia europejskiego systemu eCall, dzięki któremu samochód automatycznie powiadamia służby ratunkowe w razie wypadku, zakrawa na żart. Mało śmieszny żart, bo data obowiązkowego użycia rozwiązania jako fabrycznego wyposażenia była przesuwana już kilkakrotnie. Najnowszą, przegłosowaną przez Parlament Europejski, jest 31 marca 2018 r.

Jak należy przewozić rowery samochodem?

Pytanie oto jak przewieźć rowery autem pada niezwykle często przed weekendem majowym. Czy lepszym wyborem będzie umieszczenie jednośladu na dachu czy tylnej klapie auta?

Jak ustawić lusterka samochodowe?

Prawidłowe ustawienie lusterek jest istotne ze względu na bezpieczeństwo jazdy. Tylko, prawidłowo ustawić lusterka, to znaczy jak?

Co ile kierowca powinien badać wzrok?

Badanie wzroku jest obowiązkowe dla kandydatów na kierowców. Po zdobyciu uprawnień do prowadzenia pojazdu regularne badanie u okulisty nie jest wymagane. Jednak prowadzący pojazdy powinni kontrolować stan oczu regularnie. Jak często?

Karta ratownicza w kodzie QR

Mercedes-Benz wprowadza w swoich pojazdach karty ratownicze zapisane w kodach QR. Stosowne naklejki są umieszczane na wewnętrznej stronie klapki wlewu paliwa oraz na słupku B.

Hakerstwo samochodowe

Wraz z rozwojem technologii i instalacją w samochodach otwartych systemów operacyjnych podłączonych do internetu, stało się możliwe zdalne sterowanie funkcjami pojazdów. Czy w dzisiejszych czasach hakerzy mogą "przejąć" pojazd?

Obowiązek pierwszej pomocy

Świadkowie wypadków drogowych mają obowiązek udzielenia pierwszej pomocy ofiarom. Jednak wielu z nas w sytuacji zagrożenia boi się podjąć działania. Główną przyczynami strachu jest brak podstawowej wiedzy z zakresu udzielania pomocy.

Dlaczego drobne przedmioty należy przewozić w schowkach?

Nawet telefon komórkowy podczas wypadku może zrobić dużą krzywdę osobom znajdującym się w samochodzie. Dlatego wszelkie drobne przedmioty warto przewozić w schowkach.

Polacy wciąż rzadko zapinają pasy bezpieczeństwa

W porównaniu do roku 2008, obecnie jedynie 6% więcej ankietowanych zapina pasy bezpieczeństwa. To wciąż dużo mniej niż w krajach bardziej od Polski rozwiniętych.

Dym spod maski samochodu - co robić?

Co zrobić gdy spod maski auta zacznie wydobywać się dym? Jak poradzić sobie z taką sytuacją i wyjść cało z opresji?

Naprawa powypadkowa auta - jakość idzie w parze z bezpieczeństwem

W zeszły czwartek, tj. 28 listopada 2013 roku, Volkswagen zorganizował konferencję, na której przedstawił różnice dotyczące nowych i starych metod napraw powypadkowych aut.

Zły stan techniczny aut przyczyną wypadków drogowych

Kierowcy często bagatelizują drobne usterki w aucie nie zdając sobie sprawy z ewentualnych konsekwencji jazdy takim pojazdem. Raport Policji jasno pokazuje, że nawet pozornie drobna awaria negatywnie odbija się bezpieczeństwie podróżnych.

Aktywne systemy bezpieczeństwa stosowane w wyścigowych samochodach Audi

22 czerwca rozpocznie się jubileuszowy, 90-ty wyścig w Le Mans. Z tego powodu firma Audi przedstawia rozwiązania dotyczące aktywnego bezpieczeństwa zastosowane w wyścigowym samochodzie Audi R18 e-tron. quattro .

Nowoczesne systemy bezpieczeństwa -Mazda6 i-ACTIVSENSE

Mazda6 jako flagowy pojazd japońskiego producenta aut została wyposażona w szereg systemów poprawiających bezpieczeństwo jazdy. Zobacz co oferuje najnowszy produkt Mazdy.

Alergia - wpływ na jazdę samochodem

Dolegliwości alergiczne mają niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Jak sobie radzić z alergią w samochodzie? O czym należy pamiętać?

Dzień tygodnia a liczba wypadków samochodowych - wybór dnia na podróż

Decydując się na wyjazd urlopowy warto wybrać odpowiedni dzień na podróż. Pozwoli to zwiększyć nasze szanse na bezpieczne dotarcie do upragnionego celu podróży.

O czym pamiętać robiąc wiosenny przegląd samochodu

Wraz z nadejściem wiosny warto dokładnie przyjrzeć się kondycji technicznej samochodu, którym się poruszamy. Nawet drobne jego usterki mogą negatywnie odbić się zarówno na naszym bezpieczeństwie jak i na kondycji naszego portfela.

City-Brake Active System - opis

City-Brake Active System - czyli system aktywnego hamowania w ruchu miejskim stworzony przez Hondę ma ograniczyć ryzyko wypadku m.in. z pieszymi.

Active High Beam Control - do czego służy?

Active High Beam Control to system odpowiadający w samochodach Volvo za sterowanie wiązką świateł drogowych. Poniżej wyjaśniamy do czego służy i jak działa AHBC.

Przyczyny wypadków drogowych: brudne szyby samochodowe

Niedostosowanie prędkości do panujących warunków pogodowych to nie jedyna przyczyna wypadków drogowych. Eksperci twierdzą, że brudne szyby samochodowe podwajają ryzyko spowodowania wypadku samochodowego.

Wyniki testów Euro NCAP - ile są warte?

Sukces marketingowy testów Euro NCAP sprawił, że większość producentów samochodów zapragnęło, by ich modele zostały odznaczone pięcioma gwiazdkami w teście zderzeniowym. Ale skupienie się na osiągnięciu doskonałego wyniku wypaczyło jednak znaczenie i prestiż jakim cieszyły się crash-testy Euro NCAP. Dlaczego?

Cyclist Detection - system chroniący rowerzystów

Cyclist Detection jest to pierwszy na świecie system zapobiegający kolizji z rowerzystą. Jest rozwinięciem stosowanego w Volvo systemu Pedestrian Detection, chroniącego pieszych. Cyclist detection będzie opcjonalnym wyposażeniem większości modeli Volvo, oprócz XC90.

Skoda Octavia: systemy bezpieczeństwa

Nowa Skoda Octavia może być wyposażona w w systemy, które do tej pory nie były dostępne dla tego modelu. Przykładem nowości w dziedzinie dbania o pasażerów można wymienić system kontroli dostępi Front Assistant po aktywną ochronę jadących Crew Protect Assistant. W razie kolizji obszerny pakiet elementów bezpieczeństwa biernego zapewnia ochronę kierowcy i pasażerów.

Zaskakujące wyniki testów zderzeniowych IIHS

Testy zderzeniowe IIHS to alternatywa dla tych przeprowadzanych przez europejską organizację Euro NCAP. Nowa próba zderzeniowa zastosowana przez IIHS wprowadziła spory zamęt w kwestii faktycznego poziomu bezpieczeństwa, jaki oferują samochody osobowe.

Testy zderzniowe Euro NCAP - jak ocenia się stopień bezpieczeństwa samochodu?

W ocenie Euro NCAP oprócz osiągów, wyposażenia czy stylistyki samochodu, istotną rolę w jego wyborze odgrywa poziom oferowanego przez pojazd bezpieczeństwa. Jak wygląda taki test?

Jak prawidłowo eksploatować oświetlenie w pojazdach?

Eksperci alarmują, że stan oświetlenia pojazdów poruszających się po polskich drogach jest w stanie opłakanym, głównie z powodu niewiedzy kierowców na temat prawidłowego używaniu świateł i właściwego dbania o stan oświetlenia w swoim aucie.

Skąd się biorą powypadkowe auta i jak się ich legalnie pozbyć?

Większość aut jeżdżących po polskich drogach ma za sobą kilkanaście lat eksploatacji i kilka stłuczek, a nawet wypadków. Zjawisko napraw powypadkowych jest opłacalne i dlatego bardzo powszechne. Jak na tym zarabiają nieuczciwi mechanicy i czy jest legalny sposób na pozbycie się uszkodzonego pojazu?

Nowe technologie Forda nagrodzone przez Euro NCAP

Ford, jako pierwszy producent samochodów w historii, otrzymał sześć różnych nagród Euro NCAP Advanced, przyznawanych za innowacje technologiczne. Nagrody przyznano technologii MyKey, zastosowanej w nowym Fordzie Fiesta oraz systemowi SYNC z funkcją wzywania pomocy (Emergency Assistance), który jest dostępny w nowym Fordzie B-MAX, nowym Fordzie Fiesta, Fordzie Focus i nowym Fordzie Kuga.

Kobieta w ciąży, a prowadzenie auta

W przypadku gdy ciąża rozwija się prawidłowo i przyszłej mamie nic nie dolega, nie ma przeciwwskazań do kierowania autem. Jednak każda kobieta w ciąży, która wsiada za kierownicę musi mieć na uwadze kilka kwestii, jak chociażby odpowiednie zapięcie pasów i przede wszystkim ostrożność.

Gaszenie samochodu cz 3.

Gaszenie samochodu nie powinno się odbywać na tzw oślep. Butla gaśnicy samochodowej jest tak mała, że należy gasić pożar z precyzją.

Gaszenie samochodu cz. 2 - obsługa gaśnicy

W zależności od tego czy użyjemy gaśnicy z nabojem, czy już nabitej gazem (rozpoznać ją można po manometrze) różnie postępujemy przed gaszeniem pożaru.

Gaszenie samochodu cz. 1 - rozpoznanie ognia

Wydobywający się spod maski samochodowej dym w wielu przypadkach nie jest skutkiem pożaru. Jak rozpoznać, czy samochód rzeczywiście się pali?

REKLAMA