REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

O czym pamiętać robiąc wiosenny przegląd samochodu

Wiosenny przegląd auta należy rozpocząć od wymiany jego opon na letnie. Zapewnią lepszą przyczepność na mokrej jezdni a tym samym poprawią nasze bezpieczeństwo na drodze. Fot. Fotolia
Wiosenny przegląd auta należy rozpocząć od wymiany jego opon na letnie. Zapewnią lepszą przyczepność na mokrej jezdni a tym samym poprawią nasze bezpieczeństwo na drodze. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wraz z nadejściem wiosny warto dokładnie przyjrzeć się kondycji technicznej samochodu, którym się poruszamy. Nawet drobne jego usterki mogą negatywnie odbić się zarówno na naszym bezpieczeństwie jak i na kondycji naszego portfela.

W tym sezonie kierowcy (i nie tylko oni), musieli walczyć z długotrwałą i dość srogą zimą. – Ujemne temperatury, lód oraz śnieg mogły negatywnie odbić się na kondycji naszego samochodu – zauważa Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl – Dlatego ze względu na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego należy sprawdzić w jakim stanie znajduje się auto – dodaje Florkowska. Jak to zrobić?

REKLAMA

Cztery kółka u lekarza

Wiosna to doskonała okazja to oddania samochodu w ręce specjalistów, którzy dokonają przeglądu auta. Ta usługa jest oczywiście płatna. Przegląd techniczny samochodu osobowego to wydatek ok. 150 złotych. Coroczne dokonywanie przeglądu jest obowiązkiem właścicieli aut, które ukończyły 5 lat. W trakcie przeglądu sprawdzany jest ogólny stan pojazdu. Diagności sprawdzają wtedy stan oświetlenia pojazdu, a także opon szyb i karoserii. Badaniu poddane zostają także hamulce i amortyzatory, które odgrywają bardzo ważną rolę, jeśli chodzi o bezpieczeństwo jazdy.

Zobacz też: Wymiana opon z zimowych na letnie –porada eksperta

Od karoserii do wycieraczek

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przygotowanie samochodu do wiosny można jednak w dużej mierze przeprowadzić na własną rękę. Warto zacząć od wymiany opon na letnie. Trudno dokładnie określić kiedy zdecydować się na ten krok, przyjmuje się jednak, że wymiany opon można dokonać wtedy gdy temperatury dodatnie (np. +5 C) utrzymują się przez dłuższy czas. Przed wyjazdem na wiosenne wojaże warto sprawdzić i uzupełnić stan olejów i innych płynów eksploatacyjnych. Podobnie ma się sprawa z oświetleniem – należy upewnić się, że żarówki szczęśliwie przetrwały zimę i spełniają swoją funkcję. Odrobinę uwagi trzeba poświęcić  też wycieraczkom, zima mogła pozostawić na nich trwałe uszkodzenia w postaci np. postrzępionych piór. Na sam koniec  pozostają prace, które mają sporo wspólnego z kosmetyką pojazdów. Mowa tu o dokładnym umyciu auta
i sprawdzeniu stanu lakieru a także o gruntowym posprzątaniu wnętrza samochodu. Takie czynności przynoszą podwójną korzyść. Po pierwsze na czystej karoserii łatwiej zauważyć wymagające interwencji usterki, po drugie podróż zadbanym i lśniącym pojazdem to dosłownie czysta przyjemność.

Zobacz też: Przyczyny wypadków drogowych: brudne szyby samochodowe

Mała usterka, wielka strata

Dla tych, których nie przekonują korzyści płynące z przygotowania auta na wiosnę, mamy kilka ostrzeżeń. Oczywistym jest, że jazda niesprawnym pojazdem stwarza zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa. Dlatego też Kodeks drogowy w art. 66 stawia konkretne wymagania odnośnie pojazdów uczestniczących w ruchu drogowym. Mają one być m.in. tak utrzymane i wyposażone, aby nie zagrażały bezpieczeństwu na drodze i umożliwiały właściwe kierowanie pojazdem. Pojazd, który ma niesprawne światła, czy uszkodzone szyby na pewno nie wpisuje się w te wymogi. A to oznacza potencjalne koszty.  – Jeśli w trakcie kontroli policji okaże się, że nasz samochód ma usterki to musimy liczyć się z mandatem – mówi Magda Zglińska z serwisu Yanosik.pl – Wysokość mandatu zależy od rodzaju i stopnia uszkodzenia. Dla przykładu: pęknięta szyba samochodu może oznaczać mandat opiewający na sumę 250 złotych. Brak świateł to kara 100 złotych – tłumaczy Zglińska.

Źródło: materiały prasowe creandi.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przewoźnik nie zmieni tachografu do końca 2024 r. Kara to 10 tys. zł

W Polsce ponad 300 tys. aut będzie musiało otrzymać nowy tachograf. Kiedy jest on konieczny i ile kosztuje jego montaż? To kluczowe pytania. Zwłaszcza że kara za nieprzystosowanie pojazdu do nowych wymogów to nawet 10 tys. zł.

Kolizja z dzikiem. Czy kierowca dostanie odszkodowanie? Jedyną nadzieją AC

Kolizja ze zwierzęciem wcale nie jest rzadkim scenariuszem na polskich drogach. Jak się zachować w takim przypadku i czy kierowca może liczyć na odszkodowanie na naprawę auta? Sprawdźcie.

Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

REKLAMA

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA