REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

O czym pamiętać robiąc wiosenny przegląd samochodu

Wiosenny przegląd auta należy rozpocząć od wymiany jego opon na letnie. Zapewnią lepszą przyczepność na mokrej jezdni a tym samym poprawią nasze bezpieczeństwo na drodze. Fot. Fotolia
Wiosenny przegląd auta należy rozpocząć od wymiany jego opon na letnie. Zapewnią lepszą przyczepność na mokrej jezdni a tym samym poprawią nasze bezpieczeństwo na drodze. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wraz z nadejściem wiosny warto dokładnie przyjrzeć się kondycji technicznej samochodu, którym się poruszamy. Nawet drobne jego usterki mogą negatywnie odbić się zarówno na naszym bezpieczeństwie jak i na kondycji naszego portfela.

W tym sezonie kierowcy (i nie tylko oni), musieli walczyć z długotrwałą i dość srogą zimą. – Ujemne temperatury, lód oraz śnieg mogły negatywnie odbić się na kondycji naszego samochodu – zauważa Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl – Dlatego ze względu na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego należy sprawdzić w jakim stanie znajduje się auto – dodaje Florkowska. Jak to zrobić?

REKLAMA

Cztery kółka u lekarza

Wiosna to doskonała okazja to oddania samochodu w ręce specjalistów, którzy dokonają przeglądu auta. Ta usługa jest oczywiście płatna. Przegląd techniczny samochodu osobowego to wydatek ok. 150 złotych. Coroczne dokonywanie przeglądu jest obowiązkiem właścicieli aut, które ukończyły 5 lat. W trakcie przeglądu sprawdzany jest ogólny stan pojazdu. Diagności sprawdzają wtedy stan oświetlenia pojazdu, a także opon szyb i karoserii. Badaniu poddane zostają także hamulce i amortyzatory, które odgrywają bardzo ważną rolę, jeśli chodzi o bezpieczeństwo jazdy.

Zobacz też: Wymiana opon z zimowych na letnie –porada eksperta

Od karoserii do wycieraczek

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przygotowanie samochodu do wiosny można jednak w dużej mierze przeprowadzić na własną rękę. Warto zacząć od wymiany opon na letnie. Trudno dokładnie określić kiedy zdecydować się na ten krok, przyjmuje się jednak, że wymiany opon można dokonać wtedy gdy temperatury dodatnie (np. +5 C) utrzymują się przez dłuższy czas. Przed wyjazdem na wiosenne wojaże warto sprawdzić i uzupełnić stan olejów i innych płynów eksploatacyjnych. Podobnie ma się sprawa z oświetleniem – należy upewnić się, że żarówki szczęśliwie przetrwały zimę i spełniają swoją funkcję. Odrobinę uwagi trzeba poświęcić  też wycieraczkom, zima mogła pozostawić na nich trwałe uszkodzenia w postaci np. postrzępionych piór. Na sam koniec  pozostają prace, które mają sporo wspólnego z kosmetyką pojazdów. Mowa tu o dokładnym umyciu auta
i sprawdzeniu stanu lakieru a także o gruntowym posprzątaniu wnętrza samochodu. Takie czynności przynoszą podwójną korzyść. Po pierwsze na czystej karoserii łatwiej zauważyć wymagające interwencji usterki, po drugie podróż zadbanym i lśniącym pojazdem to dosłownie czysta przyjemność.

Zobacz też: Przyczyny wypadków drogowych: brudne szyby samochodowe

Mała usterka, wielka strata

Dla tych, których nie przekonują korzyści płynące z przygotowania auta na wiosnę, mamy kilka ostrzeżeń. Oczywistym jest, że jazda niesprawnym pojazdem stwarza zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa. Dlatego też Kodeks drogowy w art. 66 stawia konkretne wymagania odnośnie pojazdów uczestniczących w ruchu drogowym. Mają one być m.in. tak utrzymane i wyposażone, aby nie zagrażały bezpieczeństwu na drodze i umożliwiały właściwe kierowanie pojazdem. Pojazd, który ma niesprawne światła, czy uszkodzone szyby na pewno nie wpisuje się w te wymogi. A to oznacza potencjalne koszty.  – Jeśli w trakcie kontroli policji okaże się, że nasz samochód ma usterki to musimy liczyć się z mandatem – mówi Magda Zglińska z serwisu Yanosik.pl – Wysokość mandatu zależy od rodzaju i stopnia uszkodzenia. Dla przykładu: pęknięta szyba samochodu może oznaczać mandat opiewający na sumę 250 złotych. Brak świateł to kara 100 złotych – tłumaczy Zglińska.

Źródło: materiały prasowe creandi.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA