Alergia - wpływ na jazdę samochodem
REKLAMA
REKLAMA
Przełom kwietnia i maja to początek coraz intensywniejszego pylenia roślin. Wzrost stężenia alergenów w powietrzu powoduje u wielu osób silne reakcje alergiczne takie jak łzawienie z oczu, duszności czy nagłe ataki kaszlu. Dolegliwości te nie są obojętne z punktu widzenia bezpieczeństwa jazdy i mogą przyczynić się do stworzenia bardzo niebezpiecznych sytuacji na drodze.
REKLAMA
Jazda z zamkniętymi oczami
REKLAMA
Zauważmy, że nawet z pozoru błahe kichniecie może spowodować, że nie zareagujemy we właściwym czasie na potencjalne zagrożenie. Mimo że trwa ono przeciętnie tylko około 1 sekundy, to musimy zdawać sobie sprawę z tego, że w tym czasie nasze oczy są zamknięte i właściwie jedziemy „ w ciemno”. Dlaczego ta jedna sekunda może zadecydować o naszym życiu lub zdrowiu?
Poruszając się samochodem z prędkością V= 50 [km/h] w czasie t= 1 [s] pokonamy drogę S= 13,9 [m]. przy prędkości 90 km/h dystans wydłuży się już do 25 m. Jadąc autostradą z prędkością V=140 km/h kichnięcie będzie oznaczać prawie 39 metrów pokonanych autem z zamkniętymi oczami!
Zobacz też: Wymiana filtra kabinowego, a wpływ na alergię
Dolegliwości alergiczne za kierownicą
Alergia wiąże się także z zaburzeniami widzenia. Intensywne łzawienie w wielu przypadkach po prostu uniemożliwia jazdę pojazdem. W takich sytuacjach trzeba koniecznie zatrzymać się i skorzystać z odpowiednich leków. Słowo „odpowiednich” ma tu niebagatelny wpływ.
Wiele ze znanych preparatów, służących minimalizowaniu objawów uczulenia, ma niekorzystny wpływ na zdolności psychomotoryczne kierowców. Przed zażyciem konkretnego leku należy dokładnie zapoznać się z ulotką informacyjną i zwrócić uwagę czy jego producent dopuszcza prowadzenia auta po jego zażyciu.
Szok anafilaktyczny
Do najniebezpieczniejszych sytuacji zalicza się wystąpienie tzw. szoku anafilaktycznego, którego typowe objawy to pojawienie się opuchlizny oraz wyraźnych problemów z oddychaniem. Jest on najczęściej następstwem ukąszenia przez konkretny gatunek owada, na którego jad osoba jest uczulona. W przypadku pojawienia się ww. objawów należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, włączając w to wezwanie pogotowania.
Zobacz też: Jakiej muzyki lepiej nie słuchać w aucie?
Aby ograniczyć dolegliwości spowodowane przez krążące w powietrzu alergeny, należy zadbać przede wszystkim o filtr kabinowy. Ograniczy on dostawanie się do wnętrza pyłków roślin. Poza tym, osoby uczulone na jad owadów, powinny nie otwierać szyb w trakcie jazd i w miarę możliwości korzystać z układu klimatyzacji pojazdu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.